Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024, 03:50

Strefa czasowa UTC+2godz.




Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 20 maja 2005, 23:22 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 13 stycznia 2005, 13:27
Posty: 209
Lokalizacja: podlaskie
wlasnie testuje od prawie dwoch tygodni htb zciecha (niestety zachwalany nice jest dla bardziej zaanwansowanych :) w starym NN ) ale mam pewne pytanko na ktore nie znalazlem odpowiedzi wsrod wypowiedzi na forum... czy jakos mozna userom zagwarantowac predkosc minimalna tak jak to bylo w "starym" htb?. w sumie wszystko smiga tak jak trzeba .. mozliwosci sa wieksze niz przy poprzednim htb, ale tego gwarantowanego to mi brakuje (zaznaczam ze nawet jesli gdzies to jest to moglem przeoczyc nie jestem w tym specem :wink: )

_________________
kobieta z niczego potrafi zrobic: salatke, kapelusz i awanture


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 25 maja 2005, 11:35 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 29 lipca 2002, 15:45
Posty: 1385
Lokalizacja: Polska
Nie wiem który skrypt zciecha testujesz:
- stary - minimalny jest wyliczany na podstawie deklarowanego łącza i ilosci userów.
Wylicza to skrypt /usr/src/rchtb/rchtb.configure (skrypt zciecha ! - a nie oryginalny)
- nowe (zciech wersja 0.21) limity zapisane są w /etc/htb.conf

_________________
Określenie przy nicku to tylko dla 'jaj'; tytuł za ilość postów.
Ja ciągle się uważam za niewinne dziecię w sprawach linuksa; żaden guru czy inny moderator :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 25 maja 2005, 14:26 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 13 stycznia 2005, 13:27
Posty: 209
Lokalizacja: podlaskie
jest to nowa wersja zciecha. i wniej wlasnie nie moge znalesc ustawien do gwarantowanego limitu.. czyli dolnej granicy dla kazdego usera oddzielnie, tak jak to bylo w starym htb. w sumie dla mnie to nie jest tak teraz potrzebne jak dla mojego kolegi w drugiej czesci sieci. :)

_________________
kobieta z niczego potrafi zrobic: salatke, kapelusz i awanture


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 31 maja 2005, 11:43 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 29 lipca 2002, 15:45
Posty: 1385
Lokalizacja: Polska
Gwarantowany to jest właśnie pasmo/ilość userów (w nowym htb zciecha jest wyliczane dynamicznie).
Chyba, że umiesz rozciągnąć pasmo i wtedy gwarantowane userowi = pasmo :-)

_________________
Określenie przy nicku to tylko dla 'jaj'; tytuł za ilość postów.
Ja ciągle się uważam za niewinne dziecię w sprawach linuksa; żaden guru czy inny moderator :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 31 maja 2005, 23:47 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 13 stycznia 2005, 13:27
Posty: 209
Lokalizacja: podlaskie
czyli jednak tak jak z kumplem zauwazylismy :( wlasnie to dynamiczne wyliczanie mu przeszkadza.. ale jakos moze poradzimy .... wielkie dzieki za utwierdzenie w domniemanej naszej teorii :lol:

_________________
kobieta z niczego potrafi zrobic: salatke, kapelusz i awanture


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 5 czerwca 2005, 22:13 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 18 maja 2004, 08:24
Posty: 170
nicek jak mozesz to daj link dokladnie zktórego to konfiguratora bałwan jestem.
dzieki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 09:41 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 13 stycznia 2005, 13:27
Posty: 209
Lokalizacja: podlaskie
ten konfigurator to adas, moj znajomy.... :lol: po ostatniej instalacji zastanawial sie nad stworzeniem konfiguratora, ale kilka spraw nie dopracowanych w tym nowym go zniecheca. wiec trzeba bedzie jeszcze troche poczekac, ale z tego co widzialem to w sumie nie jest bardzo trudne, wszystkie opisy mowi ze znalazl na forum (nie tylko w dziale z nn ale i w nnd). gdyby nie problem ktory jest tematem tego watku :) napewno by juz zrobil skrypt. mam awaryjnie na kartce opisane jak to wszystko uruchomic(ale niestety jest to skromny opis bo to szybko robil, jak cos to sie go zapytam o szczegoly).
po jakims czasie dzialania serwera z nowym okazuje sie ze necik fajniej chodzi z wyjatkiem gier, ale sadze ze to kwestia ustawien bo nie ktorym chodza swietnie a innym slabo (pomimo dobrych ustawien portow i predkosci). mozna odczuc ze jest to dynamicznie dzielony transfer a nie jak w starym na ilosc userow wpisanych do serwera.

_________________
kobieta z niczego potrafi zrobic: salatke, kapelusz i awanture


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 11:44 
Offline
PGF

Rejestracja: niedziela, 14 lipca 2002, 14:33
Posty: 3234
Lokalizacja: Radziejów
: [/] [] ()
 
# obliczenia
 WANDOWN=$[$WANDOWN*98/100]
 WANUP=$[$WANUP*98/100]
 LANSPD=$[$LANSPD*95/100]
 LOCAL=$[$LANSPD-$WANDOWN]
 ACKSPD=$[$WANDOWN/20]   
 CNT=1
 for ii in `cat $htb_config|grep [0123456789] | cut -d "#" -f1 |awk '{print $1}'`;do
    CNT=$[$CNT+1]
 done 
# tu trzeba zmienic
 USERDOWN=$[$WANDOWN-$suma_gwarantowanych]
 USERDOWN=$[$UERDOWN/$CNT]
 USERUP=$[$WANUP-$ACKSPD-$ICMPSPD-$SERVSPD]
 USERUP=$[$USERUP-$suma_gwarantowanych]
 USERUP=$[$USERUP/$CNT]



# Userzy
 CNT=1
 MARK=$[$STARTMRK+2]
 grep "^" $htb_config | grep -v "^#"|grep [0123456789] | while read IP USERDOWN[1] USERUP[1] USERDOWN[2] USERUP[2] USERDOWN[3] USERUP[3] REM; do
    USERDOWN0=$USERDOWN
    USERUP0=$USERUP
    if [ $USERDOWN -gt ${USERDOWN[$pora]} ]; then
   USERDOWN0=${USERDOWN[$pora]}
    fi   
    if [ $USERUP -gt ${USERUP[$pora]} ]; then
        USERUP0=${USERUP[$pora]}
    fi
#-- Gwarancja
if [ $IP = 192.168.0.5 ]; then
  USERDOWN0=128 # wartosc w kbit/s
  USERUP0=64 ## wartosc w kbit/s
fi
# i tak dalej dla nastepnych IP

# -- KONIEC


    $h class add dev $LANINT parent 1:2 classid 1:$[10+$CNT] htb rate ${USERDOWN0}kbit ceil ${USERDOWN[$pora]}kbit prio 3 quantum 1500
    $h qdisc add dev $LANINT parent 1:$[10+$CNT] $SFQ
    $h filter add dev $LANINT protocol ip prio 5 parent 1:0 u32 match ip dst $IP flowid 1:$[10+$CNT]
    $i -t mangle -A PREROUTING -s $IP -j MARK --set-mark $MARK
    $h class add dev $WANINT parent 2:1 classid 2:$[10+$CNT] htb rate ${USERUP0}kbit ceil ${USERUP[$pora]}kbit prio 4 quantum 1500
    $h qdisc add dev $WANINT parent 2:$[10+$CNT] $SFQ
    $h filter add dev $WANINT parent 2:0 protocol ip prio 5 handle $MARK fw flowid 2:$[10+$CNT]
    MARK=$[$MARK+1]
    CNT=$[$CNT+1]
 done


Bacz tylko by nie dac jako gwarantowany wiecej niz jest pasmo lacza :)

Dla sprawdzenie wystarczy odplotkowac:

h=/sbin/rchtb_tc
#h=echo #<--- Tu
i=iptables
#i=echo #<--- i tu

i skrypt zamiast ustawiac wypisze reguly na ekranie (mozna przekierowac do pliku)
Cytuj:
ale kilka spraw nie dopracowanych w tym nowym go zniecheca.

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Cytuj:
mozna odczuc ze jest to dynamicznie dzielony transfer a nie jak w starym na ilosc userow wpisanych do serwera.


Tam nie ma nic dynamicznego, jest to zrobione dokladnie jak w starym, jego podstawowym zadaniem w porownaniu do starego htb jest ODRANICZANIE predkosci do takiej za jaka placa userzy.

Jesli naprawde chcesz to miec super dynamicznie to zainwestuj troche czsu w poznanie niceshapra lub shapera. On co kilka sekund sprawdza ruch i odpowiednio modyfikuje reguly.

_________________
Nie jestem NEKROMANTĄ, nie wróżę z flaków!
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach!
Przeczytaj nim zapytasz
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 6 czerwca 2005, 20:55 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 13 stycznia 2005, 13:27
Posty: 209
Lokalizacja: podlaskie
racja ... pomieszlem z nice w ktorym jest dynamicznie... :) dzieki za poprawke ... czlowiek sie uczy linuxa cale zycie ...
cyt
Cytat:
ale kilka spraw nie dopracowanych w tym nowym go zniecheca.
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
tu moze zle sformuowalem zdanie... chodzi mi o brak ustawienia gwarantowanego pasma dolnego dla kazdego usera oddzielnie tak jak to bylo w starym htb. co wlasnie powoduje ze znajomy ustawil to co sie dalo i nie zaczepia skryptu :) /... pomimo tego ja i moj znajomy jedziemy na twoim skrypcie :lol: z duzym pozytywnym skutkiem poprawy wydajnosci.
jesli chodzi o nice to niestey ale my uzywamy nn i ciagle ciezko jest sie przelamac aby od podstaw samemu zainstalowac nice... ale bylo juz instalowane na jednym serwerze z nnd .... niestety nnd okazalo sie zbyt malo stabilne .... :( zapewne to kwestia czasu aby pojawilo sie u nas nice.

_________________
kobieta z niczego potrafi zrobic: salatke, kapelusz i awanture


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 7 czerwca 2005, 22:21 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 13 stycznia 2005, 13:27
Posty: 209
Lokalizacja: podlaskie
ciekawe czy ktos sam siebie cytowal :)
Cytuj:
racja ... pomieszlem z nice w ktorym jest dynamicznie... dzieki za poprawke ... czlowiek sie uczy linuxa cale zycie ...

w sumie to nie ja napisalem ze jest dynamiczne .. ale tak samo myslalem jak Koriolan
Cytuj:
Gwarantowany to jest właśnie pasmo/ilość userów (w nowym htb zciecha jest wyliczane dynamicznie).
:lol:
zmecznie robi swoje .,.. chyba zrobie sobie urlop :wink:

_________________
kobieta z niczego potrafi zrobic: salatke, kapelusz i awanture


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl