Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024, 10:10

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 17 listopada 2007, 20:27 
Offline

Rejestracja: sobota, 28 stycznia 2006, 01:45
Posty: 50
Chciałbym wykonać na własną rękę połączenie między dwoma budynkami puszczając przewody w ziemi. Do kogo powinienem się zwrócić o pozwolenie do SM czy do urzędu miasta? Czy może i tu i tu. Szukałem informacji na ten temat ale nikt nie opisał dokładnie jak to powinno wyglądać. Jako istotną informację podam, że występuję jako grupa użytkowników a nie jako firma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 17 listopada 2007, 22:33 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
nemis pisze:
Chciałbym wykonać na własną rękę połączenie między dwoma budynkami puszczając przewody w ziemi. Do kogo powinienem się zwrócić o pozwolenie do SM czy do urzędu miasta? Czy może i tu i tu. Szukałem informacji na ten temat ale nikt nie opisał dokładnie jak to powinno wyglądać. Jako istotną informację podam, że występuję jako grupa użytkowników a nie jako firma.


Trochę Cię zniechęcę. Teoretycznie musisz mieć pozwolenie budowlane, więc projekt -> starostwo powiatowe -> gmina lub właściciel ziemi, o ile nie jest to ziemia spółdzielni, na której stoją budynki.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 17 listopada 2007, 23:12 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 8 kwietnia 2007, 15:17
Posty: 383
2 ap z panelami 8dbi (zalezy od odleglosci) i na co tu sie męczyć i 0 problemów

_________________
Jeśli post okazał się pomocny kliknij Pomógł
GG: 9822296
Obrazek
Multimo 2Mb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 17 listopada 2007, 23:54 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
realisty pisze:
2 ap z panelami 8dbi (zalezy od odleglosci) i na co tu sie męczyć i 0 problemów


Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, lub przewieszki - też trzeba mieć pozwolenie, ale nie znam u mnie firmy, nawet kablówki, która ją ma.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 01:56 
Offline

Rejestracja: sobota, 28 stycznia 2006, 01:45
Posty: 50
realisty pisze:
2 ap z panelami 8dbi (zalezy od odleglosci) i na co tu sie męczyć i 0 problemów


Tylko ja zadałem pytanie co potrzeba aby można było poprowadzić przewody ziemią, a nie czym je mogę zastąpić. Ale mimo wszystko dzięki za sugestię z której chce zrezygnować ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 11:57 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 18 kwietnia 2006, 10:58
Posty: 266
Lokalizacja: Rzeszów
ja mam u siebie puszczony kabel ziemia przelatuje obok rozdzielnia wysokiego 3 fazowego napięcia jest juz w ziemi przez 10 lat i jeszcze nikt sie nie przyczepił do niego oznakowany jako gaz lol a ochronę od pola magnetycznego tej rozdzielni to plastikowa rurka, gumowy waz ogrodniczy, metalowa rurka i owinięte folia, folia aluminiowa i działa :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 13:30 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
Albercik napisal Ci mniej wiecej co potrzeba... a potrzeba: pozwolenia na roboty ziemne, projektu budowlanego i ludzi (maszyn) do kopania

dowiedz sie kto jest wlascicielem dzialki, na ktorej zamierzasz kopac... zakopany przewod trzeba naniesc na odpowiednie plany miasta

7 lat temu kopiac okolo 200m wzdluz chodnika, na glebokosc 50cm zaplacilem za wszystko (materialy, pozwolenia, dokumentacje, wpis do planow, ludzi do roboty) blisko 6000zl (sama rura oslonowa HDPE kosztowala mnie "majatek" tzn okolo 2000zl)... nie mam zielonego pojecia jak to ksztaltuje sie na dzien dzisiejszy

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 16:40 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
nemis pisze:
realisty pisze:
2 ap z panelami 8dbi (zalezy od odleglosci) i na co tu sie męczyć i 0 problemów


Tylko ja zadałem pytanie co potrzeba aby można było poprowadzić przewody ziemią, a nie czym je mogę zastąpić. Ale mimo wszystko dzięki za sugestię z której chce zrezygnować ;-)


Jeśli w okolicy stoją słupy energetyczne to wykorzystaj je. Enea wynajmuje takie słupy za 1zł +VAT/m-c. Nie musisz mieć żadnych pozwoleń (oprócz tych z Enea), ale musisz przedstawić sensowny projekt spełniający wszystkie normy napięcia przewodu, jego kurczliwości pod względem temperatur i wysokości umieszczenia przewodu na takim słupie. Ugięcie kabla nie może przekraczać pewnych wartości latem (większa rozkurczliwość) a zimą nie może przecież pęknąć :) z napiecia.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 18:35 
Offline

Rejestracja: sobota, 28 stycznia 2006, 01:45
Posty: 50
Dzięki za podpowiedzi. Niebawem o ile mnie to przestanie przerażać (biurokracja) udam się do UM. Jeśli chodziło by o samowolę budowlaną nie jest to możliwe. Teren jest na tyle "ruchliwy", że takie roboty nie zostały by przegapione. A życzliwych jest zawsze dużo. Problemem, może być to że budynki należą do dwóch różnych SM. A jedna nie jest przychylna ze względu, że w swojej ofercie ma internet w tv kablowej i tępią jakąkolwiek konkurencję na każdym kroku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 21:46 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
nemis pisze:
A jedna nie jest przychylna ze względu, że w swojej ofercie ma internet w tv kablowej i tępią jakąkolwiek konkurencję na każdym kroku.


prawo telekomunikacyjne i przede wszystkim prawo do konkurencji uniemozliwia (teoretycznie!!! bo praktycznie zawsze znajdzie sie "cos") takie dzialanie spoldzielni ("promowanie" wybranego operatora)... jesli spelniasz wszystkie wymogi techniczne nie moga Ci z dupy maryny zabronic instalacji... podadza Ci konkretne powody w odpowiedzi na Twoje zapytanie, a Ty sie do nich ustosunkujesz... i tak w nieskonczonosc

generalnie zawsze warto wejsc na budynek po przyjacielsku bo inaczej zaczna Ci sie przecinac kable... albo radiem

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 18 listopada 2007, 23:33 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
nemis pisze:
Jeśli chodziło by o samowolę budowlaną nie jest to możliwe. Teren jest na tyle "ruchliwy", że takie roboty nie zostały by przegapione.


Jeśli istnieją już przewieszki pomiędzy budynkami to Twoje kable na tych samych linkach nośnych to już nie jest bezprawie. Pozwolenie budowlane musisz mieć na nowy trakt.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 19 listopada 2007, 00:06 
Offline

Rejestracja: sobota, 28 stycznia 2006, 01:45
Posty: 50
Albercik pisze:
Jeśli istnieją już przewieszki pomiędzy budynkami to Twoje kable na tych samych linkach nośnych to już nie jest bezprawie. Pozwolenie budowlane musisz mieć na nowy trakt.


Nic nie ma ;-( nawet jednego słupa jedynie co to lampy. Ale wole pod ziemią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 19 listopada 2007, 03:19 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 11 stycznia 2005, 18:58
Posty: 197
Lokalizacja: mazowieckie
nemis pisze:
Chciałbym wykonać na własną rękę połączenie między dwoma budynkami puszczając przewody w ziemi.

Przedewszystkim nie napisałeś jakie to mają być przewody (może światło?), ile oczekujesz przepustowości i na jaką odległość te połączenie budynków?

_________________
intel D201GLY2A, nano-ITX, celeron220 1,2GHz, load average: 0.25, 0.21, 0.21, 2GB DDR2, 320HDD SATA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 19 listopada 2007, 21:50 
Offline

Rejestracja: sobota, 28 stycznia 2006, 01:45
Posty: 50
A czy rodzaj przewodów ma wpływ na pozwolenia ?? No mogę się domyślać, że długość tak. Ale rodzaj?!?!

No planowałem ethernet, długość koło 40-50 metrów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 19 listopada 2007, 23:27 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Nie znam realiów, bo ich zbyt chętnie nie podawałeś, ale jak widzę ten ciągnący się prawie o niczym wątek, to wydaje mi się, że nie słuchasz dobrych rad.
Znam historię z przed lat, gdzie mieszkańcy skrzyknęli się, chłopy wzięli łopaty i tak zrobili sobie w kilku blokach kablówkę, ale to była wiocha i parę lat temu. Inny przypadek to ciągnięcie kabla ethernetowego w kanale grzewczym pomiedzy blokami - tam też pozwolenie nie było potrzebne, tylko zgoda właściciela. Zatem spróbuj się zorientować. Załatwianie tego legalną drogą kompletnie nie ma sensu. Ileż ten dodatkowy blok ci może dać dochodu? Czy zrekompensuje to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych? Zakładam oczywiście, że masz dzielenie netu w działalności firmowej. A nie jako takie czy inne sąsiedzkie stowarzyszenie. Jeśli jest to tak mała odległość, to ja bym się nie zastanawiał ani chwili, można postawić most radiowy a w bloku już robić to na kablach - koszty na pewno będą mniejsze, a i szybciej się z tym uporasz.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 20 listopada 2007, 11:34 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
jesli odleglosc jest 40-50 m to anteny moga stac nawet w pomieszczeniach i bedzie dzialac jak zloto... nie musisz wychodzic na elewacje ani na dach... o ile oczywiscie mowimy o sieci amatorskiej...

sam mialem taki przypadek gdzie klient wzbranial sie przed umieszeniem jagi na elewacji (planowany remont budynku) wiec przykrecilismy mu 12dB antene Cyberbajta do polki w mieszkaniu :D Antena mojego AP byla widoczna przez okno klienta. W ten sposob link dziala od roku na odleglosci 200m... min transfery uzyskuje na poziomie 15Mb/s co dla lacza internetowego (w tej okolicy mamy podpietego do AP DSLa 4Mb/s) jest az za dobrze ;) Pakietow utraconych brak.

Co ciekawe w innym punkcie mam na odleglosci 1,6km spietego klienta na paraboli 23dB (nie smiac sie! antena klienta! - taka mial, taka zainstalowalem) i nie osiaga wiecej niz 2Mb/s (przy sygnale -60dB na krcie klienta) pomimo wielu prob zmiany parametrow i polaryzacji... widocznosc anten idealna, brak obiektow w I strefie Fresnela ale wokolo mam jakies 60 (na takiej liczbie WiFiFofum powiesil sie w palmtopie podczas skanowania!) punktow WiFi ktore sieja niemilosiernie w calym pasmie... wszystko zalezy od wielu czynnikow... w takim przypadku przejscie na 5GHz gwarantuje RADYKALNA poprawe... czekam ciagle z niecierpliwoscia na tanszy WiMAX albo upowszechnienie standardu "n"

jednym slowem jesli dasz sie jednak namowic to stawiaj to na radiu... przynajmniej polaczenie miedzy budynkami... jestes spokojny o losy takiego linka, a o kabel w ziemi trzeba zawsze dbac... mam na mysli przede wszystkim kretynow w koparkach...

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 20 listopada 2007, 11:54 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Osfald pisze:
czekam ciagle z niecierpliwoscia na tanszy WiMAX albo upowszechnienie standardu "n"

Na łamaksie mozesz oprzec np monitoring, do udostepniania neta sie nie nadaje. Standard n dziala na 3 antenach i w pasmie 2,4 i 5 ghz. Obawiam sie, ze jesli to sie przyjmie w zastosowaniach outdoor, to syf w eterze bedzie jeszcze wiekszy. Z ciekawosci: na 5ghz tez masz taki syf?

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 20 listopada 2007, 14:29 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
tasiorek pisze:
Standard n dziala na 3 antenach i w pasmie 2,4 i 5 ghz. Obawiam sie, ze jesli to sie przyjmie w zastosowaniach outdoor, to syf w eterze bedzie jeszcze wiekszy.


no wlasnie chcialbym sprobowac jak to sie sprawdza w praktyce... przynajmniej przez jakis czas mialbym cos wydajniejszego, o wiekszym zasiegu... z drugiej strony oczywiscie boje sie, jak wspomniales, tego, ze kiedy wszyscy przejda na "n" to juz nic nas nie uratuje... jednak to mialby byc tylko eksperyment... nie wyobrazam sobie przerabiac calej infrastruktury w naszej firmie na "n"... Czas i koszty za duze... okres zwrotu inwestycji bylby liczony na 2 lata (za mala firma)... :roll: I tu rysuje sie duza przewaga rozwiazan typu MT... wymieniamy karte miniPCI i swiat znowu jest kolorowy...

Cytuj:
Z ciekawosci: na 5ghz tez masz taki syf?


nie... w omawianej okolicy na 5GHz pracuje tylko ja i jeszcze 2 providerow (tylu zlapalem stumblerem na dosc mocno kierunkowym gridzie). Jednak na 5tce mam tylko szkielet sieci, a nie chce inwestowac w nowy sprzet dla jednego klienta... poprostu reszta dosc sprawnie funkcjonuje na 2,4GHz

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 20 listopada 2007, 14:53 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Osfald pisze:
no wlasnie chcialbym sprobowac jak to sie sprawdza w praktyce... przynajmniej przez jakis czas mialbym cos wydajniejszego, o wiekszym zasiegu...


Jak sie postarasz, to na 5ghz wyciagniesz transfer na poziomie 60mbit fdx. Z zasiegami tez nie ma problemu.

Osfald pisze:
nie... w omawianej okolicy na 5GHz pracuje tylko ja i jeszcze 2 providerow (tylu zlapalem stumblerem na dosc mocno kierunkowym gridzie).


Grid do pomiaru zaszumienia sie nei nadaje, wlasnie przez to ze ma waska wiazke.

Osfald pisze:
Jednak na 5tce mam tylko szkielet sieci, a nie chce inwestowac w nowy sprzet dla jednego klienta... poprostu reszta dosc sprawnie funkcjonuje na 2,4GHz


Powoli widze tendencje przechodzenia nawet z klientami indywidualnymi na 5ghz. Oczywiscie przy pakiecie 512kbit to sie nie kalkuluje, ale jak juz ktos bierze 1mbit i jest w stanie zaplacic jakies 150zl za instalacje (przyjmujac, ze polowe pokryje firma), to 5ghz zaczyna miec sens. Zwlaszcza jak eter jest czysty.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 20 listopada 2007, 16:20 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
5GHz w terenie otwartym i widiczności anten rewelacyjnie spełnia swoje zadanie, natomiast jako nadajnik dla klientów bezprzewodowych osobiście, jak zresztą sporo firm, wycofałem się z tego. Powodem jest pochałanianie tak wysokiej częstotliwości przez mury i inne elementy budowlane.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl