Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 18:57

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: EOS w akcji ;)
Post: poniedziałek, 4 maja 2009, 18:32 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
Tak wygląda zwykła, codzienna praca na serwerze... ;)

Obrazek

_________________
F33/F07,F11,F13,F17
ObrazekObrazek


Ostatnio zmieniony sobota, 23 stycznia 2010, 13:25 przez viater, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 maja 2009, 23:58 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
viater pisze:
Tak wygląda zwykła, codzienna praca na serwerze... ;)



u mnie stwierdzil, ze sprzet nie podola interfejsowi 3D :twisted:

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 9 maja 2009, 00:16 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Generalnie to miał rację, widać masz za słabą kartę graficzną. Na nvidiach to 3d śmiga nawet na starych kartach z 64MB pamięci. Jeśli stosuje się sterownik vesa to z reguły takich wodotrysków się nie odpali, a taki sterownik jest wybierany automatycznie, jeśli system nie ma pewności co do karty graficznej.
Ale bez 3d system też nie wygląda najgorzej. Trochę screenów dodałem na http://eos.freesco.pl

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 9 maja 2009, 01:00 
Offline
PGF

Rejestracja: wtorek, 27 czerwca 2006, 14:09
Posty: 2112
Lokalizacja: Poznań
Maciek pisze:
Jeśli stosuje się sterownik vesa to z reguły takich wodotrysków się nie odpali,

Wróć - nigdy.

_________________
Dedykowane systemy CRM, e-commerce i witryny korporacyjne.
Software House Poznań


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 9 maja 2009, 21:20 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
Maciek pisze:
Generalnie to miał rację, widać masz za słabą kartę graficzną.


GForce FX 5500/128 MB DDR/128bit

do tego sempron2200 (czyli 1500MHz) i 768MB RAM, dysk 200GB na SATA i jakis naped optyczny oraz 2xeth 100Mb/s i 1xeth1000Mb/s

chyba powinien wydolic, a jednak EOS smialo twierdzil, ze nie wydoli :D
niestety musialem rozebrac ten sprzecik wiec i narazie EOSa odlozylem

przydaloby sie tam jeszcze kilka preinstalowanych rzeczy pod katem typowego routerka... mrtg, natdet, logowanie ruchu uzytkownikow, mozliwosc tworzenia bazy userow i zarzadzanie siecia na podstawie tej bazy... i to wszystko jeszcze z okienkowymi konfiguratorami... a co? pomarzyc nie mozna? :lol:

PS
EOS swietnie rozpoznal sprzet na 3 roznych (takze wiekowo) konfiguracjach... jestem pod wrazeniem

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 00:33 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Oj.. zdaje się zatem, że ta nvidia pracowała na niewłaściwym sterowniku. Chyba należało skorzystać z wizarda i sprawdzić sterownik, a oprócz nv linuksowego są też oryginalne sterowniki nvidii (poznaje się po tym, że się logo nvidii wyświetla). Ale dodam, że na komputerze z athlonem i wbudowaną chyba podobna nvidią miałem problem podczas testów, z tym, że nie maiłem za dużo czasu na zabawę, więc nie sprawdzałem szczegółow (chodziło mi wówczas o konfigurację sieciowej drukarki).
Co do typowo sieciowych aplikacji. Sprawdzilem dziś LMS i chyba się to da zaimplementować stosunkowo łatwo. Przynajmniej w podstawowym zakresie. Nie wiem jak byłoby z tymi ficzerami, które wymagają ingerencji w system (dokładniej chodzi mi o dhcp i reguły iptables). Wstępnie skonfigurowany dhcp po zastąpieniu wygenerowanym przez LMS straci na przykład wpisy dotyczące PXE, a to jest przydatny ficzer - uruchomienie komputera z typowo narzędziową dystrybucją przez sieć. Nie wiem jak by to było z firewallem - obecnie jest to nieco udoskonalony klasyczny firewall z NND.
Co do reszty - natdet to się da zrobić i będzie w następnej wersji, jeśli chodzi o logowanie - tu nie wiem, co byłoby najlepsze i co ewentualnie miałoby logowaniu podlegać.. można oczywiście zastosować mrtg, które i tak user musi sobie skonfigurować.
Obecnie przymierzam się do wypuszczenia wersji finalnej na ten rok - system jest zaktualizowany, dodana jest porządnie zrobiona poczta i jak już wspomniałem pxe, kilka innych rzeczy zostało udoskonalonych, obecnie cały czas pracujemy nad konfiguratorami.
System w ostatniej wersji, jaką przygotowałem został właśnie zainstalowany na prawdziwym serwerze i na prawdziwym łączu, testowany jest od 3 dni i chyba wszystko się sprawdza dobrze. A męczę go ile się da :)

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 10:24 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
Maciek pisze:
(poznaje się po tym, że się logo nvidii wyświetla).


dokladnie tak bylo, otrzymalem piekne, caloekranowe logo NVidia

Maciek pisze:
tu nie wiem, co byłoby najlepsze i co ewentualnie miałoby logowaniu podlegać.. można oczywiście zastosować mrtg, które i tak user musi sobie skonfigurować.


mialem na mysli logowanie ruchu uzytkownikow internetu, ktore narzuca ustawa, rozwiazane obecnie w NND na tcpdump

jesli pojawilby sie w EOSie LMS to z mojego punktu widzenia bylby strzal w 10tke :)

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 12:48 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Osfald pisze:
mialem na mysli logowanie ruchu uzytkownikow internetu, ktore narzuca ustawa


Po raz kolejny prosze o podanie ustawy, lub zaprzestanie siania plotek.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 13:27 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Tasiorek ma rację. Nie ma takiej ustawy. Logowanie ruchu może być przydatne w małych amatorskich sieciach, w których użytkownicy mają IP z puli adresów prywatnych. Wtedy, ewentualnie może się przydać, jeśli któryś narozrabia i przyjdzie policja. Choć z reguły i tak to nie uratuje serwera przed "aresztem". ;) Takie rozwiązanie kiedyś zrobiłem w jednej sieci - logowanie nowych połączeń i zapisywanie plików z datą, co w razie potrzeby może pomóc, a nieco mniej absorbuje serwer niż tcpdump.
Podsumowując - nie ma ustawy nakazującej przechowywanie wysłanych maili i podsłuchiwanie ruchu w sieci z zapisywaniem wszystkiego. Nie ma obowiązku logowania ruchu w sieci.
Co do twoich kłopotów z nvidią - nie wiem.. może się okaże, ze jest jakas prawidłowość, a może to jednostkowy przypadek.
LMS w następnej wersji będzie, ale nie ma się co oszukiwać - spora część konfiguracji musi być przeprowadzona w docelowej sieci, więc nawet jeśli ludzie zaczną EOSa w sieciach używać, to i tak nie unikniemy wielu pytań.
Jeśli chodzi o monitorowanie sieci to dziś skłaniam się do rrdtool + cacti. Dziś zamierzam to przetestować.
Jeśli dobrze pójdzie to w ciągu najbliższych paru dni będzie nowe iso.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 14:28 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Dodam tylko, ze cale to zamieszanie bierze sie stad:

Art. 165. ustawy Prawo telekomunikacyjne: pisze:

1. Operator publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych przetwarzający dane transmisyjne dotyczące abonentów i użytkowników końcowych jest obowiązany, z uwagi na realizację przez uprawnione organy zadań i obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, dane te przechowywać przez okres 12 miesięcy. Po upływie tego okresu, dane transmisyjne są usuwane lub anonimizowane przez operatora publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawcę publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, którzy je przechowują.


Czas przechowywania logow zostal w pozniejszych poprawkach zwiekszony do 2 lat.
Jednak ISP nie jest operatorem publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 10 maja 2009, 15:04 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
dokladnie chodzilo mi ten zapis w prawie telekomunikacyjnym... pierwsze slysze ze ISP taki jak ja NIE JEST operatorem publicznie dostepnej sieci telekomunikacyjnej... jest gdzies jakas oficjalna interpretacja prawna Twojej teorii?
ciekawe co na to powie UKE do ktorego mam obowiazek skladac zeznania z takiej wlasnie dzialanosci...

nawet prawnik, do ktorego czasem sie udaje w celu konsultacji zapisow w umowach potwierdzil taki obowiazek... byc moze w tym przypadku ten jeden szaleniec na autostradzie pod berlinem jest zdrowy, a reszta pruje pod prad... prosilbym jednak o jakies potwierdzenie (najlepiej prawomocny wyrok sadowy)

mialem osobiscie dwie wizyty panow z policji (raz jakas obraza po nazwisku funkcjonariusza na forum internetowym - podejrzewam, ze ktos sie w to osobiscie zaangazowal, a drugim razem ktos cos tam udostepnial...) i nigdy nie mialem jakis przeszukan ani nie zarekwirowano mi serwera (na miejscu zostal przekopiowany caly dysk twardy - doslownie 10min), wszystko odbylo sie wrecz niefilmowo , bez poszturchiwania, bez straszenia... przekazano mi cel wizyty, nakaz i prosbe o wspolprace... logi (robione przez tcpdump) tez zabrali ale usmiali sie kiedy powiedzialem, ze to tylko pakiety z flaga ACK.... mimo wszystko WOLE je miec (nawet jesli nie przez prawo) i modlic sie o normalnych userow

acha... no i z gory wiedzieli, ze ida do firmy, a nie do koncowego uzytkownika (co oczywiscie nie oznacza jeszcze niewinnosci firmy)

nigdy takze nie bylem z tego tytulu ciagany po sadach

PS
czekam z niecierpliwoscia na nowe ISO EOSa :)

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl