Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024, 02:09

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 28 lipca 2004, 23:31 
Offline

Rejestracja: piątek, 20 września 2002, 19:52
Posty: 12
Witam -)
Mam ostatnio problemy w sieci z otwieraniem stron WWW.
Poprzednio na DSL 512 zdarzało sie to dość często, natomiast teraz po zmianie na DSL1 - żadna strona nie "otwiera się" normalnie tylko za którymś tam odświeżeniem (F5 w przeglądarce).
W logach widać nawet jak Named się stara, tzn najpierw adres małymi literami jak wpisane w przeglądarce, potem to samo dużymi, potem znowu małymi itd.
Konfiguracja standardowa 0.27, bez żadnych wynalazków, działają jedynie ARP (pilnuje statycznych IP) oraz Paranoic Firewall v1.7.
Za radą Maćka zmniejszyłem MTU na 1492. Nie pomogło.
Przyczyny widzę na razie dwie:
- nie wyrabiają się DNS Tepsy (co potwierdza Polpak i logi Named'a)
- maszyna jest za słaba (Cyrix 120, 24MB RAM)

Ale domyślam się że to nie wszystko. Czy ktoś zwalczył podobny problem?
I jeszcze pytanko - MTU ustawiłem 1492 dla eth0, natomiast aliasy jako nie używane (eth0:1 .....) pozostały 1500. Chyba to nie ma znaczenia?
Co ciekawe - jakiś rok temu chodziło wszystko dobrze.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 28 lipca 2004, 23:47 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2004, 23:29
Posty: 1177
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży
1. Spróbuj zmienić mtu na kompie domowym.
2. Czy masz włączony serwer dns na freesco?
3. Jakie masz dns-y ustawione na kompach klienckich?

_________________
Pozdrawiam

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 29 lipca 2004, 00:06 
Offline

Rejestracja: piątek, 20 września 2002, 19:52
Posty: 12
Witam -)
Już pisałem, że kiedyś działało OK ....
a teraz po kolei:
pkt 1. - MTU zmiana na kompie w sieci - robiłem - bez skutku.
pkt 2. - Tak - standardowy - to chyba Named.
pkt 3. - jako adres DNS - adres Freesco.

Wiem że można inaczej, ale czy komuś w takiej konfiguracji i DSL te zmiany pomogły?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 29 lipca 2004, 00:33 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2004, 23:29
Posty: 1177
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży
Problem tkwi własnie w tym serwerze dns. Wyłącz ten serwer a wszystko bedzie ok, lub zainstauj sobie bind 8.

_________________
Pozdrawiam

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 29 lipca 2004, 00:48 
Offline

Rejestracja: piątek, 20 września 2002, 19:52
Posty: 12
Właśnie o Bind8 myślałem ..... ale nie byłem pewien czy to pomoże.
Oki - jutro w robocie sprawdzę.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 lipca 2004, 20:32 
Offline

Rejestracja: piątek, 20 września 2002, 19:52
Posty: 12
Witam -)
Właśnie postawiłem BIND8.
Jakby lepiej .... na moim kompie mam zwyczaj otwierania jednocześnie 46 stron które odwiedzam codziennie (jako kolejne zakładki w przeglądarce Crazy Browser) - i nic się nie zwiesiło.
Trudno uwierzyć że to tylko to. No ale o tej porze brak userów. Wpadnę w przyszłym tygodniu i popytam jak teraz działa Internet.

Na razie pozdrawiam ... i wracam na urlop.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 1 sierpnia 2004, 18:02 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Rzuciłem temat na Zjeździe Freesco i z niektórymi osobami nieco dyskutowaliśmy. Faktycznie część osób typowała problemy z DNS, zresztą przekonaliśmy się na samym zjeździe, że serwery DNS tepsy mają się coraz gorzej... więc być może, że w tym właśnie tkwi problem.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 1 sierpnia 2004, 19:01 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 11 lipca 2002, 23:38
Posty: 180
zapewne nie wszyscy wiedzą o istnieniu dodatkowego tepsianego serwera dns dla dsl'owców (ip jest podane w odpowiedzi na pytanie 82 pod tym adresem). podejrzewam, że serwer jest dostępny dla wszystkich - w każdym razie sam korzystam właśnie z tego (194.204.152.34 i 194.204.159.1 używam jako zapasowych).

_________________
Internet w Międzyrzeczu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 1 sierpnia 2004, 20:12 
Miałem podobny problem,okazało się ze wpisanie na sztywno numerów IP i dnsów tpsowskich 194.204.159.1 i 194.204.152.34 na kompach klienckich zniwelowało ten problem.Poza tym nie wiem jak Ci freesco wyrabia na tym DSL 1mb, ja mam 512 ale zmieniłem system na PLD bo jak ktos właczyl emula to siadalo wszystko a Justice do tej pory jest niedopracowany i sam powoduje zwisy systemu dlatego tez przerzucilem sie na cos wiekszego i mam spokoj.Ale sentyment do freesco pozostał:)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 1 sierpnia 2004, 22:32 
Offline

Rejestracja: piątek, 20 września 2002, 19:52
Posty: 12
Witam -)
A wiec po kolei odpowiem:
- Maćku: - wielkie dzięki za pomoc i zainteresowanie. Wpadnę do roboty w tym tygodniu, sprawdzę co zdziałał BIND8, powalczę z DNS'ami i zadzwonię.
- _rmtl: - ciekawe info podałeś. Też myślałem o innym DNS, a z drugiej strony wiemy przecież o nieporozumieniach na styku TPSA - inni operatorzy. Programów do szukania szybkich DNS jest masa, tylko jest jedno ale: działa to lecz na krótko lub z przerwami. Możemy sie domyslać dlaczego. A nie jest przecież rolą admina zmiana DNS kilka razy dziennie.
Nie wiem jeszcze jak zrobić taki zapis w BIND8, bo przy konfiguracji znalazłem tylko wpisy dwóch (prim i sec) DNS. A jak zrobić 3?
- figi - nie muszę używać Justice, bo mam Paranoic Firewall'a i nikomu się nie uda odpalić klienta P2P. To jest sieć firmowa a nie osiedlowa.
Poza tym prawdę mówiąc nie za bardzo mi się chce teraz latać po budynkach i zmieniać na kompach ustawienia.

Przed zmianą systemu (to już ostateczność - bo podobnie jak my wszyscy mam duży sentyment do Freesco) rozważam zmianę sprzętu na coś szybszego.
Znalazłem firmę która dosyć tanio sprzedaje używany sprzęt markowy - i tu się zastanawiam czy nie wykorzystać obecnej sytuacji na zakup lepszej maszyny; (to na czym teraz chodzę - opisałem na początku). Ten mój firewall dość mocno obciąża system a teraz przy zmianie prędkości łącza musi się biedaczek jeszcze bardziej napracować :)

Niemniej jednak napewno poinformuję wszystkich jak sobie poradziłem.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 5 sierpnia 2004, 09:42 
Kris ja mysle ze Twoja maszyna nie jest za słaba, powiem wiecej napewno to nie wina sprzetu , bo ja mam AMD 400, 128 ramu ,freesco chodzilo na dysku maxtor 7200 i mialem ten sam problem.Wiem ze latac po wszystkich budynkach firmy zeby zmienic ustawienia kazdego kompa to troche gupie , ale niestety u mnie to pomoglo - zreszta ja mam siec osiedlowa i kazdego poinformowalem co ma zrobic.W kazdym badz razie jak bys sie zdecydowal na zmiane systemu to polecam PLD, kolega ma go na pentiumie 100 i system pracuje stabilnie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 5 sierpnia 2004, 14:21 
Offline

Rejestracja: wtorek, 28 października 2003, 08:43
Posty: 69
Lokalizacja: Gdańsk
Ja mam DSL 1Mbit Freesco coprawda 0.3.2 ale na starej maszynce P200MMX (wsadzone 256MB ramu dla squida) i u mnie chodzi ok
W konfiguracji samego freesco sa dwa podstawowe serwery dns tpsa 194.204...
Na freesco jest wlaczone dhcp ktore przydziela klientom dwa serw. dns z tym ze pierwszy dns podany w konfiguracji freesco jest podmieniany przez adres wewn ip freesco routera (czyli wpisuje w setupie serwer dns A serwer B a dhcp daje klientom pierwszy adres jako swoj, a drugi serw dns B)
Za to w konfigu squida mam wpisane serwery dns pierwszy to 127.0.0.1 drugi to 193.110.120.5 (to ten dla DSL podany tutaj http://internetdsl.pl/pages/technologia.php a dopiero potem 194.204.152.34 194.204.159.1
MTU nigdy nie zmieniałem z domyslnego 1500 (dla dsl nie ma potrzeby) i caly czas wszystko chodzi calkiem plynnie nawet z kilkoma kazaa, soulseek, bittirrent, eMule, eDonkey, DirectConnect - na 15-tu userow jedna trzecia potrafi zapuszczac powyzsze coda przez cale dnie
maly szczegol - czasy maskarady nie zmienialem ale mam podmieniony kernel dla wiekszej tablicy maskarady


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 6 sierpnia 2004, 13:23 
"MTU nigdy nie zmieniałem z domyslnego 1500 (dla dsl nie ma potrzeby) i caly czas wszystko chodzi calkiem plynnie nawet z kilkoma kazaa, soulseek, bittirrent, eMule, eDonkey, DirectConnect - na 15-tu userow jedna trzecia potrafi zapuszczac powyzsze coda przez cale dnie
maly szczegol - czasy maskarady nie zmienialem ale mam podmieniony kernel dla wiekszej tablicy maskarady"
-Dla mnie to brzmi jak bajka:)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl