Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024, 14:45

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 7 października 2012, 21:23 
Offline

Rejestracja: wtorek, 2 października 2012, 10:53
Posty: 25
Witam!
Jestem w trakcie instalacji pracowni z serwerem EOS i klientami WinXP profesional i mam pytania:
1. Chciałbym, aby każdy uczeń (nazwy 3a_1, 3a_2,...,3a_30, 3b_1,...) po zalogowaniu na pulpicie miał katalog "zadania" do którego wkładałbym pliki tylko do odczytu (wszyscy dostęp do tego samego katalogu), nie chciałbym logować się na każde to konto i modyfikować samemu (lub z uczniami) tylko jakoś tak automatycznie najlepiej. Najpierw założyć konta, czy coś jeszcze najpierw zrobić?
2. Chcę aby uczeń miał jak najmniej możliwości modyfikacji czegokolwiek na dysku stacji, jak ograniczyć uprawnienia? (myślałem nawet o windows stedy state, ale nie wiem czy się nie będzie gryzło)
3. czy Dansguardian i antywirus muszą być jakoś aktualizowane? czy Dansguardian działa tylko dla komputerów łączących się przez domenę, czy również dla tych dla których tylko udostępnia Internet? Czy reguły domyślne w Dansguardian wystarczą do sprawnego filtrowania treści, czy trzeba coś zmieniać (nie chodzi mi o blokowanie konkretnych adresów URL, czy domen)
4. Instalować dodatkowy program antywirusowy na stacjach? konieczność? ewentualność?
5. Czy EOS jest projektem zamkniętym na wersji 2010, czy jeszcze trwają prace nad nowszą wersją? przydałoby się aktualizacje np. iTalc w wersji 2.0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 października 2012, 23:15 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
ad 1.
Przyjrzyj się dyskowi sieciowemu public. Tak jest on skonstruowany. (wpisy w smb.conf i netlogon.bat),żeby uczniowie czytali, ale nie zapisywali w nim. Mapuje się każdemu użytkownikowi automatycznie. Dodaj podobny dysk.
ad 2. Ograniczenia dla ucznia na stacjach są podobne jak przy SBS. Nie sądzę, by były potrzebne dodatkowe ograniczenia. Jeśli po wstępnej konfiguracji kont na wszystkich stacjach zamienisz pliki DAT na MAN (jest skrypt do tego), to nie zmienią nawet tapety.
ad 3.
Dansguardiana możesz konfigurować. Dodawać strony lub wyrażenia lub tez usuwać. Możesz wyłączać podsieci lub komputery z filtrowania. Możesz blokować IP. Jeśli będą jakieś aktualizacje, to informacje będą podane na forum.
ad 4.
Jak chcesz. Czasami instalowałem Microsoft Security Essentials, ale uznaję obecnie, że to zbędne. Antywirusem chroniona jest samba i ściągane strony www. Zakładając, ze nauczyciel kontroluje co robią uczniowie, antywirus jest zbędny,
ad 5.
Wersja 2010 jest na razie ostatnia. Myślałem, ze to będzie już koniec, bo zainteresowanie było na tyle niewielkie, że miałem ochotę zamknąć projekt. Ale coś dziwnie nagle wzrosło, więc faktycznie - może trzeba pomyśleć o nowej wersji.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 8 października 2012, 18:05 
Offline

Rejestracja: wtorek, 2 października 2012, 10:53
Posty: 25
co do pkt 1. znalazłem katalog public, nawet się zgadza zawartość - to się wyświetla na pulpicie u klientów ale dodanie czegokolwiek do tego katalogu=fiasko nawet z konta root nie da się nic dodać (czyżby to nie był ten public?). Jestem naprawdę początkującym, staram się ale nie zawsze wychodzi, prosiłbym o łopatologię na ten temat. Najlepiej, żeby też bez problemów z klienta (oczywiście z uprawnieniami administratora) dało się tam wrzucać plik.
co do pkt 2. rozumiem zmiana ntuser.dat na ntuser.mat ale dla wszystkich poszczególnych użytkowników? czy też chodzi o plik w katalogu users/default? nie chcę takiej sytuacji kiedy użytkownik który się jeszcze nie logował na żadnym komputerze do domeny w końcu się łaskawie loguje i miesza, a ponadto potrzeba aby jakiś administrator mógł wgrać aktualizacje
co do pkt 5. W mojej okolicy wiele pracowni jest z roku 2007, okres nietykalności pracowni to 5 lat (jak mysz walec przejedzie to i tak musi ona leżeć w pracowni, a co do zmiany systemów to sprawa nie była jasna), teraz pracownie są "uwolnione" więc wiele osób zaczyna kombinować z innymi serwerami. Osobiście całkowicie popieram rozwój EOS


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 8 października 2012, 22:39 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
1. Katalog public jest w konfiguracji samby (smb.conf):
: [/] [] ()
[public]
        comment = Katalog ogolnodostepny
        path = /home/samba/public
        read only = No
        browseable = yes
        guest ok = yes
        create mask = 0660
        directory mask = 0770
        write list = @smbadmins
        vfs object = vscan-clamav
        vscan-clamav: config-file = /etc/samba/vscan-clamav.conf

Jest mapowany podczas startu Windows (logon.bat).
: [/] [] ()
net use P: \\eos\public /yes

Zapisywać mogą w nim członkowie grupy smbadmins do której domyślnie należy administrator (sprawdź /etc/group). Z pozycji Windows może to robić administrator na dowolnej maszynie. Na Linuksie tylko root bezpośrednio. Można się jednak zalogować do samby jako administrator (ten użytkownik nie ma prawa do logowania się w Linuksie).
2. Defaultowy profil jest niedostępny dla użytkowników. Ładuje się jego zawartość jako wzorcowa przy pierwszym logowaniu. Zamiana DAT na MAN i odwrotnie może być wykonana skryptem (wszystko jest w manualu).
Można to robić po pierwszym wylogowaniu się użytkowników, gdy pod kierunkiem nauczyciela wykonają określone zmiany (np zmapują sobie dodatkowe katalogi itp.) i powtarzać to po każdej lekcji z nowa klasą. Po tygodniu mamy wszystko ustawione. Nie przeszkadza to aktualizacji Windowsów. Po prostu użytkownicy nic sobie nie zepsują w swoich profilach.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl