Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 23:27

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 16 listopada 2011, 13:43 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 7 listopada 2011, 13:17
Posty: 5
Witam forumowiczów.


ach... zainstalowałem eos, ale nie do końca mogę sie połapać o co chodzi, niestety w instrukcji brak informacji jak konfigurować serwer dhcp, jak zakładać domenę, mama z tym mały problemik, i prosił bym osoby wykonujące projekt o pomoc.


ale kilka dni temu w internecie znalazłem projekt SRU_serwer dostępny pod adresem http://wioowszkole.org czy to jest projekt podobny do waszego??? czy działa tak samo??? może ktoś używał?? pozdrawiam i proszę o pomoc


Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 16 listopada 2011, 16:51 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
A widzisz na stronie WIOO jakieś pliki do pobrania? To jest projekt egzystujący w sferze pobożnych życzeń w celu zagospodarowania grantów UE. Ktoś nawet zwracał się do mnie w sprawie mojej współpracy, ale tam nie ma nic, więc nie ma z czym współpracować.
A co do twoich pytań to:
1. Podręcznik użytkownika, strona 39. Serwer DHCP działa OOTB, jeśli nie zmieniasz adresacji LAN i zrobisz ją tak, jak autor proponuje. Jeśłi zmienisz to, to niestety musisz zmienić też ręcznie w pliku /etc/dhcpd.conf - wszędzie gdzie jest 192.168.100.X zmieniać na włąsny zakres. Natomiast w podręczniku jest napisane jak dodawać statyczne dzierżawy dla komputerów klienckich.
2. Domenę to musisz sobie zarejestrować np. w nazwa.pl i korzystając z panelu, jaki tam mają ustawić rekordy DNS prowadzące do twojego publicznego IP. To jest usługa zewnętrzna i nie EOS tym zarządza.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 listopada 2011, 09:36 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 7 listopada 2011, 13:17
Posty: 5
Jeżeli chodzi o pliki do pobrania to http://www.wioowszkole.org/SRU/. ale faktycznie okazuje się ze brak jakiegokolwiek wsparcia.

1. nie będę zmieniał adresacji, zrobię tak jak proponuje autor i przetestuje to w weekend.
2. chodzi mi o domene .local, nie chodzi mu o domene zewnętrzna bo niestety mamy TePSowego DSLa i bi bardzo możemy uzyskać stałe IP żeby przekierować domenę na ten adres IP. Chodzi mi o zmianę i o stworzenie domeny jak w SBS np szkola.local


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 listopada 2011, 11:26 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
No to zrobili postępy. Bo do niedawna nic nie było. Z chęcią sam zobaczę, czy jest to coś przyszłościowego.
ad 2.
Domena wewnętrzna, lokalna to coś, co wymyślił sobie MS dla grupy komputerów zarządzanych przez serwer. EOS ma przygotowaną do takich zadań Sambę, która pozwoli podpiąć dowolną liczbę komputerów z Windowsem (nie ma licencji dostępowych). Tzw. domena Samby to school. Zatem serwer będzie się nazywał eos.school, a stacje np. stacja01.school itd. Niczego tworzyć nie trzeba, to już jest. Zresztą to też jest opisane. Widzę, że kolega podziela powszechna opinię, że "instrukcja jest to coś, co czyta się, gdy już zawiodły wszelkie inne sposoby".

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 listopada 2011, 19:48 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 23 stycznia 2008, 17:32
Posty: 691
Lokalizacja: Pabianice
Co do domeny mozesz sobie zalozyc na no-ip ktore powinno
tez dzialac normalnie pod linuxem. Zreszta u mnie to dziala od lat
i nie ma nigdy problemu. Jak mi szwankuje glowna domena to zawsze
dziala druga:
http://cyberduck.no-ip.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 8 grudnia 2011, 01:31 
Offline

Rejestracja: sobota, 3 grudnia 2011, 01:49
Posty: 1
To ja się może przywitam. :)

Michał "rysiek" Woźniak, koordynuję WiOO w Szkole od kilku miesięcy. Pracuję też w FWiOO oraz na Politechnice Warszawskiej (tu kieruję Laboratorium BRAMA).

Maciek pisze:
A widzisz na stronie WIOO jakieś pliki do pobrania? To jest projekt egzystujący w sferze pobożnych życzeń w celu zagospodarowania grantów UE. Ktoś nawet zwracał się do mnie w sprawie mojej współpracy, ale tam nie ma nic, więc nie ma z czym współpracować.


Tak, ja zwracałem się, wraz z Adamem Jurkiewiczem i dość niefortunnie ubierającym swe myśli w słowa innym Wolontariuszem; pamiętam, że nie udało nam się nawiązać nici porozumienia tak "na dzień dobry" (generalnie trochę źle do tego podeszliśmy my, biję się w pierś).

Ale. To nie jest powód, by mówić o nas od razu w takich superlatywach. Jakkolwiek nie ukrywam, że schlebia nam tak pozytywna ocena naszej skuteczności w zdobywaniu grantów, śpieszę donieść, że jak na razie projekt WiOO w Szkole nie zagospodarował ani złotówki z Unijnej (ani w zasadzie żadnej innej) kasy. :)

100% działań opiera się na Wolontariuszach (jak Adam na przykład), którzy w pocie czoła i w czasie wolnym tworzą nową stronę, redagują na nią treści, tworzą nasz mały remiks (który jest już testowany - z dość pozytywnymi rezultatami, jak słyszę - w paru szkołach), utrzymują kontakty z nauczycielami i szkołami... I tak dalej. Tu przy okazji rozwieję ewentualne wątpliwości - tak, ja również koordynuję ten projekt Pro Publico Bono, nie otrzymując z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Proponuję zatem nie przypisywać nam zasług gospodarności jeżeli chodzi o publiczne środki - jako że nie możemy się nimi pochwalić. Natomiast zawsze mile widziana jest dyskusja, pomoc wzajemna, sugestie i tak dalej.

Mamy dość żywą listę mailingową Remiksu, na której staramy się pomagać Nauczycielom i zbierać ich uwagi, oczywiście otwartą również dla wszystkich innych zainteresowanych Remiksem, na którą serdecznie zapraszam.

Zapraszam też do odpowiedzi na niniejszego posta. Jeżeli Szanowna Administracja uzna, że post zasługuje na osobny wątek, oczywiście posypię głowę popiołem i karnie się podporządkuję, aczkolwiek nastawałbym, by - ze względu na pewne wyjaśnienia kwestii... finansowych, przynajmniej jego kopia została w wątku obecnym.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 8 grudnia 2011, 02:18 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Mówiąc o grantach i dotacjach kierowałem się stroną Fundacji, na której na dole było napisane:
Projekty realizowane przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania finansowane są przy wsparciu i ze środków:
A dalej ikonki i loga sponsorów, jako że brałem udział w paru projektach, wiem, że takowych rzeczy nie zamieszcza się ot tak sobie.
Natomiast nie miałem na myśli akurat samego projektu "wioo w szkole", bo na jego temat wiedziałem niewiele. To tyle wyjaśnień w rewanżu. Dodam jedynie, ze zagospodarowywania grantów nie uważam za zło wcielone, aczkolwiek znam wiele przykładów, ze można by te pieniądze na coś lepszego poświęcić.
Od naszego kontaktu zaglądałem kilkakrotnie na podane mi adresy, ale nic się tam nie działo. Zresztą wybór wiki na platformę dyskusji jest dla mnie co najmniej dziwny.
Gdy się tu dowiedziałem, że jednak coś w projekcie się dzieje, natychmiast zabrałem się do testowania, jednak daleki jestem od pochwał. To nadal nie jest nic konkurencyjnego dla SBSa, ani nawet dla EOSa.
Czyu tak trudno było zrobić działający prosty firewall, a nie kombinować z jakimiś generatorami skryptów? ISA w SBS jest pięknym i super funkcjonalnym firewallem wraz z elementami proxy i filtrowania. Tylko większość zwykłych nauczycieli za cholerę nie jest w stanie tego pojąć, bo jest zbyt skomplikowane. A wy im dajecie zestaw jakichś jeszcze gorszych sposobów. Wrócę do projektu za jakiś czas i zobaczę, czy coś się zmieniło. Ale skoro ja sam byłem w stanie zrobić projekt działający w ciągu kilku tygodni, to co robią ci wasi wolontariusze, bo powolutku wam to idzie.

Zawsze w swych działaniach trzymam się mądrej zasady KISS i Wam również radzę.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl