Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 19:22

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 10 marca 2010, 13:26 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Do maszyny włożyłem stary , fizyczny , kontroler 2xLPT na ISA i ustawiłem na nim:
LPT 2 IO=0x378 IRQ=7
LPT 3 IO=0x278 IRQ=5

W biosie ustawiłem:
LPT 1 IO=0x3bc IRQ=7
Usunąłem z komputera wszystkie karty, ktore pracowały na IRQ=5.

Pod DOS-em, za pomocą MSD.exe przetestowałem komunikację z drukarkami z wynikiem pozytywnym.
W tym miejscu powinienem zaznaczyć, że konfigurując i testując poszczególne porty LPT na kontrolerze zewnętrznym, przy wyłączonym kontrolerze na płycie głównej, pojedyńczy port LPT, bez wzgledu na wymuszeniu numeru przerwania jumperem, zawsze wykazywal przerwanie 7. Dopiero aktywacja drugiego portu LPT wykazywała wykorzystanie przerwania 5 bez wzgledu na ustawienie jumperów IRQ.
Uruchomiłem NND.
Z pomocą przeglądarki wszedłem do CUPS'a i zainstalowałem drukarki.
Drukarki na lp0 i lp1 przyjmują zadania i komunikacja z portami przebiega prawidłowo. Drukarka na lp2 zwraca komunikat
: [/] [] ()
Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel2


Następnie w konsoli zrobiłem:
: [/] [] ()
[root@router julek]# dmesg | grep parport
parport0: PC-style at 0x3bc [PCSPP,TRISTATE]
parport0: Printer, Hewlett-Packard HP LaserJet 5L
parport1: PC-style at 0x378 [PCSPP]
parport1: Printer, HEWLETT-PACKARD DESKJET 610C
parport2: PC-style at 0x278 [PCSPP]
parport2: Printer, HEWLETT-PACKARD DESKJET 610C
lp0: using parport0 (polling).
lp1: using parport1 (polling).
lp2: using parport2 (polling).

I tutaj moja wiedza się kończy.
1. Nie rozumiem dlaczego NND "widzi" dwie drukarki, a trzecią instaluje na "nieznanym" porcie lp2?
2. Zakładając, że z jakiegoś powodu zachodzi konflikt przerwań, jak go ominąć, lub jakimi poleceniami zdiagnozować przerwania przyporządkowane przez maszynę poszczególnym adresom LPT.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 14:11 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
cat /proc/ioports
wydaje mi się, że porty są oki, sprawdź

echo 111 > /dev/lp0
echo 111 > /dev/lp1
echo 111 > /dev/lp2
ta komenda nie działa ze wszystkim drukarkami.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 15:01 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Mam trzy kartki papieru a na każdej ciąg znaków <111>. papier trzeba było z drukarek wydłubywać ręcznie, ale chyba o to chodziło. Niestety Cups robi swoje czyli:
: [/] [] ()
Description: Drukarka atramentowa
Location:
Printer State: idle, accepting jobs.
Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel2

i odmawia komunikacji z drukarką.
Co dalej z tym problemem?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 15:06 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
i bardzo dobrze :)
Znaczy, że wszystkie porty działają jak najbardziej poprawnie.
Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel2
tym bym się zainteresował.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 16:58 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Kolego Czerwo, to teraz przyznaję się bez bicia, a było to tak:
Uprzednio na forum trenowałem sterowniki do dodatkowego kontrolera 2xLPT na PCI ze znaczącą pomocą kolegi Maćka. Niestety pomysł zarzuciłem, gdyż:
- sterowniki nie chciały się instalować,
- pomimo skutecznej pomocy ze strony kolegi Maćka, na 'prywatnej korespondencji' pogubiłem się w dalszych krokach testowania problemu,
- doszedłem do wniosku, że w pierwszej kolejności należy zrozumiec problem sprzętowy, żeby ogarnoć problem programowy.
Czyli, jesli pod DOS'em jest komunikacja z drukarkami, to też musi być pod LINUX'em.
Kolega Czerwo podpowiedział mi jak sprawdzić komunikację z drukarkami czyli:
: [/] [] ()
echo <dowolny komunikat> /dev/lp<numer portu>

zgodnie z sugestią kolegi Czerwo zainteresowałem się tym co jest w katalogu /dev/ :
: [/] [] ()
Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel2

jak się okazało, nie wiem w wyniku czego, oryginalny plik lp2 został zastąpiony nowym o znacząco różniącej się sumie kontrolnej od pozostałych, podobnych czyli lp0, lp1.
Przywróciłem pierwotny lp2 i poszedłem dalej.
Tak polecenie
: [/] [] ()
echo 111 > /dev/lp2

zwróciło mi komunikat o braku takowego urządzenia, to po operacji przywrócenia pierwotnego pliku /dev/lp2 uzyskałem potwierdzenie komunikacji z drukarką poleceniem:
: [/] [] ()
echo 111 > /dev/lp2

Niestety CUPS nadal wywalał mi:
: [/] [] ()
Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel2

i odmawiał przesłania strony testowej na drukarkę.
Stą też, za słuszną sugestią kolegi Czerwo, zająłerm się:
: [/] [] ()
unknown-parallel2

czyli w pliku /etc/cups/printers.conf znalazłem i zamieniłem zapis:
: [/] [] ()
unknown-parallel2

na:

i wszystko wróciło do normy, czyli mam wszystkie trzy drukarki sprawne.
Teraz muszę sprawdzić, czy po wstawieniu kart, które korzystały z IRQ=5 nadal wszystko będzie działać poprawnie. Jeśli tak, to zamykam post, jeśli nie, to będę go kontynuował, aż znajdę rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam kolegów i dziękuję za trafne sugestie.
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 18:19 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Post Scriptum do w/w postu.

Powiadają, iż ponoć "historia toczy się kołem".
Ponoć powiadają, iż LINUX powstał gdy Linus Torvalds w latach 90' zeszłego stulecia, jako temat pracy (przejściowej, lub dyplomowej) dostał zadanie, aby w "filozofii " UNIX napisać taki program, "system", który pozwala na jednoczesne wygenerowanie na dwóch drukarkach dwóch łańcuchów literowych w tym samym czasie "rzeczywistym".
Jeśli tak nie jest, to proszę o sprostowanie.
Jako system operacyjny, LINUX nalężący do rodziny systemów Unix jest najbardziej znany z tego, iż teoretycznie wszystko jest plikiem oraz z założeń projektowych będących współczesną wersją brzytwy Ockhama (reguła KISS), mówiących żeby tworzyć program robiący dobrze jedną rzecz.
Tak też się stało. NND chodzi i drukarki na wszystkich trzech portach też chodzą prawidłowo, jak i pozostałe karty na IRQ=5
Pozdrawiam wszystkich serdecznie do kolejnego problemu.
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 19:54 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Pozwolę sobie na małe OT. Nie wiem co prawda, czy historyjka o Torvaldsie jest prawdziwa, wiem natomiast, że w 91 opublikował pierwszą wersję swojego systemu, który stworzył w związku ze studiami. natomiast nie wiem jeszcze jednej rzeczy, ale sądzę, że mógłbyś mi ją wyjaśnić. Rozumiem, że z NND zrobiłeś taki printserver. Ma to jakieś praktyczne zastosowanie? I czy jeszcze dziś są produkowane drukarki ze złączem LPT?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 20:55 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
Ja powiem tyle :)
Nie metodą jest pokazać co i gdzie zmienić żeby działało a metodą jest żeby nakierować osobę na rozwiązanie :)
Chciałem Ci od razu powiedzieć co i gdzie zmienić ale stwierdziłem, że jak już jesteś tak blisko to doszukasz a przy okazji zdobędziesz doświadczenie.

Drogi Maćku drukarki występują ze złączem LPT zwłaszcza igłówki.
Ma to praktyczne zastosowanie szczególnie w przypadku głupich drukarek które gadają z printserverami za 150zł sztuka. Trzy drukarki i lepiej postawić serwer z portami lpt a zawsze można coś jeszcze na nim zrobić ;)

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 22:03 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Kolego Maćku,
powiadają, iż złośliwość, którą pomiędzy wierszami Twojej riposty poniekąd może opacznie znajduję, jest domeną ludzi inteligentnych. Angole pomiędzy przerwami na tzw. "tea time" zwykli produkować wszelkiego rodzaju "precedensy" na miarę "art for art's sake" czyli sztuki dla przysłowiowej sztuki jakim może być np: printserver pod NND zgodnie z receptą np z:
http://ftp.listonosz.com.pl/download/NND-informatyka.pdf
Czy ma to praktyczne znaczenie? Myślę, że takie jak ruter programowy, z kontrolerem domeny, serwerem ftp, serwerem poczty, czy też serwerem plików. Czy można coś takiego kupić w sklepie, jeśli tak to za ile? Natomiast nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie dotyczące aktualnej oferty drukarek na LPT, bo po prostu nie stać by mnie było na ich potencjalne kupno, gdyby nawet hipotetycznie były dostępne. Ja idę do zaprzyjaźnionego serwisu drukarek i dostaje różne dziwolągi, typu plotery, drukarki formatu A3, że nie wspomnę o igłówkach, ale wszystko na LPT. Dlatego dzisiaj trenuję LPT, a jutro może USB lub inne licho. Jak to słusznie zauważył kolega Czerwo:
Cytuj:
Nie metodą jest pokazać co i gdzie zmienić żeby działało a metodą jest żeby nakierować osobę na rozwiązanie

Dlatego moja upierdliwość w stawianiu pytań, na tym i na innych forach nie ma granic, bo jak dobre 2500 lat temu powiedział Sokrates umierając:
Cytuj:
Wiem, że nic nie wiem

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc w skutecznym rozwiązywaniu problemów informatycznych, bo w tych tematach jestem jak przysłowiowy "LEON AMATOR"
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 22:14 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Nie wiem, czy jestem inteligentny. Było powiedzonko, że inteligencja jest miarą umiejętności przystosowania się. Jeśli to prawda, to nie widziałeś większego ode mnie debila. ;)
Złośliwości to też raczej nie było. Ale takie podejrzenia, że to sztuka dla sztuki, to przeszły mi przez głowę. A to dlatego, że ja wszystko sądzę według siebie, a jako notoryczny leń wywaliłbym drukarki na LPT i kupił takie z ethernetem. :)
Na szczęście jednak nie wszyscy są podobni do mnie, a pomysł - masz absolutną rację - w pewnych warunkach może być przydatny. Zaś otoczka twojego tekstu wskazuje, że mam do czynienia z człowiekiem wykształconym i znającym świat, a to wzbudza szacunek wobec powszechnie panującego obecnie modelu niedouczonego gimnazjalisty.

Z wyrazami szacunku

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 22:46 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
http://ftp.listonosz.com.pl/download/NND-informatyka.pdf
Nie wierze, że ktoś to jeszcze czyta 8O

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 10 marca 2010, 22:53 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 23 stycznia 2008, 17:32
Posty: 691
Lokalizacja: Pabianice
Czerwo czyta sie ... i to calkiem milo. Bardzo ladne opracowanie i szkoda
ze nie ma takich wiecej. Lopatologicznie, ale i dla bardziej zaawansowanych sie
cos znajdzie wiec lektura chyba dla wszystkich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 21:31 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Kolego Maćku,
co do Twojego cytatu:
Cytuj:
Było powiedzonko, że inteligencja jest miarą umiejętności przystosowania się. Jeśli to prawda, to nie widziałeś większego ode mnie debila.

Myślę, że to "sokratesowy" zbytek skromności z Twojej strony, gdyż idąc za tym wątkiem mozna by było znaleźć wiele jedno i wielo komórkowych żyjątek, ktore potrafiły się lepiej dostosować do... np. ekstremalnych warunków życia, a wcale nie wykazują najmniejszych symptomów inteligencji mając mózgi na poziomie parobitowym. Mam nadzieję, że nie zamierzasz być "ekstermofilem":roll:
A co do stwierdzenia:
Cytuj:
Jeśli to prawda, to nie widziałeś większego ode mnie debila.

, można by jedynie traktować jako nadmiar krytycyzmu w samoocenie oraz wspaniałe poczucie humoru. :lol:
No cóż, nie każdy inteligentny człowiek nadaje się do obsługiwania przysłowiowej "maszynki szczęścia i pieniędzy".
Niestety zawdzięczamy to zjawisku nieciągłości zmiennej losowej, co i mnie również dotyka, a czym zbytnio się nie przejmuję. Po prostu nie zawsze można być we właściwym miejscu i o właściwej porze.
I cóż z tego, że jestem wykształcony, mam dwa fakultety, parę zawodów, stertę uprawnień, biegle władam trzema językami, publikuję, otworzyłem przewód doktorski, w życiu zasiadałem w zarządach paru spółek a za pracą zjechałem prawie całą kulę ziemską, ostatnio nawet budowałem kontenerowe kotłownie gazowe podgrzewające paliwa przepompowywane w rurociągach kanadyjskich. Wiek i nadmierny poziom kwalifikacji sprawia, iż w kraju nie ma dla mnie nawet stanowiska sprzątaczki, bo jak pokazuje swoje CV, to każdy kierowniczyna, który po latach dochrapał się stanowiska od razu boi się, że zostanie wysadzony ze stołka. Owszem za granicą jest dla mnie praca, ale ja już mam dosyć tułaczki, dlatego:
Cytuj:
powszechnie panujący obecnie model niedouczonego gimnazjalisty

to wcale nie jest taki głupi pomysł.
Poza tym taki delikwent jest niezwykle pracowity, ambitny i przy jego poziomie wiedzy można go tak zindoktrynować, przepraszam dzisiaj to się nazywa zmotywować, że z uporem maniaka będzie wykonywał powtarzalne czynności jak mróweczka, a takich w dobie kryzysu i nie tylko nam w kraju trzeba. I potem dzień w dzień stoi taki, przy frezarce, zgięty w pół i siarkowodór wdycha aż mu w płucach dudni. Ja również, tak jak kolega, jestem totalnym leniem, dlatego nie cierpię wykonywać czynności powtarzalnych, na przykład takich jak sprzątanie. Przecież te stare, sprawne drukarki muszę zutylizować, a to przecież kupa roboty, czyż nie?

A co do zdolności przystowawczych, to mój dziadek, który studiował w Pradze za Franca Józefa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_J%C3%B3zef_I jako jego poddany w języku niemieckim, wykładał na Politechnice Lwowskiej i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przed II wojną światową a w 1956 roku podczas wypadków poznańskich był rektorem UAM w Poznaniu, gdy mnie sadzał na swoich kolanach, małego smarka, zwykł mi powiadać, iż wszystko w życiu, z resztą tak jak i jemu, mogą Ci zabrać, poza wiedzą, którą masz w swojej głowie i wycierał mi nos husteczką. :lol:
A jak masz wiedzę, to zawsze sobie poradzisz.
Raz się jest na wozie a raz pod wozem, fortuna kołem się toczy. Do robienia kasy trzeba mieć żyłkę hazardzisty, którą nie każdy posiada.

Kolego Czerwo,

jeśli w podstawach fizyki, mówiąc o budowie atomu wodoru, wprowadza się model bohra,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Model_atomu_Bohra
to wszystkim proton i elektron zaczyna się kojarzyć z ziemią i piłeczką tenisową latającą w około niej na jakiejś orbicie. Mam na myśli poziom wiedzy w zakresie fizyki z jakim delikwent opuszczał gimnazjum w czasach mojej młodości :roll: , bo dzisiejsze gimnazjum to ponoć tylko 6 klas. I szedł sobie taki delikwent na studia politechniczne gdzie na wykładach z fizyki, na pierwszym roku, robiono mu przysłowiowy kisiel z mózgu, wprowadzając pojęcie zasady nieoznaczoności Wernera Heisenberga
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_nieoznaczono%C5%9Bci
i pakując równanie Schrödingera.
http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_Schr%C3%B6dingera
w wyniku czego nagle elektron znikał, bo nie można równocześnie ustalić jego położenia i jego momentu pędu na orbicie atomu a jedynie prawdopodobieństwo jego występowania - orbital. Gdyby zrobiono to w odwrotnej kolejności, to dzieciakom w gimnazjum prawdopodobnie odparowały by móżdżki. W Internecie jest wiele artykułów z zakresu informatyki, których twórcy przepisują manuale bez omówienia ich na konkretnych przykładach pozwalających na ich zastosowanie praktyczne, a co za tym idzie – zrozumienie. Myślę, że w tym opracowaniu http://ftp.listonosz.com.pl/download/NND-informatyka.pdf doskonale i lapidarnie udało Ci się połączyć teorię z praktyką. To co dla jednego jest oczywiste dla drugiego wcale nie musi być takie. Posiadanie wiedzy wcale nie jest tożsame z umiejętnością jej przekazania i tyczy się to nie tylko informatyki. A Tobie to się wspaniale udaje. Chylę czoła.

Ale do rzeczy, bo rozpasałem swoją epistemologię jak rasowy grafoman, dlatego.....
Wracając do wątku postu mam pytanie związane z komunikatem, jaki otrzymuję w W2k i XP po zainstalowaniu drukarki. Pomimo, iż serwer CUPS przyjmuje wydruk, w kolumnie „stan drukarki” pojawia się komunikat „ Omowa dostępu, połączenie nie jest możliwe”, w przeciwieństwie do drukarek, które są podłączone do maszyn z windowsami gdzie komunikat brzmi „Gotowe”. Przypuszczam, że problem leży w konfiguracji serwera wydruku. Czy i jak można to zmienić, gdyż wprowadza to w błąd potencjalnego użytkownika.
Pozdrawiam
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 22:17 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Ale dajesz na czerwono po oczach. :)
Cytuj:
w kolumnie „stan drukarki” pojawia się komunikat

W jakiej kolumnie i gdzie to się pokazuje? Na stronie CUPSa? Czy gdzieś we właściwościach drukarki w systemie Windows?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 22:20 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Tak we właściwościach drukarek w systemie Windows.
Start > Ustawienia > Drukarki. :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 23:01 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Sprawdź w cupsd.conf. Może masz tam zabroniony dostęp dla innych komputerów?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 23:54 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
Hm wstaw gdzieś swój konfig cupsa to się popatrzy pewnie gdzieś nie ma uprawnień.
A tak poza tym to jak ostatnio zobaczyłem konfig cupsa w archu to się przeraziłem ;D

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 14 marca 2010, 08:33 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Config jest na:
ftp://jpglobal.ddns.pl/
Pozdrawiam
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 14 marca 2010, 11:24 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Nie do odczytu.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 14 marca 2010, 12:59 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Przepraszam, ale musiałem zmienić atrybuty pliku. Nie wiem z czego to wynika, może to wina konfiguracji proftpd? Teraz powiniem być do pobrania.
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl