Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024, 17:14

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 18:52 
Offline

Rejestracja: piątek, 26 stycznia 2007, 02:41
Posty: 5
Lokalizacja: POLAND
Witam wszystkich i prosze o pomoc.
Jestem administratorem sieci wifi i lan. Sieć jest dość rozbudowana. Spróbuje pokrótce opisać problem.
Po ostatnim huraganie zmieniłem jeden z linków ze stacji głównej z 2,4 na 5 GHz. Ta podstacja rozgłasza dwoma AP 2,4 GHz na dwa różne obszary. Klienci logują sie do nich. Ogólnie sprawa prosta. Link zrobiony na Ovislinkach 5000.
Dziwne jest to, że klienci, którzy posiadają karty wifi nie mają problemu i śmiga wszystko super. Problem jest u abonentów, którzy mają w domu AP jako klient i karta LAN. Rozłacza im net co 15 min, pomaga albo restart kompa albo "napraw" połączenie sieciowe pod windowsem. Sytuacja jest jeszcze dziwniejsza u klienta , który posiada 3 kompy za ap klient. Net jest tylko u jednej z tych trzech osób. Wystarczy że druga wymusza pinga np. przez "napraw" i ma neta, a ta pierwsza już nie. Ping co dziwne, a może to powinienem jeszcze dodać......sieć wygląda powiedzmy tak.

przede wszystkim kilka podsieci. apeki na jednej, ludzie w każdej miejscowości na innej
router nnd 192.168.199.1
podsiec apeków xxx.xxx.199.xxx
podsieć ludkow m.in. xxx.xxx.107.xxx


NND--->switch--->AP-5GHz--->APKlient-5GHz--->switch--->2xAP-2,4GHz--->następni klienci.

x199.1--->switch--->x199.2--->x199.20--->switch--->x199.21__x199.22--->klienci w podsieci x107.xxx i te właśnie problemowe ludki z apx199.24,25,26,etc a za nimi klienci w podsieci x107.xxx

mam nadzieje, że w miare czytelnie....
i tu moje kolejne spostrzeżenie - ping od abonenta który nie ma neta przechodzi super aż do x199.20 - czyli nie przechodzi przez link 5GHz, po odświeżeniu łapie normalnie net. Jednoczesne pinganie z drugiej strony klientów z ap nie wykazuje żadnych strat. Jedynie z klientem, który ma wspomniane 3 kompy. Zdarzyło się nawet że jeśli ja go pingałem (tzn ap u niego to nikt nie miał neta z nich. Jeśli on dostawał neta po np. "napraw" to ja już nie miałem pinga do niego, a on miał normalnie net (www, poczta, gg, etc).

Przychodzi mi do głowy jedynie TTL w ap na linku 5GHz ale tam nawet nie ma takiej opcji bo to nie routery.
Nie umiem naprawić tej awarii, bo nie wiem w czym problem.
POMÓŻCIE - może ktoś coś takiego kiedyś przeżył.
haha - tego problemu nie da się załatwić nawet bardzo dużą ilością taśmy klejącej - próbowałem.

pozdrawiam wszystkim


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 19:58 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 18:33
Posty: 228
Lokalizacja: Żyraków ok. Dębicy
ale czy naprawde musisz stosowac różne klasy adresów ip ? nie wiem ilu masz klientów ale z tego co widze to raczej nie jest ich >255 moze lepiej zrobic wszystko w jednej puli adresów i problem zniknie

_________________
WRT54G v3.1 z TOMATO
Ovislink 5460+APPRO + Yagi 12dbi
2048/256 3 users
LaFonera + FON
DLink DNS-323 2x320GB WD RAID0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 20:27 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 07:47
Posty: 864
jesteś pewien że to przez różne klasy adresowe? może mu tak wygodnie mieć wszystkich w osobnych podklasach (tak jak u mnie każdy mieszkaniec ma końcówkę IP z numerem swojego mieszkania).

Ja na Twoim miejscu poszukał bym na forum użytkowników Ovislinków, czy one nie mają problemów z pracą w wielu podklasach adresowych. Może jest to coś w stylu "piszą że działa, ale jednak nie działa" tak jak czasem z odczytywaniem przez niceshapera pliku config :] (trzeba dać wpisy w users)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 23:23 
Offline

Rejestracja: piątek, 26 stycznia 2007, 02:41
Posty: 5
Lokalizacja: POLAND
userów (komputerów) i apeków razem jest okolo 500 ale to nie ma napewno nic wspolnego z tym problemem tak jest od dawna i nie bylo nigdy problemu. Problem powstal po zmianie linku na 5GHz.
Ponadto przeszukałem wszystkie fora, obecne i każde inne jakie znalazłem. Gadałem ze wszystkimi znajomymi i póki co nie znalazłem wyjaśnienia. Może to pierdoła jakaś, ale kilku klientów od kilku dni narzeka.
POMOCY!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 23:30 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 18:33
Posty: 228
Lokalizacja: Żyraków ok. Dębicy
jezeli masz mozliwosc to spróbuj użyć innych urządzen na 5ghz
ci klienci którzy są podpieci przez karty radiowe nie mają moze przez chwilke rozłaczenia neta ? moze u nich sie rozłacza/połacza a tych co mają apc nie,,
albo coś z parametrem ACK w 5ghz popróbuj pozmieniac ustawienia :wink:

_________________
WRT54G v3.1 z TOMATO
Ovislink 5460+APPRO + Yagi 12dbi
2048/256 3 users
LaFonera + FON
DLink DNS-323 2x320GB WD RAID0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 23:42 
Offline

Rejestracja: piątek, 26 stycznia 2007, 02:41
Posty: 5
Lokalizacja: POLAND
klienci na kartach chwalą, że jest super, sam sprawdzałem - od najdalszych klientów do serwera czasy średnio 3 ms, nawet przy obciążeniu nie zrywa. przez apeki też jest super połączenie, jednak niestety po jakimś czasie jest totalny zwis. Przykładowy restart kompa pomaga, ale nikt kto ściąga np. film nie będzie co 15 restartował kompa. Nie chce zmieniać urządzeń bo jestem do nich przekonany i sprawdzają się świetnie. Nawet na 8km gdzie pracuje ok. 150 komputerów. Co prawda wersja 5000 v.1 . Ten link jest w v.2. Przy różnych parametrach ACK też sprawdzałem nic to nie zmienia de facto z moim problemem. :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 26 stycznia 2007, 23:49 
Offline

Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:48
Posty: 39
Lokalizacja: Ostrołęka
Cytuj:
przez chwilke rozłaczenia neta


Sorry offtop ale to pozytywne czy negatywne i czy Mr Admin może temu zaradzić?
Pytam się bo mam neta przez kartę i strasznie mnie denerwuje te rozłączanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 27 stycznia 2007, 00:04 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
NND--->switch--->AP-5GHz--->APKlient-5GHz--->switch--->2xAP-2,4GHz--->następni klienci

i to jest poprawny szkielet sieci? czy kombinowany z braku kasy?

majace klientow i urzadzenie w innych podklasach i dajac komende ping od klienta z jego ip do ip urzadzenia w innej podklasie, ping leci przez router do urzadzenia, wraca do routera i idzie spowrotem na maszyne pingujaca, wiec przechodzi przez link na 5GHz, chyba ze zmieniles ip u klienta na to z zakresu podsieci urzadzen.

sam mam oparta siec na aliasach i jest ich sporo, w niczym nie zmienia to funkcjonalnosci routera, ale na takie rozwiazanie jak na samej gorze balbym sie zdecydowac.
tylko w trybie bridge.

w czasie testowania dzialania serwera dhcp zauwazylem ze w momencie odnawiania ip pojawialy sie chwile rozlaczenia z netem.
efekt nieprzyjemny w czasie grania - wywalalo z serwerow.

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 27 stycznia 2007, 00:49 
Offline

Rejestracja: piątek, 26 stycznia 2007, 02:41
Posty: 5
Lokalizacja: POLAND
Dziękuję za wszystkie sugestie i za Wasze zainteresowanie. Zapewniam, że taki szkielet nie został wykonany z braku kasy, a był w sumie koniecznością i wygodą, takie rozwiąznie pracuje już około półtora roku.
Poza tym sprawdzałem u klienta osobiście numery z każdej podsieci. Efekt ten sam. Wykluczam (może błędnie) sam serwer nnd. Czepiam się w sumie chyba tylko samego linka. Wykluczyłbym anteny bo pracują inni userzy na kartach wifi. Zostałyby mi chyba tylko apeki, ale gdyby i z nimi było coś nie tak to ci userzy na kartach też powinni to odczuć.
Jeszcze raz - czekam na wszelkie pomocne uwagi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 27 stycznia 2007, 11:49 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 18:33
Posty: 228
Lokalizacja: Żyraków ok. Dębicy
spróbuj je ustawic w tryb BRIDGE oraz poszukaj opcji STP i ją właczysz lub wyłaczyc jezeli jest właczona :wink:

_________________
WRT54G v3.1 z TOMATO
Ovislink 5460+APPRO + Yagi 12dbi
2048/256 3 users
LaFonera + FON
DLink DNS-323 2x320GB WD RAID0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: niestety
Post: sobota, 10 lutego 2007, 03:32 
Offline

Rejestracja: piątek, 26 stycznia 2007, 02:41
Posty: 5
Lokalizacja: POLAND
dzieki za wszystkie uwagi, ale niestety kicha. nic to nie pomogło ani żadne inne moje kombinacje.

Serwer pracuje na starym NND, czy niewiedzieć czemu to może być mimo wszystko przyczyna tak dziwnego zachowania?
PLIZ - dajcie jakies inne sugestie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl