Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 17:34

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 17 grudnia 2010, 20:21 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 14:45
Posty: 85
Lokalizacja: Słupsk
Witam.

Cztery lata temu postawiłem dwa serwery na dystrybucji NND, jeden w firmie drugi w domu, do dnia dzisiejszego pracują niezawodnie. Wiedzę na temat instalacji, konfiguracji, aplikacji czerpałem z niniejszego forum, z FAQ itp. Projekt NND jest na niniejszym forum bardzo bogato opisany, użytkownicy zadali wiele pytań i udzielili wiele rozwiązujących problemy odpowiedzi. Co niektórzy pytali o sprawy błache, proste, dla innych oczywiste, inni zaawansowani rozwiązywali problemy skomplikowane, podawali rozwiązania, tworzyli skrypty, aplikacje itp.
Generalnie, serwer na NND postawimy bez problemu czytając niniejsze forum.

A teraz do rzeczy.
Postawiłem EOS-serwer na nowym sprzęcie. Instalacja systemu oraz konfiguracja na podstawie manuala http://eos.freesco.pl/documentation.html przebiega poprawnie i generalnie serwer jest gotowy do użytku.
W NND poruszam się z zamkniętymi oczami, wiem gdzie znajdują sią jakie pliki, co i jak uruchamiać edytować, ustawiać itp/itd.
Patrząc z konsoli na EOS, zaczynam szukać plików które w NND były jak dla mnie w miejscach tak oczywistych że nie sprawiało to żadnego problemu.
Założyłem ten temat aby stworzyć FAQ dla EOS, chciałbym aby każdy użytkownik znalazł tu odpowiedź, nawet w błachej sprawie.
Sam mam kilka pytań na początek więc zadam je tutaj.

Widzę to tak. Jeżeli użytkownik rozwiązał jakiś problem (oczywiście nie np. gdzie wpisać login i hasło :D ) niech tu wpisze na zasadzie:

Pytanie:
Odpowiedź:

Np.
Pyt: Logujemy się do EOS przez PUTTY (ssh) widzimy powitanie "serwer pracowni szkolnej" , jak to zmienić?
Odp: Edytuj plik /etc/motd

Pyt: Logując się zdalnie (PUTTY), uruchamiamy MC i widzimy "krzaki" w mc nie da się pracować. Co jest nie tak?
Odp: Uruchom PUTTY, wpisz domenę lub IP swojego serwera, port (domyślnie 22), w Tranlation wybierz UTF-8, open i teraz jest OK.

Jeżeli ktoś ma tylko pytanie, niech również je tu wpisze, może ktoś odpowie.

Na podstawie tego postu chciałbym stworzyć FAQ dla EOS.
Zapraszam wszystkich do pisania.
Maćku co o tym sądzisz? Jeżeli to wypali to przyklej ten post na górę, mam nadzieję że się przyda :) .
Pozdrawiam.

_________________
Kto pyta nie błądzi....


Ostatnio zmieniony piątek, 17 grudnia 2010, 20:59 przez Jaca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 17 grudnia 2010, 20:35 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 14:45
Posty: 85
Lokalizacja: Słupsk
Teraz ja mam pytanie.

1. Komputer klient, zainstalowany NX Client for Windows, wszystko pięknie działa, ale wchodząc w Kontrola Serwera ----> Usługi Serwera nie można zalogować się na root`a. Lokalnie logowanie przebiega normalnie, przez sieć nie. Logując się na inne usługi wszystko jest OK, tylko nie tu. Jak to poprawić?

_________________
Kto pyta nie błądzi....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 17 grudnia 2010, 20:50 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Pomysł z FAQ popieram, fajnie by było, gdyby coś takiego powstało.
Zasadnicza różnica między NND, CDN i EOSem są skrypty startowe. W EOSie są to skrypty w /etc/init.d i ich wykonywanie podlega konfiguracji przez chkconfig. W NND iCDN jest to katalog /etc/rc.d/ i wykonaniu podlega każdy skrypt tam umieszczony.
No i nie zapominajmy, że EOS powstał jako serwer dla szkolnych pracowni, więc nie ma w nim jakichś bardzo zaawansowanych mechanizmów podziału łącza. Nie ma tez niektórych opcji w jądrze. Za to został stworzony dla nauczycieli, którzy często mają "uczulenie" na konsolę. ;)
A skoro Jacek przejawia chęci działania i to sporawa jest oczywista - zostaje moderatorem EOSa.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 18 grudnia 2010, 23:55 
Offline

Rejestracja: środa, 11 stycznia 2006, 14:45
Posty: 85
Lokalizacja: Słupsk
Jaca pisze:
Teraz ja mam pytanie.

1. Komputer klient, zainstalowany NX Client for Windows, wszystko pięknie działa, ale wchodząc w Kontrola Serwera ----> Usługi Serwera nie można zalogować się na root`a. Lokalnie logowanie przebiega normalnie, przez sieć nie. Logując się na inne usługi wszystko jest OK, tylko nie tu. Jak to poprawić?


Jest inne rozwiązanie.
Ponieważ Usługi serwera służą do uruchamiania, zatrzymywania, restartowania aplikacji, i nie możemy dostać się do nich z okienek, śmiało możemy wykonać to z konsoli.
Jeżeli chcemy zaznaczyć aplikacją aby uruchamiała podczas startu systemu.
Logujemy się na root`a i wpisujemy:
: [/] [] ()
drakxservices

i widzimy
: [/] [] ()
                                                  l Us▒~Bugi qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqk
                                                  x                                                                x
                                                  x  Wybierz us▒~Bugi automatycznie inicjowane podczas uruchamiani x
                                                  x                                                                x
                                                  x  [X] acpi                                                      x
                                                  x  [X] acpid                                                     x
                                                  x  [X] alsa                                                    x x
                                                  x  [X] anacron                                                 x x
                                                  x  [X] apmd                                                    x x
                                                  x  [ ] apmiser                                                 x x
                                                  x  [X] atd                                                     x x
                                                  x  [X] autofs                                                  x x
                                                  x  [X] avahi-daemon                                            x x
                                                  x  [X] bluetooth                                               x x
                                                  x  [X] clamd                                                   x x
                                                  x  [X] cpufreq                                                 x x
                                                  x                                                                x
                                                  x < Ok > < Anuluj >                                              x
                                                  mqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqj

zaznaczamy lub odznaczamy co trzeba i OK.
Potem już tylko uruchamiamy usługę, np.
: [/] [] ()
/etc/init.d/smb start
Uruchamianie usług SMB:                                         [    OK    ]
Uruchamianie usług NMB:                                         [    OK    ]

Pozdrawiam.

_________________
Kto pyta nie błądzi....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 19 grudnia 2010, 01:20 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Trochę uzupełnię. Przez NX można się zalogować na konto użytkownika, zaś uprawnienia roota uzyskać w centrum zarządzania. Logowanie się na roota lokalnie nie jest ani wygodne ani polecane.
Uruchamianie lub restartowanie usług w konsoli wygodniej przeprowadzać wpisując np.: service smb start :)

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl