Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 17:27

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 2 lutego 2011, 18:37 
Offline

Rejestracja: środa, 2 lutego 2011, 18:25
Posty: 4
Witam

Na początek grzecznie się przywitam - bardzo mi miło że będę mógł korzystać z zasobów wiedzy was wszystkich i może znajdą się zagadnienia w których sam jakoś pomogę.

Teraz szybkie wprowadzenie - Szanowni Państwo SBS mnie doprowadził do ataków spazmów i ponad rok temu przesiadłem się na EOS. Niestety jestem lamerem linuksowym i jak mi się wyłączy powłoka graficzna to jestem w lesie :(

Dziś znalazłem informację z przed 6 miesięcy o zmianie adresów repozytoriów i stwierdziłem że może to nie boli to wprowadzę poprawne i zobaczymy co będzie - udało się. Komputer naściagał się chyba 300 rożnych pliczków - jako że się nie znam to się nie broniłem. Potem zaczął to instalować, no w sumie fajnie, stwierdził że musi zrobić restart więc się zgodziłem z nim. Po restarcie ja się patrzę a tu tylko tryb tekstowy - nie pisze o jakiś błędach więc nie wiem co może ode mnie chcieć.

Szanowni koledzy pomóżcie mi wrócić do trybu graficznego bo ja jestem noga konsolowa. Umiem się zalogować i zrobić restart i ewentualnie zamknąć system. (Przypomnę że wcześniej wszystko działało całkiem OK).

Ważną może być informacja że w tym trybie tekstowym system chyba działa poprawnie bo internet w pracowni mam drukarki działają.

_________________
Pozdrawiam

Wojmil


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 2 lutego 2011, 18:54 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
1. zalogować się jako użytkownik i wpisać startx, być może powłoka graficzna wystartuje, potem w Centrum konfiguracji komputera skonfigurować jeszcze raz grafikę.
2. Jeśłi powłoka graficzna nie rusza, to w trybie konsolowym wpisać drakconf i skonfigurować grafikę. Nie używa się myszy, a klawisze spacji tab i enter.
3. Nie używałem tych nowych repozytoriów. Jeśli masz kartę nvidii, to mogło się pochrzanić po aktualizacji jądra, ale w takim przypadku w menu startowym pojawiło się stare jądro (do wyboru). W atkim przypadku radzę wybrać tę opcję a potem ponownie skonfigurować w Centrum konfiguracji Gruba, Tak aby domyślnie uruchamiało się wcześniejsze jądro. Nowsze jądro nie zawiera nic szczególnego, a z nvidią będą problemy.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: No to działam
Post: środa, 2 lutego 2011, 19:16 
Offline

Rejestracja: środa, 2 lutego 2011, 18:25
Posty: 4
Bardzo dziękuje za natychmiastową pomoc.

1. wpisałem startx - efekt:

Fatal server error:
no screens found
giving up
xinit: Connection reset by peer (errno 104): unable to connect to X server
xinit: No such process (errno 3): Server error

2. na razie nie bardzo wiem co tam poustawiać

3. W czasie startu systemu nie pyta mnie o rodzaj jądra które ma użyć - może da się jakoś wywołać to menu startowe?

Dodam jeszcze: Komputer to serwer PowerEdge 1800 a jako grafika to powinien mieć ATI Radeon 7000-M with 16MB SDRAM

Dla mnie pewną ciekawostką jest to że uruchomienie odbywa się częściowo w trybie graficznym jest tło i animowany pasek ale kończy się w terminalu (jesli nie mylę pojęć - trybie tekstowym)

_________________
Pozdrawiam

Wojmil


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 2 lutego 2011, 20:30 
Offline

Rejestracja: środa, 2 lutego 2011, 18:25
Posty: 4
No i się udało - prawie - punkt 2 mnie poratował

Ale mam problem - działa mi tryb graficzny i nie ma co narzekać ale niestety tylko rozdzielczość chyba 800x600 i nie mam opcji do zmiany. Czy byłby ktoś tak miły i wytłumaczył mi jak zainstalować sterowniki, skąd takowe pobrać. Najodpowiedniejsza by była instrukcja krok po kroku

Lub może ktoś mi pokaże jakiś samouczek w sieci - bo ciężko się operuje na systemie gdzie nie da się kliknąć w klawisz OK na dole okna

_________________
Pozdrawiam

Wojmil


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 2 lutego 2011, 22:36 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Wszystko wskazuje na to, ze jednak z aktualizowało się jadro. Według znanych mi doświadczeń powinna być w menu startowym dodatkowa opcja. Ale nie upieram się. Jeśłi jej nie ma, to powrót do starego kernela jest niemożliwy. Zakładając oczywiście, że zmiana kernela nastąpiła.
Inna możliwość to nowa wersja xorg lub niepotrzebny upgrade samych sterowników. Trudno wyrokować.
Po pierwsze możesz spróbować ponownej kalibracji ekranu już graficznie w centrum konfiguracji komputera.
Po drugie sprawdź co jest w /etc/X11/xorg.conf.
: [/] [] ()
Section "Device"
    Identifier "device1"
    BoardName "NVIDIA GeForce 6100 and later"
    Driver "nvidia"
    Option "DPMS"
    Option "DynamicTwinView" "false"
    Option "AddARGBGLXVisuals"
EndSection

To przykładowy wpis dotyczący karty graficznej. Być może to twoje ati z jakiegoś powodu nie chce współpracować. Być może w konfiguracji należy wybrać sterownik vesa i da się wtedy ustawić 1024x768.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 3 lutego 2011, 17:33 
Offline

Rejestracja: środa, 2 lutego 2011, 18:25
Posty: 4
Dziękuje bardzo za pomoc - pogrzebałem naszperałem się i znalazłem - uruchomiłem sterownik zamknięty i zaczęło działać przyzwoicie.

_________________
Pozdrawiam

Wojmil


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl