Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024, 21:23

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: EOS desktop
Post: środa, 6 stycznia 2010, 00:58 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Jakiś czas temu pytano mnie o instalację EOSa na zwykłym desktopie. No i był problem. Wersja client nie nadawała się na pojedynczą stację, bo była przystosowana do logowania się do serwera. Z kolei serwer miał spore wymagania sprzętowe i sporo niepotrzebnych na stacji programów.
Jeśli ktoś poszukuje dobrej i nowoczesnej dystrybucji na stację roboczą, to teraz już jest. Przygotowałem wersję EOS desktop. System oparty jest - jak poprzednio - na PCLinuxOS. Jądro .2.6.27 ma wbudowaną obsługę większości współczesnego sprzętu, do tego mechanizm dkms potrafi zbudować sterowniki do rozmaitych urządzeń, w tym sterowniki zamknięte.
Menedżerem okien jest KDE 3.5, zainstalowane są wszystkie dodatki multimedialne, pakiet biurowy, można korzystać ze sporego repozytorium pakietów, w tym gier.
Wymagania sprzętowe to procesor odpowiadający przynajmniej P3 i 512 MB pamięci. System sprawdziłem na realnej maszynce z athlonem 64 2 GHz i 1 GB RAM - uruchamia się i działa bardzo sprawnie.
I na koniec propozycja.
Komputer testowy, na którym sprawdzałem nowe wydanie EOSa jest do sprzedania. A przygotowałem naprawdę fajną maszynkę, choć może nie jest to "najnowsza nowość" :)
Jeśli kogoś to zainteresuje, może mieć za skromne pieniądze fajny komputerek i bardzo elegancki. A jednocześnie nabywca przyczyni się do dalszego rozwoju nie tylko EOSa, ale i nowego przygotowywanego systemu.
Zapraszam na:
http://emti.homelinux.org/athlon/computer.html
I jeśli komuś się spodoba, to zapraszam z propozycjami na priv - zaczynamy od 550 zł.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 6 stycznia 2010, 14:03 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 28 grudnia 2009, 16:02
Posty: 24
a jak z wersji serwerowej usunąć niepotrzebne programy? :) np niceshaper

_________________
devax.pl radekpolak.pl windowssiedem.pl katalogsymet.pl dynamicsax2009.pl
ksiegarniakacper.pl bukwin.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 6 stycznia 2010, 14:17 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
W przypadku wersji serwerowej za dużo jest grzebania się, żeby zmieniać to na typowy desktop, dlatego opracowałem nową wersję.
Należałoby za pomocą synaptica usunąć sporą liczbę pakietów i wcale nie jestem pewny, czy to by zmieniło wszystko - zależności są zwykle spełniane idealnie podczas instalowania, ale nie zawsze podczas usuwania. I tak np. exim zależny jest od mysql, ale usunięcie exima nie usunie automatycznie mysql i tak dalej, i tak dalej...

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 6 stycznia 2010, 19:32 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
super sprawa, zeby tylko jeszcze ktos napisal ktory z plikow
i z jakiego serwera nalezy pobrac !?!

na stronie eos-a tez przydaloby sie umiescic garsc informacji w odpowiednim miejscu czyli w downloadzie z opisem, ktory plik czemu ma sluzyc.
byc moze sa one ukryte na innej podstronie i nie jest powiedziane wprost, tylko trzeba sie zastanawiac co czemu ma sluzyc.

a przeciez nie kosztuje zbyt wiele dopisac informacje w miejscach
gdzie kazdy odwiedzajacy strone szybko zidentyfikuje typ obrazu czy dodatku.

np.
Cytuj:
Konfiguracja OO dla użytkownika

powiem szczerze, ze mnie to nic nie mowi.
ale moze dlatego, ze nie jestem narazie zaangazowany w zabawy systemem co nie znaczy, ze nie zmienie zdania.

to taka moja prosba :)

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Ostatnio zmieniony czwartek, 7 stycznia 2010, 14:29 przez -MW-, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 6 stycznia 2010, 20:19 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Chwila moment. :D
Plik z obrazem ma dwa giga ponad. A mój upload 256 kbit. Co oznacza, ze leci jeszcze na serwer i dlatego jeszcze nie podałem linku, a tylko zaanonsowałem zmianę. Trochę za szybko, ale cierpliwości. Jutro podam linki do plików. Informacja na stronie EOSa też będzie jutro.
Co do OO - to oznacza Open Office.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 6 stycznia 2010, 20:26 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
no i to info tez przydaloby sie w pierwszym poscie to nie byloby mojego :)

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 7 stycznia 2010, 13:23 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Z opóźnieniem , ale pliki są już na serwerze.
http://eos.indium.pl/eos-desktop.iso
http://eos.indium.pl/eos-desktop.iso.md5

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 11 stycznia 2010, 02:37 
Offline

Rejestracja: piątek, 8 stycznia 2010, 23:26
Posty: 8
Lokalizacja: Łódź
Podstawowe pytanie jak zainstalować wersje desktop?

A tak ogólnie po zainstalowaniu serwera,moim zdaniem mało jaka szkoła ma sprzęt żeby z tego zrobić sieć,2GB obraz i moim zdaniem żeby to w miare działało trzeba mieć ze 4 GB ramu i dobry proc.

Żadna winda nie waży tyle nawet 7 pracuje dobbrze na 1GB ramu wersje serwerowe też potrzebują do normalnej pracy około 1GB,nie wiem jak 2008 server,ale 2k3 działa dobrze na 512MB ramu.

Także na serwera może FreeBSD w ostateczności winda a na router do tego NND i będzie dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 11 stycznia 2010, 13:11 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Wszystkie wersje EOSa są wersjami Live z możliwością zainstalowania.
Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe, to oczywiście największe ma serwer. Nie dlatego, że system jest taki zasobożerny, ale dlatego, że są uruchomione rozmaite usługi. Każdy serwer na którym uruchomimy dzielenie łącza, do tego dansguardiana, www i pocztę oraz jeszcze sambę i nfs - będzie musiał być silny. Oczywiście EOS nie pójdzie na starym złomie wyciągniętym gdzieś z kanciapy.
Generalnie EOS pracuje przy 1 GB RAM - o ile wszystkie niepotrzebne usługi wyłączymy (np tylko jako szkolny serwer www i poczty, ewentualnie tylko do dzielenia łącza i proxy). 2 GB RAM zapewnią bezproblemową pracę ze wszystkimi usługami. Mam obecnie dwa takie serwery.
Stacja kliencka spokojnie sobie daje radę i przy 512 MB RAM.
EOS desktop działa u mnie obecnie na Athlonie 64 3000+ i 1 GB RAM - jest szybki i sprawny. Doskonale odtwarza filmy nawet kodowane h264. Przy grafice GForce 7300 sprawnie działa compiz i te trójwymiarowe bajery. Sadzę, że też sobie da radę przy 512.
Tak więc z tymi wymaganiami przesadziłeś. Ale oczywiście - i to jest najwspanialsze - każdy ma możliwość wyboru. Możesz instalować co chcesz, FreeBSD, Windowsa...

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 19 stycznia 2010, 23:52 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 23 września 2007, 14:35
Posty: 477
Ciekawe, jak się będzie sprawował w VirtualBox-ie pod kontrolą Ubuntu na Pentium 1.73 GHz, 2 GB RAM (właśnie się instaluje, a ja wstępnie rozpoczynam zabawę z EOS-em). Wirtualne maszyny mają tę zaletę, że pozwalają na tworzenie i testowanie wirtualnych sieci. Na jednej wirtualnej maszynie EOS serwer, na drugiej EOS klient, i można zaczynać zabawę ;-) Dla CPU pewnie to będzie hardkor (2 EOSy + jeszcze SO Ubuntu 9.10 ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 20 stycznia 2010, 00:02 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Ja testuję to na nieco mocniejszej maszynie. Mam DualCore E5400 i 4 GB RAM. Z tym, że sieć buduję na jednej maszynie.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 8 października 2010, 13:26 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 7 sierpnia 2004, 07:16
Posty: 194
w jaki sposób mozna zainstalować wersję desktop na kompie z iso pobranego z serwera - da się czy nie bo wersja live się uruchomiła i co dalej - jeżeli ktoś ma wiedzę na ten temat czy może sie podzielić bo z tego co tu jest nie potrafię tego zrobić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl