Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 14:21

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Poczta z SQL
Post: wtorek, 18 listopada 2008, 17:29 
Offline

Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:29
Posty: 33
Lokalizacja: Olsztyn
Witam wszystkich

Zainstalowalem pakiety poczty z obsluga mysql, tj. exim-sql, tpop3d-sql no i proftpd-sql (skoro jest to zobaczmy jak dziala)
Wszystko ladnie i peknie chodzi, podoba mi sie niezmiernie. Tylko mam troche uwag co do (moze) dalszego rozwoju ...
Mianowicie chodzi o to zeby mozna bylo:
1. przypisac aliasy do kont pocztowych np.: xxx@domena.pl = admin@domena1.pl ewentualnie tylko w jednej domenie, np xxx@domena.pl = admin@domena.pl (Byc moze juz to funkcjonuje ale ja o tym nie wiem)

2. odbierac poczte przez strone www, np za pomoca SquirellMail. Bo teraz jesli sie wejdzie na www.poczty to widac tylko poczte plikowa, ta co byla do tej pory a kont zalozonych przez panel juz tam nie ma

3. Nie wiem jak moge teraz odbierac poczte na dane konto pocztowe zdefiniowane w panelu z kont zewnetrznych np onet.pl. Przedtem uzywalem fetchmail, teraz moze tez tak mozna tylko co zmienic w konfiguracji ...

4. Poprawilem troche panel konfiguracyjny:
a. do zmiennych wprowadzilem nowa zmienna $def_cat - u mnie - wskazujaca gdzie maja sie tworzyc virtualne konta ftp) no i oczywiscie zaktualizowalem odpowiednie wpisy w pliku index.php
b. zmienilem sortowanie wynikow w kont - bylo ORDER BY nazwa, domena - poprawilem na ORDER BY domena, nazwa - lepiej sie przeglada konta gdy ma sie kilka domen. (ale fajniej bylo by umiescic SELECT z domenami który by je filtrowal i sortowanie po nazwie by wystarczylo)

Takie sa moje uwagi na ten temat, jesli ktos wie jak skonfigurowac aliasy i poczte web to prosze o wypowiedzi

Pozdrawiam

_________________
--
maslap


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 18 listopada 2008, 18:20 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
ad 1. Wiem, że viater juz opracował kwestię aliasów, chciałem jednak się z tym wstrzymać, bo sądziłem, że nie będzie takiej potrzeby. Na dodatek sprawa aliasów w mysqlu może być nieco skomplikowana, mam nadzieję że viater wprowadzając tę funkcjonalnośc do panelu, napisze też o wykorzystaniu. Zwykłe aliasy można dodawać tak jak było w tradycyjnej wersji.
ad2. Jeśli chodzi o panele www, to trzeba pamiętać, że musi być to panel korzystajacy z pop3 a nie z imapa. Dlatego Squirellmail odpada. Sugeruję może uebmiau. Jest co prawda możliwość zastosowania courier-imap odpowiednio skompilowanego i wówczas można zastosować np. roundcube. Jednak na razie nie ma paczki courtier-imap i nie wiadomo czy będzie, bo jej się nie da w normalny sposób zbudować.
ad3. Nie wiem. Nie używam takiej metody od dawna. Ale wydaje mi się, że fetchmaila da się skonfigurować odpowiednio,
ad4. Zastanowimy się nad ta kwestią. Być może masz rację...

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 18 listopada 2008, 21:13 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
Maciek pisze:
ad 1. Wiem, że viater juz opracował kwestię aliasów, chciałem jednak się z tym wstrzymać, bo sądziłem, że nie będzie takiej potrzeby. Na dodatek sprawa aliasów w mysqlu może być nieco skomplikowana, mam nadzieję że viater wprowadzając tę funkcjonalnośc do panelu, napisze też o wykorzystaniu. Zwykłe aliasy można dodawać tak jak było w tradycyjnej wersji.
[ciach]

Owszem, viater już jakiś czas temu dorobił do panelu funkcjonalność obsługi aliasów w mysql, zmodyfikował też obsługę białych list hostów i czarnych list nadawców oraz dodał obsługę czarnych list hostów i białych list nadawców - wszystkie listy z możliwością wpisywania "częściowych wzorców dopasowania" ("partial matches"). Nie wie tylko, czy ma wrzucać to do repozytorium - po pierwsze dlatego, że nie ma pewności, czy mu wolno, po drugie dlatego, że nie otrzymał jasnej odpowiedzi odnośnie blokowania kont. Takie rozwiązanie, jakie jest w tej chwili jest jego zdaniem nie do przyjęcia, ponieważ w przypadku zablokowania konta virtualnego "dupa@jasiu.pl" poczta pójdzie na konto systemowe "dupa", o ile oczywiście takowe istnieje. Jedna linijka w exim.conf załatwia ten bug. Po załatwieniu tego zostaje jeszcze najważniejsze pytanie dotyczące blokowania: co ma być blokowane dla zablokowanego konta ?
W konfigu takim, jaki jest w aktualnej paczce w testing jest tak, że jeśli konto ma status "zablokowane", to blokowany jest odbiór poczty przez serwer (poczta jest odrzucana), chyba że istnieje konto systemowe o takiej samej nazwie, jak część lokalna zablokowanego konta - wtedy poczta pójdzie na to konto systemowe (patrz powyższy przykład z dupa@jasiu.pl).

I teraz, dla zablokowanego konta, możliwości są takie:

I. Poczta przychodząca:
1. Odrzucamy
2. Przyjmujemy i pozwalamy klientowi na jej odbiór przez POP3
3. Przyjmujemy i nie pozwalamy klientowi na odbiór przez POP3 (tu trzeba by pokombinować w tpop3d.conf) - wtedy poczta leży sobie grzecznie w spool-u i czeka, aż klient zapłaci i odblokujemy mu konto, w ten sposób nie "traci" poczty wysyłanej do niego w czasie, kiedy konto było zablokowane.

II. Poczta wychodząca:
1. Umożliwiamy wysyłanie
2. Nie pozwalamy na wysyłanie (można zrobić wyjątek, np. dla poczty wysyłanej do administratora).

Na dzień dzisiejszy w paczce, która jest w testing, jest I-1 (z zastrzeżeniem, o którym pisałem wyżej w przykładzie z dupa@jasiu.pl) oraz II-1.

Osobiście skłaniałbym się do wersji I-3 oraz II-2.

Tyle na razie.

_________________
F33/F07,F11,F13,F17
ObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 19 listopada 2008, 16:19 
Offline

Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:29
Posty: 33
Lokalizacja: Olsztyn
Z poczta przez www sobie poradzilem...
UebiMial.webmail radzi sobie z tym swietnie i chyba chodzi u mnie szybciej niz SquirellMail. Jest troche kombinowania ale da sie... tylko nie moge jeszcze polskich znaczkow ustawic (pewnie kwestia czasu)
Teraz tylko czekam na nowa paczuszke z mailadmin oraz na poradnik odnosnie aliasow...

Pozdrawiam

_________________
--
maslap


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 24 listopada 2008, 13:25 
Offline

Rejestracja: środa, 28 marca 2007, 10:36
Posty: 93
Lokalizacja: Białystok
Maciek pisze:
Jest co prawda możliwość zastosowania courier-imap odpowiednio skompilowanego i wówczas można zastosować np. roundcube. Jednak na razie nie ma paczki courtier-imap i nie wiadomo czy będzie, bo jej się nie da w normalny sposób zbudować.

http://mm.podhale.pl/nnd/courier-authlib-0.60.6-3nnd.pkg.tar.gz
http://mm.podhale.pl/nnd/courier-imap-4.3.1-1nnd.pkg.tar.gz
Pozostaje tylko kwestia nauczenia Couriera jak korzystać z z tego wymyślonego na potrzebę chwili formatu bazy, wszak nie jest to żaden powszechny standard.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 24 listopada 2008, 15:43 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
/etc/authlib/mysqlrc
: [/] [] ()
MYSQL_SERVER localhost
MYSQL_USERNAME poczta
MYSQL_PASSWORD haselko
MYSQL_PORT 0
MYSQL_DATABASE poczta
MYSQL_USER_TABLE skrzynki
MYSQL_CRYPT_PWFIELD haslo
MYSQL_UID_FIELD 12
MYSQL_GID_FIELD 12
MYSQL_LOGIN_FIELD CONCAT(SUBSTRING_INDEX(nazwa,'@',1),'@',SUBSTRING_INDEX(domena,'@',1))
MYSQL_HOME_FIELD '/var/spool/mail/virtual/'
MYSQL_MAILDIR_FIELD CONCAT(SUBSTRING_INDEX(domena,'@',1),'/',SUBSTRING_INDEX(nazwa,'@',1),'/Mailbox')

Tak wyglada konfiguracja komunikacji z bazą do autoryzowania użytkownika. Z taką konfiguracją imap pracuje wraz z roundcube.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 25 listopada 2008, 08:31 
Offline

Rejestracja: środa, 28 marca 2007, 10:36
Posty: 93
Lokalizacja: Białystok
Skoro jest już działający konfig courier-authlib to ja dam linki do swoich paczek z courierem.
http://89.161.1.11/paczki/courier-authlib-0.60.2-1orion.pkg.tar.gz
http://89.161.1.11/paczki/courier-imap-4.2.1-1orion.pkg.tar.gz
Program jest celowo w ciut starszej wersji, ale za to ma wsparcie obsługi wszystkich typów kontenerów składowania informacji o wirtualnych użytkownikach poczty. Paczki przetestowane, działające. Po zainstalowaniu dobrze jest wyedytować plik /etc/conf.d/courier-imap , określając w nim jakie usługi są nam potrzebne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 29 września 2011, 21:33 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2005, 11:37
Posty: 118
Lokalizacja: Gdynia
Na wstępie sorki za odgrzewanie kotleta. :oops:
Temat identyczny...
maslap pisze:
Zainstalowalem pakiety poczty z obsluga mysql, tj. exim-sql, tpop3d-sql...

również proftpd, mailadmin i to nawet wszystko działa, ale nie mogę uruchomić ani wiewióry, ani uebimail. Klienty (Outłuk2k3 i inne) łączą się bez problemu, kilka domen, jedynie irytują pytania o certyfikat...
Podejrzewam jedynie problem z brakiem/złą konf. imapa... Ale niby wszystko gra :?
Pomożecie? Jakie logi/configi chcecie zobaczyć?

_________________
1.) NND 0.2.4 -> PC PIII 800 MHz, 512 MB RAM, 120 GB IDE UDMA 4 [Jest awaryjnie]
2.) Ubuntu 14... -> HP Proliant ML350 G3, Pentium D 3.2 GHz, 4GB RAM, 500GB + 2x500GB@HW Raid I [żarł za dużo prądu]
3.) Debian 8... -> w obudowie po HP NetServer E800, i5-2500K, 16GB RAM, 1+1TB soft RAID1 + 3+3TB soft RAID1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 29 września 2011, 21:53 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Program pocztowy Outlook (rozmaite wersje) lub OE nie będzie za każdym razem pytać o certyfikat jeśłi spełni się dwa warunki. Pierwszy - certyfikat musi mieć w Common Name adres serwera smtp,pop3,imap (zwykle jest to MX). Drugi - Trzeba ściągnąć na dysk certyfikat i pod prawoklikiem jest opcja "zainstaluj certyfikat".
Lepiej używać Thunderbirda.
Co do Webmaili. Zwykły imap nie potrafi współpracować z MySQL. To musi być courier-imap.
http://szkola.tuchomie.pl/files/courier ... pkg.tar.gz
http://szkola.tuchomie.pl/files/courier ... pkg.tar.gz
Nie ma oficjalnych pakietów w repozytorium - te trzeba instalować używając opcji pacman -U.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 września 2011, 09:36 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2005, 11:37
Posty: 118
Lokalizacja: Gdynia
Maćku, dzięki za zainteresowanie!
Właśnie z tym certyfikatem coś nie halo, bo teraz już dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się, że certyfikat generowałem dokładnie w/g zaleceń lekarza :) i go sobie zaimportowałem do OE, jak i MsOutlook 2k3, ale nadal się pyta. Możliwe, że coś spierniczyłem,ale to akurat jest szczegół.
Gdzieś wcześniej wyczytałem, że pakiet imap jest dość dziurawy (uw) i stąd mam pytanie, jeśli webmail będzie wystawiony na domenie *.com, to czy logowanie będzie na tyle bezpieczne,żeby ktoś jakiego dziada mi nie narobił?
Rozumiem, że trzeba zainstalować obie paczki, prawda?
Jakieś specjalne wytyczne co do instalacji/konfiguracji?

_________________
1.) NND 0.2.4 -> PC PIII 800 MHz, 512 MB RAM, 120 GB IDE UDMA 4 [Jest awaryjnie]
2.) Ubuntu 14... -> HP Proliant ML350 G3, Pentium D 3.2 GHz, 4GB RAM, 500GB + 2x500GB@HW Raid I [żarł za dużo prądu]
3.) Debian 8... -> w obudowie po HP NetServer E800, i5-2500K, 16GB RAM, 1+1TB soft RAID1 + 3+3TB soft RAID1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 września 2011, 10:06 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Imap nie jest dziurawy. Dziurawy jest Roundcubemail, który jest najlepiej współpracującym z tym rozwiązaniem webmailem. Ktoś przerabiał też uebmiau, żeby pracował z rozwiązaniem pop3+sql, ale nie mogę tej wersji znaleźć.
Nie wiem, czy będzie działał squirrelmail. Prawdę powiedziawszy zagadnienie webmaili mnie od dawna już nie interesowało.
Certyfikat należy generować w określony sposób. I jest to opisane na stronie NND. Jeśli pole common name nie będzie zgodne z adresem serwera, to nawet wykupienie autoryzacji nie pomoże.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 3 października 2011, 21:11 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2005, 11:37
Posty: 118
Lokalizacja: Gdynia
Ok, przepraszam za dość idiotyczne pytanie :)
Jak wrzucić te daemony jako usługi do autostartu?
Przepraszam, inaczej, jak je skonfigurować i odpalić?
Xinetd???

_________________
1.) NND 0.2.4 -> PC PIII 800 MHz, 512 MB RAM, 120 GB IDE UDMA 4 [Jest awaryjnie]
2.) Ubuntu 14... -> HP Proliant ML350 G3, Pentium D 3.2 GHz, 4GB RAM, 500GB + 2x500GB@HW Raid I [żarł za dużo prądu]
3.) Debian 8... -> w obudowie po HP NetServer E800, i5-2500K, 16GB RAM, 1+1TB soft RAID1 + 3+3TB soft RAID1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 3 października 2011, 22:20 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Niestety, nie pamiętam już jak to było rozwiązane. Paczki były testowe i nie do końca zgodne z filozofią NND. O ile pamiętam to uruchamiane to było wpisami w rc.local.
Poczytaj:
http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?t ... ourierimap
i szukaj w necie innych informacji. Ja z tego zrezygnowałem, gdy okazało się, ze jest to mało bezpieczne z roundcubemailem.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl