Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 13:02

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 16:05 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Jestem właśnie po męczącej sesji kompilowania dodatków do jądra 2.6. Intensywny researching też mam za sobą. Rzekomo są ludzie, którym to działa. Z tym, że są oni jak Yeti. Owszem hostapd na 2.6.30 (przekompilowany z nowymi madwifi, oraz nowe wireless-tools) działa pod warunkiem wycięcia niektórych funkcji inaczej tak bluzga w logach, że aż sie słabo robi. Load average też potrafi znacznie podnieść z powodu błędów. Oczywiście fajnie jest gdy podłącze tylko kompa z atherosem, ale pechowo mam eeepc z rt2860sta i te karty w ogóle są paskudne, a już z nowym hostapd wcale nie chcą działać. Jeśłi już nawet zmusiłem to diabelstwo do działania, to obciążenie systemu wzrastało ogromnie.
Zapewne gdybym zdecydował się na debiana w całości, lub opartego na debianie voyage może byłoby ok. Bo to wszystko trzeba patchowac nakładać patche na patche i na te patche jeszcze po 10 patchów. To jest -
sorry za ostre słowa - kretynizm. Czasami przestaję się dziwić, że ktoś uważa Linuksa za system dla chorych popaprańców. Deweloperzy debiana mam wrażenie często specjalnie coś robią, aby to nie działało nigdzie indziej. Patche są tak zmyślnie pochowane, że dotarcie do nich jest prawie niemożliwe.
Moim zadaniem tutaj było jednak pokazanie stabilnej platformy dla małego routera a nie migających diod. Zatem powróciłem do własnoręcznie zmajstrowanego 2.4.35. Diody nie migają, ale całość działa stabilnie.
Będę szukał teraz rozwiązań wśród tych, które zrobili deweloperzy openwrt, ponieważ wiele funkcji zaimplementowali właśnie dla jądra 2.4.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 16:47 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
W takim razie zostałem Yeti ;)
Nic mi w logach nie bluzga, obciążenie systemu nie wzrasta. Dotarcie do debianowych patchy jest banalne ;) Wystarczy znaleźć sobie na packages.debian.org i po prawej stronie będzie link do jednego patcha ze wszystkimi zmianami. Wersja dla hostapd jest tu: http://ftp.de.debian.org/debian/pool/ma ... -1.diff.gz , ale z tego co widzę, źródła nie są ruszane.
Kwestia diód to Pan Pikuś. Jednak bez sprzętowego wsparcia dla szyfrowania i obsługi watchdoga płytka traci dużo na swojej wartości. Proponuje jednak powalczyć jeszcze z jądrem 2.6. Być może kompilacja 2.6.31 i sterownika ath5k (w 2.6.31 jest dodany tryb AP) sprawi mniej problemów.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 17:26 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Zacznijmy tasiorek od tego, że trzeba by sprawdzić u ciebie komputer z karta rt2680sta. Z tego co widziałem wiele osób się skarżyło na problemy z tymi kartami i hostapd na jądrach 2.6. Problem w tym, że tak karta to tysiące EeePC i zlekceważyć takich bugów nie można. Ja mógłbym sobie ostatecznie kartę wyciągnąć i włożyć jakiegoś atherosa, żeby mieć w domu spokój. Wszystkie typowe AP używjace firmware na bsd czy linuksie - operują jednak jądrem 2.4 i dlatego ten problem dziś jeszcze nie jest tak głośny. Sprawdzałem dziś zawartość openwrt, które bazuje juz na jądrze 2.6.25, ale tam niestety nic pomocnego nie znalazłem. Tego patcha na hostapd znalazłem i zaimplementowałem, ale tak jak już pisałem na połączenia z rt2680sta nic nie pomaga, przy czym żeby było śmiesznie - problem jest z kartą niezależnie od systemu.
Myślę, ze po prostu trzeba zaczekać - moze miesiąc - może pół roku, aż więcej osób zauważy problem i zostanie on naprawiony. Na dzień dzisiejszy obawiam się, że jednak zastosowanie jądra 2.6 będzie miało sens tylko bez funkcji AP.
Ale oczywiście będe trzymał rękę na pulsie i jajko 2.6.31 sprawdzę :)

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 18:45 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: środa, 24 października 2007, 15:30
Posty: 329
Lokalizacja: Sadowne
Ciekaw jestem współpracy wcześniej proponowanego przeze mnie Voyage...
Jak dotąd nie chyba nie stworzono emulatora Alixa..., a mi jeszcze ciutkę kasy brakuje... :(

Czy przy przesyłaniu plików >=5GB nie będzie się mulić, zrywać?

_________________
Polska Grupa Freesco
medhost - Kompleksowe rozwiązania informatyczne
Przychodnia Optima Koszarska Rudnicka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 19:12 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Voyage to odmiana Debiana. Niestety nie lubię debianowatych. Emulowac alixa nie można i nie ma potrzeby, bo to architektura x86.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 21:06 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Do poprzednich wywodów dodam, że przygotowałem również najnowsze stabilne jądro 2.6.31.4. Sterowniki ath5k wygladają na działające bez problemów, niech mi tylko ktoś powie jak na nich zrobić AP. W przypadku mdwifi postawienie AP bez szyfrowania wymagało paru poleceń i komputer już widział AP. Tutaj jest jakos inaczej. W każdym razie - tymczasowo nic nie uzyskałem.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 21:41 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Wykorzystaj do tego hostapa. jako sterownik podaj driver=nl80211.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 października 2009, 23:03 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Właśnie to robię od paru godzin. Potrzebny jest hostapd 0.6.9 i do tego biblioteka libnl 1.1. Ta ostatnia jest tylko w wersji 1.0, a wersji 1.1. nie ma - coś można znaleźć w git, ale to są jakieś wyczyny programistów po pijaku. Na szczęście jest mandriva i rpmy źródłowe. Niegłupie chłopaki z mandrivy dali nie tylko źródełka, ale i 6 patchów które trzeba zaaplikować - w przeciwnym wypadku nic z tego. Swoja drogą to jest jakies przekleństwo linuksowe, programista wypuszcza ewidentnego bubla - nic nie można z tym zrobić bez poprawek sześciu innych programistów. Ale nie ma oczywiście nikogo, kto by to wziął do kupy pozbierał.
Niestety jest tak jak zresztą tasiorek już wcześniej sugerował.
Ani tej biblioteki, ani hostapd na NND zrobić się nie da.
W ogóle się da, po wielu rozmaitych patchach spróbowałem to zrobić na mandrivie. Tyle, ze już na alixie tego zastosować się nie da :) Chyba, żeby zmajstrować to na mandrivie z jakimiś odpowiednimi opcjami. nie wiem jakimi. Normalnie próba odpalenia binarki z mandrivy na nnd daje komunikat - błąd w obliczeniach zmiennoprzecinkowych.
Generalnie wskazują te moje boje na to, że albo nnd w takiej postaci, jak jest, albo całkiem nowy system z jądrem 2.6.30 co najmniej i cała reszta też musi być nowa. Osobiście nie jestem w stanie sobie poradzić z debianem, bo alix mi jest potrzebny do konkretnych zastosowań. Paczek na nim robić nie umiem. Paczki, których potrzebuję dystrybucyjne są śmiechu warte. Zaufanie moje po głośnej wpadce z ssl jest zerowe.
W sumie sam nie wiem co robić dalej.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 26 października 2009, 02:46 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
No więc mogę poinformować, że się udało. Nowy system jest oparty na Archu i bez trudu udało się uzyskać działanie wszystkich potrzebnych elementów. Hostapd działa na nowych sterownikach ath5. Diody sobie mmigaja. Działa watchdog i geode-aes.
: [/] [] ()
[root@helios]# free -m
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:           123         33         90          0          1         20
-/+ buffers/cache:         10        112
Swap:          290          0        290

Zapotrzebowanie na pamięc jest nieduże.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 30 marca 2010, 20:24 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 01:22
Posty: 113
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Długo mnie nie było tutaj na forum. No ale cóż... matura się zbliża wielkimi krokami. Po świętach chciałbym kupić płytę Alixa (jeszcze się zastanawiam jaką bo niestety to kwestia kasy) bo kurcze pokój mam nie za duży a sporo miejsca zajmuje mi skrzynia z routerem. Jednak natrafiłem tutaj na ten temat i troszeczkę się zaniepokoiłem. Widzę, że trzeba mieć nowsze jajko żeby obsłużyć w pełni tą platformę. Panie Maćku czy byłby Pan tak miły i udostępnił jakiś "HOW TO" z wgraniem nowszego jajka itp. lub udostępnienie tego gotowego systemu na alix'a ? Bardzo mi na tym zależy. Kupiłem już CF 4GB EX IV i zasilacz 12V 1A. Nie chciałbym mieć przykrych niespodzianek po zakupie sprzętu za ponad 400 zł. Wiecie o co chodzi :)

_________________
Celeron 466MHz | 256MB RAM | HDD: CF 4GB | Zasilacz (przerobiony na pasywny) | UPS 400VA | Netia 1 Mb/s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 30 marca 2010, 20:30 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: środa, 24 października 2007, 15:30
Posty: 329
Lokalizacja: Sadowne
Na cdn.freesco.pl masz wszystko kroczek po kroczku napisane.

Pozdrawiam, Saturas

PS Dokładnie tu
http://cdn.freesco.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3

_________________
Polska Grupa Freesco
medhost - Kompleksowe rozwiązania informatyczne
Przychodnia Optima Koszarska Rudnicka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 1 kwietnia 2010, 23:16 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 01:22
Posty: 113
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wielkie dzięki :) Pozdrawiam

_________________
Celeron 466MHz | 256MB RAM | HDD: CF 4GB | Zasilacz (przerobiony na pasywny) | UPS 400VA | Netia 1 Mb/s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl