Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024, 00:29

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: niedziela, 14 marca 2010, 20:20 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Część usług jest uruchamianych przez
: [/] [] ()
 /etc/rc.conf

a część przez
: [/] [] ()
/etc/rc.d/rc.local

Na przykład ja nie wiem jaka jest generalna zasada i zarówno w Internecie, jak i w publikacjach nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Oczywiście każdy Guru wie, że
Cytuj:
że to admin (czyli Ty) a nie pacman ma decydować, jakie usługi są włączane przy starcie systemu...

ale śledź nie. :roll:
Na przykład ja jestem śledziem, zassałem paczkę i nic się w logach nie dzieje.
Poza tym to nie jest tak do końca, gdyż podczas instalacji systemu pewne usługi są automatycznie uruchamiane w sekcji DAEMONS. Niektóre "paczki" dokonują wpisów w ww. sekcji bez "!" a inne, tak jak omawiana wtym poście wyłącza usługę po jej instalacji. Poza tym co to za logika, skoro admin decyduję się na zainstalowanie paczki z usługą, to nie po to, żeby była "martwa" w systemie.
Pozdrawiam
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 14 marca 2010, 20:49 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Zacznijmy od tego, że rozmawiamy o projekcie, który w sensie rozwojowym został zamknięty.
Projekt ma zapewniony support na najbliższe lata, ale już doskonalony nie będzie. Zapewne ważne posty na forum przeczytałeś i wiesz o tym.
Zasadą jest, że systemowe usługi są uruchamiane przez wpisy w rc.conf. Plik rc.local służy wyłącznie do uruchamiania własnych programów indywidualnych, które nie powstały w formie pakietów albo zostały skompilowane przez samego użytkownika. Czasem są także programy zamknięte, które się wykorzystuje i jakoś trzeba je wraz ze startem systemu uruchamiać.
Taki podział przydatny jest również, gdy serwer obejmuje ktoś nowy, łatwiej się wówczas zorientować, gdy standardy są zachowane.
Podczas rozwoju systemu były również rozmaite koncepcje. Początkowo zakładaliśmy, że admin musi sam wpisać do rc.conf. Potem robił to instalator, ale okazywało się, że nieskonfigurowana usługa może być niebezpieczna dla serwera. Dlatego w ostatnim okresie zdecydowane, ze instalator wpisze usługę, ale z wykrzyknikiem, żeby admin nie mówił "samo się zepsuło".

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 14 marca 2010, 21:08 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
jpglobal pisze:
Część usług jest uruchamianych przez
: [/] [] ()
 /etc/rc.conf

a część przez
: [/] [] ()
/etc/rc.d/rc.local

Na przykład ja nie wiem jaka jest generalna zasada i zarówno w Internecie, jak i w publikacjach nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
W różnych dystrybucjach jest różnie ;) W NND jest tak, że w /etc/rc.conf w sekcji DAEMONS uruchamiane są usługi, które mają swoje skrypty startowe w katalogu /etc/rc.d , natomiast w /etc/rc.d/rc.local uruchamiane są programy czy usługi użytkownika, które nie mają skryptów startowych w rc.d
jpglobal pisze:
Na przykład ja jestem śledziem, zassałem paczkę i nic się w logach nie dzieje.
Jeśli nie uruchomiłeś usługi, to co ma się dziać w logach ? Instalacja paczki, a uruchomienie usługi to nie to samo. Oczywiście można by było zrobić tak, że po instalacji usługa jest od razu uruchamiania, ale byłoby to co najmniej nie wskazane, chociażby dlatego, że wiele usług przed uruchomieniem wymaga konfiguracji.
jpglobal pisze:
Poza tym to nie jest tak do końca, gdyż podczas instalacji systemu pewne usługi są automatycznie uruchamiane w sekcji DAEMONS. Niektóre "paczki" dokonują wpisów w ww. sekcji bez "!" a inne, tak jak omawiana wtym poście wyłącza usługę po jej instalacji. Poza tym co to za logika, skoro admin decyduję się na zainstalowanie paczki z usługą, to nie po to, żeby była "martwa" w systemie.
Po pierwsze - sekcja DEAMONS w rc.conf służy do wskazania usług, które mają być automatycznie uruchamiane podczas startu systemu.
Po drugie - swego czasu rzeczywiście paczki były budowane tak, że przy instalacji był dodawany wpis do DAEMONS bez wykrzyknika. Jakiś czas później doszliśmy do wniosku, że nie jest to najlepszy pomysł - z kilku względów, między innymi ze względu na to, o czym napisałem wcześniej. Dlatego niektóre starsze paczki dodają start daemona bez wykrzyknika.

_________________
F33/F07,F11,F13,F17
ObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 15 marca 2010, 14:50 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Szanowny kolego JakubieC,
Cytuj:
Wystarczy rzucić stosowne hasło na forum i dowiemy się jaki jest procentowy udział modelu "niedouczonego gimnazjalisty" w społeczności NND.

to figura retoryczna i odnosi się do cytatu z dyskusji prowadzonej w innym wątku z kolegą Maćkiem, ale masz prawo o tym nie wiedzieć, dlatego niniejszym postem o tym informuję.
Pozdrawiam
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 15 marca 2010, 14:57 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
No teraz po takich wyjaśnieniach to rozumiem co ma być uruchamiane w
: [/] [] ()
 /etc/rc.conf

a co w
: [/] [] ()
/etc/rc.d/rc.local

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 15 marca 2010, 16:07 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
jpglobal pisze:
Szanowny kolego JakubieC,
Cytuj:
Wystarczy rzucić stosowne hasło na forum i dowiemy się jaki jest procentowy udział modelu "niedouczonego gimnazjalisty" w społeczności NND.

to figura retoryczna i odnosi się do cytatu z dyskusji prowadzonej w innym wątku z kolegą Maćkiem, ale masz prawo o tym nie wiedzieć, dlatego niniejszym postem o tym informuję.
Pozdrawiam
J

Czytałem oczywiście tamten wątek. Nie ukrywam jednak, że w moich oczach, na tym forum bardziej cenione od stosowania figur retorycznych byłoby używanie opcji "Edytuj", aby zgodnie z regulaminem i ogólnie przyjętymi zasadami netykiety nie pisać dwóch postów pod sobą.

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 15 marca 2010, 16:49 
Offline

Rejestracja: środa, 8 kwietnia 2009, 16:27
Posty: 77
Szanowny kolego JakubieC,
dziękuję za uwagę, do której bezwzględnie będę się stosował.
Pozdrawiam
J


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl