Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024, 12:19

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 9 lutego 2005, 11:40 
Offline

Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 17:15
Posty: 7
Mam nowe NND do niego podłączone 3 komputery. Chciałbym podzielić pasmo przydzielane mi przez mojego operatora tak by uzytkownicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali (żeby jedna osoba nie zabierala całego pasma). Mój dostęp do internetu to 160 kbps w dzień, a w godzinach od 24:00 - 6:00 320 kbps. Jakim narzędziem najlepiej można to zrobić żeby wykorzystać najlepiej pasmo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 9 lutego 2005, 13:28 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
wpisz regułki w cronie . Jeżeli masz nowe NND to możliwe , że używasz niceshapera . piszesz dwa configi np. config.dzien i config.noc a cron Ci je podmienia i restartuje niceshapera . Prosty skrypt dla config.dzień :
: [/] [] ()
cp /etc/niceshaper/conf/config.dzien /etc/niceshaper/config
cd /etc/rc.d
./niceshaper restart


wszystko

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 11:21 
Offline

Rejestracja: wtorek, 16 listopada 2004, 11:13
Posty: 2
Albercik pisze:
wpisz regułki w cronie . Jeżeli masz nowe NND to możliwe , że używasz niceshapera . piszesz dwa configi np. config.dzien i config.noc a cron Ci je podmienia i restartuje niceshapera . Prosty skrypt dla config.dzień :
: [/] [] ()
cp /etc/niceshaper/conf/config.dzien /etc/niceshaper/config
cd /etc/rc.d
./niceshaper restart


wszystko

Witam :)
jestem nowym i niedoświadczonym użytkownikiem nowego NND.
Mam siec składająca się z 10 komputerów, jednak cala dziesiątka chodzi tylko w godzinach od 7 - 15, po 15 do 7 rano działa tylko 5. Aby w pełni wykorzystać łacze chciałem posłużyć się cronemm, jednak nie wiem jak to zrobic, czytałem na forum i w google.pl o konfiguracji crona, jednak wszystkie zapisy i przykłady odnoszą się albo do starego NND albo do innych dystrybucji LINUXA :(
stworzyłem 2 konfigi niceshapera: config.dzien i config.noc tylko ze nie wiem poco gdyz w niceshaperze sa tylko dwa pliki: config i users. W config jes zdefiniowane posiadane łacze a w users konkretne ustawienia dla każdego z użytkowników.
Bardzo prosiłbym jeśli to możliwe o pomoc w tym temacie bo nie wiem co mam zrobic.
Jestem początkującym użytkownikiem wogóle Linuxa, skonfigurowanie tego pewnie jak znam życie jest proste ale tylko dla zaawansowanego użytkownika Linuxa.
Bardzo proszę o pomoc :)

Pepek888


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 12:12 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 22 sierpnia 2003, 12:40
Posty: 621
Lokalizacja: okolice Częstochowy
pepek888 pisze:
Witam :)

Witam :-)

Cytuj:
czytałem na forum i w google.pl o konfiguracji crona, jednak wszystkie zapisy i przykłady odnoszą się albo do starego NND albo do innych dystrybucji LINUXA :(


Cron wszędzie działa na tych samych zasadach

Cytuj:
stworzyłem 2 konfigi niceshapera: config.dzien i config.noc tylko ze nie wiem poco gdyz w niceshaperze sa tylko dwa pliki: config i users. W config jes zdefiniowane posiadane łacze a w users konkretne ustawienia dla każdego z użytkowników.
Bardzo prosiłbym jeśli to możliwe o pomoc w tym temacie bo nie wiem co mam zrobic.


Jeżeli w pliku users niceshapera masz przypisane konkretne wartości dla użytkowników to musisz po 15 podmieniać plik users nie config.
W plik users.dzien masz przypisane wartosci dla 10 uzytkowników a w users.noc dla 5 uzytkownikow. Jeżeli natomiast nie masz stałych wartości w pliku users tylko dzielisz dynamicznie w config to nie jest Ci potrzebna (chyba że masz zmienną wartość szybkości łącza w zależności od pory od ISP) podmiana pliku ponieważ niceshaper jest tak skonstruowany żeby dzielił całe łącze w zależności od ilości użykowników.

: [/] [] ()
cp /etc/niceshaper/conf/config.dzien /etc/niceshaper/config
cd /etc/rc.d
./niceshaper restart


powyższy kod służy do podmiany plików config.dzien na config i restartu niceshapera, zastosuj to do podmiany pliku users w ten sposób

plik /etc/skrypty/dzien
: [/] [] ()
cp /etc/niceshaper/conf/users.dzien /etc/niceshaper/users
cd /etc/rc.d
./niceshaper restart


plik /etc/skrypty/noc
: [/] [] ()
cp /etc/niceshaper/conf/users.noc /etc/niceshaper/users
cd /etc/rc.d
./niceshaper restart



nadajesz im prawa wykonywalności i dodajesz do crona żeby o godz. 15 się wykonywał.

przykład
załóżmy że plik masz w katalogu /etc/skrypty

to nadawanie praw wykonywalności z konsoli
: [/] [] ()
chmod +x /etc/skrypty/dzien

i to samo do drugiego pliku
: [/] [] ()
chmod +x /etc/skrypty/noc


pożniej w pliku crona w /var/spool/cron/root dodajesz wpis
: [/] [] ()
0 15 * * * /etc/skrypty/users.noc >>/dev/null
0 7 * * * /etc/skrypty/users.dzien >>/dev/null


i /etc/rc.d/crond restart i wszystko


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 14:40 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 13 sierpnia 2002, 11:27
Posty: 823
Lokalizacja: Lubliniec
pepek888 pisze:
czytałem na forum i w google.pl


Chyba nie czytałeś na forum - zobacz tutaj: http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?t=7806 :)

_________________
Ludzie często, zamiast szukać prostych rozwiązań, komplikują sobie życie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 21:26 
Offline

Rejestracja: wtorek, 16 listopada 2004, 11:13
Posty: 2
Dzięki Dayson :)

Sorry że zawracam głowe z takim prostym problemem.
Czasami moja niewiedza o Linuxie mnie przeraża a zadanie które sobie zaplanuje mnie przerasta.
Dobrze :) że są jeszcze tacy którzy pomogą w potrzebie nowicjuszowi.
Dzięki bardzo za wszystko :)

http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?t=7806 - tego nie widziałem :(, dzięki za podpowiedz Adi :)

Pozdrawiam

Pepek888


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl