Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 21:18

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 9 grudnia 2011, 11:01 
Offline

Rejestracja: środa, 2 marca 2011, 20:17
Posty: 28
Witam mam taki problem na serwerze mogę zalogować się tylko na admina gdyż dysk dev/hdc1 czyli tam gdzie są zapisywane pliki wszystkich użytkowników jest zapełniony w 100% większy dysk dev/hdc6 jest zapełniony w niespełna 1% to moje niedopatrzenie przy instalacji. Czy mogę w tej chwili zwiększyć partycję dev/hdc1 w jakiś sposób albo czy mogę przerzucić zapisywanie plików i profili użytkowników na partycję dev/hdc6 Czy ktoś może pomóc Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 9 grudnia 2011, 16:32 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:32
Posty: 1203
Lokalizacja: Bieruń
Geparted
EDIT
w UbuntuLive tez jest ten programik do partycjonowania


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 9 grudnia 2011, 19:39 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
A czemu ci tak dziwnie wyszło z tym hdc1? A inne partycje? Systemowa jak jest widziana?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 23 marca 2012, 14:43 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2010, 18:10
Posty: 9
Lokalizacja: Turek
Podnoszę wątek
EOS 2010 instalowany na dysku 120GB
Podczas instalacji kreator założył 2 partycje SDA1 - 12GB (jest to partycja systemowa) i ok100GB SDA6
Na tej drugiej partycji znajdują się katalogi nis, samba i virtual, w katalogu samba: netlogon, profiles i public.
W katalogu profiles tylko 4 katalogi: administrator i czterech studentów.
Taka sama struktura katalogów znajduje się na partycji 1 w katalogu homes i niestety wszystkie profile moich uczniów są tutaj. Po 1 semestrze prace uczniów skutecznie "zapakowały" partycje systemową i ostatnio zaczęły się problemy (nie miałem mozliwości zalogowania się do serwera, brak Internetu itd) doraźnie pomogło skasowanie starszych prac uczniów, ale to nie jest rozwiązanie.
Domyślam się, że zamysłem było, aby miejscem na katalogi uczniów była większa, druga partycja, u mnie niestety tak nie jest.
Proszę o radę, jak spowodować aby profile uczniów były jednak na drugiej partycji lub ewentualnie jak "na szybko" powiększyć partycję 1. W wakacje mogę przeinstalować serwer, obecnie byłoby to uciążliwe.

Pozdrawiam
Rysiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 23 marca 2012, 15:58 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:32
Posty: 1203
Lokalizacja: Bieruń
Cytuj:
Domyślam się, że zamysłem było, aby miejscem na katalogi uczniów była większa, druga partycja, u mnie niestety tak nie jest.
Proszę o radę, jak spowodować aby profile uczniów były jednak na drugiej partycji lub ewentualnie jak "na szybko" powiększyć partycję 1. W wakacje mogę przeinstalować serwer, obecnie byłoby to uciążliwe.

Moja odpowedz trochę wyżej, nieczytales?
EDIT
Jest jeszcze inna możliwość, zmienić miejsce zapisu w konfigach.
Standardowo katalogiem dla użytkowników, o ile tego nie zmienisz w sambie apachu i innych jest katalog /home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 23 marca 2012, 19:28 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Nie wiem, czemu to ci tak dziwacznie wyszło. Użytkownika w Linuksie nie obchodzą partycje, tylko katalogi, jeśli prawidłowo to zrobiono w czasie instalacji.
Gdzie zamontowana jest ta druga partycja? skąd ci się wziął katalog /homes?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 24 marca 2012, 01:44 
Offline

Rejestracja: czwartek, 26 lutego 2009, 01:40
Posty: 86
12GB na partycję główną to trochę za mało...

Sam też popełniłem ten błąd, zwłaszcza że używam wszystkich dobrodziejstw w tym systemie już skonfigurowanych (squid (przekonfiugurowany dla filmow z YT + off dangurdian), exim). W moim przypadku bylo 15GB ktore zawalilem w 3 miechy (ahh te aktualizacje)... i nagle serwer zaczął wyłączać usługi. Gdy polowa już mi nie działa zrobiłem restart i już się serwer nie podniósł wtedy przejrzałem na oczy że sda1 (w moim przypadku) zapełniony w 100%. Całe szczęście ze dysk 250 GB wsadziłem, odpalony z bootowania Gparted ustawione na sda1 40 GB i teraz ładnie śmiga.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 26 marca 2012, 07:55 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2010, 18:10
Posty: 9
Lokalizacja: Turek
rikardo7:
Czytałem, ale zabawę ze zmianą wielkości partycji na partycji systemowej, która nie może w tym momencie "się zepsuć" traktuję jako ostateczność. Stanowczo wolałbym tę "inną możliwość" czyli zmienić miejsce zapisu w konfigach tylko nie wiem co zmienić i gdzie :(

Maciek:
Oczywiści /home, przepraszam, mój błąd przy pisaniu posta. Uściślając profile uczniów są tutaj: /home/samba/profiles tylko na małej partycji sda1, a nie na dużej, tam gdzie ich miejsce.
Pozwolę sobie na dwa zrzuty ekranu pokazujące właściwości tych partycji
http://zspslodkow.com/zrzuty/zrzutekranu1.png
http://zspslodkow.com/zrzuty/zrzutekranu2.png
Większa partycja ma punkt montowania /media/disk

Pozdrawiam
Ryszad


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 26 marca 2012, 11:49 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:32
Posty: 1203
Lokalizacja: Bieruń
To kto konfigurował ci sambę, skoro nie wiesz jak zmienić ścieżki zapisu samby?? w /etc/samba/ masz plik smb.conf w nim są wszystkie ustawienia samby.Co prawda nie mam EOS-a ale z tego co śledzę to forum, to chyba w EOS jest konfigurator dla samby.
EDIT
chyba sam coś skopałeś konfigurując sambę bo standardowo nie ma samba ustawień zapisu w katalogach systemowych.Standardowo powinny się zrobić katalogi w /home no chyba ze w EOS jest inaczej.


Ostatnio zmieniony wtorek, 27 marca 2012, 06:57 przez rikardo7, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 26 marca 2012, 12:35 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Schrzaniłeś sprawę przy instalacji systemu. Partycja zamiast w /media/disk powinna być montowana w /home. Zmiana z /home na inną partycję nie jest możliwa, bo wymagałaby praktycznie zmiany wszystkich ważnych plików konfiguracyjnych. Nie radzę.
Lepszym rozwiązaniem jest skopiowanie wszystkich danych z /home na /media/disk i zmianie w /etc/fstab, tak, aby partycja była montowana we właściwym miejscu.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 27 marca 2012, 09:48 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2010, 18:10
Posty: 9
Lokalizacja: Turek
rikardo7:
Nikt mi nie konfigurował samby, bo w Eosie już jest skonfigurowana. Sekcja [profiles] wskazuje path = /home/samba/profiles i tam są katalogi uczniów, tylko zrobiło się za mało miejsca.

Maciek:
Oj zaraz tam schrzaniłem. Po pierwsze primo w czasie instalacji za bardzo nie ma co schrzanić, bo jest prawie bezdotykowa. Mój bład mógł polegać na tym, ze zdałem się na Druida podczas partycjonowania dysku no i wyszły czary:) Po drugie primo problem nie pojawił się tylko u mnie. Zdecydowałem się jednak użyć Gparted, zrobiłem trochę wolnego miejsca i powiększyłem partycję sda1, serwer wstał po tym, mam nadzieję, że do wakacji wytrzyma, potem postawię go na nowo, przynajmniej wiem, na co zwracać uwagę.
Dziękuję za zainteresowanie.
Pozdrawiam
Rysiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl