Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 16:37

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: środa, 23 lipca 2008, 23:34 
Offline

Rejestracja: sobota, 30 września 2006, 13:51
Posty: 3
Witam.
Pozwolcie ze odswieze temat bo mnie tez trafia jak poprzednikow.
Rowniez stalem sie (nie)szczesliwym posiadaczem Edimaxa EW-7128G na RT2561ST.
Po sciagnieciu sterownikow z repo i porobieniu porzadku w plikach jak wyzej poradzil MAC!EK takze i ja doszedlem do miejsca w ktorym poddal sie spin i inni przed nim :/
Jeszcze moge chyba oddac te karte choc chcialbym cos ruszyc w temacie, zwlaszcza ze zalezy mi na czasie a chce cos z zewnetrzna antenka do postawienia AP w mieszkaniu (tak wiec jesli sie nie da to napiszcie od razu a oszczedzimy sobie wszyscy czasu).

Jak juz napisalem jestem w miejscu w ktorym watek zakonczyl spin, tak wiec prosze Was o pomoc co jeszcze moge w temacie podzialac, czy nowe sterowniki podlinkowane 3 posty wyzej cos zmieniaja oraz wyniki jakich polecen moga byc Wam jeszcze pomocne. Zaznacze ze nie siedze zbyt gleboko w temacie jednak jeszcze jakis czas moge sobie pozwolic na eksperymenty na jeszcze nie uruchomionym serwerze.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 29 stycznia 2009, 00:09 
Offline

Rejestracja: środa, 8 października 2008, 16:52
Posty: 11
Podobne problemy miałem z rt71 na Laptopie.

Rozwiązaniem jest wklepać maca poleceniem ifconfig ra0 hw ether (mac)

A potem zwykłe ustawianie karty


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 stycznia 2010, 00:14 
Offline

Rejestracja: piątek, 30 września 2005, 21:12
Posty: 59
Witam,
chciałem opisać jak uruchomić tą kartę a przynajmniej taką z chipem RT2561ST, producent Edimax 7128G. Po wywołaniu lspci otrzymałem numer 1814:0301. Ale podobno ta sama karta(model) identyfikuje się jako 1814:0201(informacja z jakiegoś fora), więc są zapewne 2 wersje tej karty, warto zwrócić na to uwagę.

A więc od początku
Wszyscy kończą zmagania z tą kartą (bezskutecznie) po instalacji paczki rt61 którą przygotował MAC!EK ponad 2 lata temu, gdy wielu ludzi na tym forum narzekało(włącznie ze mną) że nie da się uruchomić tej karty. Większość na początku chwytała się ndiswrappera ale pomimo poprawnej instalacji sterowników nie da się postawić tej karty. Ja próbowałem różne sterowniki, od tych z 2006/2007 roku pod win98se i winXP po najnowsze. Efekt jest taki że ndiswrapper nie może ukończyć ładowania przy starcie(info z dmesg) i karta nie działa(taki np. kanciak 2460P działa bez problemu z tym samym ndiswapperem). Oczywiście w internecie ludzie piszą że im działa, ale... tylko na nowszym ndiswrapperze! W nnd jest ver 1.14 a więc wersja bardzo już stara(najnowsza to 1.55). Pomyślałem więc, co za problem najnowsza wersja pod jądro 2.4.35 więc do dzieła; uruchomiłem aktualizację NND(pacman -Syu) skrypt install_devel na nnd wywaliłem starego ndiswrappera i jego utilsa. W readme jest opis instalacji. Przy make zaczęło się sypać. Dlaczego? nie dlatego że popsuły się linki symboliczne do źródeł jak to przeważnie bywa ale dlatego że gcc jest za stary.... ver 3.3.3. Cofałem się i szukałem dziesiątkami coraz to starszej wersji która by się skompilowała i kicha. Okazuje się że wersja 1.14 taka jak w nnd jest najnowszą która może się skompilować :(. Wersja 1.15 krzaczy się gdzieś w połowie kompilacji a jeszcze nowsze od razu.
Drugi pomysł który już wcześniej wiedziałem że nie wypali bo kiedyś walczyłem z taką kartą to instalacja paczki rt61. Napiszę jak inni przede mną "Naruszenie ochrony pamięci" po próbie podniesienia karty w ifconfig. I nie ważne czy się nada MAC czy nie nic to nie daje. Zaświecą się tylko diody na karcie a za drugim razem wysypuje się ifconfig i trzeba restartować. Modyfikacja tego pliku *.dat w /etc/Wireless/RTxxxx nic nie daje w ogóle może go tam nie być. Z braku dalszych idei następny pomysł:
Skompilować RT61 :). Otóż napiszę od razu nie da się tego zrobić z driverami z roku 2007-2009 bo gcc się wysypie, znowu będą jakieś nieznane zmienne, funkcje itp. To samo ze sterownikiem Linux ze strony Edimaxa. Znów zbyt stary gcc? Kompilacja nie zakończy się fatal errorem tylko warnigami, i będzie można zrobić make install co zapewne zmyli niejednego że kompilacja poszła dobrze. Po wydaniu modprobe RT61 wywali takie coś wext_notify_event_assoc i nie będzie działać.Z wcześniejszymi sterami nie próbowałem bo nie są łatwo dostępne(jeśli wogóle).Ciekawe jaka wersja została użyta do stworzenia paczki RT61 z repo nnd?.
Ostatnia deska ratunku:
sterowniki serialmonkey. Kompiluję sobie wersję RT61 latest czyli ostatnie bo projekt umarł teraz się to opiera na jakimś kicie czy git'cie?
Moduł ładuje się ale jest info że nie ma firmware(przy make install firm-re kopiuje się do /lib/modules/2.4.45-2nnd/firmware). Próbowałem te 3 pliki ładować w różne miejsca systemu i nigdy nie może ich załadować. Jeszcze pomyślałem że może starsza wersja i.... to jest to po kompilacji działa karta łączy się nie zawiesza i nie ma żadnych warningów. SUPER. Starsza wersja to rt61-1.1.0-b2. Proszę zwrócić uwagę że trzeba ręcznie skopiować firmware do katalogu /etc/Wireless/RT61STA. A więc polecam każdemu te sterowniki. Kartę podnosimy ifconfigiem parametry w iwconfig, nie trzeba wpisywać żadnych maców bo sam się pojawi, nie trzeba żadnych plików edytować.
Myślę żę wersja latest też będzie działać, trzeba by dojść do tego czemu nie może załadować firmware.
Uwaga wada działającego sterownika serialmonkey jest taka że nie da się modyfikować mocy(iwconfig txpower) być może za pomocą ndiswrappera się to uda, tak samo miałem w kanciaku- rt2400 nie ma regulacji mocy, ndiswrapper i jest. Jest to problem bo kanciak ma dużo większy zasięg niż omawiana karta.

Jeszcze info dla bawiących się
Każdy sterownik rt61 jest plikiem *.o (rt61.o) Wkleja się to automatycznie to /lib/modules/ver_kernela/misc albo extra albo jeszcze jakoś inaczej. Jeśli zmienimy ten plik lub program go zmieni to należy uruchomić depmod -a jest to takie uaktualnienie żeby system wiedział co ma się uruchamiać i jakich potrzebuje zależności. modprobe rt61 uaktywnia moduł rt61.
Należy pamiętać żeby mieć wpis w /etc/modules.conf o treści alias ra0 rt61.
Jeśli ktoś kompiluje sobie ndiswrappera to usuwamy go przez make uninstall, skompilowany i zainstalowany sterownik rt61- wystarczy wywalić moduł i dać depmod -a, nie działa make uninstall.

Jeśli będę miał chęci i czas to spróbuję przerobić nnd żeby było nowsze gcc wtedy to będzie można "zaszaleć" :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 27 lipca 2010, 18:51 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2010, 22:13
Posty: 5
Witam. Temat może już trochę stary ale mam z nim problem. Ściągnąłem podane przez autora ostatniego posta sterowniki, przekopiowałem do /home/user, tam rozpakowałem, przeszedłem do /rt61-1.1.0-b2/Module i po przejściu do tego katalogu nie działa mi polecenie make. Wyświetla się command not found. Przekopiowałem też plik rt61sta.dat do /etc/Wireless/RT61STA. Jak temu zaradzić bo według instrukcji powinno zadziałać. Proszę o odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 27 lipca 2010, 21:28 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: środa, 24 października 2007, 15:30
Posty: 329
Lokalizacja: Sadowne
Nie masz pakietów do kompilacji. Zrób install_devel.

_________________
Polska Grupa Freesco
medhost - Kompleksowe rozwiązania informatyczne
Przychodnia Optima Koszarska Rudnicka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 29 lipca 2010, 23:44 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2010, 22:13
Posty: 5
Zainstalowałem make ręcznie ale teraz po komendzie make wyrzuca mi coś takiego:
: [/] [] ()
Makefile:160: /lib/modules/2.4.35-2nnd/build/Rules.make: Nie ma takiego pliku i katalogu
make: *** Brak reguł do wykonania obiektu '/lib/2.4.35-2nnd/build/Rules.
make'. Stop

Mi to wygląda na problem z make tylko nie wiem jaki. To co zainstalowałem to: make-3.80-1nnd.pkg.tar.gz.

PS
Wybaczcie głupie pytania ale Linux to dla mnie nowość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 lipca 2010, 09:54 
Offline

Rejestracja: piątek, 30 września 2005, 21:12
Posty: 59
Musisz wiedzieć że linux to jedno wielkie powiązanie wszystkiego w wszystkim :). Instalacja make to początek zresztą make to nie kompilator, a program który automatyzuje kompilację na podstawie pliku Makefile, oprócz tego musisz mieć całego toolchaina i parę innych rzeczy. Kompilator to gcc ale do działania wymaga binutilsa, nie okrojonego glibca, będą też pewno potrzebne nagłówki kernela kernel-headers, gawk lub mawk do wyrażen itd.

Musisz zrobić instalacje devela ze skryptu tak jak to napisał Saturas. Możesz też jeśli chcesz znaleźć plik z lista pakietów do instalacji devela i ręcznie instalować(ale po co?)
Po kompilacji możesz wywalić pakiety z devela.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 1 sierpnia 2010, 14:33 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2010, 22:13
Posty: 5
W końcu udało mi się zainstalować te sterowniki bez żadnych błędów. Tylko jeszcze nie wiem co zrobić z tym:
1
Cytuj:
trzeba ręcznie skopiować firmware do katalogu /etc/Wireless/RT61STA

Czyli jaki dokładnie plik mam skopiować rt61.o? I czy wcześniej powinienem zainstalować pakiet rt61 z repozytorium?

2
Cytuj:
Kartę podnosimy ifconfigiem parametry w iwconfig, nie trzeba wpisywać żadnych maców bo sam się pojawi, nie trzeba żadnych plików edytować.

Tzn jak to dokładnie uruchomić, co wpisać? Moduł nie doda się jakoś do net_conf? Jak zrobić żeby karta odbierała sygnał?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 1 sierpnia 2010, 16:31 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
1 Plik firmware będzie miał może końcówkę bin, bo rt61.o to moduł - sterownik.
2. ifconfig eth0 up (eth0 to przykład) - tak podnosimy interfejs iwconfig z parametrami ustawia kartę radiową.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 18:22 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 26 lipca 2010, 22:13
Posty: 5
Karta chyba ruszyła bo po: iwlist ra0 scan wyświetlają się dostępne sieci. Zmieniłem ip i bramę dla tej karty przez ifconfig bo dostawca internetu tego wymaga ale nie działa mi polecenie iwconfig. Wpisuję np. iwconfig ra0 essid "nazwa" i po wpisaniu iwconfig nie widać żeby essid się zmienił. Jakikolwiek parametr z iwconfig nie daje żadnego efektu a bez tego internet nie ruszy. No i jeszcze jeden problem. Po restarcie muszę wpisywać modprobe rt61. Da się jakoś zrobić żeby moduł ładował się automatycznie przy uruchamianiu i łączył od razu z internetem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl