Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 06:10

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 15 stycznia 2005, 22:15 
Witam
Mam sieć która składa się z 10 użytkowników w której wszyscy są podpięci kablem do swicha, a chciałbym jeszcze podłączyć dwie osoby drogą radiową. Czy jest to możliwe a jak tak to jak to zrobić i co jest potrzebne?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 15 stycznia 2005, 22:55 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Do switcha AP a u klientów karty radiowe.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 15 stycznia 2005, 23:31 
dzieki za odpowiedź
AP ile może max obsłużyć kart radiowych i na jaką max odległość?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 16 stycznia 2005, 00:03 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 16 marca 2003, 16:32
Posty: 373
Lokalizacja: Katowice
Roben pisze:
AP ile może max obsłużyć kart radiowych
oj...sporo :) Pewnie predzej braklo by Ci puli adresow ;)
Roben pisze:
i na jaką max odległość?
Wszystko zalezy od anten i od terenu w jakim to ma pracowac - najlepiej zeby miedzy antenami nie bylo wiekszych przeszkod... Jesli chcesz oszacowac jaka antene dobrac dla danego zasiegu to wejdz na http://siecibezprzewodowe.a.pl/ dalej anteny -> oblicz zasieg... Zasiegi ksztaltuja sie od kilku metrow do kilku kilometrow... :)
Ale to juz temat nie na to forum ;)

_________________
Pozdrawiam :wink:
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 13 marca 2005, 13:37 
Offline

Rejestracja: środa, 25 czerwca 2003, 12:15
Posty: 53
Lokalizacja: Wielkopolska
Witam

Mam podobny problem. Mam sieć 10 osobowa. Jest to zwykły LAN. Wszyscy użytkownicy są podłączeni skrętką do switcha, serwer postawiony jest na Freesco 0.27, w nim 2 karty sieciowe pod jedna podpiety modem DSL pod druga Switch (wszystko bałwan jestem). Adresy przyznane sa statycznie, nad wszystkim czuwa ARP który pilnuje przyznanych IP pod adres MAC karty sieciowej. Adres serwera to 192.168.1.1, maska 255.255.255.0. Teraz chcialbym podłączyć jeszcze 3 osoby ale już radiowo. Przeczytalem że musze miec Access Pointa i podpiąć go pod switcha (Kupić AP i wykorzystać go jako bezprzewodowy hub (switch) )
Nie mam pojęcia jak bedzie wyglądała dalsza konfiguracja Freesco aby powiedzmy tym 3 osobom przypisac kolejne adresy IP.
1) Jak to AP bedzie widziane przez freesco? CZy to sie jakoś konfiguruje?
2) Jak skonfigurować karty sieciowe bezprzewodowe u użytkowników?
3) Jak przypisac kolejne adresy IP tym 3 użytkownikom jeżeli AP jest podpinane pod jeden port switcha a chce podłączyc 3 osoby radiowo.
Jeszcze mi sie cos przypomni to napisze. Bardzo prosze o jakies konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Jaca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 13 marca 2005, 19:35 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
AP musi miec numer IP, bedzie to potrzebne do konfiguracji, ale może być przezroczysty, więc zasady dostępu do netu nie muszą się zmienić.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 20 marca 2005, 14:59 
Offline

Rejestracja: środa, 25 czerwca 2003, 12:15
Posty: 53
Lokalizacja: Wielkopolska
Dzieki za zainteresowanie. Tylko nie za bardzo rozumiem o czym piszesz. Co oznacza "przezroczysty" i jakbyś mógł podać trochę wiecej szczegółów.
Pozdrawiam
Jaca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 20 marca 2005, 16:12 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Wiesz.. sam trochę teoretyzuję, bo w zakresie wifi nie mam doświadczenia. Ale tak.. kupiłem własnie do ćwiczeń AP, żeby ewentualnie móc odpowiadać na niektóre pytania, choć tak naprawdę to potrzebne mi to jak kwiatek do bałwan jestem :P
Podłączyłem AP ustawiając go tak, żeby swój adres pobierał z DHCP. AP dostał numer 192.168.1.8. Radiowo połączyłem swojego laptopa, który dostał numer 192.168.1.10. Na serwerze polecenie arp pokaże mi zarówno AP jak i mojego laptopa, to znaczy, że AP jest przeźroczysty. Niektóre AP mają opcję maskowania MAC, czyli Każdy klient podłączony do AP będzie miał jego numer MAC (to czasami jest przydatne, a czasami nie).

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 14 stycznia 2006, 20:09 
Offline

Rejestracja: środa, 25 czerwca 2003, 12:15
Posty: 53
Lokalizacja: Wielkopolska
Witam
Postanowiłem jednak wypróbować i podłączyć na próbę użytkownika bezprzewodowego. Powiedzmy kupuje AP (nie poruszam tu sprawy zasiagu sieci bezprzewodowej bo to już inny temat) i podłanczam go pod wolny slot w Switchu. Ap musi mieć swój numer IP (widzialem ze Ap maja juz przypisany swój numer ale czy można go zmienic tak aby pasowal do mojej puli adresów 192.168.1.x) Nie wiem czy dobrze kombinuje?. Druga sprawa to jak podłlącze powiedzmy 2 użytkowników to czy w Justice bedę ich widział pod kolejnymi IP. Teraz powiedzmy mam Ip przypisane na sztywno od 192.168.1.2 do 192.168.1.14. Czy kolejni użytkownicy zyskaja numery 192.168.1.15, 192.168.1.16 itd. i co z ARp-em? czy adresy MAC bede przypisywał bezpośrednio do IP we freesco czy w AP.
Lekki mętlik ale zorientowani będą wiedzieli o czym myśle.

Pozdrawiam
Jaca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 14 stycznia 2006, 22:28 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Wszystkie odpowiedzi zależeć będą od typu AP.
1. Numer IP w AP można zmienić.
2. Każdy komputer będzie miał swój IP i może być uwzględniany przez justice. Przydzielanie numerów może być statycznie lub dynamicznie przez dhcp lub wpisane na klientach.
3. Zabezpieczeniem dodatkowym może być filtarcja MAC w AP.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 15 stycznia 2006, 00:33 
Offline

Rejestracja: środa, 25 czerwca 2003, 12:15
Posty: 53
Lokalizacja: Wielkopolska
Witam

To juz troche wyjasniło sprawe.

1. Czym się kierować przy zakupie AP
2. Do pliku justice.hst wystarczy jak dopisze kolejne adresy IP?
3. Gdzie dopisuje IP punktu dostepowego (AP)?
4. I czy w pliku hosts.arp tez musz dopisać tych kolejnych użytkowników i ich adresy MAC czy wystarczy ze zrobie to w AP.

Czy to by było wszystko co do konfiguracji we Freesco czy jeszcze cos gdzies trzeba dopisać?

Dzięki za każdą rozjaśniającą odpowiedz.

Pozdrawiam
Jaca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl