Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 23:51

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 10 maja 2004, 01:43 
Witam, z Linuxem mam niewiele wspólnego ale mam DSL1 do podziału (HTB :) ). Zassałem nnd-2004-04-10-inst.iso.
Nie wiedząc jak przebrnąć przez instalację przeczytałem http://nnd.freesco.pl/download/nnd.howto.txt

Przez instalację doszedłem do punktu 16 (Rozpakowujemy nnd, tar -zxvf nnd_WERSJA). Problem w tym że na płycie (która sama się mount'uje [pomijamy punkt 12 :? ]) nie ma takiego pliku. Przy próbie rozpakowania nnd.tgz (prubowałem to zrobić tar'em :?: ) zgłasza mi ze nie ma takiego pliku. Co mam zrobić? Czy można gdzieś znaleść info o instalacj NND?
Dodatkowo ponieważ w tej chwili na kompie jest XP chciałem zainslować NND jako 2gi system (utworzyłem dodatkowe partycje /dev/hda7 i hda8). Czy NND da się tak zainstalować, czy trzeba coś dodatkowo zmieniać wywołując potem LiLo.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 10 maja 2004, 07:26 
jaki lol..... poprostu nagrwywasz na plyte obraz, bootujesz potem nia i postepujesz wg tego co sie na ekranie wyswietli....


Na górę
  
 
Post: poniedziałek, 10 maja 2004, 13:14 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
M.a.x.X. pisze:
Witam, z Linuxem mam niewiele wspólnego ale mam DSL1 do podziału (HTB :) ). Zassałem nnd-2004-04-10-inst.iso.
Nie wiedząc jak przebrnąć przez instalację przeczytałem http://nnd.freesco.pl/download/nnd.howto.txt


jak napisał już lackyluck to jest obraz płyty bootowalnej. nagraj na cd, zbootoj i dalej będziesz poprowadzony za rączkę.

M.a.x.X. pisze:
Dodatkowo ponieważ w tej chwili na kompie jest XP chciałem zainslować NND jako 2gi system (utworzyłem dodatkowe partycje /dev/hda7 i hda8). Czy NND da się tak zainstalować, czy trzeba coś dodatkowo zmieniać wywołując potem LiLo.
Pozdrawiam.


W tej chwili nie ma możliwości automatycznego zainstalowania NND jako drugiego systemu (i w najbliższej przyszłości nie przewidujemy takiej opcji). Oczywiście jeśli wiesz co robisz to możesz tak zainstalować(*), ale nie widzę w tym większego sensu. NND przewidziana jest jako router/serwer, a ten z założenia działa non-stop więc jak miałoby wyglądać używanie innego systemu zainstalowanego na tym komputerze? Jak sam piszesz z Linuksem (podkreślam LINUKSEM) masz mało wspólnego więc jeśli chcesz tylko się z tym zapoznać to proponuję zbootować płytę nagraną z obrazu, który już masz i pobawić się w ramdysku. Jak będziesz uważał to nic się nie stanie systemowi, który masz na dysku. A dystrybucja na płycie to nic innego jak nieco okrojone NND. Jeśli masz jakiś stary komputer z procesorem pentium i min 32MB ram to spróbuj na nim zainstalować. Tam możesz "szaleć" i poznawać system..

(*)Zupełnie celowo nie piszę tu jak to zrobić - nie chcę mieć na sumieniu Twoich, niewątpliwie, ważnych danych... ale podpowiem Ci że nie jest to trudne. Opisów w sieci znajdziesz mnóstwo. :-)

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 maja 2004, 11:03 
( Odpowiedź Mis'a zobaczyłem dopiero dziś :? )
A więc rzeczywiście. Przygotowałem się tak teoretycznie do zobaczyłem tylko napis żeby zalogowac się jako root.
"Anyway" spróbowałem zainstalowac wyszystko za pośrednictwem nnd_install. Po paru próbach doszedełm do wniosku, że instalator nie pozwoli mi wybrać partycji na której chce mieć system (mam już XP), tylko chce mi koniecznie pomóc :D przy dzieleniu dysku na partycje. Fdiskiem usunołem partycje [a mam 1) Botowalną na NTFS z XP, 2)FAT16 na swapa od XP, 3)NTFS na całą resztę, zostają 2GB niezagospodarowanego miejsca]. No i z tego co przeczytałem zrozumiałęm że jak się uda wszystko zrobić to będzie LiLo z NND a XP będzie leżał na dysku i trzeba będzie go ręcznie dopsiać do jakiegoś tam pliku (już wiem że byłęm w błędzie). Nieważne jak przebrnołęm przez instalację (starając się zachować XP). Na końcu dostałem info że restart i będzie cacy. Po restarcie ani NND ani XP nie wstało. Potem z ( konsoli XP z płyty) zobaczyłęm że z C:\ dużo nie zostało :roll: . Bez większego namysłu skasowałem wszystkie partycje, razem z mamy programem (DEAM!), no bo już wiedziałem że starego XP nie uruchomię.
NND_Install > automatyczny podział i zaczeło działać. Sieciówki wykryte poprawnie (3Com i Surecom [kompatyblina z Realtek8139]). Restart i router powienie działać, ale... niedziałał bo mimo wykrycia 2giej karty (Surecom) to podczas startu widziałem że coś jest nie tak z urządzeniem eth1 (klawisz "pause" nie działał, ta karta to interfejs na LAN) a HTB dawało mi już tylko 1 siecówke do wyboru. Dodatkowo nie mogłem pingować niczego (z drugiej strony to nie było momentu w którym podawał bym serwery DNS więc pingowanie www.onet.pl było bez sęsu) ....
A ponieważ w tym czasie 12 osób z sieci wychodził z siebie wieć zrobiłem reinstalke XP. Dodam że CDROM w serwerze już się kończy i musiałem z 20 razy botować kompa żeby odpalał te inslaki raz XP raz NND. Ufff.... ale pisania.
No i teraz już po wszystkim chiałęm się dowiedzieć czy wiecie może dlaczego nnd nie dziłał (pewnie by sie teraz przydała tamta instalacja do przeglądania logów....). Chiałem mieć 2 systemy żeby "jakby co" to wracam do XP i idę Tu, na forum. Próbowałem też (jeszcze na początku) przeanalizować skrypt nnd_install żeby móc samemu ręcznie zainstalowac ale nie zrogryzłem jak rozpakowac tego TGZ'a.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 maja 2004, 13:21 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
M.a.x.X. pisze:
"Anyway" spróbowałem zainstalowac wyszystko za pośrednictwem nnd_install. Po paru próbach doszedełm do wniosku, że instalator nie pozwoli mi wybrać partycji na której chce mieć system (mam już XP), tylko chce mi koniecznie pomóc :D przy dzieleniu dysku na partycje.


indeed!

M.a.x.X. pisze:
Fdiskiem usunołem partycje [a mam 1) Botowalną na NTFS z XP, 2)FAT16 na swapa od XP, 3)NTFS na całą resztę, zostają 2GB niezagospodarowanego miejsca]. No i z tego co przeczytałem zrozumiałęm że jak się uda wszystko zrobić to będzie LiLo z NND a XP będzie leżał na dysku i trzeba będzie go ręcznie dopsiać do jakiegoś tam pliku (już wiem że byłęm w błędzie). Nieważne jak przebrnołęm przez instalację (starając się zachować XP). Na końcu dostałem info że restart i będzie cacy. Po restarcie ani NND ani XP nie wstało. Potem z ( konsoli XP z płyty) zobaczyłęm że z C:\ dużo nie zostało :roll:


oj namieszałeś... namieszałeś :-)

M.a.x.X. pisze:
Bez większego namysłu skasowałem wszystkie partycje, razem z mamy programem (DEAM!), no bo już wiedziałem że starego XP nie uruchomię.
NND_Install > automatyczny podział i zaczeło działać. Sieciówki wykryte poprawnie (3Com i Surecom [kompatyblina z Realtek8139]). Restart i router powienie działać, ale... niedziałał bo mimo wykrycia 2giej karty (Surecom) to podczas startu widziałem że coś jest nie tak z urządzeniem eth1 (klawisz "pause" nie działał, ta karta to interfejs na LAN) a HTB dawało mi już tylko 1 siecówke do wyboru. Dodatkowo nie mogłem pingować niczego (z drugiej strony to nie było momentu w którym podawał bym serwery DNS więc pingowanie www.onet.pl było bez sęsu) ....


czy uruchomiłeś net_conf? To jest script konfigurujący twoje połączenie z internetem i siecią lokalną. Jeśli tak to bardzo mnie dziwi, że nie znalazłeś opcji podawania adresów serwerów DNS...
Ale, jako że są osoby więcej wiedzące o konfiguracji sieci niż ja to zastosuję metodę spychologii:

Mac!ek, do tablicy!

M.a.x.X. pisze:
No i teraz już po wszystkim chiałęm się dowiedzieć czy wiecie może dlaczego nnd nie dziłał (pewnie by sie teraz przydała tamta instalacja do przeglądania logów....).


a pewnie że by się przydały... mam szklaną kulę na usb, a mój system nie obsługuje tego interface...

M.a.x.X. pisze:
Chiałem mieć 2 systemy żeby "jakby co" to wracam do XP i idę Tu, na forum. Próbowałem też (jeszcze na początku) przeanalizować skrypt nnd_install żeby móc samemu ręcznie zainstalowac ale nie zrogryzłem jak rozpakowac tego TGZ'a.


Mam nadzieję, że się nie obrazisz za to co napiszę teraz...
Nie bardzo wiesz jak zainstalować poprawnie dwa systemy na dysku, a jednocześnie chciałbyś poprawiać scripty instalacyjne... odważny jestes.
Poza tym w pliku nnd.tgz nie znalazłbyś scriptu install_nnd. Znajduje on się w initrd.gz, który najpierw należy rozpakować , a potem podmountować jako loop. W pliku nnd.tgz jest wszystko, co znajdzie się na dysku PO instalacji. Zeby ręcznie zainstalować nnd wystarczy przeczytać opis (jest tam gdzie obraz płyty instalacyjnej) i postępować dokładnie krok po kroku uwzględniając zmiany nazw plików. Przy okazji dzięki za zwrócenie uwagi - ten opis wymaga aktualizacji.

P.S. *tgz rozpakuje winrar i o ile się nie mylę winzip...

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 maja 2004, 16:15 
Czyli jeśli utworze 2 partycje (dodatkowe, 1 ext3, 2 na swapa). Na pierwszą rozpakuje nnd, potem (to musze doczytać), zainstaluje lilo i "podam że na partycji ext3 jest linux" to powinno działać (potem jeszcz trzeba tego swapa zaaktywować ale to luzz).
Co do "tamtej instalacji" NND to net_conf'a odpalałem parę razy. Łądnie prosił mnie żebym umowe przygotował. Czy mam SDI, Neo czy DSL, bałwan jestem jaki DSL, jakie IP, jaka brama, jaka maska ale do DNS'a nie pytał (przynajmniej teraz tak mi się wydaje bo powoli zaczynam się zastanawiać). No i ten drugi problem z sieciówką....


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 maja 2004, 18:38 
a nie lepiej zebys przygotowal sobie drugi dysk tylko na NND
i wtedy bedziesz mogl go calego przeznaczyc na wlasnie NND?
takie dyski mozna juz dostac za niewiele kasy a odchodzi Ci
problem dwoch systemow na jednym dysku.
bedziesz miec i swojego XP i NND do wyboru bez kolidowania ze soba
i wtedy mozesz do woli "meczyc" konfigi NND tak zeby wszystko gralo.
mysle ze na poczatek oswajania sie z NND powinienes tak wlasnie zrobic

pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 maja 2004, 19:36 
Pozostaje jeszcz obraz dysku... No nic jakoś to rozwiąrze.
Mis' pisze:
(...)mam szklaną kulę na usb, a mój system nie obsługuje tego interface...

Ja mam ruszczkę na Firewire, możemy się wymienić :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 11 maja 2004, 20:33 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 27 stycznia 2003, 23:39
Posty: 3065
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa
Mis' pisze:
M.a.x.X. pisze:
Bez większego namysłu skasowałem wszystkie partycje, razem z mamy programem (DEAM!), no bo już wiedziałem że starego XP nie uruchomię.
NND_Install > automatyczny podział i zaczeło działać. Sieciówki wykryte poprawnie (3Com i Surecom [kompatyblina z Realtek8139]). Restart i router powienie działać, ale... niedziałał bo mimo wykrycia 2giej karty (Surecom) to podczas startu widziałem że coś jest nie tak z urządzeniem eth1 (klawisz "pause" nie działał, ta karta to interfejs na LAN) a HTB dawało mi już tylko 1 siecówke do wyboru. Dodatkowo nie mogłem pingować niczego (z drugiej strony to nie było momentu w którym podawał bym serwery DNS więc pingowanie www.onet.pl było bez sęsu) ....


czy uruchomiłeś net_conf? To jest script konfigurujący twoje połączenie z internetem i siecią lokalną. Jeśli tak to bardzo mnie dziwi, że nie znalazłeś opcji podawania adresów serwerów DNS...
Ale, jako że są osoby więcej wiedzące o konfiguracji sieci niż ja to zastosuję metodę spychologii:

Mac!ek, do tablicy!


Obecny!
no jak widać kolega użył zwykłego(starego) net_confa który jest dołączony do każdego dotychczasowego ISO, a w net_conf_testowy jest dodane pytanie o DNS. Teraz trzeba znaleźć osobę odpowiedzialna za "dokładanie" i isowanie nowych ISO i żeby ona dodała tego net_confa nowego :P
pan nauczyciel dobrze wie kto to taki :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 12 maja 2004, 09:12 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 3 marca 2004, 10:31
Posty: 316
M.a.x.X. pisze:
ale do DNS'a nie pytał


A po co miał pytać ????
Jeśli mieszkasz w polandii to nie ma problemu bo domyślnie już są wpisane w NND. Ja musiałem zmieniać bo jestem u żabojadów .

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl