Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 15:42

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 30 stycznia 2008, 16:54 
Offline

Rejestracja: środa, 26 grudnia 2007, 13:57
Posty: 23
Witam,
Aktualnie mam 2 podsieci:
eth0 192.168.1.x
ath0 192.168.2.x

Istenieje mozliwosc polaczenia tego w jedna siec? Tzn aby bez wzgledu na to jakim interfejsem podlaczony jest komputer, serwer dhcp przyznawal IP z puli 192.168.1.x ?


Ostatnio zmieniony czwartek, 31 stycznia 2008, 12:13 przez shegi, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 30 stycznia 2008, 21:30 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?t=9465

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 30 stycznia 2008, 22:14 
Offline

Rejestracja: środa, 26 grudnia 2007, 13:57
Posty: 23
to wszystko mialo sluzyc dzialaniu samby+otoczenie sieciowe. Ale z wyczytanych problemow sadze ze nie warto.

naczytalem sie o tej sambie, zainstalowalem ja tylko po to aby sluzyla jako master i widzialy sie komputery z obudwu podsieci - niestety nie wyszlo. Stad moj pomysl na polaczenie sieci w jedna
(kazda podsiec widziala swoje komputery + router nnd_samba).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 30 stycznia 2008, 22:27 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Zeby komputery widzialy sie w otoczeniu sieciowym, to afair samba powinna dzialac jako serwer wins.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 31 stycznia 2008, 12:12 
Offline

Rejestracja: środa, 26 grudnia 2007, 13:57
Posty: 23
faktycznie, serwer WINS dziala. Dodalem odpowiedni wpis w sambie

: [/] [] ()
#|-------------------------------------|
#|         Global parameters           |
#|-------------------------------------|
[global]
        netbios name = nnd
        workgroup = WORKGROUP
        interfaces = 192.168.1.1/24 192.168.2.1/24
        comment = Samba wersja %v
        guest account = nobody
        invalid users = @wheel, mail, daemon, adt
        hosts allow = 127. 192.168.1.2 192.168.2.2
        security = SHARE
        os level = 99
        wins support = yes
        dns proxy = No
        domain master = yes
        lcoal master = yes
        preffered master = yes
        log file = /var/log/log.%m
        max log size = 50

#|-------------------------------------|
#|       OPTYMALIZACJA WYDAJNOSCI      |
#|-------------------------------------|
        getwd cache = yes
        socket options = TCP_NODELAY
        keep alive = 10
        dead time = 30

#|-------------------------------------|
#|              UDZIALY                |
#|-------------------------------------|
[filmy]
path = /home/samba/
read only = No
guest ok = Yes

W systemie win xp we wlasciwosciach polaczenia dodalem adres serwera wins. Niestety jedyne co uzyskalem to widocznosc komputerow w "moje miejsca sieciowe". Przy probie wejscia na dany komputer wyskakuje "brak uprawnien".

Co ciekawe, przy polaczeniu komputerow bezposrednio blad ten nie wystepuje. I gdzie tu problem? Wszedzie piszą "to wina Windows XP".
Guzik prawda - to nnd blokuje komunikacje. Ale w czym problem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 31 stycznia 2008, 12:17 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Po pierwsze:
hosts allow = 127. 192.168.1.2 192.168.2.2
Czy faktycznie tylko dwa komputery mają mieć dostęp?
Po drugie:
Windows XP Home mają pewne problemy z otoczeniem sieciowym, żeby to działało muszą być w tej samej grupie co serwer i inne komputery, więc sprawdź ten element.
Po trzecie:
Czy zasoby są udostępnione na hasło, czy też publicznie?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 31 stycznia 2008, 13:18 
Offline

Rejestracja: środa, 26 grudnia 2007, 13:57
Posty: 23
Na obu komputerach jest Windows XP pro, wszystkie komputery w tej samej grupie roboczej (razem z serwerem). Udostepnianie bez hasla.

A co do dwoch komputerow - odpowiedz brzmi tak, na razie do sieci podlaczone sa 2 komputery.

Wiem ze sa z tym problemy ale najgorsze jest to, że trudno tu cokolwiek zdiagnozowac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 sierpnia 2009, 18:06 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Mam podobny problem. 3 karty sieciowe, 3 testowe komputery z windows 2000. Jedna grupa robocza. we wszystkich maszynach zasoby są udostępnione. W otoczeniu sieciowym widzę wszystkie 3 maszyny ale po wybraniu jakiej kolwiek dostaję komunikat, iż ścieżka do zasobu jest nie dostępna. Jeśli szukam danej maszyny po jej adresie IP , to uzyskuję dostęp do jej zasobów, bez wzgledu na to, ze jest ona w innej puli adresów. Szukam rozwiązania tego problemu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 sierpnia 2009, 19:36 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
I pomyśleć, że byle zasrany switch kosztuje teraz mniej niż te trzy karty sieciowe. Może jeszcze napisz prośbę o poradę, jak samochód napędzać sokiem z buraków.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 12 sierpnia 2009, 12:01 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Odpowiedź choć lapidarna w swej prostocie, z przysłowiowym „jajem” i polotem napisana. :roll: Z całym szacunkiem, mata kupę racji we w tym ustępie szanowny kolego Maćku, jeśli tak wolno mi się zwrócić do Moderatora tego forum i jak mniema współtwórcy projektu NND. :) Owszem, przyznaję się bez bicia, iż nie jestem informatykiem z wykształcenia tylko chemikiem i inżynierem mechanikiem, specjalistą od silników i urządzeń energetycznych a swoją przygodę z informatyką zacząłem na procesorze Z80 w latach 80 zeszłego stulecia. Co do silników i soku z buraków, jako informatyczny burak, służę receptą. Jeśli tylko da się je przerobić na CH3-OH (alkohol metylowy – sucha fermentacja celulozy, liczba oktanowa 100, po wypiciu którego się, potocznie sprawę ujmując, „ściemnia”) lub CH3-CH2-OH ( etylowy – fermentacja drożdżowa sacharozy zdysocjowanej wodą na cukry proste, po wypiciu którego ma się niezłą „kierdę” i nieźle „kopie” nie tylko w silniku, bo ma nie wiele mniej oktan i nie szkodzi tak jak poprzednio wymieniony), jak by co. Jako informatyk amator jestem pod wrażeniem projektów Freesco i NND, gdyż dzięki ich prostocie zacząłem rozumieć filozofię UNIX, co w moim wieku i przy braku podstaw wiedzy informatycznej uważam za swoje drobne osiągnięcie. Z żalem ubolewam, że projekt NND został zamknięty, gdyż jest on doskonałym materiałem dydaktycznym, na bazie którego powinno się uczyć informatyki w szkle, gdzie ku mojej zgrozie uczy się jeżdżenia myszą po stole, otwierania „okienek” i stosowania prawa Mora. Stąd też, przez wzgląd na powyższą moją indolencję przy kolegi zasobie wiedzy w „temacie” nie dziwię się, że za moje eksperymenty poznawcze zostałem spostponowany w podtekście jak „burak”, za co wcale się nie obrażam, a wprost przeciwnie – cieszę się, że kogoś z wiedzą sprowokowałem do dyskusji, nawet jeśli by była tylko akademicką. Lepiej zgubić z mądrzejszym niż znaleźć z głupszym. Wracając do tematu, to „zasrany switch” zamiast 3 demobilowych kart sieciowych nie rozwiązuje zrozumienia problemu informatycznego, tylko jego wyjaśnienie sprowadza do zastosowania typowego szablonu, to tak jak leczenie syfa pudrem. Najprościej by było kupić ruter sprzętowy i po sprawie z całym tym NND. Włączając się do wątku na forum chciałem zrozumieć dlaczego przy takiej konfiguracji sprzętowej w „windzie” widzę członków grupy roboczej udostępniającej swoje zasoby w sieci lokalnej, a gdy chcę się do nich dostać „klikając myszą” dostaję w windzie komunikat \\Udział nie jest dostępny. Ścieżka sieciowa nie została odnaleziona”. Z drugiej strony, jeśli dany udział sieciowy wyszukam po jego adresie IP, to mam pełen dostęp do niego. Czy jest to wina błędnej konfiguracji kontrolera domeny ( w moim przypadku Samba), inny problem, którego nie dostrzegam, czy też wina Windowsów, które kiedyś, w jakimś wywiadzie jeden z współ założycieli Netskape’a określił jako zbiór źle napisanych sterowników, z czym z pewną dozą zażenowania, jako laik, muszę się zgodzić. W problemie, który postawiłem ważny jest aspekt poznawczy, zrozumienie mechanizmu, metoda i miejsce poszukiwania rozwiązania pozwalająca na głębsze zrozumienie złożonego systemu. Z doświadczenia wiem, że najczęściej nie dostrzegamy tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, stąd też moja gorąca prośba o rozjaśnienie mojej ciemnoty, bom nie winien żem z ciemnogrodu rodem.
Z poważaniem
Julek
PS
Wszelkie podobieństwa do osób i rzeczy w powyższym poście są w pełni nie zamierzone. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 12 sierpnia 2009, 12:07 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
sprobuj wpisac zamiast \\adres_ip \\nazwa_kompa i zobacz czy dziala

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 12 sierpnia 2009, 15:08 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
jpglobal pisze:
stąd też moja gorąca prośba o rozjaśnienie mojej ciemnoty, bom nie winien żem z ciemnogrodu rodem.

Fałszywa skromność :P
Generalnie, to powiem tak - faktycznie dla 3 maszyn w domowych pieleszach, szkoda zabawy z nnd i kartami z demobilu. Sam używam w domu zestawu ST510 + Linksys (dd-wrt), jako że mam neostradę.
Chyba, że to NND ma służyć nauce, aby jego właściciel wzbogacił swe umiejętności, a w przyszłości może i portfel.
Jeśli masz trzy karty sieciowe, to adresy ich mogą byc następujące:
192.168.0.1
192.168.1.1
192.168.2.1
- wszystkie z maską 24, wtedy w konfiguracji samby w interfaces i allow hosts musisz mieć wszystkie trzy podsieci. Teoretycznie powinno działać, ale zwykle nie działa ponieważ nie ma routingu pomiędzy klasami, niby nie musi być, ale jednak nie działa.
Zatem lepiej zrobić sobie na tych kartach maskę 255.255.0.0 (inaczej /16).
Można też kartom nadać adresy z jednej klasy np 192.168.1.1 i 2 i 3. Wtedy samba powinna działać.
Generalnie jest to na tyle porąbane, że ja bym się nie zastanawiał ani chwili i kupił switcha. :D

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 12:43 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
W nawiązaniu do sugestii kolegi Czerwo – owszem ale nie od razu wyszukiwarka komputerów eksploratora windy, nawet po wpisaniu samego udziału sieciowego, do którego jest przyznany dostęp, zarówno odnajduje go jak i umożliwia korzystanie z plików tam zawartych, bez konieczności poszukiwania tego udziału po jego IP, przy założeniu iż podsieci lokalne są tak skonfigurowane jak w swoim ostatnim poście sugerował kolega Maciek z tą jedną różnicą, że pozostała klasyczna (/24) maska podsieci, czyli tak jak poniżej:

eth0 192.168.0.1 / 255.255.2550.0
eth1 192.168.1.1 / 255.255.2550.0
ra0 192.168.2.1 / 255.255.2550.0

Nie od razu oznacza, że po restarcie maszyny z w2k próba odszukania udziału po jego nazwie kończy się niepowodzeniem. Wystarczy ją odszukać po IP i kolejne próby poszukiwania tej maszyny po jej nazwie kończą się powodzeniem.

Żeby wyeliminować potencjalne błędy w windzie uruchomiłem maszynę z linuxem i okazało się, że sytuacja jest podobna.
Czyli:
- w otoczeniu sieciowym widzę wszystkie uruchomione i udostępnione udziały,
- po „kliknięciu” na udział uzyskuję odmowę dostępu do niego,
- po wyszukaniu udziału sieciowego po jego IP mam pełen dostęp do jego udostępnionego zasobu,
- kolejne próby dostępu do udziału po jego nazwie kończą się niepowodzeniem.
- Komunikat zwrotny jest treści : „Odmowa połączenia się z serwerem przy dostępie do smb://nazwa_udziału/.

Z komunikatu wnioskuję, że prawdopodobną przyczyną jest konfiguracja usługi smb, lub jej właściwości.

W nawiązaniu do sugestii kolegi Maćka to z maską 255.255.0.0. zaczęły się przysłowiowe schody:
- dhcpd.conf odmówił mi uruchomienia serwera w linii treści : subnet 192.168.0.0. netmask 255.255.0.0. { , to go wyłączyłem i we wszystkich komputerach w podsieciach ustawiłem IP i maskę sieci „na sztywno”.
- w smb.conf dodałem: interfaces = lo eth0 eth1 ra0,
- w smb.conf dodałem: hosts allow = 192.168.0 192.168.1 192.168.2 localhosts,
- sprawdziłem czy jest wins support = yes,
- testparm nie zwrócil mi błędów,
- nndconf’em zmieniłem maski na 255.255.0.0. dla eth0 eth1 i ra0,
- przeładowałem system.
- Ifconfig zwrócił mi zamierzone ustawienia maski dla eth0 eth1 ra0, czyli /16, ale przy okazji odkryłem, że mam eth2 z fizycznym adresem i bez adresu IP, a w slotach są tylko 3 śledzie z kartami sieciowymi, co mnie bardzo zdziwiło.


Niestety dla maski /16 komputery w podsieciach przestały się widzieć w ogóle, a do tych widocznych dostęp był możliwy tylko po ich adresach IP. Nawet router, który był uprzednio dostępny dla wszystkich podsieci stał się dostępny tylko po IP.

Teraz spróbuję z jedną pulą adresów dla wszystkich 3 kart .
Pozdrawiam.
PS
Te 3 umowne komputery, każdy na osobnej karcie, to tylko model myślowy. W sieci lokalnej jest ich znacznie więcej, ale nie będę na razie rozwijał tematu, żeby nie zamieszać za dużo.
Jako bezrobotny (cierpię na zespół „przekwalifikowania” i w moim wieku to na posadę w kraju raczej nie liczę) dlatego wzbogacenie porttfela to piękne marzenie.
A co do fałszywej skromności, to Sokrates gdy umierał ponoć powiedział „Wiem, że nic nie wiem” a gdy żył uważano go za najmądrzejszego w śród mądrych ówczesnych Aten.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 12:57 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
jpglobal pisze:
W nawiązaniu do sugestii kolegi Czerwo – owszem ale nie od razu wyszukiwarka komputerów eksploratora windy, nawet po wpisaniu samego udziału sieciowego, do którego jest przyznany dostęp, zarówno odnajduje go jak i umożliwia korzystanie z plików tam zawartych, bez konieczności poszukiwania tego udziału po jego IP, przy założeniu iż podsieci lokalne są tak skonfigurowane jak w swoim ostatnim poście sugerował kolega Maciek z tą jedną różnicą, że pozostała klasyczna (/24) maska podsieci, czyli tak jak poniżej:

eth0 192.168.0.1 / 255.255.2550.0
eth1 192.168.1.1 / 255.255.2550.0
ra0 192.168.2.1 / 255.255.2550.0

Nie od razu oznacza, że po restarcie maszyny z w2k próba odszukania udziału po jego nazwie kończy się niepowodzeniem. Wystarczy ją odszukać po IP i kolejne próby poszukiwania tej maszyny po jej nazwie kończą się powodzeniem.


Czyli tak jak podejrzewałem.
IMHO gdyby na serwerze odpalic np. dnmasq i uzupelnic poprawnie plik hosts to by dzialalo od razu oczywiscie jezeli maszyny z windowsem byly skonfigurowane w ten sposob iz serwer dns to adres routera i skonczy sie problem ze po uruchomieniu nie działa udział po nazwie.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 13:32 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Wnioskuję, że chodzi o pakiet dnsmasq-2.35-1nnd.pkg.tar.gz? Ale nie rozumiem pojęcia "uzupelnic poprawnie plik hosts".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 13:41 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
/etc/hosts
ip nazwa_kompa

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 13:53 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
No dobrze, ale co wpisać, gdy w podsieciach lokalnych jest dynamiczne przydzielanie adresów, czyli chodzi DHCP? Następnie czy dnsmasq-2.35-1nnd.pkg.tar.gz a może bind-9.3.2-1nnd.pkg.tar.gz? Konfiguracja binda jest na http://www.nnd-linux.pl/modules.php?nam ... cle&sid=53. Z dnsmasq mogę sobie nie poradzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 14:11 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Bind ci nie jest potrzebny. Dnsmasq de facto nie wymaga konfiguracji. Dnsmasq korzysta z pliku /etc/hosts i dzięki temu można wywoływać komputery po nazwach. Wystarczy np wpisać 192.168.1.2 zosia.dom i już można w przeglądarce wywołać http://zosia.dom (oczywiście jeśli zosia ma włączony serwer www), to oczywiście tylko przykład.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 15:08 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Z Dnsmasq i /etc/hosts rozumiem, ale nadal pozostał problem zapisów w /etc/hosts dla komputerów, ktorym adresy w sieciach lokalnych są przydzielane dynamicznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 13 sierpnia 2009, 15:34 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Dać im stałe IP przez wpisy do dhcpd.conf.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl