Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 03:56

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 02:11 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Może najpierw co to jest:
http://www.pcengines.ch/alix1c.htm

Czytałem poprzedni temat, że niby nie wstanie na tą chwile na tym procku, ale jednak wstaje.

Alix ciągnie <5W, więc jest super alternatywą dla głośnych blaszaków. Dodatkowo zamiast dysku można dać CF, albo SSD i będzie jeszcze ciszej.

Jutro skonfiguruje system i zobaczymy jak z wydajnością, ale zapowiada sie fajnie.


Ostatnio zmieniony piątek, 27 czerwca 2008, 11:22 przez luk1401, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 09:37 
Offline

Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2007, 14:10
Posty: 80
Jak będziesz miał czas to możę spisz jak wszystko robiłeś. Też ostatnio myślałem nad jakąś mniej energochłonną platformą :)
Gdzie kupiłęś Alix'a? Jaka cena?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 11:15 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Alixa kupiłem http://www.pluscom.pl/produkt.php?produkt=563&kat=66. Cena nie wydaje się atrakcyjna, ale koszt zakupu powinien się zamortyzować po roku (~40zł mies za prąd).

Co do instalacji na wersji 1C to są niestety małe komplikacje. Ja instalowałem system na karcie CF o pojemności 4GB i Hi-Speed 120 firmy PQI. Płyta posiada dwa dość irytujące mankamenty. Pierwszy to dziwne złącze PCI z przegrodą po lewej stronie. Pewnie jakaś starsza wersja, nie jestem ekspertem w tych sprawach. Wiem jedynie, że nie miałem sieciówki, która by tam pasowała. Dopiero pentagram na r8169 wszedł :) Trzeba szukać takiej, która ma dwa nacięcia na złączu PCI. Druga wada to małe piny od złącza ATA, przystosowane do dysków 2,5cala. Chcąc podłączyć np. CD-ROM trzeba zaopatrzyć się w przelotkę do dysków 2,5cala na zwykłe taśmy. Taka najzwyklejsza do laptopa. Niby pierdoły a w moim mieście nic nie idzie kupić i znowu tydzień czekania :(

Do instalacji na nnd 2.2 na karcie CF potrzebujemy:
-alix 1C (karta graficzna, ps2 itp :D)
-kartę CF, przynajmniej 1GB
-przelotkę do dysku 2,5 na 3,5cala
-czytnik kart CF na ATA, ale taki, który wpinamy w taśmę, a nie bezpośrednio w płytę.
-napęd CD-ROM z taśmą i jakimś zasilaczem, żeby go zasilić

Chcąc skorzystać z wbudowanego w płytę slotu CF instalacja się nie powiedzie. Należy poprzez przelotkę 2,5-->3,5 podłączyć taśmę do płyty. Do niej jako master czytnik CF a jako slave CD-ROM. Wtedy wszystko pójdzie gładko. Płyta ma normalny bios. Trzeba w nim ustawić bootowanie z CD. Po zakończeniu instalacji można kartę z systemem włożyć do slotu wbudowanego w płytę i system wstanie bez problemu. resztę można odpiąć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 13:46 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Pluscom ma dosc wysokie ceny. Idzie dostac go taniej. Do takich zastosowan nie polecam alixow 1c. Lepiej kupic jakiegos z serii 2c.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 14:32 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Interprojekt ma w tej samej cenie. Dlaczego polecasz nie polecasz 1C?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 15:56 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Szukaj dalej, to znajdziesz taniej. 1c ma tylko jeden lan. W wiekszosci przypadkow potrzebne sa 2. Wiem, ze jest port pci i mozna dolozyc karte, ale po co? Mozna w podobnej/nizszej cenie kupic 2c ktore ma juz 2 lany i miesci sie w duzo mniejszej i wygodniejszej obudowie niz 1c z dodatkowa karta na pci. 1c nadaje sie na mala stacje robocza. Na router juz mniej.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 18:32 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Też prawda, ale jakoś nie widzę szansy postawienia nnd bez karty graficznej. Pewnie się da, ale ja nie wiem jak. Chyba, że obraz nnd z skonfigurowanym lanem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 18:44 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 2 stycznia 2007, 15:04
Posty: 257
luk1401 pisze:
Też prawda, ale jakoś nie widzę szansy postawienia nnd bez karty graficznej. Pewnie się da, ale ja nie wiem jak. Chyba, że obraz nnd z skonfigurowanym lanem.

a od czego masz port PCI? wkladasz grafike instalujesz konfigurujesz i wyjmujesz
po drugie widze port VGA wiec chyba jest zintegrowana grafika


aha teraz widze ze 2c nie ma tego samego co 1c


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 27 czerwca 2008, 19:31 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Stawiasz system na pc (z przejsciowka cf na ide) i przekladasz cfke do alixa. Testowane, na zlot zabiore 2 sztuki.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 11:02 
Offline

Rejestracja: środa, 28 marca 2007, 10:36
Posty: 93
Lokalizacja: Białystok
luk1401 pisze:
Pierwszy to dziwne złącze PCI z przegrodą po lewej stronie. Pewnie jakaś starsza wersja, nie jestem ekspertem w tych sprawach.

No właśnie nie starsza a nowsza wersja PCI. Na moje oko to PCI 3.0, pracujący z napięciem 3.3V. Ta przegroda jest po to żebyś nie wsadził tam kart wymagających 5V, które notabene są bardziej popularne.
Też zastanawiam się na zakupem Alix'a 1c, dlatego oczekuję, że podzielisz się wrażeniami jak to działa z NND. Mam jeszcze pytanie o I2C; na stronie producenta napisano, że to opcjonalne. Na fotkach widać, że złącze J25 jest niewlutowane, niestety nie widać jak to wygląda. Czy można prosić o fotkę, albo chociaż opis czy złącze ma otwory przelotowe czy nie ?

tasiorek pisze:
Szukaj dalej, to znajdziesz taniej. 1c ma tylko jeden lan. W wiekszosci przypadkow potrzebne sa 2. Wiem, ze jest port pci i mozna dolozyc karte, ale po co? Mozna w podobnej/nizszej cenie kupic 2c ktore ma juz 2 lany i miesci sie w duzo mniejszej i wygodniejszej obudowie niz 1c z dodatkowa karta na pci. 1c nadaje sie na mala stacje robocza. Na router juz mniej.

Może jakaś mała podpowiedź na PM gdzie to można taniej kupić, bo jestem zainteresowany. Co do nadawania się na router, bądź nie nadawania się to sprawa dyskusyjna. To co napisałeś jest oczywiście słuszne, ale jak taki router ma stać gdzieś w zakamarku pokoju to problem większego pudła będzie marginalny. A plus jest taki, że jak odwidzi mi się wykorzystywać to jako router to droga wolna. Mogę zrobić z tego terminal cienkiego klienta, komputer pokładowy do samochodu, sterownik, albo wręcz przytaczaną małą stację roboczą... chociaż akurat w tym zastosowaniu procek i pamięć będą wąskim gardłem. LX800 wydajnościowo można porównać z Duronem Spitfire


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 13:00 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Za zlot zabiore alixa z NND, wiec bedzie mozna go sobie poogladac. Najlepsze ceny na tego typu sprzet ma wirelesslan.pl

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 13:59 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 2 stycznia 2007, 15:04
Posty: 257
PCI jest normalne wedlug mnie tylko na odwrot patrzycie na to zlacze

_________________
Serwer-> Sempron 2500+ | 1GB DDR | HDD:80GB-system +2x1TB-przyszlosc | DSL 8Mb/s & UPC 20Mb/s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 15:22 
Offline

Rejestracja: środa, 28 marca 2007, 10:36
Posty: 93
Lokalizacja: Białystok
rafal1435 pisze:
PCI jest normalne wedlug mnie tylko na odwrot patrzycie na to zlacze

No gdzie na odwrót :) Śledź od karty PCI skierowany jest w stronę złącz, a nie gniazda CF. Nie powiem, że mnie to cieszy, bo kilka ciekawych zastosowań odpadnie, np. włożenie takiej karty http://www.allegro.pl/item387195255_technotrend_1_3_sat_dvb_pci.html (żeby nie było że reklamuję, to link jest do aukcji już zakończonej) i zainstalowanie LinVDR.

@tasiorek
Na wirelesslan.pl niestety nie mają wersji 1, wysłałem do nich maila czy da się to zamówić. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Hmm, pomysł zabrania tego na zlot jest przedni. Co innego obejrzeć płytkę na fotce a co innego obadać samemu jak to działa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 16:35 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
orion pisze:
Na wirelesslan.pl niestety nie mają wersji 1


To, ze nie maja na www nie znaczy ze miec nigdy nie beda. Zadzwon do nich i zapytaj.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 18:04 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 2 stycznia 2007, 15:04
Posty: 257
a mozna zobaczyc port PCI w wersji 3.0? PCI chyba skonczylo sie na 2 i teraz jest PCI-Express x1
a sory jest juz widze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 23:21 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Widzę, że temat się rozkręca. Alix jeszcze działa, dzieli już łącze w mojej sieci domowej. Szkoda, że nigdzie nie widziałem obudowy do 1C, bo na razie stoi golas. Musze postawić jakieś bardziej obciążające usługi, bo teraz jest tylko samba i apache. Co proponujecie w ramach testów?

tasiorek pisze:
Stawiasz system na pc (z przejsciowka cf na ide) i przekladasz cfke do alixa. Testowane, na zlot zabiore 2 sztuki.


OK, a konflikty sprzętowe? Czy nnd nie przystosowuje się pod konkretny sprzęt przy instalacji?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 28 czerwca 2008, 23:40 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
To nie windows. Wiekszych problemow nie ma. Tu opisalem co nalezy zrobic: http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?t=16703

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 29 czerwca 2008, 00:15 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Super, proponuję przygotować oficjalną wersje NND pod alixa. Wersja 2c2 rzeczywiście jest kusząca...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 29 czerwca 2008, 00:41 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
Zastanawia mnie coś. Alix to fajne rozwiązanie, ale czy nie lepszym byłoby użycie tzw kadłubka laptopa? Sporo można tego kupić - uszkodzone matryce, bez dysków, z wbudowaną jedną sieciówką itp. Jeśli mowa o zastosowaniu na router to wydaje mi się, że ma przewagę nad tego typu płytami jak Alix, mianowicie: ma wyjście VGA, ma baterię - zazwyczaj działa te 15min , co wystarcza na przepięcia i chwilowe zaniki, często procesor jest klasy PIV lub celeron powyżej 1,2GHz i możliwość dołożenia pamięci RAM co już raczej łącznie zwiększy wydajność w tym wybranym zastosowaniu, ma już obudowę z systemem chłodzenia, klawiaturę. Oczywiście zamiast dysku można zamontować kartę CF, sieciówki na PCMCIA lub USB . Wydaje się być bardziej "elastyczny" do tego celu niż platforma typu Alix. Pewnie ktoś z Was nie podziela tego twierdzenia - i dobrze, napiszcie za i przeciw . Może wyjść z tego ciekawy temat.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 29 czerwca 2008, 02:02 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 30 lipca 2006, 23:14
Posty: 112
Co kto woli. Alix w odpowiedniej wersji mam VGA, USB, i inne tego typu bajery.

Laptop chyba jednak więcej prądu zjada.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl