Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest środa, 8 maja 2024, 12:28

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 24 listopada 2004, 21:24 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:27
Posty: 117
jezeli macie pomysły i pomysł na temat panelu administracyjnego który tworze mozna je tutaj przedstawic :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 25 listopada 2004, 00:24 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 27 stycznia 2003, 23:39
Posty: 3065
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa
moim zdaniem powienien potrafić:
1. uruchomić/zatrzymać/restartnąć wszystkie demony z /etc/rc.d oraz pokazać wynik tych poleceń, czy dobrze się wykonały
2. dodanie/usunięcie grupy lub usera

Dodatkowe ale nie koniecznie potrzebne:
1. dodanie/usunięcie hosta w dhcpd.conf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 25 listopada 2004, 00:47 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:27
Posty: 117
1. na pewno ("czy dobrze się wykonały " no widzisz o tym nie pomyślałem :) ale bedzie )
2. sądze bedzie,

co do dhcp tez bedzie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 12 grudnia 2004, 18:11 
a co sądzicie o http://www.webmin.com ??
brak wersji pod NND ale mozna wybrać np Slacware i powinien też działać :)
można napisać pliki configuracyjne pod NND lub zmienić scieżki dostępu w istniejącej konfiguracji.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 12 grudnia 2004, 23:03 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
r3d pisze:
a co sądzicie o http://www.webmin.com ??
brak wersji pod NND ale mozna wybrać np Slacware i powinien też działać :)
można napisać pliki configuracyjne pod NND lub zmienić scieżki dostępu w istniejącej konfiguracji.


Optymista... albo programator w perlu :-)

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 grudnia 2004, 11:31 
Mis' pisze:
Optymista... albo programator w perlu

Chodzi o to ze Webmin opiera się na plikach konfiguracyjnych, które zawierają ścieżki do poleceń wraz z parametrami. Przykładowy plik np. modułu squida (config-slackware-linux) wygląda tak:
: [/] [] ()
log_dir=/usr/local/squid/logs
squid_path=/usr/local/squid/bin/squid
cache_dir=/usr/local/squid/cache
squid_conf=/usr/local/squid/etc/squid.conf
pid_file=/usr/local/squid/logs/squid.pid
cachemgr_path=/usr/local/squid/bin/cachemgr.cgi
calamaris=calamaris
cal_max=50000
cal_args=-aw
crypt_conf=0
sort_conf=0
sync_create=0
sync_delete=0
sync_modify=1
cal_fmt=w
cal_all=1
restart_pos=0

Można go z edytować z poziomu przeglądarki lub jak ktoś woli, ręcznie z konsoli.
Po za tym do każdego pliku konfiguracyjnego jest config.info.pl po polsku z opisem parametrów:
: [/] [] ()
squid_conf=Pełna ścieżka do pliku konfiguracyjnego Squida,0
squid_start=Polecenie uruchamiające Squida,3,Automatycznie
squid_stop=Polecenie zatrzymujące Squida,3,Automatycznie
squid_path=Program Squid,0
pid_file=Pełna ścieżka do pliku z numerem PID Squida,0
cache_dir=Pełna ścieżka do katalogu cache Squida,0
cachemgr_path=Program <tt>cachemgr.cgi</tt> Squida,0
log_dir=Pełna ścieżka do katalogu logów Squida,0
calamaris=&brvbar;cieżka do programu analizy logów calamaris,3,Nie zainstalowano
cal_args=Argumenty dla polecenia calamaris,0
cal_max=Maksymalna liczba linii logu przekazywanych do calamaris,3,Nieograniczona
crypt_conf=Metoda szyfrowania haseł dla proxy,1,0-crypt,1-md5base64
sort_conf=Uporz&plusmn;dkować użytkowników proxy,1,1-Tak,0-Nie

Na razie testuje Webmina zainstalowanego jako na Slackware 10 i bez żadnych modyfikacji działają prawie wszystkie moduły, zmiany jak na razie dokonałem tylko w squdie i polegaly tylko na zmianie ścieżek dostępu do cache, logów,jego PID i samego squida.
Po za tym działają chyba najważniejsze DHCP, logi systemowe, procesy, zmiany haseł userów, cron, Bind, jest tego jeszcze trochę.
Webmin nie wymaga żadnego serwera http - posiada własnego, instaluje się go po przez plik instal.sh i poprzez plik usuwa, posiada polską wersje GUI wraz z pomocą a najważniejsze że DZIAŁA wiec myślę że warto mu chociaż trochę się przyjrzeć.
Bym zapomniał na śmierc :P
Do działania wymaga tylko Perla 5 lub nowszy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 grudnia 2004, 12:58 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
r3d pisze:
Mis' pisze:
Optymista... albo programator w perlu

Chodzi o to ze Webmin opiera się na plikach konfiguracyjnych, które zawierają ścieżki do poleceń wraz z parametrami.


Chodzi mi o to, że Webmin (którego używam od blisko 3 lat) jest pakietowany pod konkretną dystrybucję. I nie chodzi tu tylko o położenie plików, ale również o sposób startu systemu, położenie i budowa scriptów startowych itp...
Nowe NND nie jest zgodne w 100% ze Slackware, scripty startowe zostały przerobione i są pewną wypadkową tego co jest w Slacku i tego co w Archu. Dopasowanie Webmina do tego zajęłoby trochę czasu i wymagałoby solidnej podstawy w postaci doświadczeń w programowaniu w Perlu. Być może kiedyś, ktoś to zrobi, ale osobiście wątpię...
Poza tym jedną z największych zalet webmina jest jego modułowa budowa. I fakt, że zawsze sobie można pobrać z www.webmin.com nowe moduły i je po prostu zainstalować, obawiam się, że po dopasowaniu Webmina do NND prawdopodobnie ta cecha zostałaby mocno ograniczona.

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 grudnia 2004, 14:18 
ogólnie mamy:
webmin-1.170.tar.gz (Unix tar/gzip format, 7681 kB)
webmin-1.170-1.noarch.rpm (RPM suitable for Redhat, Caldera, SuSE, Mandrake or MSC Linux, 8682 kB)
webmin-1.170-1.src.rpm (Source RPM suitable for Redhat, Caldera, SuSE, Mandrake or MSC Linux, 7671 kB)
webmin-1.170.pkg.gz (Solaris package format, 7723 kB)
webmin-1.170-minimal.tar.gz (Minimal version of Webmin, Unix tar/gzip format, 993 kB)

Po ściągnięciu webmin-1.170.tar.gz lub webmin-1.170-minimal.tar.gz, rozpakowaniu uruchamiamy setup.sh i odpowiadamy na kilka pytań.
Ja wybralem slackare10 jako system i wszystko wydaje się być wporządku.
Nie twierdzę, że wszystkie moduły są zgodne z architekturą NND, ale z tego, co zauważyłem bezproblemowo działa większość modułów a zmiany, których dokonują w konkretnych plikach konfiguracyjnych aplikacji są wg mnie poprawne. Czym różni się plik squid.conf albo dhcpd.pid na slackware, NND lub debianie? co najwyżej położeniem, a Webmin operuje głównie na plikach konfiguracyjnych. Co do zmian np. po zmianie hasła lub dodaniu nowego usera z pod Webmin nie widzę żadnej różnicy z oryginalnym useradd czy adduser.
Jedyną zmianą, którą zauważyłem w oryginalnym pliku NND to dodanie wpisu do /etc/rc.d/rc.local, który startuje Webmina:
"/etc/webmin/start >/dev/null 2>&1 </dev/null # Start Webmin"
Na razie bawiłem się kilkoma modułami i póki co nie widzę żeby zostały przerobione inne skrypty startowe - chyba że z poziomy modułu np. Konfiguracja inita (System V) ale kto każe się nim bawić??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 grudnia 2004, 16:38 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
r3d pisze:
Po ściągnięciu webmin-1.170.tar.gz lub webmin-1.170-minimal.tar.gz, rozpakowaniu uruchamiamy setup.sh i odpowiadamy na kilka pytań.
Ja wybralem slackare10 jako system i wszystko wydaje się być wporządku.


której wersji NND używasz? Nowej czy starej?

r3d pisze:
Jedyną zmianą, którą zauważyłem w oryginalnym pliku NND to dodanie wpisu do /etc/rc.d/rc.local, który startuje Webmina:
"/etc/webmin/start >/dev/null 2>&1 </dev/null # Start Webmin"
Na razie bawiłem się kilkoma modułami i póki co nie widzę żeby zostały przerobione inne skrypty startowe - chyba że z poziomy modułu np. Konfiguracja inita (System V) ale kto każe się nim bawić??


mój webmin jest pochodzenia RedHatowego, instalowąłem już dawno i potem tylko upgrade z poziomu administracyjnego webmina...

Co do zmian w stosunku do Slackware - inny sposób wykorzystania r.modules, inny sposób ładowania modułów, inny sposób startowania usług systemowych (a właściwie bardziej nie sposób a wybór usług startujących wraz z systemem), takich zmian jest nieco więcej... oczywiście konfiguracja squida będzie taka sama bez względu na distro... ale już spowodowanie by squid startował automatycznie po reboocie jest inne, czyli po skonfigurowaniu proxy i tak trzeba wejsć (przynajmniej na razie) do systemu i wyedytować plik...
Moim marzeniem jest stworzenie (na wzór net_confa, czy konfiguratora HTB) scriptów konfigurujących poszczególne usługi, wywoływane by one były poprzez "centrum sterowania NND" lub osobno jako pojedyncze konfiguratory. Problemem jest konieczność napisania takich scriptów i odpowiednie przebudowanie pakietów. Konieczna jest taka budowa zarówno scriptów jak i "centrum sterowania" by kazdy konfigurator automatycznie integrował się z "centrum" by nie trzeba było poprawiać go po każdej instalacji/deinstalacji pakietu.
Jest to spore wyzwanie i wymaga naprawdę dużo pracy, szczególnie, że należy unikać powtarzania błędów linuxconfa... mam jednak nadzieję, że wkrótce zaczną się taki scripty pojawiać.

Co do panelu sterowania poprzez www, to wydaje mi się, że fajnie gdyby był, ale nie powinien on stanowić priorytetu. Jeśli będzie, to powinien potrafić korzystać z tych samych scriptów-konfiguratorów co "centrum sterowania NND"...
Wobec powyższego uważam, że nakład pracy nad przystosowaniem webmina do NND jest zbyt duży. Fajnie jeśli będzie (pod warunkiem że będzie miał pełną funkcjonalność) ale jak go nie będize to nic złego się nie stanie...

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 grudnia 2004, 23:52 
instalowalem to na nowym NND.
Cytuj:
.....inny sposób wykorzystania r.modules, inny sposób ładowania modułów, inny sposób startowania usług systemowych (a właściwie bardziej nie sposób a wybór usług startujących wraz z systemem), takich zmian jest nieco więcej... oczywiście konfiguracja squida będzie taka sama bez względu na distro... ale już spowodowanie by squid startował automatycznie po reboocie jest inne, czyli po skonfigurowaniu proxy i tak trzeba wejsć (przynajmniej na razie) do systemu i wyedytować plik...

Całkiem możliwe, tak daleko jeszcze nie zaglądałem, ale myślę, że warto było by pokombinować, albo stworzyć coś na podobieństwo Webmina.
A co do "Centrum Sterowania NND" - rzeczywiście przydałoby się coś takiego, co trzymało by wszystko w ryzach :D

Ja na razie pomęczę Webmina i mam nadzieje, że systemu nie rozłożę na łopatki :twisted:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: środa, 15 grudnia 2004, 00:45 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
co jest potrzebne do chodzenia tego Webmina?? Apache?? czy pojdzie na samym thttpd??

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 16 grudnia 2004, 16:32 
Do działania Webmin potrzebny jest tylko perl.
Ale jak wspomniał Mis' niektóre moduły mogą namieszać w plikach startowych, więc należy uważać troszkę co się robi :)


Na górę
  
 
 Tytuł: jw
Post: niedziela, 19 grudnia 2004, 23:42 
Ja bym proponował jakiś konfigurator HTB bądź niceshapera, wiem, dużo wymagam ... :>
Poza tym okienko z wierszem poleceń, podgląd kto jest w sieci/adres mac/ip, przejrzysty wgląd do logów...
Nie bić mnie, pisze co by było wg mnie fajne, co nie znaczy że skoro wymagam to umiem zrobić


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 15 marca 2005, 21:45 
Offline

Rejestracja: wtorek, 9 marca 2004, 23:50
Posty: 29
Mam pytanie kiedy mozna sie spodziewac jakies wersji panelu administratora d_oli? bylbym bardzo wdzieczny za udostepnienie jakies wersji, moze byc w bardzo wczesnym stadium rozwoju dzieki:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 26 marca 2005, 15:36 
podsumowując: - sterowanie wszystkim czym się tylko da
- podgląd ilu userów jest w sieci i kto najbardziej zapycha łącze (w danej chwili i nie tylko)
- ogólną statystykę obciążenia łącza w ciągu doby
jeszcze coś tu dopisze...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 26 marca 2005, 18:39 
Offline
PGF

Rejestracja: niedziela, 14 lipca 2002, 14:33
Posty: 3234
Lokalizacja: Radziejów
Poza rzeczami czysto informacyjno-statystycznymi to potrzbne jest:
start/restart ssh i restart calego systemu (moze to zaoszczedzic wiele kilometrow :) ?

_________________
Nie jestem NEKROMANTĄ, nie wróżę z flaków!
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach!
Przeczytaj nim zapytasz
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 30 marca 2005, 00:41 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:27
Posty: 117
zciech jest start,stop,restart wszystkich usług :) i systemu też
observator -> nieznane polecenie "sterowanie wszystkim czym się tylko da " prosze spróbować jeszcze raz ;)
stivi - przeciez jest juz dawno w w ogólnym chociażby tutaj
łoś - co do niceshapera ro moge zrobić narazie tylko taki konfigurator jak jest w firewall (czyli dodawanie u usuwanie lini) -> obecnie jest podgląd plików.
jezeli ktoś by zrobił skrypty które by w łądny sposób konfigurowały niceshapera to by było super, bo kazdy skrypt moge w łatwy sposób podłaczyć do panela.
logi- hmm no własnie.. logi musze dorobić.... ehh :)
nie pisze o tych rzeczach które już są... jak np. wyświetlanie userów... (z mac adresem), "podgląd ilu userów jest w sieci i kto najbardziej zapycha łącze (w danej chwili i nie tylko) " -> niceshaper status + arp ;


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 15 kwietnia 2005, 20:14 
Offline

Rejestracja: niedziela, 24 października 2004, 20:20
Posty: 32
Lokalizacja: Koszalin
Czy zmienilo sie cos od osratniego posta autora panelu , moze cos zostalo dodane lub poprawione ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 15 kwietnia 2005, 23:08 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:27
Posty: 117
zobacz tutaj
http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?t=5945&start=80
z nowosci to tam jest obsluga firewall'a

_________________
ObrazekObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl