Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024, 07:32

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 15:51 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Na razie dodatkowego repozytorium nie będzie. Nie ma takiej potrzeby moim zdaniem, ponieważ tak naprawdę trzeba było zrobić tylko kilka pakietów - authlib, impapd, tpop3d, exim i dansguardian-antivirus, są one sprawdzone i zainstalowane. Jeśli będą upgrade to bez trudności można ściągnąć paczkę i instalować komendą rpm -Uvh. Kilka paczek to konfiguratory i z nimi nie będzie w ogóle żadnych problemów.
Osobną kwestią może być indywidualne robienie aktualizacji. W tej chwili jestem po kompletnej aktualizacji systemu sprzed paru dni i na bazie tego przygotowuję kolejne iso. Oczywiście nie będę zalecał robienia aktualizacji nauczycielowi w szkole, który mało obeznany jest z linuksem, bo system w gruncie rzeczy wcale nie wymaga tego do poprawnej pracy. Jednak ostatnia aktualizacja była całkowicie bezbolesna na serwerze. Gorzej było na stacji, gdzie został podmieniony jeden plik w /etc/pam.d i to zablokowało logowanie. Sprawa prosta do zrobienia - wystarczyło przywrócić plik *.rpmsave, jednak laik wpadłby w panikę. Z tego względu raczej będę sugerował nauczycielom jedną czy dwie aktualizacje w roku, które sam najpierw sprawdzę i podam ewentualne wskazówki.
Stacja robocza zresztą nie różni się niczym od standardowego systemu oprócz wbudowanego logowania NIS i to jest jedyny element,który może się zepsuć.
W przypadku serwera faktycznie może się zdarzyć, że nasze własne paczki trzeba będzie dostosować do ewentualnych uaktualnień systemu. Jednak nie będzie to aż tak problematyczne, ponieważ akurat nie mają one tak ogromnych zależności. Przypuszczam, że ewentualny problem najczęściej może dotyczyć dansguardiana, który zależy od clamava. Tak więc będziemy starać się o to by aktualizacje były możliwe. O ile w przypadku stacji można by sobie wyobrazić nową instalację raz do roku, o tyle serwer ma chodzić parę lat, więc trzeba go aktualizować, a nie instalować od zera.
PCLinuxOS ma łatwy mechanizm wykonania iso, więc zawsze można sobie zrobić kopię zapasową przed totalną aktualizacją :)

PS. Co do mechanizmu dkms - moje wiadomości widać były przestarzałe. Wcześniej ten mechanizm był tylko w Mandrivie Xtreme i w Powerpacku, wersja Free tego nie miała, ale od 2 lat już nie używam wersji Free tylko kupuję Xtreme.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 11 maja 2009, 12:47 
Offline

Rejestracja: sobota, 2 sierpnia 2008, 13:38
Posty: 7
Maciek pisze:
PS. Co do mechanizmu dkms - moje wiadomości widać były przestarzałe. Wcześniej ten mechanizm był tylko w Mandrivie Xtreme i w Powerpacku, wersja Free tego nie miała, ale od 2 lat już nie używam wersji Free tylko kupuję Xtreme.


z tego co ja miałem styczność z dkms to nie jedyny atrybut Mandrivopochodnych. Jest na 100 % w fedorze ,suse enterprise server na 100 % ,w debianie chyba też jako opcjonale , a w ubuntu od ósemki wzwyż jest o ile mnie pamięć nie myli jest. Zresztą to nie jest duży problem przenieść dkms'a na większość distro .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl