Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 14:36

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 13 marca 2010, 17:47 
Offline

Rejestracja: sobota, 13 marca 2010, 17:33
Posty: 6
Witam.

Jako, że posiadam router na NND. Chciałem zrobić pewne usprawnienie. Mianowicie podłączenie przez port LPT wyświetlacza LCD o rozmiarach 4x20, który jest na sterowniku HD44780 i wyświetlanie na nim podstawowych informacji o ruchu w siebie, coś jak diagnostyka. Generalnie chodzi mi o programy typu lcd4linux czy lcdproc. Pytanie jest następujące. Czy jest na forum ktoś, kto ma tego typu wyświetlacz podłączony na NND przez LPT?
Próbowałem instalować oba wyżej wymienione programy, ale niestety nie dało rady. Podczas kompilacji wywala masę błędów.
Hmm może sterownik HD44780 nie jest wkompilowany w kernela? Tego nie wiem.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 18:11 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 23 stycznia 2008, 17:32
Posty: 691
Lokalizacja: Pabianice
W zasadzie nawet dziwne by bylo jesli by taki wyswietlacz w ogole
bylby wkompilowany. Jesli znasz co nalezy przestac do sterownika
wyswietlacza to taka procedurke mozesz sobie sam napisac
w bardzo prosty sposob wykorzystujac to :
http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?p=119377#119377


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 19:06 
Offline

Rejestracja: sobota, 13 marca 2010, 17:33
Posty: 6
Gdybym się znał na programowaniu to luz. Wole jednak coś sprawdzonego. Na moim desktopie pod win xp wyświetlacz działa idealnie pod kontrolą programu LCD smartie. Teraz szukam alternatywy na Linuxa. Możliwe, że programy nie działają, bo brakuje bibliotek. Tylko jakich? Pytam, bo może ma ktoś tak zrobione i zna lekarstwo...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 19:32 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Sterowniki są:
http://sourceforge.net/projects/lcd-lin ... z/download
Opis jest:
http://lcd-linux.sourceforge.net/
Moduły ci zbudowałem, jeśli sam nie potrafisz:
http://builder.nnd-linux.pl/files/lcd-linux/modules/ (do 2.4.35)
Zaś lcd4linux wg mnie nie kompiluje się na NND. Nie wiem czemu i nie za bardzo mam czas sprawdzić.
Możesz spróbować zstosować binarki z innej dystrybucji, powinny pasować z IPCopa
http://www.ipadd.de/binary-v2.html#lcd

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 13 marca 2010, 22:40 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 2 lipca 2006, 22:22
Posty: 118
Mam binarkę chyba jest dobra kiedyś miałem podłączony pod NND wyświetlacz 240x64, podaj maila to ci prześlę jak jeszcze potrzebujesz. Oczywiście to jakaś starsza wersja.

Osobiście zainteresował mnie ten opisany http://eko.one.pl/?p=openwrt-lcd4linux#instalacja co prawda 128x128 ale kolor :) i na usb.

_________________
Intel D945GSEJT 512MB HDD 1TB ADE-3000


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 16 marca 2010, 02:13 
Offline

Rejestracja: sobota, 13 marca 2010, 17:33
Posty: 6
Maciek wielkie dzięki za stery i moduły. Właśnie zainstalowałem IPCopa na innym sprzęcie do sprawdzenia. Faktycznie binarki sa na stronie... Jest nawet binarka do LCDproc. Teraz wszystko ładnie, pięknie ale... No własnie ale.... hmmm Wole NND do którego się dość ostro przyzwyczaiłem. Jak tylko znajdę trochę wolnego czasu, to się pobawię z tym co mi podałeś.

Adamz czytałem ten opis i jednak według mojego oka i gustu jakoś proste alfanumeryki wyglądają bardziej estetycznie i czytelnie. Natomiast wielkim plusem jest interfejs USB.
Jak masz czas, to podeślij mi tą sprawdzoną binarkę - autechre1@interia.pl

Pozdrawiam i dzieki ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 16 marca 2010, 12:41 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Możesz spróbować odpalać binarki z IPCopa 1.4.x na NND, w większości wydpadków powinno działać, ale głowy nie daję.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 17 marca 2010, 12:35 
Offline

Rejestracja: sobota, 13 marca 2010, 17:33
Posty: 6
Nie bardzo wiem jak zainstalować binarki z IPCopa na NND. W IPCop kompilacja nastepuje po ./install -i. Natomiast w w NND jak w większosci Linuxów czyli ./configure itd. Kombinowałem z plikami ale coś nie idzie.
Zainstalowałem LCD4Linux oraz LCDProc na IPCop ale po odpaleniu na wyświetlaczu jest cisza. Wyświetlacz jest napewno dobrze polutowany ponieważ działa pod MS na Smartie i JaLCD.
Patrzyłem czy w biosie płyty głównej na opcje portu LPT ale tam nic nie ma. Płyta nie jest tradycyjnym komputerowym ATX-em. Jest to EPIA mini ITX. Teraz mam pytanie. Maćku czy jest jakiś sposób, żeby na IPCop sprawdzić poprawność działania portu równoległego LPT? Jeżeli będę wiedział, że port jest ok, to wina nie leży po stronie wyświetlacza. Chciałem tylko sprawdzić na IPCop czy LCD działa. Później pomieszam z plikami na NND.
Wiem, że można pobawić się z USB, ale dużo zabawy... a poza tym mam już wszystko polutowane na LPT.

Pozdrawiam.

BTW
Adamz doszły pliki ale są niekompletne...

edit:
Heh wydaje mi się, że coś jest nie tak ze sterownikiem HD44780 :/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 17 marca 2010, 19:24 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 2 lipca 2006, 22:22
Posty: 118
Mój błąd, sciągnij sobie tą wersję http://ssl.bulix.org/projects/lcd4linux ... VN.tar.bz2 i standardowo
./configure
make
make install i powinno działać


A plik konfiguracyjny lcd4linux.conf masz dobry?

_________________
Intel D945GSEJT 512MB HDD 1TB ADE-3000


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 18 marca 2010, 00:01 
Offline

Rejestracja: sobota, 13 marca 2010, 17:33
Posty: 6
Heh teraz mam ubuntu server. Pobrałem paczkę i zainstalowałem. Instalacja niby idzie ok ale pliku lcd4linux.conf nie ma w /etc :/


Edit:

Hej nikt nie pomoże... ? Ciągle walczę z tym wyświetlaczem i lipa... Adamz plik lcd4linux.conf znalazłem w innym katalogu jako sample.gz rozpakowałem i zmieniłem na .conf, ustawiłem parę opcji w pliku i dalej nic. Ścieżka jest dobra do pliku, bo sprawdzałem w ustawieniach programu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 19 marca 2010, 14:13 
Offline

Rejestracja: sobota, 13 marca 2010, 17:33
Posty: 6
Przepraszam za kolejny post. Już wiem w czym jest problem.
po wpisaniu komendy lcd4linux -Fvv wypisało proces uruchomienia. Widać ewidentnie, że paraller port LPT nie działa.
Cytuj:
lcd4linux -Fvv
Version 0.11.0-SVN-965 starting
cfg.c: Warning: key <generic>: value <HD44780 display (LCD4Linux wiring)> overwritten with <HD44780 display (WinAmp wiring)>
cfg.c: Warning: key <Display>: value <'HD44780-generic'> overwritten with <'HD44780-WinAmp'>
plugin_cfg.c: Variable minute = '60000' (60000)
plugin_cfg.c: Variable tack = '100' (100)
plugin_cfg.c: Variable tick = '500' (500)
lcd4linux.c: initializing driver HD44780
HD44780: $Rev: 905 $
HD44780: using model 'generic'
HD44780: using parallel port
HD44780: using 1 Controller(s)
HD44780: using 8 bit mode
udelay: using gettimeofday() delay loop
HD44780: using ppdev /dev/parports/0
HD44780: open(/dev/parports/0) failed: No such file or directory
HD44780: could not initialize parallel port!
HD44780: start display failed!


Zatem winowajca jest znany. Teraz tylko pozostaje uruchomienie portu LPT. W /dev nie ma wzmianki o porcie. Co zrobić?
Btw distro to ubuntu 9.10 server. Wiem, że jest to forum NND i finalnie bede wszystko przezucał na NND. Najpierw musze uruchomić LCD pod Linux, żeby mieć pewność co jest winne...

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl