Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest niedziela, 16 czerwca 2024, 09:20

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 11:49 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 13 października 2002, 14:16
Posty: 146
Lokalizacja: Kalisz
Witam

Domyślnie w Eximie ustawione są konta pocztowe w /var/mail i ponieważ i tak ludziom nie zamierzam udostępniać shella więc ta lokalizacja jak dla mnie jest OK. Pytanie teraz takie: jak tworzyć konta pocztowe dla użytkowników??? We Freesco teapop samo tworzyło strukrurę kont, a w NND jak to wygląda???? Trzeba na recznie tworzyć strukturę katalogów w /var/mail???

_________________
provayder
Zielony Użytkownik Linuxa
ROUTER: DSL250 + Celeron 333MHz|Asus P2B|256MB RAM|HDD 40GB|NND 16.11 + pacman -Suy
uptime-project.net


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 13:17 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Konto dla użytkownika musisz utworzyć sam (adduser), a jego poczta sama zacznie działać w chwili kiedy exim przyjmie pierwszą przesyłke do niego.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 13:37 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 13 października 2002, 14:16
Posty: 146
Lokalizacja: Kalisz
Maciek pisze:
Konto dla użytkownika musisz utworzyć sam (adduser), a jego poczta sama zacznie działać w chwili kiedy exim przyjmie pierwszą przesyłke do niego.


ok.
Pytanie następne: wg opisu na nnd.freesco.pl istniejąca paczka exima nie wymaga pwcheck (przynajmniej ja tak ten tekst zrozumiałem), natomiast mi wywala w logach coś takiego:

2005-01-16 12:19:09 plain authenticator failed for maciej.mkgnet.one.pl [192.168.1.3]: 435 Unable to authenticate at present (set_id=maciej): cannot connect to pwcheck daemon
2005-01-16 12:19:09 login authenticator failed for maciej.mkgnet.one.pl [192.168.1.3]: 435 Unable to authenticate at present (set_id=maciej): cannot connect to pwcheck daemon


Domyślam się, że exim nie może skontaktować się z pwcheck, tylko czemu próbuje się z nim kontaktować, skoro nie wymaga pwcheck???? Dodam, że konfiguracje opieram na Twoim pliku exim.conf.advance i chwilowo MAIL=0.

_________________
provayder
Zielony Użytkownik Linuxa
ROUTER: DSL250 + Celeron 333MHz|Asus P2B|256MB RAM|HDD 40GB|NND 16.11 + pacman -Suy
uptime-project.net


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 14:24 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Cytuj:
Exim dla bezpieczeństwa nie pracuje z prawami roota. W tym celu musimy mieć program pwcheck, który wywoływany jest do wyłącznie do sprawdzenia hasła. Należy w tym celu zainstalować pakiet cyrus-sasl (nie został wpisany do zależności, ponieważ i tak wymaga poniżej opisanych czynności) lub bezpośrednio sam program pwcheck (http://szkola.tuchomie.pl/nnd/pwcheck).

Czy ja napisałem, że nie potrzeba pwchecka?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 15:31 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 13 października 2002, 14:16
Posty: 146
Lokalizacja: Kalisz
Maciek pisze:
Czy ja napisałem, że nie potrzeba pwchecka?


Napisałem, że ja to tak odebrałem. Bo w końcu jak to zrozumieć: "Poniższy fragment jest ważny dla posiadaczy wersji alfa NND. (ciach...) Należy w tym celu zainstalować pakiet cyrus-sasl lub bezpośrednio sam program pwcheck... ". To pytanie jaką wersją jest NND z 16.11 czy 28.12???? Nadal alfa??? Jak tak to po co tekst w stylu, to co do tej pory dotyczy wersji A, a dalszy opis dotyczy wersji B, a ogólnie wersje A=B.

Na razie zainstalowałem pakiet cyrus-sasl ale nadal coś jest nie tak.
W logach mam teraz coś takiego:
2005-01-16 13:16:01 H=maciej.mkgnet.one.pl [192.168.1.3] sender verify defer for <maciej@mkgnet.one.pl>: failed to expand "${lookup{$local_part}lsearch{/etc/exim/aliases}}": failed to open /etc/exim/aliases for linear search: No such file or directory
2005-01-16 13:16:01 H=maciej.mkgnet.one.pl [192.168.1.3] F=<maciej@mkgnet.one.pl> temporarily rejected RCPT <mack@mkgnet.one.pl>: failed to open /etc/exim/aliases for linear search: No such file or directory

Myślę, że to kwestia praw dostępu ale może się mylę.

Swoją drogą to opisy na nnd.freesco.pl - jak dla mnie - są dość lakoniczne. Zdaję sobie sprawę, że każdy siedzący przy projekcie NND poświęca tyle wolnego czasu ile może, ale IMO jeśli system ma zdobyć jakąś popularność to opisy powinny być trochę lepsze. Jak przebrne przez konfigurację wszystkich usług na swoim serwerku to postaram się skrobnąć coś swojego, oczywiści opis prześlę do autoryzacji i upublicznienia.

pozdrowienia

_________________
provayder
Zielony Użytkownik Linuxa
ROUTER: DSL250 + Celeron 333MHz|Asus P2B|256MB RAM|HDD 40GB|NND 16.11 + pacman -Suy
uptime-project.net


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 15:56 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 13 października 2002, 14:16
Posty: 146
Lokalizacja: Kalisz
provayder pisze:
(ciach...)
Na razie zainstalowałem pakiet cyrus-sasl ale nadal coś jest nie tak.
W logach mam teraz coś takiego:
2005-01-16 13:16:01 H=maciej.mkgnet.one.pl [192.168.1.3] sender verify defer for <maciej@mkgnet.one.pl>: failed to expand "${lookup{$local_part}lsearch{/etc/exim/aliases}}": failed to open /etc/exim/aliases for linear search: No such file or directory
2005-01-16 13:16:01 H=maciej.mkgnet.one.pl [192.168.1.3] F=<maciej@mkgnet.one.pl> temporarily rejected RCPT <mack@mkgnet.one.pl>: failed to open /etc/exim/aliases for linear search: No such file or directory

Myślę, że to kwestia praw dostępu ale może się mylę.
(ciach...)


Ok już sobie z tym poradziłem.
Nie wiem czy ewentualny wybór katalogu docelowego dla exim-a jest na poziomie kompilacji czy tworzenia paczki nie mniej jest on inny niż domyślne ścieżki dostępu do różnych plików w exim.conf tj. konfiguracja pakietu instaluje się w /etc/mail/... natomiast odwołania np. do wymienionego w logach pliku aliases są do katalogu /etc/exim/...

pozdrowienia

_________________
provayder
Zielony Użytkownik Linuxa
ROUTER: DSL250 + Celeron 333MHz|Asus P2B|256MB RAM|HDD 40GB|NND 16.11 + pacman -Suy
uptime-project.net


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 16:40 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Tak to prawda. Do exima został dołączony przykładowy plik exim.conf z mojego serwera. Zanim powstała ostateczna paczka, było trochę prób i zmian. Sam przykładowy plik dołączyłem, aby łatwiej było skonfigurować działanie exima w zaawansowanej bezpiecznej opcji. Jednak przed uruchomieniem exima należy dokładnie przejrzeć i zmienić wiele wpisów. Także i ten. Będzie przygotowana niedługop następna paczka, ale nawet najlepiej przygotowana będzie wymagała ręcznej interwencji w pliki konfiguracyjne.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 16:56 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 13 października 2002, 14:16
Posty: 146
Lokalizacja: Kalisz
Maciek pisze:
Tak to prawda. Do exima został dołączony przykładowy plik exim.conf z mojego serwera. Zanim powstała ostateczna paczka, było trochę prób i zmian. Sam przykładowy plik dołączyłem, aby łatwiej było skonfigurować działanie exima w zaawansowanej bezpiecznej opcji. Jednak przed uruchomieniem exima należy dokładnie przejrzeć i zmienić wiele wpisów. Także i ten. Będzie przygotowana niedługop następna paczka, ale nawet najlepiej przygotowana będzie wymagała ręcznej interwencji w pliki konfiguracyjne.


Plik jest jak najbardziej pomocny, tym bardziej, że sporo się zmieniło w stosunku do wersji 3 którą była pod Freesco.

pozdrowienia

_________________
provayder
Zielony Użytkownik Linuxa
ROUTER: DSL250 + Celeron 333MHz|Asus P2B|256MB RAM|HDD 40GB|NND 16.11 + pacman -Suy
uptime-project.net


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl