Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 16:31

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 27 maja 2012, 22:16 
Offline

Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 21:30
Posty: 10
Witam!
Jestem początkującym użytkownikiem EOS.
Uruchomiłem serwer EOS na komputerze maxdata 2,4Ghz, 2G RAM z kartą zintegrowaną. Podłączyłem stacje xp z taką samą konfiguracją sprzętową, tyle, że z RAM 1G. Uruchomiłem program iTalc. Komputery bez problemu łączą się do domeny, iTalc oprócz opcji demo działa, więc wydaje się, że wszystko jest skonfigurowane ok. Jednak mam problemy z internetem:
1. Po restarcie serwera muszę uruchamiać kreatora konfiguracji iternetu, aby się pojawił. Wystarczy bez zmian poklikać dalej, dalej, odebrać gratulacje i internet przywraca się.
2. Niestety internet działa bardzo wolno. Na wczytanie strony na stacji trzeba czekać ok 0,5 min lub dłużej. Poza tym jest ok, strony są wczytywane. Niemniej w ten sposób nie da się pracować. Dodam, ze bez serwera na laptopie podłączonym bezpośrednio do rutera internet pracuje normalnie. Wygląda to tak, jakby serwer (firewall?) analizował bardzo długo adres strony, zanim pozwoli ją wczytać.

Na karcie WAN (eth0) podany jest adres serwera z poza puli DHCP rutera: 192.168.1.1. Adres rutera, czyli brama to 192.168.1.100. DHCP rutera jest z zakresu 192.168.1.101 do 200. DNS na WAN (eth0)podany jest adres bramy. Czy to dobra konfiguracja? czy ona jest powodem wolnego działania internetu?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc
pozdrawiam
jarbaranpio


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 28 maja 2012, 11:23 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Podaj konfigurację LAN - czy jest domyślna?
Na pewno konfigurację sieci zrobiłeś źle, bo raz zrobiona dobrze nie ma prawa ginąć po reboocie.
EOS nie powinien być w miarę możliwości klientem DHCP po stronie WAN.
Wolne wczytywanie stron może być spowodowane słabą responsywnością DNS. Czy ten router ma keszujący dns?
Czy komputer nie jest za słaby na stosowanie dansguardiana?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 28 maja 2012, 17:49 
Offline

Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 21:30
Posty: 10
>Podaj konfigurację LAN

Konfiguracja LAN: ip: 192.168.100.1
maska: 255.255.255.0
ruter: 192.168.100.1
Serwer DNS1 92.168.100.1

nie powinno być tych dwóch ostatnich wpisów, a się pojawiają :-( Ja zostawiłem miejsca puste zgodnie z instrukcją, a w ustawieniach sieci teraz jak patrzę, to te wpisy się podrzuciły same. Pewnie coś jednak zrobiłem źle, tyle że nie wiem co. Jak się tych wpisów pozbyć? Skasowanie i kliknięcie ok podejrzewam nic nie da.

>Na pewno konfigurację sieci zrobiłeś źle, bo raz zrobiona dobrze nie ma prawa ginąć po reboocie.

Pewnie tak. Czy można teraz bez reinstalacji ustawić samoistne uruchamianie się internetu? W jakich plikach i co zmienić, jeżeli to w ogóle możliwe.

>EOS nie powinien być w miarę możliwości klientem DHCP po stronie WAN.

No jeśli wpisałem mu adres z poza puli DHCP rutera: 192.168.1.1. na eth0, to chyba nie jest. Tak mam zrobione na SBSie podpiętym do tego samego rutera w innej pracowni (inny adres z poza puli DHCP rutera) i tam jest ok. Tutaj tak nie można? Nadmieniam, że podczas testów serwer sbs był wyłączony.

>Czy ten router ma keszujący dns?

Nie jestem tutaj pewny, ale chyba tak, skoro ma wpis DNS Relay: Use Auto Discovered DNS Server Only (mozna zmienić na Use User itd. i wpisać dnsy z ręki)

Zanim przeczytałem te zapytania, ustawiłem dnsy TPSy na stacjach i trochę się jakby poprawiło, strony wczytuja się nieco szybciej, około 10-15sek, niemniej to wciąż nie jest to o co by chodziło.

>Czy komputer nie jest za słaby na stosowanie dansguardiana?

Celeron 2,4Ghz i 2G RAM, karta, Sis integra bierze 32MB z Ramu. Za słaby?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 28 maja 2012, 20:16 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
1. Jako dnsy dla serwera wpisz 8.8.8.8 i 8.8.4.4 - to serwery Google i działają zawsze dobrze. Jest to opisane w dodatku do manuala:
http://eos.freesco.pl/files/eos-serwer-2010.pdf
2. Komputer nie jest za mocny, ale dla pracowni powinien wytrzymać.
3. Ponowną konfigurację sieci zacznij z podręcznikiem użytkownika od strony 8. Nie wybieraj kreatora tylko konfigurowanie nowego interfejsu sieciowego (dwukrotnie).

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 28 maja 2012, 23:38 
Offline

Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 21:30
Posty: 10
>Jako dnsy dla serwera wpisz 8.8.8.8 i 8.8.4.4

Tak, znam je, mogę spróbować, choć nie bardzo wierzę w znaczącą poprawę. Pamiętam instrukcję i chyba nawet początkowo miałem je przez chwilę, ale spróbuję jeszcze raz.

>Komputer nie jest za mocny, ale dla pracowni powinien wytrzymać

Po dzisiejszych testach doszedłem do wniosku, że chyba jednak komp nie wyrabia. Ta poprawa wczytywania stron, o której wcześniej pisałem wynikała z tego, że uruchomione były 2 stacje, jak uruchomiłem 10, internet zamulił okropnie i zmiana dnsów nie spełniła swego zadania, a dodam, że w pracowni byłem sam i uruchamiałem internet z jednej stacji na raz. Strach pomyśleć, co będzie, jak wszystkie 20 stacji ruszy naraz do internetu. Po prostu porażka. Mam wrażenie, że serwer po prostu nie wyrabia z obsługą. Dodam, że na tym samym internecie działa pracownia z sbsem2003 podpięta do tego samego rutera i tam internet działa bez problemów na 10 stacjach na raz z windows vista . Tu też na razie testuję na 10 uruchomionych stacjach, nie więcej, choć docelowo ma być 20.
Moją tezę potwierdzają dzisiejsze testy z iTalc. Jak pisałem wcześniej działa pięknie, oprócz wersji demo. No więc dzisiaj uruchamiałem demo iTalca na pełnym ekranie nie jednocześnie na wszystkich stacjach, lecz po kolei po jednym komputerze i na pięciu stacjach demo działało bez problemu, natomiast dodanie 6 stacji stawało się niemożliwe. Czyli według mnie sieć nie wyrabia, a nie wyrabia, bo serwer nie jest w stanie należycie ją obsłużyć. Dodam jeszcze, że pierwsze moje testy odbyły się na tym samym komputerze z EOS tyle, że na 1G RAMie i wtedy nie mogłem nawet dodać stacji do domeny! Po dołożeniu RAMU sytuacja poprawiła się i stacje w domenie działają, tyle, ze ten fatalny internet nie chodzi...

>Ponowną konfigurację sieci zacznij z podręcznikiem użytkownika od strony 8. Nie wybieraj kreatora tylko konfigurowanie nowego interfejsu sieciowego (dwukrotnie).

Tak, przerobiłem to już ze dwa razy i jakoś nie pomogło. Ale powiem tak, to mnie jeszcze tak bardzo nie denerwuje, gdyż serwer docelowo będzie non stop działał, a po ewentualnym restarcie mogę sobie kliknąć parę razy i ustawić internet na nowo, to nie problem. Problemem jest ten bardzo słabo działający internet.

Mam jeszcze taki pomysł, żeby wyłączyć dansguardiana i firewalla. Firewall jest na ruterze, stacje będą miały Opiekuna Ucznia i antywirusy, więc mógłbym te usługi serwerowe poświęcić. Ponieważ nie chcę nic namieszać i działać po swojemu, proszę podaj mi sposób zatrzymywania i włączania firewalla i dansguardiana w EOS. Jeżeli to nie pomoże, to chyba poddam się z EOS, dopóki szkoła nie wysupła na lepszy sprzęt, albo uda mi się gdzieś lepszy wyżebrać :-)
pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 29 maja 2012, 12:41 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Mimo wszystko sądzę, że pies jest pogrzebany w jakichś błędach ustawień.
Aby wyłączyć dansguardiana i squida trzeba w zarządzaniu komputerem wejść do zakładki system i dalej usługi. Odznaczyć przy dansguardianie i squidzie uruchamianie z systemem i wyłączyć. Następnie wejść do konfiguracji firewalla i zmienną proxy ustawić na zero. Firewalla wyłączyć nie wolno, bo to nie jest to samo co myśli przeciętny windowsowy user. To nie jakiś cerber szczekający na podwórku ale zestaw reguł dostępu. Jak go wyłączysz będziesz miał jak u Kononowicza.
Jeśli są problemy z iTalc, to moze wydajność wewnętrzna LAN jest za kiepska. Nie masz aby prędkości 10mbit w sieci?

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 30 maja 2012, 19:30 
Offline

Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 21:30
Posty: 10
A zatem wyłączyłem dansguardiana i proszę bardzo, serwer odżył, a internet działa na stacjach bez problemu :-)
Jest jeszcze ciekawostka - połączenie z internetem uruchamia się teraz automatycznie po starcie sererwa! Zatem jednak ten dansguardian... albo źle pracuje, albo sprzęt nie jest w stanie go obsłużyć, bo jest za słaby.

>Nie masz aby prędkości 10mbit w sieci?

Sieć pracuje z przepsutowością 100mbs. Tak informuje ikonka w zasobniku. Nie miałem czasu intsalować żadnego programu do pomiaru przepustowości, ale w chwili wolnej to zrobię.

Mam za to kolejny problemik :-) iTalc również odżył i demo uruchamia się jednocześnie na 10 komputerach bez problemu, jednak po wyłączeniu go znika windowsowy pasek zadań na stacjach i nie można uruchomić na stacji menu start, jedynie można uruchomić programy z ikon, które są na pulpicie. Dopiero restart exporator.exe na stacji przez remote control z komputera zarządzającego programem iTalc (nauczycielskiego) odzyskuje pasek zadań na stacji. Okropnie niewygodne :-( Podobnie dzieje się po blokadzie stacji. Czy spotakał się ktoś z czymś takim? Jest na to jakaś rada?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 31 maja 2012, 11:44 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Rozumiem, że na stacjach masz najnowszą wersję italca. Ja instalowałem to dość dawno temu i nic takiego się nie działo. Wniosek, możliwe, że obecna wersja italc ma błąd.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 1 czerwca 2012, 20:28 
Offline

Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 21:30
Posty: 10
>Wniosek, możliwe, że obecna wersja iTalc ma błąd.
Bardzo być może, gdyż uruchomiłem iTalca w domu na dwóch komputerach z xp i jest dokładnie ten sam efekt. Póki nie znajdę rozwiązania załatwię to umieszczonym na pulpitach stacji skryptem restartującym proces explorer.exe uruchamianym kliknięciem myszki, ale to nie za fajne rozwiązanie :-( Zapodam może problemik jako oddzielny temat...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl