Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024, 21:08

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 27 marca 2008, 00:38 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
CZy ma ktos doswiadczenie praktyczne w tym ?
Ogolnie chodzi mi o to zeby w razie awari jednego kabla sygnal szedl drugim kablem lub radiem i najlepiej jakby to caly czas chodzilo i sie nie zapetlalo .

Jak narazie wiem ze w WLanie lepszy sprzet oferuje dublowanie polaczenia przez co rosnie przepustowosc a na dodatek w razie awari jednej pary urzadzen dziala dalej .

Prosze o jakies wskazowki praktyczne poza GOOGLE bo ciezko mi cos znalesc konkretnego .

_________________
Czy to juz koniec Lanow ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 27 marca 2008, 00:45 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
monter pisze:
CZy ma ktos doswiadczenie praktyczne w tym ?
Ogolnie chodzi mi o to zeby w razie awari jednego kabla sygnal szedl drugim kablem lub radiem i najlepiej jakby to caly czas chodzilo i sie nie zapetlalo .

Jak narazie wiem ze w WLanie lepszy sprzet oferuje dublowanie polaczenia przez co rosnie przepustowosc a na dodatek w razie awari jednej pary urzadzen dziala dalej .

Prosze o jakies wskazowki praktyczne poza GOOGLE bo ciezko mi cos znalesc konkretnego .


Głównie musiałbyś mieć zaimplementowany protokół "spaning tree" na urządzeniach sieciowych.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 27 marca 2008, 01:32 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Linux:
Warstwa 2: rstp (nie spotkalem sie z zadna sensowna implementacja na linuxie, ale za to kazdy dobry switch je ma)
Warstwa 3: Proponuje ospfa. Paczka quagga z testing sluzy do obslugi protokolow routingu dynamicznego.

Jesli chodzi Ci tylko o linka radiowego (w sumie kablowy tez moze byc), to najprosciej bedzie przerzucic sie na MT i zastosowac bonding.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 28 marca 2008, 15:41 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
Co do tych swichy to w miescu dublowania sie polaczenia wystarczy jeden taki dac ,2 czy wszystkie swiche w sieci musza obslugiwac ten protokol rstp?

_________________
Czy to juz koniec Lanow ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 29 marca 2008, 16:33 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Wydaje mi sie, ze wystarczy tylko przy zdublowanym linku, ale pewnosci nie mam.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 29 marca 2008, 23:47 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 9 kwietnia 2006, 10:14
Posty: 316
a ja zastanowił by się po co wogóle takie rozwiązanie.
Co innego internet a co innego LAN.

Dwa kable bądz linki wlan bedą biegły tą samą drogą, czyli jeśłi coś przerwie pierwszy to drugi też.
Następnie należało by dublować urządzenia, czyli zwiększamy koszty.

Lepiej już od razu zaiwestować w dobry sprzęt, kable dobrze zabezpieczać i - przygotować się na ewentualną awarię.
Jeśli netu nie będzie przez parę godzin to userzy to zrozumieją - nie ma rzeczy bez awaryjnych i nie da się przewidzieć wszystkiego.

U mnie ostatnio na jedej z końcówek sieci "zgubiło" się napięcie zasilające wszystkie urządzenia (chodzi o 240V). Wszędzie prąd był ale na mojej lini nie. Tumczasowo prąd "pożyczyłem" od sąsiada a do zbadania lini wezwałem energetykę. Okazało się że ktoś podłączył się nielegalnie przed moim licznikiem i niechcący mnie odłączył...

Jedyną formą dublowania jaka może być pożądana to drugie łącze od innego dostawcy netu, zwałszcza jeśli obaj są niepewni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 30 marca 2008, 00:01 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
pectosol pisze:
a ja zastanowił by się po co wogóle takie rozwiązanie.
Co innego internet a co innego LAN.

Dwa kable bądz linki wlan bedą biegły tą samą drogą, czyli jeśłi coś przerwie pierwszy to drugi też.
Następnie należało by dublować urządzenia, czyli zwiększamy koszty.

Lepiej już od razu zaiwestować w dobry sprzęt, kable dobrze zabezpieczać i - przygotować się na ewentualną awarię.
Jeśli netu nie będzie przez parę godzin to userzy to zrozumieją - nie ma rzeczy bez awaryjnych i nie da się przewidzieć wszystkiego.

U mnie ostatnio na jedej z końcówek sieci "zgubiło" się napięcie zasilające wszystkie urządzenia (chodzi o 240V). Wszędzie prąd był ale na mojej lini nie. Tumczasowo prąd "pożyczyłem" od sąsiada a do zbadania lini wezwałem energetykę. Okazało się że ktoś podłączył się nielegalnie przed moim licznikiem i niechcący mnie odłączył...

Jedyną formą dublowania jaka może być pożądana to drugie łącze od innego dostawcy netu, zwałszcza jeśli obaj są niepewni.


Zdecydowanie nie załapałeś sensu tematu. Daj spokój z takimi wywodami, poza tym i tak mijasz się z prawdą.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 30 marca 2008, 02:04 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
Chce takie rozwiazanie wprowadzic ze najbardziej awaryjna zyle kabla ktora niestety jest napowietrzna i najwiecej ludzi w neta zaopatruje zdublowac zwyklym bridgem WLAN podlaczonym do swicha obslugujacego ten protokol rstp .
Jak narazie gogluje za tym jak to w praktyce wyglada i czy da sie to tak zrobic .
znalazlem nawet taki swich z opcja tzw "przelaczania polaczenia w razie awari glownego "
http://allegro.pl/item337682449_3com_3c ... r_953.html
lub lepszy nawet z tzw port trunking (bonding)
http://allegro.pl/item330501529_switch_ ... 6986a.html
Pectosol jak zwykle widze ze kombinujesz jakos pokretnie :D
a im wiekszy operator tym ludzie mniej rozumieja i skutki kazdej awari sa bardziej powazne.

_________________
Czy to juz koniec Lanow ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 30 marca 2008, 10:48 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 9 kwietnia 2006, 10:14
Posty: 316
może macie rację.
moze jestem za małym ISP aby zastanawiać się nad takimi problemami.
może macie więcej problemów z linkami niż ja.

więc tak tylko gdybam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl