Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 22:54

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 22 marca 2007, 11:38 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 28 maja 2005, 17:23
Posty: 101
Witam.

Zdaję sobie sprawę że temat troszkę marginalny jak na to forum, ale może kogoś zainteresuje.

Zgodnie z zasadami fizyki, i opisami działania
(np. http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/sub/ ... 72489.html)
ciecz w podgrzanej <b>dolnej</b> części rurki ciecz pod wpływem ciepła paruje i zamienia się w gaz, który <b>unosi się do górnej</b>, chłodniejszej części ciepłowodu. Tam, oddając ciepło, skrapla się, po czym w postaci cieczy wraca z powrotem do <b>dolnej</b>, gorącej strefy.

Mamy więc systemy chłodzenia na przykład takie jak poniżej...
http://www.spirecoolers.com/main/produc ... ProdID=244
http://www.zalman.co.kr/eng/product/vie ... 3&code=009
http://www.coolermaster-europe.com/inde ... Language_s
=12&url_place=product&p_serial=RR-PCH-S9U1-GP&other_title=+RR-PCH-
S9U1-GP+Hyper%20TX%20intel

I fajnie.... tylko...
Zapewne większość z użytkowników posiada obudowy typu tower....
A wtedy takie rozwiązania zdaję się być "średnio" przydatne.
Bo skoro ciepłe idzie w górę, a zimne w dół.... to gdzie idzie zimne a gdzie ciepłe, jak taki radiator postawimy bokiem??
http://www.spirecoolers.com/main/produc ... 44&image=2
Okazuję sie przeto, że najcieplejsze będą "kolanka", a do blaszek radiatora ciepło szybciej dotrze metodą klasyczna (termoprzewodnictwa metalu) niż naszymi rurkami.....
A co w takim przypadku.... jak na boku postawimy coś takiego...
http://www.coolermaster-europe.com/inde ... &Language_
s=12&url_place=product&p_serial=RR-PCH-S9U1-GP&other_title=+RR-PCH-S
9U1-GP+Hyper%20TX%20intel
Wtedy w najlepszym przypadku, połowa rurek będzie pracowała dajmy na to "średnio" wydajnie (te trzy które będą akurat na górze), natomiast dolne 3 będą nam robiły tzw. krecią robotę, bo ciepło z radiatora będą nam pchały do procesora... Czyż nie o to właśnie nam chodziło???
Nie? To może odwrócimy go o 90 stopni, wtedy wszystkie rurki będą poziomo i ... będą się gotowały we własnym sosie, bo nic nie nakłoni cieczy żeby pływała tak jack chcemy.
Tu nasuwa się pytanie, czy producenci takich zabawek nie myślą o posiadaczach "towerów"?
Ależ myślą tylko jakby mniej..... oto przykład takiego rozwiązania.
http://www.allegro.pl/item176644365_sil ... intel.html
(przepraszam za odnośnik na komercyjna stronę, ale nie znalazłem innej. To nie reklama.)

Tak więc reasumując.
Jeżeli posiadasz obudowę poziomą, to jak najbardziej można sobie takie cacko sprawić (ja mam 2 i jest całkiem przyzwoicie), ale już jak chcecie ją sobie postawić do pionu, lub zainwestować w towera, to nagle może się okazać, że chłodzenie przestało wystarczać.

Pozdrawiam spragnionych ciszy i nie tylko.

_________________
Nie ma lekko... Nikt nie mówił, że ma być...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 marca 2007, 15:41 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 11 stycznia 2005, 18:58
Posty: 197
Lokalizacja: mazowieckie
To ja powiem tak.... bys musial chyba mrtg ustawic generowanie na 1s. z 2x podkreconym prockiem, moze twoj post mialby sens. W 90% serwerow jakie postawilem na NND, zdejmowalem wiatrak z procka (standardowe uslugi dhcp, nice/htb, mrtg etc. platformy amd k6-2, celeron, p2, p3) bo balem sie, ze zamarznie. Niewiem jak tworcy NND to zrobili, po prostu w czasie pracy z reguly procesor jest zupelnie chlodny ;)

pozdrawiam

_________________
intel D201GLY2A, nano-ITX, celeron220 1,2GHz, load average: 0.25, 0.21, 0.21, 2GB DDR2, 320HDD SATA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 marca 2007, 17:58 
Offline

Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:48
Posty: 39
Lokalizacja: Ostrołęka
DjRobson, ja mam wrażenie że tutaj chodzi ogólnie o chłodzenie komputerów, a nie o serwery z NND. Moim zdaniem autor postu ma bardzo, bardzo wiele racji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 marca 2007, 19:37 
Offline
PGF

Rejestracja: niedziela, 14 lipca 2002, 14:33
Posty: 3234
Lokalizacja: Radziejów
Nie wydaje sie by tak było, bo gdyby tak było to producenci wyraźnie by zaznaczali kierunek montażu. Droga powrotu czynnika chłodzacego jest nie grawitacyjna tylko kapilarna

_________________
Nie jestem NEKROMANTĄ, nie wróżę z flaków!
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach!
Przeczytaj nim zapytasz
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 22 marca 2007, 23:14 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 2 lipca 2006, 22:22
Posty: 118
Z tego co kiedyś wyczytałem to jak to wymyślono dawno temu pierwsze heat pipe miały tą wadę że musiały być ustawione w odpowiedniej pozycji żeby działały, później ktoś wsadził do rurki materiał porowaty i teraz jest tak jak zciech napisał.
Opary czynnika skraplane są w chłodniejszej części rurki i transportowane kapilarnie ( nie znam fachowej terminologii) do cieplejszej części gdzie parują odbierając ciepło i tak w kółko.

_________________
Intel D945GSEJT 512MB HDD 1TB ADE-3000


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 23 marca 2007, 02:12 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 27 stycznia 2003, 23:39
Posty: 3065
Lokalizacja: Kraków/Częstochowa
a jaki problem sprawdzić... obciążyć CPU w 100% i po10 minutach zmierzyć temperaturę, potem położyć go płasko(zakładając że wcześniej stał pionowo :) ) i po kolejnych 10 minutach obciążenia sprawdzić

wnioski same przyjdą :D

_________________
Ten post Ci pomógł? Zaznacz go jako pomocny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 24 marca 2007, 19:09 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
hm tak sobie czytam i powiem tak
Ja na dzien dzisiejszy mam w kompie jeden wentylator (na procku)
Zasilacz chlodzony pasywnie, dyske segata baracuda 160gb, procek sempron 3000+, 1gb ramu, grafika GF4 MX 4000.
W obudowie nie mam wentylatorow.
Mam cisze, spokoj ale... czemu tak drogo??

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 00:12 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
A ja mam łącznie 7 wentylatorów w obudowie, wszystkie puszczone na 5v i żeby słyszeć komputer trzeba przystawić ucho...

Procek athlon 1700+ Xp (swoją droga, to chyba seria najbardziej grzejących się procesorów). Na procku radiator + wentylator zalmana.
Dysk twardy Maxtora 80 GB również chłodzony wentylatorem na 5 v.
Drugi dysk twardy 40 gb, chłodzony również na 5v.
Grafika G2 64 ram, chłodzona małym wentylatorkiem, również na 5v, podobnie jak chipset płyty głównej.

Planuję dołożyć jeszcze 3 wentylatory.

Pozdrawiam

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 02:10 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 21 marca 2005, 14:25
Posty: 225
Lokalizacja: Wrocław
JakubC może od razu zrób coś takiego Obrazek :lol:
Zwróć uwagę na fakt, że wentylatory przy napięciu 5V mają praktycznie zerowy przepływ powietrza ;)
Wychodzę z założenia, że im mniej wiatraków w budzie tym lepiej, obecnie mam 3. Jeden w zasilaczu (120 mm puszczony na 7V), drugi na radiatorze procesora (92 mm z prędkością regulowaną przez płytę główną w zależności od temperatury procesora) i trzeci chłodzący dyski (też 120 mm puszczony na 7V) jedyne co słychać czasami to dyski. Grafikę i inne pierdółki zazwyczaj przerabiam na pasywne za pomocą radiatorów zalmana (takich niebieskich).

_________________
to co się daje za darmo, inni traktują jako nic niewarte

NND current @ COMPAQ Deskpro EN Series SFF 6350 | 64 MB RAM | 80 GB HDD | DSL 1000


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 04:14 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
qrak pisze:
JakubC może od razu zrób coś takiego

Ale po co? Nie jestem maniakiem, chce mieć po prostu za małe pieniądze niesłyszalny i dobrze chłodzony komputer.
qrak pisze:
Zwróć uwagę na fakt, że wentylatory przy napięciu 5V mają praktycznie zerowy przepływ powietrza ;)

Bzdury gadasz, oj bzdury. Nie testowałeś to nie wiesz - ja testuję i wiem. Wszystkie elementy komputera mam chłodzone bardzo dobrze, a na całą instalację wydałem kompletne grosze. A komputera nie słychać, cóż chcieć więcej?
qrak pisze:
Wychodzę z założenia, że im mniej wiatraków w budzie tym lepiej, obecnie mam 3. Jeden w zasilaczu (120 mm puszczony na 7V), drugi na radiatorze procesora (92 mm z prędkością regulowaną przez płytę główną w zależności od temperatury procesora) i trzeci chłodzący dyski (też 120 mm puszczony na 7V) jedyne co słychać czasami to dyski. Grafikę i inne pierdółki zazwyczaj przerabiam na pasywne za pomocą radiatorów zalmana (takich niebieskich).

Powiem Ci tyle, że na radiatorki na pewno więcej wydałeś niż ja na całość ;)

Pozdrawiam

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 09:34 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: wtorek, 31 sierpnia 2004, 23:06
Posty: 3267
Lokalizacja: Katowice
Cichy probowalem.
U mnie slychac wentylatory puszczone na 5v i nie bele jakie wentylatory.
Na razie przeszkadza mi tylko dysk. Bo wentyaltor na procku nie osiaga wiekszych obrotow niz 1000.
Za to w serwerze mam 4 wentylatory i w srodku jest tropik :D
Ale tam jest athlon 1800+

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 13:43 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 21 marca 2005, 14:25
Posty: 225
Lokalizacja: Wrocław
JakubC pisze:
qrak pisze:
Zwróć uwagę na fakt, że wentylatory przy napięciu 5V mają praktycznie zerowy przepływ powietrza ;)

Bzdury gadasz, oj bzdury. Nie testowałeś to nie wiesz - ja testuję i wiem. Wszystkie elementy komputera mam chłodzone bardzo dobrze, a na całą instalację wydałem kompletne grosze. A komputera nie słychać, cóż chcieć więcej?

Tak sie składa, że dobranie odpowiednich wentylatorów zajęło mi jakieś 3 lata, w tym czasie przewinęło się przez moją obudowę ok. 15 różnych modeli. Tak wygląda charakterystyka przepływu powietrza względem napięcia moich obecnych wiatraków:
: [/] [] ()
Voltage    Noise    RPM        CFM       Power
12V    24 dBA@1m   1290 RPM    54 CFM    0.64W
9V     20 dBA@1m    980 RPM    40 CFM    0.48W
7V    <19 dBA@1m    750 RPM    30 CFM    0.38W
5V    <19 dBA@1m    490 RPM    18 CFM    0.30W

Przesadzaniem z ilością wentylatorów w obudowie można jedynie zaburzyć cyrkulację powietrza, co doprowadzi do zwiększenia temperatur.

JakubC pisze:
Powiem Ci tyle, że na radiatorki na pewno więcej wydałeś niż ja na całość ;)

koszt takiego radiatora to ok. 12-15 zł ;)

_________________
to co się daje za darmo, inni traktują jako nic niewarte

NND current @ COMPAQ Deskpro EN Series SFF 6350 | 64 MB RAM | 80 GB HDD | DSL 1000


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 14:36 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
czerwo pisze:
Za to w serwerze mam 4 wentylatory i w srodku jest tropik :D
Ale tam jest athlon 1800+

Widzisz, niestety te procesory takie były. Ich normalna temperatura pracy to około 65 stopni. Mój ma 45 do 50 przy dużym obciążeniu.

Cytuj:
Tak sie składa, że dobranie odpowiednich wentylatorów zajęło mi jakieś 3 lata, w tym czasie przewinęło się przez moją obudowę ok. 15 różnych modeli.
A ja mam powsadzane wentylatory jakieś z odzysku, ze starych radiatorów na procki, zasilaczy.

Cytuj:
Przesadzaniem z ilością wentylatorów w obudowie można jedynie zaburzyć cyrkulację powietrza, co doprowadzi do zwiększenia temperatur.
Zależy czy zna się podstawowe prawa fizyki. Ja u siebie właśnie wymuszam odpowiedni obieg powietrza, nie chłodząc jako tako poszczególnych elementów. Sprawdza się doskonale.

Pozdrawiam

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 25 marca 2007, 16:37 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 21 marca 2005, 14:25
Posty: 225
Lokalizacja: Wrocław
JakubC pisze:
Ich normalna temperatura pracy to około 65 stopni. Mój ma 45 do 50 przy dużym obciążeniu.
(...)
A ja mam powsadzane wentylatory jakieś z odzysku, ze starych radiatorów na procki, zasilaczy.

Właśnie udowodniłeś niską wydajność twojego układu chłodzenia (co nie dziwi przy wentylatorach z odzysku). U mnie athlon 2500 po obciążeniu 24h (tak właśnie testuję wydajność chłodzenia) osiągał 42°C, w spoczynku 37°C.

_________________
to co się daje za darmo, inni traktują jako nic niewarte

NND current @ COMPAQ Deskpro EN Series SFF 6350 | 64 MB RAM | 80 GB HDD | DSL 1000


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl