Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 19:12

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 12 stycznia 2006, 18:03 
Od miesiąca używam Freesco na routerze. Jednak Freesco ma thttpd i pomyślałem, że mogę przerobić ten router na mały serwerek www. Na dyskietce oczywiście brakuje miejsca na jakiekolwiek stronki. Nie chcę montować w tym routerze hdd, bo:

1) nowy dysk jest drogi, a ja naprawdę nie potrzebuję 40 GB (mniejszego nowego dysku już nie kupię),
2) wszystkie używane dyski mają zjechane łożyska i są naprawdę głośne (piszczą),
3) router jest postawiony na firmowym IBM i jest totalnie bezgłośny!! Nie chcę tego stracić montując hdd (router stoi na szafie w moim pokoju, nie mógłbym zasnąć).

Mam za to pendrive 128 MB, którego prawie w ogóle nie używam. Pomysł jest taki, żeby zamiast hdd wstawić pendrive i na nim umieścić Freesco. Było by to kompletnie bezgłośne.

Oczywiście ten komputer nie potrafi startować z USB. Chciałbym spreparować dyskietkę startową, która będzie ładowała system z pendrive'a.

Jak się do tego zabrać?


:)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 12 stycznia 2006, 18:08 
Offline

Rejestracja: czwartek, 12 stycznia 2006, 11:29
Posty: 8
Lokalizacja: Kielce
Z tego co wiem to Freesco nie obsluguje USB, wiec chyba lipa.... ale mało jeszcze wiem :D
Swojego czasu kupilem na allegro dysk 2Gb i nie ma z niem problemow. To byla aukcja kup teraz. Za taki dysk dasz gora 50zl z przesylka i chyba to jest najlepsze rozwiazanie.

_________________
Pozdro4all


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 12 stycznia 2006, 18:47 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
Swego czasu (m.in. na Allegro) można było kupić coś w rodzaju adaptera podpinanego do kontrolera IDE. I teraz nie pamietam dokladnie, co się w ten adapter wkładało - chyba karty pamieci od aparatów cyfrówek, Smart Media albo inne.
Krótko mówiąc efekt jest taki, że taka karta jest wtedy przez BIOS widziana jak normalny twardziel. Wiem, że ludziska właśnie to wykorzystywali zamiast napędu HDD i FreeSco na tym hulało - rozwiązanie na pewno było sprawdzone.
Poszukaj na Allegro, daj znać jak coś znajdziesz, bo sam jestem ciekaw jak to było, a za cholere nie moge sobie przypomniec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 12 stycznia 2006, 19:22 
Rzeczywiście, są takie urządzenia:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80031034

Do tego dochodzi jeszcze zakup karty CF o rozsądnej wielkości czyli np. 512 MB (i mamy już niezły serwerek, można zrezygnować z Freesco na rzecz czegoś bardziej rozbudowanego). Koszt całkowity ok. 150 zł. Nowy hdd 40 GB można kupić za 170 zł. Nie wiem czy to ma sens.

Aha, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z kartami CF, czy one mają ograniczoną ilość zapisów/odczytów? (coś jak cdrw). Niektórzy sprzedawcy dają w sumie gwarancję wieczystą...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 12 stycznia 2006, 22:25 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 07:47
Posty: 864
nie mają ;D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 12 stycznia 2006, 23:51 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Karty CF mają żywotność taką jak pendrajwy.. przy dużej ilości zapisów, kasowania plików może to być okres jakichś trzech lat...

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 13 stycznia 2006, 00:26 
To może ustalcie jakąś wspólną wersję, bo na razie jest 1:1 (mają:nie_mają ograniczonej trwałości) :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 13 stycznia 2006, 00:28 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 07:47
Posty: 864
hmmm no dobra,może i maja ale np mój Kingston DataTraveler ma dożywotnią gwarancję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 13 stycznia 2006, 00:35 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
nowy_user pisze:
[...]
Do tego dochodzi jeszcze zakup karty CF o rozsądnej wielkości czyli np. 512 MB (i mamy już niezły serwerek, można zrezygnować z Freesco na rzecz czegoś bardziej rozbudowanego). Koszt całkowity ok. 150 zł. Nowy hdd 40 GB można kupić za 170 zł. Nie wiem czy to ma sens.
[...]


Rzeczywiście, cenowo to wychodzi nie ciekawie, ale jeśli komuś zależy na "bezszmerowej" pracy komputera, to jest to rozwiązanie dość ciekawe, no i przede wszystkim "sprawdzone w boju".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 13 stycznia 2006, 13:48 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Chcąc mieć bezszmerowy prosty serwer na Freesco nie trzeba 512 MB - wystarczy 32. Karta pożyje dłużej bo Freesco domyslnie nie korzysta z dysku (logi zapisywane w ramdisku). Mozna tanio rozwiązac problem. Praktycznie bedzie to chodzic jak router sprzętowy...

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 13 stycznia 2006, 16:22 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
Zgadzam się z przedmówcą :wink:
Tylko że jak potrzebuje się trochę więcej pamięci masowej (niewielki serwerek WWW, logi zapisywane na dysku, mały FTP) i przy tym bezszmerowej pracy, to rozwiązanie z adapterem i kartą jest dość rozsądnym wyjściem.

_________________
F33/F07,F11,F13,F17
ObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 13 stycznia 2006, 22:22 
Ale ja nie chcę już Freesco, nie lubię go :P Chcę zmontować np. odchudzony Slackware i postawić prawdziwy serwerek, ale bezgłośny.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl