Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 09:49

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: środa, 13 lutego 2008, 22:13 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 20 kwietnia 2006, 19:02
Posty: 101
Lokalizacja: Wadowice
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje zamiary. Na pewno nie uświadczysz AP w technologii N, żeby chodził w WDS. To pierwsza moja uwaga.

Co do samych aspektów technicznych. Wydaje mi się, że mam coś do powiedzenia w tym temacie, gdyż całą moją sieć oparłem już 2 lata temu o Apeki linksysa z technologią MIMO - dokładnie - WRT54GX.
Zakładając sieć zdawałem sobie sprawe z tego, że większość ludzi na promieniu 4km nie będzie miała kompletnie żadnej widoczności z nadajnikiem, chociaż jest on dosyć wysoko. Wszędzie drzewa, nawet budynki. Na maszcie umieściłem 3 dookólne anteny o mocy 18db. I linki udało się zestawić właśnie przy tych 4km, przy zerowej widoczności. Transfery nieco niskie, jednak wydaje mi się wystarczające. Między klientami, którzy nie znajdowali się w polu widzenia nadajnika można było przesyłać pliki z transferem do 2mbit/s, przy czym reszta (około 10 osób była podpięta pod AP).

Problemem okazała się wydajność tego AP. Mimo niewielkiego łącza, urządzenie po podłączeniu 6-10 userów w godzinach szczytu wariowało dosyć skutecznie, by po chwili tak po prostu przestać wysyłać jakiekolwiek pakiety, mimo nadal zachowanego połączenia. Pomagało jedynie odpięcie z gniazdka. Z pomocą przyszedł NND, kilka dni kombinacji z firewallem i wszystko zaczęło chodzić całkiem sprawnie.

Samo połączenie jest dosyć stabilne. U tych klientów, u których jest widoczność praktycznie nie ma przerw, u tych z zerową zdarzają się co kilka godzin krótkie zawachania, jednak na ogół nawet zbyt krótkie by zerwać istniejące połączenia, co nie przeszkadza w przeglądaniu internetu.

Ostatnio OVISLINK wprowadził dosyć ciekawe urządzonko - WN-5000R właśnie w draft2. Zastanawiam się nad jego kupnem i tym samym krótkim testem. A takich testów jak ja, to raczej nie będzie w stanie nikt zrobić... Z resztą to, co udało mi się zrobić to jeden wielki test. A sam maszt wygląda dosyć komicznie. 5 metrowe widły na dachu u sąsiada :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 13 lutego 2008, 22:45 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
Cytuj:
Na pewno nie uświadczysz AP w technologii N, żeby chodził w WDS.



no i tu wlasnie wychodzi moj brak czasu na glebsze poswiecenie sie temu tematowi, ktory chcialbym chwilowo zalatac Wasza wiedza... :)

czy znasz powod braku tego trybu? jest to jakas wlasnosc sieci "n" ktorej nie bedzie dalo sie obejsc (np. za mala liczba kanalow przewidziana dla 801.11) czy chwilowy brak opcji w dostepnym sprzecie?

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 13 lutego 2008, 22:56 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 20 kwietnia 2006, 19:02
Posty: 101
Lokalizacja: Wadowice
Trudno mi ocenić, bo już na takich typowo technicznych zagadnieniach się nie znam.

Pewnie chwilowy brak opcji, który znając życie nie zostanie nigdy uzupełniony. "N-ka" z góry została przeznaczona do użytku domowego, a nie na rozległe sieci. WDS to dodatkowe obciążenie dla procesora i obserwując co się dzieje z APekiem, gdy kilka userów załączy P2P, obawiam się, że WDS po prostu by nawet nie drgnął.
Sama możliwość pewnie by była, bo AP radzi sobie całkiem dobrze z kartami w trybie G, jak i B. Jak by nie patrzac nowa technologia dalej wykorzystuje te same czestotliwosci, i może zaśmieca trochę bardziej sąsiednie pasma, jednak nadal jest to tylko transmisja na jednym kanale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 18 lutego 2008, 09:33 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 20 kwietnia 2006, 19:02
Posty: 101
Lokalizacja: Wadowice
Heh... wystarczyło kilka dni i mamy APeka z WDS w Draft-N2.0
Sam jestem zdziwiony ;]
Planex MZK-W04NU , na chwile obecną niedostępny w żadnym sklepie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl