Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 19:59

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 30 listopada 2007, 19:20 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 24 lutego 2007, 19:49
Posty: 162
Lokalizacja: Lubuskie
Witajcie!
Takie pytanie: jaka musi być minimalna wielkość pingu, który przejdzie do klienta radiowego, aby internet działał ok?

_________________
* Orinoco ap600 + horizon mini, switch pentagram
* kilka Ovislinków WL-5450/60
* NND: nice, squid, dhcpd
* UPS f-my apc
* 14 ludków | 1024/256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 listopada 2007, 19:41 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
zalezy co klient chce robic.
sciagac poczte mozna i przy 200ms
ogladac strony tez, ale pogadac skypem moze byc problem.


a z drugiej strony dziwne pytanie?
ciagle ma zajete pasmo ze ma wysoki ping?

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 listopada 2007, 19:47 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Nie bardzo rozumiem pytanie. Chodzi Ci o wielkosc datagramu, czy czas odpowiedzi? No i jaki to wg Ciebie ma wplyw na dzialanie sieci?

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 listopada 2007, 19:57 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
podlaczajac klienta droga radiowa sprawdzam jak sie zachowuje tor radiowy jak i cala trase do routera uzywajac wlasnie takiego polecenia jak ping.
jesli nie pobieram danych na komp klienta a ping jest wysoki np.200ms to znaczy ze cos jest skopane.

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 listopada 2007, 20:10 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
bardziej niz czasu odpowiedzi balbym sie utraconych pakietow... dlugie czasy odpowiedzi to z reguly "wolno dzialajacy internet", a utracone pakiety powyzej 20% to przerwy w dzialaniu sieci, ktore moga przyprawic uzytkownika o nerwice...

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 listopada 2007, 22:17 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
A ja z doświadczenia wiem, że ping nie może służyć jako tester sieci. Owszem, jeśli czasy odpowiedzi są długie, to można wnioskować, że coś jest nie tak z siecią.
Natomiast odwrotnie - w żadnym wypadku.

Poprawiałem kiedyś okablowanie, położone przez pewną specjalistyczną firmę, żeby było śmieszniej - w areszcie śledczym.

Fachowcy z tejże specjalistycznej firmy jako testera okablowania używali właśnie ping-a.
Zrobili to okablowanie, podpieli stacje, skonfigurowali, popingowali - czasy w granicach 1-2 ms - znaczy OK. Gówno. Jak przyszło do kopiowania kilkumegowego pliku po sieci ze stacji do stacji - transfer masakra: wskaźnik postępu raz pokazywał, że pozostało 10s, za chwilę, że 10 minut i tak stał do usranej śmierci, za cholerę tego pliku przekopiować nie było można.
Sąsiad klawisz opowiada mi tę historię i pyta, czy nie wiem co to może być - ja mu na to, że wiem - okablowanie do dupy, niech sprawdzą testerem sieci.
Na drugi dzień poleciał do swojego przełożonego, żeby ten skontaktował się z tą specjalistyczną firmą od okablowania, no to ten do nich dzwoni, a oni mu na to, że nie potrzebują żadnego testera, bo PING jest testerem, a PINGI po całej sieci hulają aż miło, więc na pewno nie jest to wina okablowania.
Sąsiad klawisz dzwoni do mnie - weź, przyjedź, zobacz - przyjeżdżam, łapię się za głowę => qrwica :evil:
Skrętka (drut) położona bez gniazd, RJ-tki zarobione na tym drucie (to to jeszcze chuj, będzie działać przez jakiś czas). Patrzę na rozszycie - a tu kosmos normalnie - sygnały nie idą parami, czyli np. tak:
: [/] [] ()
1 ---- niebieski ---- 1
2 ----- zielony ----- 1
3 ----pomaranczowy--- 3
4 ----- brazowy ----- 4
5 ---- bial-nieb ---- 5
6 ---- bial-ziel ---- 6
7 ---- bial-poma ---- 7
8 ---- bial-brąz ---- 8


:!: To się wkurwiłem - toż do chuja nie bez powodu kabel do ethernetu jest skręcany i to w dodatku parami - skąd zresztą jego nazwa ("twisted-pair"). Jakby ethernet chodził na nieparowanym i nie skręcanym, to po kiego grzyba ktoś by go skręcał i parował i wymyślał standardy rozszycia przewodów !?! Ale fachowcy wiedzieli lepiej.
Pozaciskałem te końcówki jak Pan Bóg przykazał i jak ruszyło z kopyta, tak do dzisiaj się nie może zatrzymać !

Sorry za OT i wulgaryzmy, ale jak sobie przypomnę tamtą historię, to mi normalnie tak adrenalina skacze, że mi piana z gęby leci.

Może nie całkiem OT, bo do czegoś zmierzam.

Puszczając "domyślnego" pinga, puszczamy w sieć 32 albo 64 bajty danych (w zależności czy linux czy windoza) co 1 sekundę - to są bardzo małe pakiety, bardzo mała ilość danych do przesłania na sekundę i nawet przy kiepskiej sieci mogą doskonale śmigać, i nawet bez utraty pakietów. No i puszczamy takiego pinga i stwierdzamy, że sieć jest OK, i jesteśmy w błędzie niestety, czego dowodzi wyżej przytoczona historyjka. Bo z większymi pakietami i większą ich ilością na sekundę (tak jest przy przesyłaniu większych ilości danych, czyli normalnym korzystaniu z sieci) może wcale nie być tak łatwo. Dlatego dobrze jest sobie puścić np. takiego pinga:

: [/] [] ()
ping -i 0.01 -s 1400 jakiś.tam.adres.ip

i wtedy zobaczyć *
Oczywiście czasy odpowiedzi będą odpowiednio większe, niż przy "domyślnym" pingu (więcej danych do przesłania), ale jeśli są w miarę stałe i nie ma utraconych pakietów, to MOŻE to oznaczać, że sieć działa prawidłowo. Może, ale też nie na pewno ;)

* z windozy się tak nie da (chyba, że jakimś specjalnym programem), a w Linuxie trzeba być rootem, żeby móc tak floodować.

_________________
F33/F07,F11,F13,F17
ObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 30 listopada 2007, 23:33 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
viater pisze:
A ja z doświadczenia wiem, że ping nie może służyć jako tester sieci.


jak nie moze, jak moze :D zalezy poprostu CO testujemy w tej sieci i na JAKICH informacjach nam zalezy..., ze nie wspomne o czynniku ludzkim czyli interpretacji uzyskanych informacji...

Twoja historyjka tyczy sie zupelnie innego problemu... jesli ktos sadzi, ze ping jest do diagnozowania (badania wlasnosci) fizycznego medium sieci to moze niech sie lepiej nie lapie tej roboty (pije do tej "firmy"). W przypadku poruszonym przez lankrokus wogole nie mamy do czynienia z kablem (odpadaja wiec problemy z rozszyciem i ulozeniem przewodu). Slusznie poruszyles problem wielkosci pakietu protokolu... pingowanie malymi paczkami to pierwsza czesc testu... zwiekszajac pakiet i zabraniajac jego fragmentacji pozyskamy kolejne cenne informacje.

ping zawsze byl i chyba bedzie podstawowym narzedziem admina pozawalajacym na szybkie postawienie wstepnej diagnozy ale nigdy nie bedzie JEDYNYM narzedziem, a juz napewno nie testuje sie nim poprawnosci okablowania ze wzgledow chocby takich o jakich wspomniales... no chyba, ze to okablowanie jest przerwane (brak odpowiedzi na ping i wykluczone inne przyczyny) :D Do tego celu uzywa sie skanerow niejednokrotnie drozszych niz sama ukladana siec... pojemnosc, indukcyjnosc, impedancja, charakterystyki amplitudowo-fazowe... itd. Te parametry sa wrazliwe nawet na zbyt duze rozwiniecie zyl skretki przed zarobieniem jej w gniezdzie! Sieci, ktore dla Apeximu ukladalismy jako podwykonawcy w bankach musialy przejsc tone testow prowadzonych takim wlasnie urzadzonkami (10 powtorzen kazdego testu prowadzone 3x co 2 tyg. - ostatni raz po wstepnym uruchomieniu sieci, a wczesniej przy symulowanym obciazeniu i zakloceniach elektromagnetycznych). To byly sieci certyfikowane i kladzione przez specjalistyczna firme... nie wiem czy wojsko ma takie wymagania :D

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 1 grudnia 2007, 02:11 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
jak te wszystkie kolory podlaczasz we wtyczce sma?
:twisted:

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 1 grudnia 2007, 17:50 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 24 lutego 2007, 19:49
Posty: 162
Lokalizacja: Lubuskie
: [/] [] ()
Adres IP: 10.0.0.10
Wynik DNS: 10.0.0.10
Komunikat błędu: No error
Kod błędu: 0


Rozmiar: 1400
Czas ozekiwania: 4000
TTL: 64
Flagi: 4


Przeprowadzam wysyłanie pakietu: 1
Przetwarzanie...
Odpowiedź z adresu 10.0.0.10 w 23 ms

Przeprowadzam wysyłanie pakietu: 2
Przetwarzanie...
Odpowiedź z adresu 10.0.0.10 w 25 ms

Przeprowadzam wysyłanie pakietu: 3
Przetwarzanie...
Odpowiedź z adresu 10.0.0.10 w 20 ms

Przeprowadzam wysyłanie pakietu: 4
Przetwarzanie...
Odpowiedź z adresu 10.0.0.10 w 31 ms

Przeprowadzam wysyłanie pakietu: 5
Przetwarzanie...
Odpowiedź z adresu 10.0.0.10 w 29 ms

Przeprowadzam wysyłanie pakietu: 6
Przetwarzanie...
Odpowiedź z adresu 10.0.0.10 w 15 ms



Raport końcowy:

Minimalny czas odpowiedzi: 17
Maksymalny czas odpowiedzi: 33
Liczba wysłanych pakietów: 6
Liczba poprawnych odpowiedzi: 6

Liczba utraconych pakietów: 0

Łączny czas poprawnych odpowiedzi:178

Średni czas odpowiedzi: 25


Jest OK? (serwer - most + AP ----- APC - pingowany komp)

_________________
* Orinoco ap600 + horizon mini, switch pentagram
* kilka Ovislinków WL-5450/60
* NND: nice, squid, dhcpd
* UPS f-my apc
* 14 ludków | 1024/256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 1 grudnia 2007, 19:16 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
aby potestowac lacze do routera pasuje obejsc regule z firewall

Cytuj:
# pingi pozwalamy
$i -A INPUT -p icmp --icmp-type echo-request -j ACCEPT -m limit --limit 1/sec


dodac

Cytuj:
iptables -I INPUT -p icmp --icmp-type echo-request -j ACCEPT

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 2 grudnia 2007, 19:38 
Offline
CDN Support

Rejestracja: środa, 12 lipca 2006, 14:46
Posty: 497
Lokalizacja: Sarnaki / Warszawa
viater pisze:
bardzo ciekawe informacje


hmmm wiec takim pingiem odpalonym kilkakrotnie( z troche innymi parametrami) mozna zablokowac ap-a :D, a chyba nawet maszyny w sieci, taki mały ddos :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 2 grudnia 2007, 23:12 
Offline
PGF

Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 18:22
Posty: 1430
Lokalizacja: Elbląg
Kimas pisze:
viater pisze:
bardzo ciekawe informacje

hmmm wiec takim pingiem odpalonym kilkakrotnie( z troche innymi parametrami) mozna zablokowac ap-a :D, a chyba nawet maszyny w sieci, taki mały ddos :)

:D No jakby się dobrze postarać, to faktycznie :>

_________________
F33/F07,F11,F13,F17
ObrazekObrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl