Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 09:11

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: RSTP
Post: sobota, 5 lipca 2008, 21:04 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
Interesuje mnie od jakiegoś czasu , od strony dydaktycznej , protokół RSTP. Zastanawia mnie jak praktycznie wdrożyć to do jakiejś przykładowej sieci "na biurku" wykorzystującej tradycyjny sprzęt używany w sieciach LAN/WLAN, mianowicie : serwer na Linuksie, tradycyjne switche i nadajniki na MT. Próbował ktoś kiedyś pobawić się tym protokołem w sieci? Mój model to :

ISP-----MT1
|...........|
MT2-----KLIENT

Założenia wiadome - padnie MT1 przesyła dane MT2 i na odwrót.

Ewentualnie jak do podobnego celu wykorzystać OSPF?

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 6 lipca 2008, 01:23 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Jesli jedynym wspolnym punktem jest klient, to bedzie pewien problem. Bedziesz musial konfigurowac stp/ospfa na maszynie klienta, co nie jest dobrym pomyslem. Ogolnie do stp potrzebujesz miec wszystko w bridge (tworzysz petle, ktora na normalnych switchach spowodowalaby ich wywalenie).
Jesli chcesz zapewnic redundancje jednemu klientowi, to wrzuc dwie karty do jednego MTka i zastouj bonding. Jesli calemu szkieletowi to ospf, ale do tego musialbys miec siec w routingu.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 6 lipca 2008, 10:25 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
tasiorek pisze:
Jesli jedynym wspolnym punktem jest klient, to bedzie pewien problem. Bedziesz musial konfigurowac stp/ospfa na maszynie klienta, co nie jest dobrym pomyslem. Ogolnie do stp potrzebujesz miec wszystko w bridge (tworzysz petle, ktora na normalnych switchach spowodowalaby ich wywalenie).
Jesli chcesz zapewnic redundancje jednemu klientowi, to wrzuc dwie karty do jednego MTka i zastouj bonding. Jesli calemu szkieletowi to ospf, ale do tego musialbys miec siec w routingu.


Generalnie próbuję to zrozumieć od strony praktycznej, dlatego chciałbym abyś zasugerował jakiś prosty model i wykonanie praktyczne. MT ma zaimplementowany OSPF, ale nie wiem na jakiej zasadzie rozumieją ten protokół inne urządzenia w sieci t.j. switch i nie wiem też jak prawidłowo to skonfigurować na MT oraz linuksie. Z bondingiem też próbowałem, ale za mało wiem, a google oprócz teorii niewiele praktycznego radzi.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 6 lipca 2008, 10:50 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Nie da sie zrozumiec czegos od strony praktycznej nie majac podstawowych podstaw :P teorii. Typowy switch nie potrzebuje i nie rozumie osfpa, bo dziala w drugiej warstwie, ktora jest przezroczysta dla protokolow routingu dynamicznego. Proponuje dokladnie zapoznac sie z teoria, a pomysly praktyczne przyjda same. Duzo ciekawych informacji znajdziesz w rfc i na stronach cisco.
Do obslugi ospfa/ripa/bgp jest w NND quagga. W najprostszym przypadku musisz miec 3 routery spiety kazdy z kazdym osobnymi interfejsami. Ilosc switchy, mostow, itp urzadzej 2 warstwy pomiedzy nimi nie ma zadnego znaczenia.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 6 lipca 2008, 11:30 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
tasiorek pisze:
Nie da sie zrozumiec czegos od strony praktycznej nie majac podstawowych podstaw :P teorii. Typowy switch nie potrzebuje i nie rozumie osfpa, bo dziala w drugiej warstwie, ktora jest przezroczysta dla protokolow routingu dynamicznego. Proponuje dokladnie zapoznac sie z teoria, a pomysly praktyczne przyjda same. Duzo ciekawych informacji znajdziesz w rfc i na stronach cisco.
Do obslugi ospfa/ripa/bgp jest w NND quagga. W najprostszym przypadku musisz miec 3 routery spiety kazdy z kazdym osobnymi interfejsami. Ilosc switchy, mostow, itp urzadzej 2 warstwy pomiedzy nimi nie ma zadnego znaczenia.


Teorię już wymęczyłem, ale pytałem właśnie o urządzenia pomiędzy punktami z OSPF. Zasada każdy z każdym, ale na osobnych interfejsach, każdy z ifaców z włączonym OSPF'em a pomiędzy może być tradycyjny switch , bez żadnych dodatkowych wymogów? Tak mam to zrozumieć praktycznie? Jeszcze jedno pytanie, dotyczące konkretnego przypadku : punkt na MT , dwie karty LAN (one są w sieci każdy z każdym), 3 wlan - OSPF musi być właczony tylko na LANach? Rozgłoszeniowe karty nie uczestniczą w tym protokole?

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela, 6 lipca 2008, 12:17 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Albercik pisze:
Teorię już wymęczyłem, ale pytałem właśnie o urządzenia pomiędzy punktami z OSPF.

...

Albercik pisze:
Zasada każdy z każdym, ale na osobnych interfejsach, każdy z ifaców z włączonym OSPF'em a pomiędzy może być tradycyjny switch , bez żadnych dodatkowych wymogów?

Switch warstwy drugiej. Kazdy z kazdym w wypadku 3 urzadzen, bo inaczej nie da sie zrobic nadmiarowych tras. Przy 4 i wiecej urzadzeniach nie jest to konieczne. Proponuje powtorzyc teorie, bo slabo ja wymeczyles.

Albercik pisze:
Jeszcze jedno pytanie, dotyczące konkretnego przypadku : punkt na MT , dwie karty LAN (one są w sieci każdy z każdym), 3 wlan - OSPF musi być właczony tylko na LANach? Rozgłoszeniowe karty nie uczestniczą w tym protokole?


Co to sa rozgloszeniowe karty? Wlaczasz ospf na kartach na ktorych chcesz.

Przeczytaj i postaraj sie zrozumiec:
http://www.cisco.com/warp/public/104/1.html
http://www.ietf.org/rfc/rfc1583.txt
http://www.ietf.org/rfc/rfc2328.txt
Tam sa odpowiedzi na wszystkie pytania ktore do tej pory zadales i pewnie wiekszosc ktore bedziesz mial zamiar zadac.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 10 lipca 2008, 23:29 
Offline

Rejestracja: sobota, 31 maja 2008, 21:47
Posty: 26
Ogólnie rzecz ujmując switche nie rozumieją OSPF i mało on je obchodzi. Na switchach możesz conajwyżej odpalić STP/RSTP ale tylko na tych które go wspierają (inteligentniejsze wersje Planet, cisco, hp, D-link (ale rackowe), linksys(wyższe modele)).

W OSPF możesz zapewnić redundancję linków i tras (wagi tras, trasy preferowane itp) ale pytanie pozostaje czy to ma sens. Druga sprawa to czy nie lepiej wykorzystać protokół typowo do tego przystosowany czyli VRRP lub GLBP ??

Inna sprawa to fakt jak klient wykryje pad nadajnika. Tu widzę dwa rozwiązania:
- klienci mają apki z włączonym RIP i listą predefiniowanych nadajników (conajmniej dwa)
- protokoły routingu odpalone na stacjach klienckich (szalony pomysł rip lub ospf pod windows)

Ogólnie pomysł nie jest jakiś szczególnie wydziwniony. Inna sprawa: NND obsługuje protokoły routingu ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek, 11 lipca 2008, 08:35 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
adik pisze:
W OSPF możesz zapewnić redundancję linków i tras (wagi tras, trasy preferowane itp) ale pytanie pozostaje czy to ma sens. Druga sprawa to czy nie lepiej wykorzystać protokół typowo do tego przystosowany czyli VRRP lub GLBP ??

Jednak ospf wydaje mi sie tu bardziej odpowiedni. Lepiej dodac nadmiarowego linka (miedzy bazami), niz nadmiarowy nadajnik ktory przez wiekszosc czasu nie robi nic. Zmiana wszystkiego na cisco (chyba, ze znasz cos innego z obsluga glbp) tez raczej dobrym wyjsciem nie jest.

adik pisze:
- protokoły routingu odpalone na stacjach klienckich (szalony pomysł rip lub ospf pod windows)

Wystarczy zastosowac MT jako CPE, ale trzebaby kazdego klienta wpinac w dwa nadajniki, wiec lepiej to robic na bazach.

adik pisze:
Inna sprawa: NND obsługuje protokoły routingu ??

Obsluguje ripa, bgp i ospfa.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl