Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 19:02

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 21 lutego 2008, 19:04 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 11:03
Posty: 189
Witam,
Mam takie pytanko, Czy istnieje możliwość postawienia takiego serwera (np w sali informatycznej 15kompow) przez ktory przepuszczone bylyby uslugi wszystkoch kompow w sali? Chodzi o to ze np logowanie na kompy w sali bedzie sie odbywac przez serwer, serwer bedzie ograniczal wirtualnie pojemnosc dyskow dostepna dla uczniow. dostep przez uczniow do kompow w pracowni bedzie zalezny tylko i wylacznie od serwera. generalnie chodzi o to ze wszystkie ograniczenia kompow w pracowni maja byc konfigurowane przez serwer, kazdy komp w pracowni ma byc zalezny od serwera.
Na czym cos takiego można zrobic? Glownie zalezy mi na linuxie, moze ktos juz wdrozyl taki pomysl?
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 lutego 2008, 20:19 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
marckamillus pisze:
Mam takie pytanko, Czy istnieje możliwość postawienia takiego serwera (np w sali informatycznej 15kompow) przez ktory przepuszczone bylyby uslugi wszystkoch kompow w sali?


O ile rozumiem to co napisałeś i chcesz zrobić, to tak właśnie działa NND (i każdy inny router) - wszystko co klient sobie zażyczy przechodzi przez router, który zarządza tym co, od i do kogo.

marckamillus pisze:
Chodzi o to ze np logowanie na kompy w sali bedzie sie odbywac przez serwer, serwer bedzie ograniczal wirtualnie pojemnosc dyskow dostepna dla uczniow.


A to już nie są funkcje routera. Ale wystarczy jeśli zainstalujesz sambę, skonfigurujesz domenę, przygotujesz przestrzeń dyskową która będzie udostępniana. Do tego musisz skonfigurowac quotę - nigdy tego nie robiłem więc nie jestem pewien czy quota będzie obsługiwana przez kontroler domeny (Samba) czy przez Linuksa (system na którym Samba będzie działać). Musisz poczytać. Ale odpowiedzią na tęczęść Twojego pytania jest Samba

marckamillus pisze:
dostep przez uczniow do kompow w pracowni bedzie zalezny tylko i wylacznie od serwera.


a tego nie rozumiem... "dostęp do komputerów w pracowni" znaczy serwer postawisz w drzwiach i kto nie przeskoczy to do komputera się nie dostanie?
Czy chodzi Ci o logowanie do syatemu? Jesli mówisz o logowaniu do systemu to patrz poprzedni paragraf - Samba i logowanie do domeny.

marckamillus pisze:
generalnie chodzi o to ze wszystkie ograniczenia kompow w pracowni maja byc konfigurowane przez serwer, kazdy komp w pracowni ma byc zalezny od serwera.


Uruchamiasz i konfigurujesz Sambę jako kontroler domeny, przestrzeń dyskową mapujesz w scriptach startowych poszczególnych komputerów/userów I masz to co chciałeś...

marckamillus pisze:
Na czym cos takiego można zrobic? Glownie zalezy mi na linuxie,


Dowolny Linux (na przykłąd NND) + Samba

marckamillus pisze:
moze ktos juz wdrozyl taki pomysl?
pozdrawiam


dziesiątki tysięcy administratorów... Niektórzy zrobili to nawet na Windows! :-)

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 21 lutego 2008, 21:36 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 11:03
Posty: 189
Cytuj:
a tego nie rozumiem... "dostęp do komputerów w pracowni" znaczy serwer postawisz w drzwiach i kto nie przeskoczy to do komputera się nie dostanie?
Czy chodzi Ci o logowanie do syatemu? Jesli mówisz o logowaniu do systemu to patrz poprzedni paragraf - Samba i logowanie do domeny.


Tak dokladnie chodzi mi o logowanie do systemu... czyli mam rozumieć ze bede mogl sobie utworzyc konta na serwerze i wtedy klienci beda mogli sie logowac dzieki temu, w przeciwnym wypadku nie beda mieli fizycznie dostepu do systemu tak?

kiedys bawilem sie samba ale nigdy nie pomyslalbym ze mozna ja do tego wykorzystac...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 21 lutego 2008, 21:37 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
Zajrzyj tutaj:
http://www.kopi.eduforum.pl/index.php?id=59&id2=20 , przygotowaliśmy coś, co może Ci pomóc.


Pozdrawiam

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 21 lutego 2008, 21:50 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 11:03
Posty: 189
dzieki

ten opis jest pod klientow z systemami windows, czy samba bedzie dzialac w taki sam sposob z klientami z zainstalwoanym linuxem? bo takie mam na komputerach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 22 lutego 2008, 00:28 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
marckamillus pisze:
dzieki
ten opis jest pod klientow z systemami windows, czy samba bedzie dzialac w taki sam sposob z klientami z zainstalwoanym linuxem? bo takie mam na komputerach


A widzisz... najwazniejszą informacje ukryłeś! Oczywiście że nie! Samba jest implementacją protokołu smb i jako taka dotyczy Windows...
Jesli masz na komputerach klienckich zainstalowanego Linuksa to Samba Ci nie pomoże. Raczej poczytaj trochę o LDAP, quocie, NFS i okolicach. PAM też się może przydać...

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 22 lutego 2008, 02:14 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
Cóż, idzie to zrobić na sambie, ale musiałbyś mieć ją również na klientach. Rozwiązanie takie może mieć uzasadnienie, w przypadku w którym masz mieszaną salę (windowsy i linuksy), w innym przypadku zainteresuj się rozwiązaniami o których pisał Mis'.

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl