Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest środa, 1 maja 2024, 09:22

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 01:52 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Po paru tygodniach prób i kolejnych zmianach przygotowałem pakiety, które uważam już za ostatecznie przygotowane. Podzielone są na dwie części dspam i dspam-panel.
Zgodnie z sugestiami jakie podesłał mi Mis', zrobiłem pakiet tak, że w najprostszym układzie można go wykorzystać wyłącznie do znakowania maili, w najbardziej zaawansowanym używać bazy mysql i panelu www.
Najprostsza opcja wymaga jedynie przekonfigurowania exima w oparciu o załączony plik exim.conf.dspam i zmiany nazwy pliku dspam.conf.hash na dspam.conf. Można już zacząć używać programu, choć trzeba się liczyć z tym, że będzie się mylił dość często, wymaga to wbrew pozorom więcej pracy, bo każdy źle sklasyfikowany mail należy odesłać na user-spam@domena (jeśli to przepuszczony spam) lub user-notspam@domena (jeśli to mail niewinnie zaliczony do spamu)*
Znacznie lepiej jednak pouczyć chwilkę nasz nowy program. Jeśli mamy przykładowe maile w osobnych plikach, możemy użyć dspam_train. Dla leniwych przygotowałem samouczące skrypty dspam_mbox_spam i dspam_mbox_nospam.
Sądzę jednak, ze większość adminów i użytkowników wolałaby coś więcej niż tylko znakowanie maili. Jakie są możliwości, można przeczytac w dwóch artykułach na stronie NND.
Osobiście polecam sposób wymagający uruchomienia paru skryptów konfiguracyjnych, ale za to później zapewniający niezły komfort zarządzania spamem.
Pakiety znajdują się na:
http://nnd-linux-router.one.pl/pkg/dspa ... pkg.tar.gz
http://nnd-linux-router.one.pl/pkg/dspa ... g.tar.gz**
Zanim pakiety znajdą się w repozytorium nnd i będzie można je instalować standardowo, liczę na to, że ktoś je zainstaluje i sprawdzi (na razie przez pacman -U).

* Dobrze mieć operę lub thunderbirda z wtyczką redirect, bo ponowne trenowanie maili najlepiej robić używając opcji "Przeadresuj" (nie zmienia nagłówków).
** Instalując panel najpierw trzeba zainstalować pakiety zależności:
'gd=2.0.33' 'perl' 'apache' 'mod_perl' 'perl-error' 'perl-digest-sha1' 'perl-cache-cache' 'perl-apache-authpop3' 'perl-gd' 'perl-gd-graph' 'perl-gd-graph3d' 'perl-gdtextutil' - w przeciwnym razie panel się nie zainstaluje. (pliki są na tym samym serwerze).

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 11:28 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 11:26
Posty: 14
Lokalizacja: JL
Witam!

Przepraszam za, być może, banalne pytania, ale się pogubiłem.
1. W jaki sposób uruchomić dspam (brak pliku /etc/rc.d/dspam lub z jakiej innej ścieżki, ew. parametry)?
2. W jaki sposób uruchomić panel (mam apacha i mysql, instalacja potrzebnych pakietów i konfiguracja raczej bez problemu) Jaki adres - http://moja.domena.pl/dspam_files?
3. W jaki sposób najprościej wygenerować sobie pliki spam i nospam do nauki spamu?
4. Tak btw, jakie minimalnie wymagania dla serwera aby to pociągnął (apache, php, mysql, exim, dspam)?

W opisach i na forum jest dla takiego jak ja usera nnd i w ogóle linuxów, troche zamieszania i niedomówień, z większością sobie poradziłem.
I nie krzyczcie na mnie za bardzo ;)

-----------
edit:
I jeszcze jedno. Pod adresem:
Cytuj:

znajduje się wersja 3.8.0-1. Może właśnie tu jest problem?

_________________
Pozdrawiam, eel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 12:29 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
eel pisze:
Witam!

Przepraszam za, być może, banalne pytania, ale się pogubiłem.
1. W jaki sposób uruchomić dspam (brak pliku /etc/rc.d/dspam lub z jakiej innej ścieżki, ew. parametry)?

W ostatniej wersji /etc/rc.d/dspam jest, choć w sumie nie musi być wykorzystywany.
Cytuj:
2. W jaki sposób uruchomić panel (mam apacha i mysql, instalacja potrzebnych pakietów i konfiguracja raczej bez problemu) Jaki adres - http;//moja.domena.pl/dspam_files?

http://moja.domena.pl/dspam (dspam_files to zakładany przez autorów pomocniczy katalogdla pliku graficznego i css)
Cytuj:
3. W jaki sposób najprościej wygenerować sobie pliki spam i nospam do nauki spamu?

Można zbierać maile z normalnych mboxów. Oczywiście trzeba spam i normalne maile zapisywać w oddzielnych plikach. Akurat na ten temat to sporo informacji w necie znalazłem, z tym, że to akurat nie jest potrzebne. Pakiet został tak przygotowany, że przeprowadzi wstępny trening po uruchomieniu paru dołączonych skryptów.
Cytuj:
4. Tak btw, jakie minimalnie wymagania dla serwera aby to pociągnął (apache, php, mysql, exim, dspam)?

Przy obciążeniu w granicach 500 maili na dobę, oraz stronach www działających na php i mysql (koło 200 - 500 wejść na dobę) i pełnieniu także funkcji bramki serwer na procesorze 1,7 GHz i 512 MB RAM ma co robić, ale daje sobie radę.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 12:58 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 11:26
Posty: 14
Lokalizacja: JL
Dzięki za odpowiedź!

Domyślam się, że pliki w /home/httpd/dspam/htdocs są generowane automatycznie, przez co póki co nie mam możliwości obejrzenia panelu (skoro się nie wygenerowały). Jeszcze tylko jedno pytanie - skąd moge pobrac najnowszą wesję (tzn. chyba 3.8.0-3) lub z jakimi parametrami uruchomić /usr/bin/dspam ? Bo tak wywołany krzyczy:
: [/] [] ()
Unable to determine the destination user
DSPAM agent misconfigured: aborting

Rozumuję, że coś jest nie tak z konfiguracją, dlatego tym bardziej przydałaby się ta nowsza wersja.

_________________
Pozdrawiam, eel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 13:17 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 26 października 2005, 13:02
Posty: 1404
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Maciek nie wiem czy juz o to pytalem bo rozmawiam na ten temat juz na kilkudziesieciu forach. Czy dspam dalby rade filtrowac mi poczte dla Groupwise ? mam mozliwosc zmiany Groupwise MXa na serwer z dspamem ale jak skonfigurowac ten serwer aby mi ta poczte do Groupwise przekazal. Jesli bylby to problem rozwiazany to mysle ze wiele osob by tego uzylo, mam kilku znajomych ktorzy szukaja antyspama postawionego na linuxie a filtrujacego poczte dla roznych systemow, np rowniez dla Novella ale i Windowsa.
Pomogloby mi to strasznie mocno i rozwiazalo moje najwieksze problemy.
Jesli jestescie w stanie pomoc to bardzo bym Was prosil.
Pozdrawiam

_________________
www.komputer.cuprum.pl
Intel Core 2 DUO QUAD, DUAL DDR2 8GB, GF8800 1 GB, HDD SATAII 750 GB + 750 GB + 80GB + IDE HDD 40 GB, Linux Mandriva 2008 PP


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 14:56 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 11:26
Posty: 14
Lokalizacja: JL
Cytuj:
http://moja.domena.pl/dspam (dspam_files to zakładany przez autorów pomocniczy katalogdla pliku graficznego i css)


No tak, nie zwróciłem na to uwagi. Poległem za to na kolejnej rzeczy, wydawać by się mogło prostej - htaccess. To ten plik powoduje u mnie błąd w panelu (error 500). Próbowałem już multum konfiguracji i dalej lipa. Chyba jest za gorąco dzisiaj!
I jeszcze raz bardzo proszę o udostępnienie aktualnych plików.

_________________
Pozdrawiam, eel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 15:17 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
eel pisze:
I jeszcze raz bardzo proszę o udostępnienie aktualnych plików.

W pierwszym poście podałem adresy plików - nowszych niż tam, nie ma.
Sam pakiet dspam nie ma niezbędnych zależności, choć oczywiście instalowanie go bez exima nie ma sensu.
Za to panel ma sporo zależności. O nich też napisałem - trzeba te pakiety zainstalować najpierw. Błąd 500 pojawia się dlatego, że zapewne nie ma mod_perl, a także modułów pozwalających na logowanie użytkownika. Aby panel zadziałał trzeba mieć nowszą wersję gd i moduły perla, wszystko jest w katalogu: dspam-files. Poza tym panel - już to wspominałem, nie jest niezbędny do działania dspam. Po instalacji dspam i dspam-panel wyświetla się też krótka instrukcja - jak ktoś nie czyta to potem nie wie co zrobić... :>

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 15:25 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 11:26
Posty: 14
Lokalizacja: JL
Cytuj:
W pierwszym poście podałem adresy plików - nowszych niż tam, nie ma.

No tak tylko te adresy są do plików wer. 3.8.0-3 i nie działają te linki, natomiast na serwerze nnd-linux-router.one.pl są pliki w wersji 3.8.0-1, stąd właśnie moja prośba. Co do zależności, o których piszesz, instalowałem wszystko po kolei tak jak jest w opisie i nie było błędów.

_________________
Pozdrawiam, eel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 15:56 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Mea culpa, nie spojrzałem, nowe pliki były... Teraz już wgrałem ponownie i są już na pewno tylko te właściwe. Stare trzeba odinstalować wcześniej.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 17 lipca 2007, 16:01 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
TheL pisze:
Czy dspam dalby rade filtrowac mi poczte dla Groupwise ?

Z opisu na stronie:
MTA support. DSPAM works great with Sendmail, Postfix, Qmail, Courier, and Exim, and should work well with many other MTAs. In the event you happen to run something like Exchange, DSPAM can be implemented on your network as an SMTP gateway. Just point your MX at it and configure it to relay to your mail server.
Nie mam pojęcia jak z Groupwise...

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 lipca 2007, 08:16 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 26 października 2005, 13:02
Posty: 1404
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
"Just point your MX at it and configure it to relay to your mail server."
to okej, na Groupwise MXa ustawie nie ma problemu, relayowanie z innego serwera ustawie tez, teraz pytanie jak ustawic dspam na nnd aby dzial?

_________________
www.komputer.cuprum.pl
Intel Core 2 DUO QUAD, DUAL DDR2 8GB, GF8800 1 GB, HDD SATAII 750 GB + 750 GB + 80GB + IDE HDD 40 GB, Linux Mandriva 2008 PP


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 lipca 2007, 10:59 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Ustawienie dspam, żeby działał to nie jest problem, bo on działa. Zaczynasz od ogona. To nie dspam jest problemem. Musisz znaleźć sposób, żeby dspam został wywołany przez Groupwise.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 lipca 2007, 11:36 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 26 października 2005, 13:02
Posty: 1404
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Maciek nie wiem czy zaczynam od ogona czy nie rozumiem zasady dzialania ale wg opisu MXa (ktorego bym ustawil w Groupwise na serwer NND z Dspam-em) jat tak:
Cytuj:
Rekord wskazuje komputery, które mogą przejąć (czasowo lub na stałe) pocztę kierowaną na określony adres.


Cytuj:
Głównym zastosowaniem rekordu MX jest kierowanie poczty do komputerów (adresow pocztowych), które albo nie są podłączone bezpośrednio do Internetu, albo nie zostało na nich uruchomione oprogramowanie pocztowe. Zakłada się, że wskazany w rekordzie komputer przejmie pocztę i ,,coś'' z nią zrobi (dostarczy odbiorcom w jakiś sposób).


Cytuj:
Drugim zastosowaniem rekordu MX jest wskazanie komputerów, które przejmą chwilowo pocztę (gdy jej odbiorca jest niedostępny lub trudno dostępny).


I wg tego rozumiem ze jesli dspam bylby sobie MXem dla Groupwise to by rozwiazalo problem ale jak to zrobic i czy oczywiscie dobrze to rozumiem. Takie rozwiazanie zaproponowal mi dzis rano koles z Novella tylko nie byl mi w stanie pomoc z konfiguracja.

_________________
www.komputer.cuprum.pl
Intel Core 2 DUO QUAD, DUAL DDR2 8GB, GF8800 1 GB, HDD SATAII 750 GB + 750 GB + 80GB + IDE HDD 40 GB, Linux Mandriva 2008 PP


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 lipca 2007, 12:32 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Widzisz - dspam nie jest MTA, więc nie może pełnić takiej roli jak MTA. Musi zaistnieć sposób na wywołanie DSPAM przez MTA. Przejrzyj dokładnie, czy jest tam w konfiguracji jakaś możliwość.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 19 lipca 2007, 22:00 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Do informacji dotychczasowej pozwolę sobie dodać jeszcze... że od 10 czerwca, kiedy to po raz pierwszy zastosowałem dspam do dziś statystyka przedstawia się tak:
0,3% maile omyłkowo zakwalifikowane jako spam
1,2% spam przepuszczony
Czyli ogólna skuteczność wynosi 98,5% (1,5% pomyłek). Nie przesiewałem wyników przez odliczenie wstępnego okresu uczenia, kiedy błędów jest więcej. W ciągu ostatnich 3 tygodni najważniejszy dla mnie wskaźnik maili omyłkowo zakwalifikowanych jako spam wynosił około 1 promil.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 września 2007, 13:41 
Offline

Rejestracja: środa, 26 września 2007, 13:14
Posty: 5
Nie mogę zalogowac sie do panelu dspam. Wpisuję poprawnie usera i hasło po czym dostaję:
Serwer napotkał błąd wewnętrzny i nie jest w stanie zrealizować twojego żądania.

Informacja o błędzie:
Can't call method "login" on an undefined value at /usr/lib/perl5/site_perl/5.8.8/Apache/AuthPOP3.pm line 68.

Proszę o jakieś wskazówki jak rozwiązać ten problem.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 26 września 2007, 14:01 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Najprawdopodobniej nie zainstalowałeś wszystkich potrzebnych modułów perla, ewentualnie brak jakichś wpisów w konfiguracji apache. Na razie za mało informacji.
Jak się logujesz? Po prawidłowych wpisach w konfiguracji apacza, powinno to być: http://domena/dspam/admin.cgi (nie: http:/domena/cgi-bin/dspam/cgi-bin... czy coś takiego).
Czy w konfiguracji panelu został wpisany prawidłowy użytkownik? I czy jest to jeden z użttkowników pop3?
Czy na pewno masz wszystkie potrzebne moduły perla?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 5 października 2007, 00:59 
Offline

Rejestracja: środa, 26 września 2007, 13:14
Posty: 5
Dziękuję za podpowiedź - oczywiście literówka w konfiguracji apacha.
Niestety mam jeszcze jeden problem, a mianowicie w logach pojawia mi się :

Oct 5 00:37:48 mojrouterek dspam[7718]: Got error -5 in response to message data: 3
54 Enter mail, end with "." on a line by itself^M.

Nie potrafię tego rozszyfrować. Dobrzy ludzie szeptnijcie słówko.

Pozdrawiam brygadę NND


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 5 października 2007, 11:18 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
"Samo" sie pojawia? Czy w związku z tym, że próbujesz w panelu jakąś operację wykonać? Niestety panel we współdziałaniu z eximem nie umożliwia wykonania wszystkich czynności. Związane jest to z tym, że exim wymaga usera mail, a panel jak i reszta apacza pracuje na nobody. Nie można zatem przywrócić poczty z kwarantanny (jeśli ktoś uruchomił tę funkcję).

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 5 października 2007, 13:13 
Offline

Rejestracja: środa, 26 września 2007, 13:14
Posty: 5
Witam
Tak dokładnie grzebałem w panelu i ustawione zostało na kwarantanne. Co mogę teraz zrobić żeby to wyprostować.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl