Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 10:07

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 3 listopada 2007, 23:42 
Offline

Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2007, 12:36
Posty: 17
Postaram się opisać mój problem możliwie szczegółowo i wyczerpująco... Mam nadzieję, że przyda się on także innym (tj. nowym) userom :)

Do rzeczy. Mam w domciu router na NND. Rozdziela internet na trzy komputery. Schemat sieci jest zupełnie standardowy.
Obrazek

Ostatnio pojawiła się u mnie następująca kwestia. Otóż domowy sprzęt informatyczny rozszerzył się o notebooka. Notebook ten, jak łatwo się domyślić, wyposażony jest w obsługę wifi. Chciałbym stworzyć w "domowym zaciszu" małą sieć, tak żebym ja (i ewentualni znajomi z laptopami) mogli korzystać z internetu nieograniczeni kablami. W tej chwili notebook wisi przypięty do switcha jak każdy inny komputer, co nieco ogranicza jego pole manewru...

Z tego co poczytałem na sieci, wynika, że trzeba do NND podłączyć coś w rodzaju access pointa. Pytanie brzmi - "co" tak naprawdę jest mi potrzebne i w które miejsce schematu powinienem go wpiąć?

Zależy mi na takich kwestiach:
1. Chciałbym, żeby laptopy z WiFi i komputery stacjonarne były w jednej sieci lokalnej. Praktycznie rzecz biorąc (czyli mówiąc językiem laika) chciałbym, żeby np. jeśli na jednym stacjonarnym komputerze założę serwer Warcraft, to użytkownik na laptopie używając funkcji "search LAN games" mógł odnaleźć ten serwer i bezproblemowo się z nim połączyć.
2. Centralizacja "routingu". Ideałem byłoby, gdyby taki access point stanowił po prostu "przedłużenie switcha" czyli nie tworzył kolejnej podsieci. Laptop dostaje jakieś IP lokalne, ja w /etc/iptables/firewall przekierowuję nań porty i to jest cała filozofia (bez następnych przekierowań w AP)
3. Umożliwienie sensownego zabezpieczenia sieci (szyfrowanie WEP/WPA), filtrowanie MAC etc.

Czy takie założenia są do zrealizowania?

Ciekawymi urządzeniami wydają mi się wspominane tu i tam routery/AP Linksysa WRT54G, zwłaszcza z tym niesamowitym DD-WRT (obejrzałem demo - cudo!). Nie wiem niestety, czy będzie np. możliwe wyłączenie w nich DHCP (zrobienie z nich przedłużaczy switcha)...

Przepraszam za uproszczenia i czasami "nieinformatyczną" terminologię ("przedłużacz switcha" :D). W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast uzupełnię informacje.

Z góry dziękuję za pomoc! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 3 listopada 2007, 23:47 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
W twoim przypadku kupiłbym typowego access pointa. Może być linksysa. Podłączysz to do switcha i będziesz miał komputer podłączony tak jak po kablu. WRT54G jest routerem i w zasadzie trochę szkoda go do przerabiania na funkcje switcha. Na dodatek nie będzie zapewne przezroczysty.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 3 listopada 2007, 23:54 
Offline

Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2007, 12:36
Posty: 17
Ok, rozumiem, czyli zwykly access-point.

A jak sie w takim przypadku ma sprawa z szyfrowaniem/zabezpieczaniem lacza/filtracji mac?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 4 listopada 2007, 00:53 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
AP mają wbudowaną obsługę szyfrowania, te starsze tylko WEP, nowsze także WPA.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 4 listopada 2007, 01:44 
Offline

Rejestracja: sobota, 25 sierpnia 2007, 12:36
Posty: 17
Więc, doprecyzowując i kończąc temat...:

Obrazek

Jeśli stworzę taki szkielet (układ sieci), to powinienem osiągnąć to, co wypisałem w pierwszym poście? Dobrze zrozumiałem? :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 4 listopada 2007, 02:47 
Offline

Rejestracja: sobota, 24 września 2005, 09:06
Posty: 93
Dokładnie tak bedzie jak napisałeś / narysowałeś w ostanim poscie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 4 listopada 2007, 16:48 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 10 września 2006, 18:33
Posty: 228
Lokalizacja: Żyraków ok. Dębicy
wrt54g też może byc jako AP+switch bez routera wystarczy że wyłaczysz dhcp server i połaczenie internetowe (tej drugiej rzeczy na oryginalnym sofcie nie zrobisz ale to w niczym nie bedzie przeszkadzało)

_________________
WRT54G v3.1 z TOMATO
Ovislink 5460+APPRO + Yagi 12dbi
2048/256 3 users
LaFonera + FON
DLink DNS-323 2x320GB WD RAID0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl