Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 19 marca 2024, 08:05

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: imap
Post: niedziela, 9 lutego 2014, 16:27 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
Dla wszystkich używających standardowego IMAPa z NND.
Domyślna kompilacja powoduje, że poczta przechowywana jest w katalogu domowym użytkownika. Niby nic z tym złego, jednak jeśli ktoś, jak ja, używa kilku komputerów może to prowadzić do pewnych niedogodności. W skrócie w czym problem - aby na różnych maszynach mieć zawsze dostęp do poczty korzystam nie z protokołu POP3, ale właśnie z IMAP. Czyli cała poczta jest trzymana na serwerze, a klienty tylko czytają, bez pobierania na lokalny dysk. Działa to świetnie - mam pocztę zawsze ze sobą, nawet maile z 2002 roku, bez względu na to skąd na świecie się łączę. Żeby mieć jeszcze łatwiej to pocztę mam posegregowaną w wielu folderach (u mnie to robi Thunderbird na głównym komputerze, ale można też na serwerze procmailem) w zależności od nadawcy. Jakiś czas temu jednak kupiłem iPada i okazało się, że wszystkie dostępne klienty IMAP dla iPada pokazują mi wszystkie pliki i katalogi z mojego katalogu domowego, nie tylko te związane z pocztą... trochę to niewygodne, a i ryzyko usunięcia czegoś co chcę trzymać rośnie. Powtórzę - żaden z dostępnych programów na iPada/iPhona nie ma możliwości odsubskrybowania katalogów, których nie chcemy wyświetlać w programie pocztowym. Dziwne i wkurzające. Jednocześnie IMAP z NND jest pozbawiony jakichkolwiek możliwości konfiguracji. Wszystko trzeba zrobić na etapie kompilacji. A rozwiązanie jest proste - wystarczy kazać IMAPowi trzymać pocztę w jakimś specjalnym katalogu... ja wybrałem katalog MAIL umieszczony w $HOME użytkownika. Zmiany, które trzeba zrobić w pliku PKGBUILD są naprawdę niewielkie i sprowadzają się do dodania jednej linijki:

teraz mamy tak:
: [/] [] ()
 build() {                                                                                                                                       
  # fix Makefile                                                                                                                                 
  cd $startdir/src/$pkgname-$pkgver/src/osdep/unix                                                                                               
  cp Makefile Makefile.orig


a powinno być tak:
: [/] [] ()
 build() {                                                                                                                                       
  # fix Makefile                                                                                                                                 
  cd $startdir/src/$pkgname-$pkgver/src/osdep/unix                                                                                               
  sed -i '/static char \*mailsubdir \=/s/NIL/\"MAIL\"/' ./env_unix.c                                                                             
  cp Makefile Makefile.orig


To wszystko, teraz (na wszelki wypadek) zatrzymujemy pocztę, w katalogu domowym użytkownika tworzymy katalog MAIL należący do użytkownika i grupy users, nadajemy mu prawa czytania, pisania i wykonywania (700), a następnie kopiujemy wszystkie katalogi związane z pocztą do katalogu MAIL. Po uruchomieniu poczty klienty IMAP na iPadzie/iPhonie będą widziały tylko to co będzie w katalogu MAIL.

Przy okazji warto też zainstalować poprawne certyfikaty. Aby to zrobić należy wyedytować PKGBUILD i zmienić
: [/] [] ()
--                                                                                                                                               
SomeState                                                                                                                                       
SomeCity                                                                                                                                         
SomeOrganization                                                                                                                                 
SomeOrganizationalUnit                                                                                                                           
localhost.localdomain                                                                                                                           
root@localhost.localdomain


na nasze własne dane.
UWAGA - tam gdzie są dwa myślniki wpisujemy dwuliterowe oznaczenie kraju - PL dla Polski, GB dla Wielkiej Brytanii, US dla Stanów Zjednoczonych itp...

P.S. oczywiście po wprowadzeniu zmian do PKGBUILD pakiet trzeba zbudować i zainstalować.

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl