Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 07:16

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 28 stycznia 2007, 21:43 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 8 czerwca 2005, 19:39
Posty: 571
Problem jest dosc skomplikowany i wywolal pare problemow (o tym za chwilke). Otoz postanowilem zmienic sprzet na nowy, szybsz i bardziej przyszlosciowy. Obecnie serwer to PIII700MHz/256 MBRAM/2x4GB IDE.
Ja zajmuje sie tylko administracja tegoz serwerka i "dyrekcja" ;-) postanowila zmienic hardware na AMD2800+/512DDR/40GB. Faktycznie siec sie bardzo dynamicznie rozwija i momentami Pentiawce brakuje pary.

Wiec dzis nastapila proba zamiany, niestety nieudana i ciagle zastanawiam sie dlaczego? Jak ktos mi moze troszke wyjasni bede bardzo wdzieczny!

Opis sytuacji:
Biore stary dysk i klonuje go na nowy. Po zrobieniu klona musze odtworzyc lilo, poszlo bez problemu. Niestety serwer nie dziala poprawnie. Uruchamanie uslug trwa bardzo dlugo (zwlasza dwoch - MRTG i NS*) a po tym jak serwer zglosi sie promptem nie dziala ani LAN ani Internet chociaz polaczenia byly podniesione. Pomyslalem, ze to wina nowych sieciowek, wiec zmienilem na stare - to samo. Pelny boot serwera trwal ok. 12 minut!
(dla porownania Pentiawka ok 40-50sek!!!). Juz nie raz robilem takie przenosiny i takich jaj jak teraz nie widzialem. Do serwera dodalem jeszcze jeden ze starych dyskow - jest na nim /home bo inaczej w ogole nie startowal...

No to jak zalazlem w slepa uliczke, sobie mysle nic tylko trzeba wrocic do starego. No i OK, tylko w ogole przestal dzialac httpd, poczta, ssh i Bog jeden wie co jeszcze nie dziala bo nie mam juz fizycznego dostepu do serwera... Podejrzewam ze partycja /home nie zostala zamontowana, choc naprawde nie wiem dlaczego mialaby nie - skoro wrocilem w 100% do oryginalnej konfiguracji.

Wracajac do podmianki czy przyczyna takgo zachowania (dlugi boot, nie dzialajace sieciowki) moga byc nowoczesna plyta glowna nowego serwera?
Byl tam port PCIeX, a lspci pokazal w wiekszosci Unknown device.

Czy kompilacja jadra z serii 2.6 moze poprawic ta sytuacje?

Za wszelkie odpowiedzi z gory dziekuje :-)

_________________
| ArchLinux X64 2.6.29-6 (Custom) @ IBM eServer 235
| Intel Xeon 2,4GHz (x2) : 2GB RAM : 2x36GB SCSI (RAID1)
| httpd2.6 mysql exim dhcpd named proftpd stats niceshaper06
| WAN: 35|35 mb/s (GTS) @ 500+ hosts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 28 stycznia 2007, 22:57 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
weż kapelusz, przejdź się po firmie i pozbieraj datki na wizytę u wróżki.
albo pokaż wynik dmesg, logi, co masz ustawione w biosie... słowem podaj jak najwięcej informacji.
Nie do końca rozumiem po co klonujesz dysk (BTW, jakim narzędziem?) nie można by po prostu przełożyć dysku i ten nowy podpiąć i zamountowac tam gdzie jest potrzebny? Choćby nawet dzieląc go na kilka partycji i kazdą mountując w innym miejscu? (*)
Co do problemów po powrocie do starej konfiguracji to też nie podałeś żadnych danych... naprawdę uważasz, że komuś się uda zgadnąc?
Pomyśl przez chwilę logicznie - mrtg startuje długo... tylko co to ma wspólnego z kernelem? możesz sobie skompilowac 2.6 tyle, ze to najprawdopodobniej nic nie da, skoro system w końcu startuje to znaczy że raczej nie kernel jest sprawcą zamieszania...
zacznij od sprawdzenia dmesg i innych logów.
Masz co prawda problem, bo ssh nie działa, a nie masz fizycznego dostępu, ale chyba kogoś kto, instruowany przez telefon, zalogowałby się na roota w okolicy serwerka znajdziesz? to niech uruchomi sshd a z resztą już zdalnie sobie będziesz działał...

(*) klonowanie w przypadku Linuksa ma mały sens. Lepiej jest użyć zwykłego cp -p aby skopiować wszystko z jednego dysku na drugi uprzednio przygotowany fdiskiem i mkfs. Potem lilo w chroocie i koniec...

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 28 stycznia 2007, 23:01 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Logi? Co wyswietla przy starcie? Do pierwotnej konfiguracji nie wrociles, bo jesli bys tak zrobil, to wszystko by dzialalo. Cudow nie ma.
W calym poscie przekazales tylko, ze przekopiowales system na inny dsk, przelozyles do innego kompa i nie dziala. Przydaloby sie wiecej konkretow. Co do pomyslu ze zmiana jajka, to zastanow sie nad tym jeszcze raz na spokojnie, bo odnosze dziwne wrazenie, ze nie przemyslales sprawy :P
EDIT: no i Mis mnie uprzedzil :P

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 00:11 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 8 czerwca 2005, 19:39
Posty: 571
Logow nie mam zadnych, bom daleko od tego cholernego pudla.
Jednak przegladalem je i nie bylo tam nic co by zwrocilo moja uwage.
Za to jak napisalem, lspci pokazuje tylko Unknown device.

No i tak jak mowilem - wrocilem do konfiguracji pierwotnej - uruchomilem serwer - i caly boot poszedl bez bledów. To co mialem zrobic, zaufalem i poszedlem sobie z serwerowni. Tak nota bene to stary serwer nie byl w ogole ruszany, jeno dysk wyciagniety do skopiowania na wiekszy. A i tak cos sie pokichalo. No chyba ze padl dysk, hehe.

Bardziej mnie interesuje czy ktos probowal posadzic NND na naprawde nowoczesnej plycie i co z tego wyniklo.
A i jeszcze cos mi sie przypomnialo - niby nowoczesa plyta, dysk ATA100 a hdparm sie wykrzaczal.

I wybaczcie moja ignoracje ze nie rozwalkowalem tego jak nalezy, no poprostu nie mam jak, bardziej mi chodzi o filozofie problemu niz technikalia. Zastanawia mnie na przyklad fakt ze serwer podnosil interfejsy a nie bylo zadnego ruchu (nie dzialal ping, internet, dhcpd nie przydzielal adresów itp). I dlaczego to sie tak dlugo uruchamialo, w zasadzie bez bledów (oprocz hdparm na koncu) a jednak nie dzialalo nic...

Czy powodem jest brak sterownikow (odpowiednich modulow) w jadrze NND?

_________________
| ArchLinux X64 2.6.29-6 (Custom) @ IBM eServer 235
| Intel Xeon 2,4GHz (x2) : 2GB RAM : 2x36GB SCSI (RAID1)
| httpd2.6 mysql exim dhcpd named proftpd stats niceshaper06
| WAN: 35|35 mb/s (GTS) @ 500+ hosts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 00:32 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
barte-k pisze:
Zastanawia mnie na przyklad fakt ze serwer podnosil interfejsy a nie bylo zadnego ruchu (nie dzialal ping, internet, dhcpd nie przydzielal adresów itp).

Obstawiam, ze podpiales odwrotnie kable.
barte-k pisze:
I dlaczego to sie tak dlugo uruchamialo, w zasadzie bez bledów (oprocz hdparm na koncu) a jednak nie dzialalo nic...

barte-k pisze:
Czy powodem jest brak sterownikow (odpowiednich modulow) w jadrze NND?

Co sie dlugo uruchamialo? Sterownikow do czego? Cuda cudami, ale moje telepatyczne polaczenie z tym serwerem cos nawala.
barte-k pisze:
Bardziej mnie interesuje czy ktos probowal posadzic NND na naprawde nowoczesnej plycie i co z tego wyniklo.

Nie wiem co nazywasz nowoczesna, ale kilka inteli desktopowych prosto ze sklepu i jeden serwerowy z osobnym kontrolerem raida na sata (modeli nie pamietam i narazie nie mam jak sprawdzic, ale jak Cie to interesuje, to poszukam, jak bede w pracy) i wszystko dzialalo bez problemu.

Jesli chodzi Ci o stwierdzenie, ze NND nie dziala na nowych kompach, to niestety musze Cie zmartwic...

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 08:12 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 8 czerwca 2005, 19:39
Posty: 571
Widze ze uderzam glowa o sciane... a moze to nie ja?
Napisalem wyraznie w ktorych momentach serwer zachowywal sie jak 286 z 640 kB Ramu. Co do tych sterownikow: to nie wiem do czego : unknown device mnie nic nie mowi.
Kabli nie podpiolem odwrotnie bo sprawdzilem to 3 razy, nawet przelozylem bo juz sam sobie nie wierzylem (kable podpisane byly, poslaczenie skonfrontowane z wynikiem ifconfig) i dalej kupa!
Nie jestem totalnym losiem i wierz mi jak tylko bede w stanie dostacze Ci logi z tego pudla. Jak cos wyczytasz - oj, wtedy uwierze ze jestes wrozka.
Ba gdybym jeszcze studiowal na PRz podrzucilbym Ci ten serwer do Rzeszowa zebys sobie go dokladnie zlustrowal.

_________________
| ArchLinux X64 2.6.29-6 (Custom) @ IBM eServer 235
| Intel Xeon 2,4GHz (x2) : 2GB RAM : 2x36GB SCSI (RAID1)
| httpd2.6 mysql exim dhcpd named proftpd stats niceshaper06
| WAN: 35|35 mb/s (GTS) @ 500+ hosts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 08:30 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
barte-k pisze:
Co do tych sterownikow: to nie wiem do czego : unknown device mnie nic nie mowi.

Wiesz co masz na plycie, wiesz tez co jest wykryte, wiec unknown device, to beda pozostale urzadzenia.

barte-k pisze:
Ba gdybym jeszcze studiowal na PRz podrzucilbym Ci ten serwer do Rzeszowa zebys sobie go dokladnie zlustrowal.

Zawsze mozesz podrzucic na zlot, albo podaj dokladna specyfikacje sprzetu. Zwlaszcza plyty glownej.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 21:25 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 8 czerwca 2005, 19:39
Posty: 571
Jak tylko bede czasowy na pewno na zlocie sie pojawie.
Typ plyty bede znal moze dzis wieczor - tak czy inaczej sprawa wymaga poznania.

Problem z brakujaca parycja /home rozwiazal sie po reboocie.
Wszystko juz dziala (mowie o pierwotnej konfiguracji).

Co do tych przekletych Unknown devices - jedyne co bylo rozpoznane to karty sieciowe. Nic moze jeszcze w tym tygodniu uda mi sie jakosc dostac te outputy.

Cheers

_________________
| ArchLinux X64 2.6.29-6 (Custom) @ IBM eServer 235
| Intel Xeon 2,4GHz (x2) : 2GB RAM : 2x36GB SCSI (RAID1)
| httpd2.6 mysql exim dhcpd named proftpd stats niceshaper06
| WAN: 35|35 mb/s (GTS) @ 500+ hosts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 22:07 
Offline
PGF

Rejestracja: niedziela, 14 lipca 2002, 14:33
Posty: 3234
Lokalizacja: Radziejów
Mozliwe przyczny wolnej pracy:
- Wolna transmisja dysk-kontroler - sprawdz hdparm-em
- Wolna praca procesora - sprawdz more /proc/cpuinfo ile ma bogomipsow,
- Wylaczona pamiec podreczna procesora w biosie sprawdz
- uszkodzona pamiec sprawdz memtestem
Powylaczaj zbedne urzadzenia w biosie

_________________
Nie jestem NEKROMANTĄ, nie wróżę z flaków!
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach!
Przeczytaj nim zapytasz
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 17 lutego 2007, 11:05 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 8 czerwca 2005, 19:39
Posty: 571
Przepraszam za opznienia ale coz zrobic.

Zatem do rzeczy. Wszystkie cos mogące powiedzieć outputy znajduja sie w tej paczce
Dodam, ze pliki z nazwa *_old.out to outputy z "starego" serwera.

Sprawdzilem tez dokladnie kary sieciowe, sa technicznie sprawne (bez problemu chodza na komputrze z Windows) jednak pod NND, pomimo ze podnosi interfejsy - zaden z nich nie odpowiada. Sprawdzone z laptopem i skretka (to wczesniej sprawdzone na komputerze z Windowsem, komunikacja bez zarzutu)

Plyta głowna tego komputera to ASRock K8NF4G-SATA2

Ktos ma jakies pomysly ?

_________________
| ArchLinux X64 2.6.29-6 (Custom) @ IBM eServer 235
| Intel Xeon 2,4GHz (x2) : 2GB RAM : 2x36GB SCSI (RAID1)
| httpd2.6 mysql exim dhcpd named proftpd stats niceshaper06
| WAN: 35|35 mb/s (GTS) @ 500+ hosts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 6 marca 2007, 15:36 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 26 października 2005, 13:02
Posty: 1404
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
dysk masz S-ATA?
ja juz mialem kiedys z tym problem udalo mi sie dopiero po ustawieniu w biosie tak ze dzialalo jak IDE.
Wolne dzialanie moze byc rowniez tego przyczyna.

_________________
www.komputer.cuprum.pl
Intel Core 2 DUO QUAD, DUAL DDR2 8GB, GF8800 1 GB, HDD SATAII 750 GB + 750 GB + 80GB + IDE HDD 40 GB, Linux Mandriva 2008 PP


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 6 marca 2007, 16:31 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
TheL pisze:
dysk masz S-ATA?
ja juz mialem kiedys z tym problem udalo mi sie dopiero po ustawieniu w biosie tak ze dzialalo jak IDE.

Bo NND nie obsługuje (jeszcze) dysków SATA a ustawiając emulację IDE, NND widzi dysk jako zwykły (P)ATA :) Nie wszystkie płyty to mają...

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 23 maja 2007, 22:34 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 8 czerwca 2005, 19:39
Posty: 571
A polecacie jakis konkretny sprzed pod serwer?
Moze cos z Allegro, w miare kompatybilne z NND? Zalezy mi na hardware RAID no i jakies konkretnej mocy powiedzmy do +/- 60-80 uzytkownikow na raz przy zalozeniu uslug jak w moim podpisie (ok .5 - 1 GB RAM + CPU ~ 1.5GHz ?) Cena jak na ta chwile - nie istotna (az tak bardzo :-))

_________________
| ArchLinux X64 2.6.29-6 (Custom) @ IBM eServer 235
| Intel Xeon 2,4GHz (x2) : 2GB RAM : 2x36GB SCSI (RAID1)
| httpd2.6 mysql exim dhcpd named proftpd stats niceshaper06
| WAN: 35|35 mb/s (GTS) @ 500+ hosts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl