Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 21:57

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 22 marca 2009, 02:58 
Offline

Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 01:42
Posty: 5
witam!
jestem nowy na forum i dość zielony w sprawach linuxa, mam problem jak w temacie. odbieram neta droga radiowa, chciałbym zbudować jakiś prosty domowy serwer (2 albo 3 kompy) w oparciu o system linux. chcialem zastosowac freesco ale wyczytalem ze on nie obsłuzy karty wifi. i tu jako laik zwracam sie z prośba do fachowców o naprowadzenie mnie badz zaproponowanie jakiejs dystrybucji (najlepiej gdyby miescila sie na dyskietce), komp kory bede mial to jakis pentium 200, no i fajnie gdyby mozna bylo konfigurowac(w miare proso) poprzez www. jesli to istotne to sygnal szyfrowany jest wpa2. podsumowujac: odbieram sygnał radiowy karta tp-link(model nie pamietam) i chce go udostepnic na 2,3 kompy przez słicza. jakiej distro uzyc??

nie wiem wogole czy to dobry dzial na takie pytania
pozdrawiam serdecznie!!
szupek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 03:04 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Dyskietkowego routera do odbioru netu przez wifi, to raczej nie znajdziesz. Możesz próbowac to zrobić na NND, ale pentium 200 to na granicy wydajności będzie, a na dodatek nie wiem, czy do twojej radiówki będą sterowniki. Osobiście raczej sugeruję coś w rodzaju blackoboxa, którego ustawisz jako klienta wifi i jednocześnie będzie switchem. Szkoda czasu na zabawę z Linuksem w tym wypadku.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 03:22 
Offline

Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 01:42
Posty: 5
ale glownym problemem jest predkosc procka czy pojemnosc dyskietki?? bo w sumie jakis maly dysk moge sobie sprawic, a jak ta 200 mhz to za malo, to mam pentium III 550 z 192RAM ktorego obecnie uzywam. jesli zajdzie taka potrzeba to moge go zaadaptowac na serwer.
wiem ze najlepiej byloby sprzetowy router z funkcja klienta ale myslalem ze pare złotych oszczedze tym bardziej ze w domu mam sprzet. no myslałem ze ten freesco sie nada ale widocznie nie. a z tymi sterami do sieciowki to obilo mi sie o uszy ze w niektorych linuxach podchodzą te z windowsa, prawda to??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 09:05 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:32
Posty: 1203
Lokalizacja: Bieruń
na 2-3 kopy to kup sobie router WI-FI z clonowaniem MAC-a, bedzie taniej i nie bedziesz nial za bardzo problemow.Przewarznie kazdy router ma cztery wyjscia.A co do sprzetu pod NND
Cytuj:
Możesz próbowac to zrobić na NND, ale pentium 200 to na granicy wydajności będzie, a na dodatek nie wiem, czy do twojej radiówki będą sterowniki.
to Maciek troche przesadza, P200 spokojnie obslurzy do 20-30 kompoterow, sam kiedys mialem P200 i chodzil bez wiekszych problemow.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 14:40 
Offline

Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 01:42
Posty: 5
rikardo7 pisze:
na 2-3 kopy to kup sobie router WI-FI z clonowaniem MAC-a, bedzie taniej i nie bedziesz nial za bardzo problemow.Przewarznie kazdy router ma cztery wyjscia.


ale jak bedzie taniej skoro router musze kupic, a kompa, switcha, kable juz mam, tak jak napisalem w poscie wyzej?? clonowanie MAC'a mi nie potrzebne bo sygnał odbieram z routera z AP ktorego moge dowolnie skonfigurowac.
jeszcze raz: JA WIEM ze najłatwiej byloby kupic router ale chce zobaczyc jak to bedzie dzialac na linuxie i lubie wyzwania :P, a jak sie nie dowiem jak to zrobic na linuxie to postawie go na windowsie
:)
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 16:25 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:32
Posty: 1203
Lokalizacja: Bieruń
szupek pisze:
...sygnał odbieram z routera z AP ktorego moge dowolnie skonfigurowac....

to co co chcesz kombinowac?? podlacz swicha do routera i wlacz w nim DHCP(routerze) :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 17:15 
Offline

Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 01:42
Posty: 5
router z AP jest u sasiada 100 metrow dalej, jesli bylby u mnie to nie bylo by problemu. :)

w tym momencie w domu jest jeden komp w ktorym jest karta radiowa do ktorej podlaczona jest zewnetrzna antena i jest wszystko ok. ale jak przyjda wakacje, ew. jakieś długie weekendy itp w domu sa 3 kompy i pasuje aby na wszystkich byl net. teraz robie tak ze udostepniam polaczenie w tym kompie(win xp) w ktorym jest karta, ale to rozwiazanie ma taka wade ze ten pierwszy komp, musi byc caly czas wlaczony.
wiem ze serwer oparty na komputerze mozna dowolnie konfigurowac. jesli np. chcę odbierac sygnał radiowy i dodatkowo miec wifi w domu to musze kupic router (albo AP bo w zasadzie serwer DHCP i NAT mam w tym routerze u sasiada ) który bedzie pracował jako klient i podłączyć do niego drugiego AP który bedzie siał sygnał po mieszkaniu(no i switch itp.). wiąże sie to z kosztami jak wiadomo. a jeśli zrobić to na routerze linuksowym to tak: karte sieć(radiówke) i antene od odbioru sygnalu mam, kompa mam, sieciówke RJ45(do puszczenia sygnału po kablu) mam, switcha mam, musiałbym tylko kupic za grosze karte sieciową(radiówke) do siania sygnału po mieszkaniu

troche to skomplikowałem :) ale mam nadzieje ze moja wypowiedz pozostaje zrozumiała :D

wiem ze coś takiego da sie zrobić na linuksie bo w xp sie da, a po kilku tygodniach uzywania ubuntu stwierdzam ze ten system jest sporo lepszy od windy.

mialem nadzieje ze poradzicie jakieś w miare( o ile to możliwe) proste, distro ale jesli cos takiego nie istnieje to bede zmuszony zrobić to na jakims windowsie.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 20:24 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2008, 18:31
Posty: 27
Ja bym wrzucił NND :)

_________________
www: janu.one.pl - PIII 1 GHz - 256MB ram - net 2048/256 - 40GB z laptopa - > AP > wifi > komp rodzicow + moj komp :)
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 21:09 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Po pierwsze to ja kupiłbym tani AP, który ma opcję WDS i za niewiele ponad stówkę oszczędził sobie czasu. Poza tym piszesz niekonsekwentnie, bo najpierw,że masz switcha i kable, a potem,że dokupisz tanio jedną radiówkę.
Możesz to co chcesz zrobić na IPCopie, który powinien sobie poradzić lub na NND. IPCop ma przewagę istotną dla klikacza, że późniejsze ewentualne zarządzanie może się odbywać na www. Obydwie dystrybucje mogą jednak sprawić problemy przy konfiguracji na dwóch radiówkach. Ustawienie np. szyfrowania to nie jest taka banalna sprawa. Ponadto wszystkie prawie routerowe dystrybucje mają pewien zakres standardowych ustawień z reguły WAN ma opcje: dsl (ethernet), adsl (pppoe,pppoa), czasem wlan(wifi). LAN to z reguły ethernet lub wifi. Znaleźć takie coś, gdzie przewidziano dwa interfejsy radiowe będzie raczej trudno.. no może Mikrotik.
Przypuszczam, że z Linuksem dotąd nie miałeś do czynienia, najłatwiej byłoby sobie to wyklikać np. w Suse, Mandrivie, czy PCLinuxOS, ale sprzęt masz nei z tej półki. Jak się weźmiesz za NND to zero okienek, tylko czarna konsola... zatem powtarzam kup sprzętowy router/ap ceny nie są wysokie.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 22:42 
Offline

Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 01:42
Posty: 5
no tak szczerze to Ci chyba Maciek musze przyznać rację - biorąc pod uwagę to ze ten router bedzie tylko dzielił sygnał, beż żadnych dodatkowych funkcji typu serwer itp, uwzględniając jeszcze moc pobierana przez kompa który miałby notabene pracować ciągle to jedna wychodzi ze dobrą inwestycją bedzie zakup tego AP który zuzywa o wiele mniej energii.
i tu jeszcze takie pytanie: odbieram sygnał z routera modecom 420 ktory WDS nie posiada, czy jak dokupie AP z funkcja repeater'a( z WDS) to czy to bedzie dzialac? bo w tym tez nie orientuje sie za bardzo.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 22 marca 2009, 23:53 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
AP powinien mieć WDS, czyli pracować jednocześnie jako klient i urządzenie rozsyłające, wówczas będzie dzielił net radiowo. Jeśłi kupisz Blackboxa to na dodatek będzie tam wbudowany switch.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 23 marca 2009, 13:42 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Kup sobie apeka na ktorego bedziesz mogl wrzucic linuxa (openwrt, dd-wrt, tomato, itp), a jak juz koniecznie chcesz wykorzystac tego kompa, to proponuje wrzucic na niego RouterOS od mikrotika, ale koszt bedzie podobny jak w przypadku kupienia apeka.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 29 marca 2009, 14:18 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 9 kwietnia 2006, 10:14
Posty: 316
tylko że ten WDS bedzie całkowicie niepotrzebny i w tym przypadku nie bedzie miał znacznia.
Z kotekstu wynika że sygnał odbiera przez zewnętrzną antenę więc jeśli sygnał ma być "rozsiewany bezprzewodowo" w domu to kup dwa AP.
akurat wybór AP BlackBOX jest dobrym wyborem, możesz kupić dwa takie urządzenia i sprawa załatwona.

_________________
PECTOSOL to lek wykrztuśny stosowany w nieżytach gardła, przy suchym, męczącym kaszlu.
>>Jak mądrze zadawać pytania<<


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl