Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 14:09

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: piątek, 20 sierpnia 2004, 13:48 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 29 lipca 2002, 15:45
Posty: 1385
Lokalizacja: Polska
Do Albercika co do nazwy.
-------------------------
Po pierwsze nie zakładaj, że PGF przyjmie propozycję Mis'ia, chociaż nie ma chyba alternatywy.

Po drugie NND oznacza Nasza Nowa Dystrybucja - czyli moja, Twoja, Mis'ia i PGF'u (dopóki ktoś nie zastrzeże nazwy i nie powie:
Nasza to znaczy MOJA). Nie jest ważne jaki jej kształt. Moim wspomnieniem 'slacka bis' chciałem zwrócić uwagę na to, że
Mis' nie uwzględnił zdania adminów - którzy wydają się być GŁÓWNYM CELEM budowy NND. Przez około pół roku na forum tylko
chyba jednej osobie zabrakło kompilatora. IMHO bardzo Ważna jest ogólnodostępna dyskusja z zainteresowanymi osobami czyli
z adminami. TO jest główny powód dla którego postanowiłem trochę 'przewietrzyć' dyskusję o NND oraz główne zadanie
zaproponowanego przeze mnie portalu.
Wracając do Twoich wątpliwoóci co do kształtu przyszłego NND, to według mojej teorii jeśli ADMINI w dyskusjach lub
w czasie kształtowania NND dojdą do dużego linuksa to znaczy, że IM takie coś jest potrzebne a nie dlatego, że tak
zaplanował PGF, Mis', ja czy ktokolwiek inny.

Portal z mojego założenia powinien spełniać rolę takiego właśnie mechanizmu samoregulacji NND. Jak komuś potrzebny
jest jakiś pakiet to bierze dokumentację i w/g niej buduje sobie pakiet. Jak jakiś pakiet jest niepotrzebny to nikt nim
się nie zajmuje. Oczywiscie nie da się przewidzieć dokąd to zaprowadzi taką dystrybucjĺ, ale nie bardzo podoba mi się
miejsce do jakiej dotarło NND pod przewodem PGF.

Może czas utworzyć PGN ?
Jak myślicie ?

Do sibi i lamera.
------------------
IMHO taka dystrybucja byłaby SUPER, oczywiście zmodyfikowana na nasz własny, polski i NND'owski sposób. Ale byłoby to
ucieleśnienie mażeń o małym, szybko stawianym i bezpiecznym routerze .

Do gg123456.
------------
Zasada, że paczki są ściagane z różnych miejsc, dysku, cd-romu, internetu z jednego lub drugiego serwera jest IMHO
standardem w dystrybucji i NND też coś takiego będzie miało wcześniej czy później. Porównaj get-apt(Debian), w slacku
slapt-get, swaret i inne.
To jest tylko automat nie zmusza on nikogo do stosowania paczek w formacie np. rpm, tgz czy innym.

Do mat1|9s.
-----------
Ja akurat odwrotnie; GORĄCO namawiam do publicznych dyskusji.

=========
Trochę się rozgadałem więc wybaczcie, że nie stosuję cytatów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 20 sierpnia 2004, 15:08 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 6 czerwca 2004, 19:35
Posty: 273
Lokalizacja: wlkp
Koriolan pisze:
Do gg123456.
------------
Zasada, że paczki są ściagane z różnych miejsc, dysku, cd-romu, internetu z jednego lub drugiego serwera jest IMHO
standardem w dystrybucji i NND też coś takiego będzie miało wcześniej czy później. Porównaj get-apt(Debian), w slacku
slapt-get, swaret i inne.
To jest tylko automat nie zmusza on nikogo do stosowania paczek w formacie np. rpm, tgz czy innym.


Moze moj post nie bardzo pasuje do tematu

Ja rozumiem. Chcialem tylko, zeby instalator automatycznie zagladal do katalogu na plytce i gdy admin, przed wypaleniem umiescil sobie tam jakis pakiet, to instalator go automatycznie zainstaluje. Zmniejszalo by to potrzebe sciagania pakietow i automatyzowalo by instalacje.
Chcesz router = sciagasz NND.
Chcesz router + poczta = sciagasz NND i dokladasz do plytki exima
Chcesz router + www = sciagasz NND i dokladasz do plytki apacha

Pozniej wystarczy odpalic komputer z plytki, kliknac na "tak" i czekac, a po instalacji, masz automatycznie to, co sobie nagrales na CD.

_________________
GG
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 20 sierpnia 2004, 15:25 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 27 stycznia 2003, 23:39
Posty: 3065
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa
gg123456 pisze:
Pozniej wystarczy odpalic komputer z plytki, kliknac na "tak" i czekac, a po instalacji, masz automatycznie to, co sobie nagrales na CD.

no tak ale kto nagra to na płytkę? a raczej kto zrobi obraz tej płytki do nagrania z pakietem w środku ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 20 sierpnia 2004, 15:30 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 6 czerwca 2004, 19:35
Posty: 273
Lokalizacja: wlkp
MAC!EK pisze:
no tak ale kto nagra to na płytkę? a raczej kto zrobi obraz tej płytki do nagrania z pakietem w środku ??



Kazdy bedzie sobie sam dokladal do ISO. Ja robie to przewaznie WinImage

_________________
GG
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 20 sierpnia 2004, 15:46 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: czwartek, 11 lipca 2002, 10:46
Posty: 1551
Lokalizacja: Szczecin
Cytuj:
Mis' nie uwzględnił zdania adminów

Czy byłbyś tak miły Koriolan i wyłuszczył mi to zdanie adminów?? Bo ja go jakoś nigdzie nie widzę...
Cytuj:
chyba jednej osobie zabrakło kompilatora.

I też w wersji base takiego kompilatora nie będzie (i ze względów bezpieczeństwa nie powinno być)
Cytuj:
Jak komuś potrzebny jest jakiś pakiet to bierze dokumentację i w/g niej buduje sobie pakiet.

No i cały problem polega na tym, że do obecnego NND nie ma pakietu developoerskiego (poprawka - jest w 1 egzemplarzu u mnie na dysku...) i systemu pakietów!! Jak wyobrażasz sobie np podmianę któregoś z programów w systemie w obecnej wersji?
NND by Mis' nie zmienia całokształtu dystrybucji! Jest z nim na 99,9% zgodne! IMHO można nawet uruchomić na nim pseudopaczki zrobione pod obecne NND. Zasadnicza różnica sprowadza się właściwie do sposobu instalacji - zamiast prostego rozpakowania obrazu ISO na dysk rozpakowywane są poszczególne pakiety i instalowane na dysku. Do tego niejako "przy okazji" powstaje system instalowania/aktualizowania programów... O co więc właściwie jest "nagonka" na Misia???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 20 sierpnia 2004, 22:14 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Cytuj:
O co więc właściwie jest "nagonka" na Misia???

Nie ma nagonki na Misia, misie są pod ochroną :) - jest odstrzał betonowej PGF :)
Za kilka dni zostanie podjęta decyzja co do przyszłości NND, co będzie to się okaże. A wszystkim, którzy chcą rozwijać zmieniać obecną wersję, przypominam, że mogą to robić nie pytając nikogo o zdanie.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 21 sierpnia 2004, 12:04 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 29 lipca 2002, 15:45
Posty: 1385
Lokalizacja: Polska
lamer pisze:
...Czy byłbyś tak miły Koriolan i wyłuszczył mi to zdanie adminów?? ...

Proszę bardzo:http://forum.freesco.pl/viewforum.php?f=22
lamer pisze:
NND by Mis' nie zmienia całokształtu dystrybucji! Jest z nim na 99,9% zgodne! IMHO można nawet uruchomić na nim pseudopaczki zrobione pod obecne NND. Zasadnicza różnica sprowadza się właściwie do sposobu instalacji - zamiast prostego rozpakowania obrazu ISO na dysk rozpakowywane są poszczególne pakiety i instalowane na dysku. Do tego niejako "przy okazji" powstaje system instalowania/aktualizowania programów... O co więc właściwie jest "nagonka" na Misia???
Jak było już wcześniej (określę to tak jakbyś stwierdził, że to ja robię ten cały rejwach) nie ma ŻADNEJ nagonki na Mis'ia czy KOGOKOLWIEK innego. Zwróć uwagę ile jest 'upublicznionej' informacji o NND poza deklaracjami, mażeniami i chęciami.
Nikt prawie zdaje się nie zauważać o co mi chodzi. A to takie proste:
: [/] [] ()
IMHO PGF źle robi dyskutując o NND tylko we własnym gronie
A dowodem na to jest dla mnie półroczna obserwacja rozwoju NND oraz czynny udział w dyskusjacj na forum NND. Drugie
: [/] [] ()
IMHO nie do końca tak sobie wyobrażam rozwój NND
Dowód to stan obecny NND, a właściwie jego braki (czegoś co jest super nie ma co poprawiać). Np. całkowity brak:
- założeń w formie pisemnej (zwróćcie uwagę, że dyskutujemy o NND Mis'ia) a nie ma o niej nic konkretnego poza kilkoma słowami (inni poza PGF też chyba nic nie wiedzą).
- dokumentacji,
- zasad budowania i rozwijania NND.

Jednym słowem niczego o czym chciałbym dyskutować i o czym chciałbym wyrazić swoje zdanie. Muszę dyskutować z członkami PGF o za przeproszeniem pier**łach typu kto co powiedział i czy PGF jest betonowe czy waniliowe. Dodatkowo uważam, że inni też chcieliby coś wiedzieć, trochę podyskutować, wyrazić swoje nie zawsze beznadziejne zdanie. Zwróć uwagę, że obecne dyskusje wywołały kilka ROZSĄDNYCH wypowiedzi ludzi nie bedących ani mną ani PGF.
Jednym słowem: chciałbym byście, jeśli już mianujecie się twórcami NND, napisali założenia, upublicznili je i POSTARALI się znaleść w dyskusji ROZSĄDNE myśli. Następnie zdecydowali JAKIE są założenia NND i jak ma ta dystrybucja być budowana itd. itd.
-------------------------
Powyżej sa moje uwagi i lepiej już nad nimi nie dyskutować.
Podyskutujcie sobie o przyszłości NND we własnym gronie, podejmijcie niezbędne decyzje a po kilku miesiącach zobaczmy co nam uważyliście.
Sorry za sarkazm...
Ja notomiast spróbuję pociągnąć swój pomysł z portalem.
-------------------------
Słowo wyjaśnienia dlaczego ja tak 'rozrabiam':
Dlatego, że jestem fanem linuksa, freesco juz mi się trochę znudziło, NND lekko sypie się w rękach a nie widać 'mądrej drogi' wyjścia, chciałbym popracować w polskiej dystrybucji, a TPSA zamierza rozdać 100 tysięcy neostrad :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 21 sierpnia 2004, 12:48 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: czwartek, 11 lipca 2002, 10:46
Posty: 1551
Lokalizacja: Szczecin
Człowieku! O co ci właściwie chodzi???
Chcesz robić portal o obecnym NND to rób! Zaproponowałem tobie tworzenie nnd.freesco.pl - odmówiłeś...
Cytuj:
Proszę bardzo:http://forum.freesco.pl/viewforum.php?f=22

Co sugerujesz??? Mam przeczytać wszystkie posty i próbować zrozumieć "co autor miał na myśli"???
Cytuj:
Np. całkowity brak:
- założeń w formie pisemnej (zwróćcie uwagę, że dyskutujemy o NND Mis'ia) a nie ma o niej nic konkretnego poza kilkoma słowami (inni poza PGF też chyba nic nie wiedzą).
- dokumentacji,
- zasad budowania i rozwijania NND.

Mylisz się i to bardzo... Dyskusje na ten temat toczą się w gronie PGF od dawna i niektóre rzeczy były już zdefiniowane 2 lata temu. NND by Mis jest dostępne dla PGF i niektórzy je testują (ja dzisiaj próbuję zrobić pierwsze własne paczki). Przyznam, że to nowe NND bardzo mi się podoba.
Cytuj:
Jednym słowem: chciałbym byście, jeśli już mianujecie się twórcami NND

Teraz to już przeginasz pałę... Jak to mianujemy się? A to niby krasnoludki zrobiły NND??? Czy ktoś z nas przypisuje sobie autorstwo cudzego systemu? Zastanów się co mówisz...
Cytuj:
Słowo wyjaśnienia dlaczego ja tak 'rozrabiam':

To może przestań wreszcie rozrabiać jak przedszkolak w piaskownicy i zacznij coś działać... Napisz jakieś opisy instalacji, konfiguracji itp... Zbierz gdzieś w jednym miejscu oczekiwania adminów itp... A nam pozwól spokojnie pracować i starać się te oczekiwania zaspokoić!

Jak dla mnie to EOT.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 sierpnia 2004, 13:54 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Sądzę, że ten wątek można już zakończyć. poza nerwami nie wniósł on niczego do sprawy. Po dość trudnych dyskusjach grono developerów NND doszło do ujednolicenia stanoswiska w tej sprawie. Nie zamyka to możliwości indywidualnego działania w dotychczas opublikowanych wersjach, jeśli ktoś chce. Jednak sugerowałbym się pośpieszyć, bowiem około 1 września mogą one zniknąć z serwera.
PGF przyjęła bowiem jako podstawę wersję przygotowaną przez Mis'a. Ta wersja zostanie niedługo opublikowana łącznie z założeniami dalszej pracy. Zaletą tego rozwiązania jest łatwiejszy sposób instalacji i konfiguracji, jak również łatwiejszy do instalacji system pakietów. Pakiety są oparte o system stosowany w dystrybucji ArchLinux i sądzę, że ktoś, komu nie spodobają się braki w NND, będzie łatwo mógł przejść do typowego ArchLinux. Wadą jest konieczność przeinstalowania systemu w przypadku posiadaczy starej wersji NND, ale niestety tego nie da się przeskoczyć. Natomiast nowe NND jest dość istotnie kompatibilne z innymi systemami linuksowymi, nie będzie więc stanowić ścieżki zamkniętej tak jak Freesco. Jednocześnie zmierzać będziemy do uzyskania takiej właśnie łatwości konfiguracji oraz bezpieczeństwa systemu.
Ustosunkowując się do działań Koriolana w sprawie powołania witryny niezależnej... to powiem tak, nie jesteśmy w stanie "oddać" nnd.freesco.pl, ze względów technicznych, po prostu admin serwera nie udostępni go komuś z zewnątrz, ma do tego prawo, żeby dać dostęp wyłącznie osobie zaufanej. Nie mamy jednak nic przeciwko temu, żeby ktoś robił niezależną witrynę, być może nawet będę w stanie prywatnie takie miejsce znaleźć i tym osobom udostępnić (ale to będę wiedział we wrześniu).
Co do informacji na temat NND, zapewne wkrótce zostaną opublikowane po uzgodnieniu, wstępnie można przyjąć, że pierwsza zmieniona wersja ukaże się we wrześniu.
Niniejszy temat już zamykam, jedynie moderatorzy, którzy będą chcieli mnie skorygować będą mogli to uczynić.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl