Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024, 05:59

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 16 kwietnia 2008, 22:53 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 29 kwietnia 2004, 14:13
Posty: 205
Lokalizacja: B-st
Witam. Macie doświadczenie więc was zapytam i poproszę o pomoc. Na NND pracuje już kilka lat ale nie o tym chciałem pisać. W tej chwili mam siec LAN na trzy bloki połączone wszystko po kablach w każdym bloku jest switch który rozdziela net na użytkowników w danym bloku. W związku z tym że kable na przewieszkach maja już kilka lat trzeba pomyśleć o ich wymianie ale czy nie lepiej by było połączyć to przez WIFI i w związku z tym mam pytanie wy macie doświadczenie jaki sprzęt kupić. Bloki są oddalone od siebie nie więcej niż 100 metrów czyki z bolku 1 do 2 jest ok. 100 m i z bloku 1 do 3 tez ok. 100 m bloki są jedno piętrowe w sumie jest blisko W sieci jest 20 komputerów w każdym bloku średnio po 7. to znaczy miało by to wyglądać tak


Serwer na NND -> switch blok 1 <-> AP1 <---> AP2 <-> switch blok 2
..........................................................| <---> AP3 <-> switch blok 3

Te jak to nazwałem APki miały by być przeźroczyste znaczy przydzielaniem IP i kontrola zajął by się serwer na NND na apkach wprowadził bym tylko numery kart sieciowych komputerów z sieci. AP1 byłby tym który wyśle i odbierze sygnał od AP2 i AP3. Używacie tutaj nazw AP, AP client i jeszcze jakieś inne a ja mam tylko jako takie pojecie o WIFI mam delinka di524 i wiem że może on pracować jako właśnie jako co? Po prostu mam neta na swoim laptopku.

Proszę napiszcie jaki sprzęt byłby najlepszy za rozsądne pieniądze chodzi mi o te APki i anteny. I czy nie lepiej by było gdyby APki były blisko anteny czyli na dachu tylko w jakie skrzynki je wsadzić aby warunki atmosferyczne im nie zaszkodziły.

_________________
Jarek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 16 kwietnia 2008, 23:16 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Nie pchaj sie w zadne wifi jak masz kabel. Nie ta przepustowosc i wiecej problemow. Wymien kable i ewentualnie zaloz protecnety apc. Ludzie staraja sie, zeby zamienic radio na kabel, a Ty chcesz odwrotnie :P
Jak koniecznie cos chcesz ulepszac, to zrob przewieszki na swietle. Tylko to beda duzo wieksze koszty. Mocniejsze kotwy, drozszy kabel, konwertery itp.
Temat przenosze do networking.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 16 kwietnia 2008, 23:31 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 29 kwietnia 2004, 14:13
Posty: 205
Lokalizacja: B-st
Tak wiem że kabel to kabel masz rację. To może doradź co kupić apek i antena aby podłączyć klienta znaczy komputer z jednego z tych bloków na radiu. trochę już doczytałem AP client umożliwia połączenie sie przez radio z AP a AP wysyła sygnał do AP clienta pobrany po kablu więc aby podłączyć jakiś komputer potrzebuje urządzenie pracujące w trybie AP tak jak mój di-524 ale czytałem że te delinki nie sa najlepsze więc pytam co kupić jaki AP i antena zewnętrzna?

a co to są te

_________________
Jarek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 kwietnia 2008, 07:34 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Nie napisales jak z zaszumieniem, ilu klientow chcesz podlaczyc docelowo, czy chcesz to robic na 2,4, czy na 5ghz. Z apekow na 2,4 polecam blackboxa, linksysa wrt54gl, ovislinka (nia pamietam modelu, ale pewenie zaraz ktos mi pomoze ;) ) i tradycyjnie RBka (ale to juz wiekszy koszt). Z ap na 5ghz mydelniczke i RBki. Anteny wez jakies markowe (nie przesadzaj z moca, na 100m zadzialaloby nawet na 5dbi dolaczonej do apeka): cyberbajt, interline, tetra. Klienta nie podlaczaj na karcie, tylko tez wrzuc mu jaklas puszke (bedzie drozej, ale masz mniej problemow). Ostatnio pojawily sie tez gotowe zestawy w znosnej cenie: https://www.cyberbajt.pl/cyber.php?get=produkt,2468 https://www.cyberbajt.pl/cyber.php?get=produkt,2467 (jak dobrze poszukasz, to w innych sklepach dostaniesz taniej).

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 kwietnia 2008, 12:34 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
Już jakiś czas temu przyglądałem się Ubiquiti NanoStation5 , co prawda antena ma "tylko" 14dBi, ale moduł ma 26dBi , więc w sumie i tak przekracza moc dopuszczalną w tym paśmie. Tasiorek, powiedz mi, czy znasz kogoś , kto z tego korzysta? Ciekawią mnie osiągi - do jakiej odległości łączy się i jest stabilne itd. ?

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 kwietnia 2008, 15:54 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Albercik pisze:
Już jakiś czas temu przyglądałem się Ubiquiti NanoStation5 , co prawda antena ma "tylko" 14dBi, ale moduł ma 26dBi , więc w sumie i tak przekracza moc dopuszczalną w tym paśmie.


Kazde porzadne urzadzenie ma regulacje mocy nadawania. Ja np. uzywam kart CM11 polaczonych z antena dualna marsa (25,5 dbi w pionie i 24,5dbi w poziomie) tylko pigtailem mmcx-rp-sma. Mocy dozwolonej nie przekraczam. Niedowiarkow zapraszam do pomiarow.

Albercik pisze:
Ciekawią mnie osiągi - do jakiej odległości łączy się i jest stabilne itd. ?


Ja z tego nie mam zamiaru korzystac z powodu braku nstreme i pollingu, lub odpowiednika. Drugim problemem jest wlasnie antena. Jako CPE lepiej instalowac anteny mocniejsze, ale za to z mniejszymi katami i slabsze karty. Ogolnie opinie sa raczej pozytywne. Wiecej informacji znajdziesz na grupie dyskusyjnej cyberbajtu, lub na forum trzepak.pl.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 17 kwietnia 2008, 16:57 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: wtorek, 18 marca 2003, 17:25
Posty: 234
Posłuchaj kolegów i nie pchaj się w radio jak masz kabel. Jeśli musisz to mosty rób w 5ghz . Najtańszy sprzęt to ovislink5000 AP . 300 zł /punkt + antena i kabel. No i 5-krotnie mniejsza wydajnośc niż skrętka. Do tego te apeki rzadko pracują dłuzej niż 1, 5-2 lata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 27 kwietnia 2008, 20:44 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
Policz sobie ile wydajesz na serwisowanie tych przewieszek i policz sobie ile wydasz na dobry sprzet .
jak masz zamiar uzyc najtanszego sprzetu na 2,4 ghz to lepiej daj sobie spokoj.
ale na 5ghz moze to dzialac z tym ze jesli masz 7 osob na blok to nie wiem czy to opacalne dawac 700 zl za most kazdy a robienie jednego ap i do niego podlaczanie paru apc to moze nie wydalac w weekendy i skutek bedzie taki ze ludzie sie wykrusza bo bedzie slabo dzialac.
Pamietaj tez o deszczach ,sniezycach i zakloceniach ktore potrafia calkiem przepustowosc okresowo psuc.

Ja kombinowalem z radiem i tylko tam gdzie to konieczne jest radio a czesc przewieszek zakopalem na lewo i nikt sie nie rzucal w sumie.
a obsluga ich to 2 flaszki wodki dla robotnikow jak kopali cos akurat tam gdzie zakopalem zeby nie uszkodzili. rowy wykopaly zule za grosze. kabel zelowany bez oslon zadnych wrzucilem w ziemie i hula juz 5 lat .

_________________
Czy to juz koniec Lanow ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 11 maja 2008, 23:05 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
tasiorek pisze:
Kazde porzadne urzadzenie ma regulacje mocy nadawania. Ja np. uzywam kart CM11 polaczonych z antena dualna marsa (25,5 dbi w pionie i 24,5dbi w poziomie) tylko pigtailem mmcx-rp-sma. Mocy dozwolonej nie przekraczam. Niedowiarkow zapraszam do pomiarow.


Odgrzeję kotleta, bo coś mi się tu nie zgadza. 25,5 dbi na antenie + załózmy skromnie 17dBi na karcie wlan to przekroczenie mocy w częstotliwości 5GHz o 12,5dBi (30dBi = 1W - dopuszczalny dla 5Ghz bez koncesji) , jeśli mówimy o 2,4 to wygląda to jeszcze gorzej - 20dBi = 100mW .... no, chyba, że na karcie masz ustawione 4,5dBi (niecałe 3mW) w co raczej nie uwierzę...:wink:
Nawiasem mówiąc nie znam firm, które nie przekraczają mocy dopuszczalnej. :roll:

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 11 maja 2008, 23:33 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Albercik pisze:
no, chyba, że na karcie masz ustawione 4,5dBi (niecałe 3mW) w co raczej nie uwierzę...:wink:

Dlaczego nie uwierzysz? Link na ok 1000m. Na karcie 3dbi i poziom sygnalu -63 w turbo. Wiecej nie potrzebuje, wiec dlaczego mialbym nie skrecac mocy i siac sam sobie w innych miejscach? Nie twierdze, ze kazdy link trzyma sie dozwolonych wartosci, ale mocna antena i karta wcale nie musza oznaczac przekroczonej mocy. Stosowanie mocnych anten (i ustawienie odpowiedniej mocy na kartach) jest nawet wskazane przy linkach p2p, bo sa one bardziej kierunkowe.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl