Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024, 17:29

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 22 października 2002, 00:42 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
Im mam wiecej pod opieka userow tym mam coraz czestsze problemy z awariami ,dawniej mialem troche koncentryka i latwo bylo znalesc winowajce a teraz mam siec mieszana pare hubow troche bnc zostalo jeszcze i jak sie cos zwali to jest problem (tyle kabli do sprawdzenia ) Jak sprawdzacie np kabel skretke czy jest caly ? albo porty w hubie swichu czy dzialaja ??? bo mi np zaswiecaja sie normalnie czasem jak wkladam wtyczke ale juz sa zepsute i nie idzie sygnal po nich .Uzywam glownie utp kabelka nie wiem czy nie zmienic przewieszek na ftp bo burze mimo protectnetow czasem niszcza sprzet .JAk macie jakies spostrzezenia odnosnie zmniejszenia awaryjnosci to napiszcie .

Pozdrawiam monter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 22 października 2002, 07:57 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: czwartek, 11 lipca 2002, 09:39
Posty: 822
Lokalizacja: Bytom
Też słyszałem o gościach, którzy używają ekranowanych FTP na zewnątrz bo tam trudne warunki. Ekranowany jest potrzebny raczej ze względu na zakłucenia, głównie elektromagnetyczne, dlatego przede wszystkim należy stosować kable zewnętrzne (wewnętrzny na dworze straci parametry, wcześniej czy później). Kiedyś były fajne żelowane, ale teraz trudno je dostać.
Jeżeli chodzi o koncentryk to zalecam wymianę, jeżeli leci do użytkowników, albo górą przewieszka. W pierwszym wypadku 1 gość może rozłączyć cały segment, w drugim to zachęcanie prądów generowanych w czasie wyładowań do penetracji sieci (nie wiem czy protektnety nie chronią tak jak plaster na pemku dzieci w autobusie przed żyganiem :))
Zwróciłbym uwagę, że połączenie ma dwa końce i na każdym z nich jest link, obydwa muszą się świecić. Zawsze takiego kabelka można przedzwonić. Wystarczy, że tylko czteru kabelki będą prawidłowo zaciśnięte, ale nie mogą to być bylejakie. Należy zatem wiedzieć jak zacisnąć kabelki. Można zrobić takie gniazdo, które zwiera na drugim końcu każdą z par i łatwo sprawdzić pary, zacisnąć na nowo, czy wymienić jedną z par na inną (zawsze parami) przy zaciskaniu.

_________________
Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wie, że tego się nie da zrobić - I to zrobi :!:

Obrazek Kipa
http://www.FreeSCO.w.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 22 października 2002, 16:13 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
heh jak zacisnac kabelki to wiem :)
co do zaklocen elektromagnetycznych to wlasnie one powstaja w czasie wyladowania elektrycznego (piorun) i one sie indukuja w nieekranowanej skretce a nastepnie pala wejscie w hubie /swichu /sieciowce .Co do dostepnosci to robie na wystarczajaca skale ze moge sobie zamowic z fabryki kabel dowolny zelowany stp albo innny i mi jeszcze przywioza.
A na bnc nie mialem awari spowodowanych burzami mimo przewieszek.
ps znowu moja oszczednosc byla tylko pozorna moglem jednak uzyc ftp a nie utp i bym lepiej wyszedl na tym : (


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 23 października 2002, 23:28 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: czwartek, 11 lipca 2002, 09:39
Posty: 822
Lokalizacja: Bytom
Lubię takich ludzi, co to pytają, ale i tak wiedzą lepiej od tych co im chcą coś powiedzieć.
Mamy widać zupełnie odmienne zdania, i tak:
    1. Zakłucenia dla mnie, to zjawiska przeszkadzające, upierdliwe i trudne do wyeliminowania, np. nieuważający słuchacz, mieszający w głowach innym obiegowymi poglądami.

    2. Piorun jest zjawiskiem nagłym (nie zdąży zakłucić, jedynie uszkodzić) niespodziewanym i nieprzewidywalnym i z ekraniku na skrętce to się uśmieje i miotełkę zrobi, albo w nim wygeneruje takie prądy, że pojara nawet kartę grafiki :) tak dla jaj.

    3. BNC na przewieszce - to jak jazda po serpentynach z niesprawnymi hamulcami, napisz jak się rozwalisz :) Też miałem długo i nic się nie działo (widać burze mnie omijały, dając mi czas), a później raz za razem. Skrętka też oberwała, ale zasięg był znacznie mniejszy.

_________________
Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wie, że tego się nie da zrobić - I to zrobi :!:

Obrazek Kipa
http://www.FreeSCO.w.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 24 października 2002, 00:21 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2002, 11:58
Posty: 758
Zdanie mamy rzeczywiscie inne ale ja nikogo nie zmuszam do sluchania moich spostrzezen jedynie stwierdzam fakty ,a opinie obiegowe to niektorzy maja o piorunach ale wiedza lepiej .(specjalizowalem sie kiedys w HV wiec pare rzeczy jeszcze pamietam )
Co do zaklocen elektomagnetycznych to piorun uderzajacy w poblizu wyzwala takie zaklocenie ktore jest przewaznie wystarczajacej mocy by uszkodzic sprzet .
Calkowicie inaczej jest z bezposrednim uderzeniem pioruna w kabel ,
ale jest wiele aspektow domowienia i nie ma co sie zglebiac gdyz mozliwych wariantow jest wiele w tym takze te twoje ale duzo zalerzy od pogody :wilgotnosc powietrza ,uziemien lub ich braku , rodzaju kabla itp

A ja chce sie skupic na najefektywniejszych sposobach zapobiegania awariom a nie na klotniach bo nie ma o co kazdy ma sieci w specyficznych warunkach i nie da sie porownywac ich gdyz lan lanowi nierowny .Mam sporo doswiadczen praktycznych gdyz zajmuje sie glownie budowa sieci i ich naprawa nie neguje twojego zdania ale jedynie opisuje swoje doswiadczenia z ochrona sieci .
Nie podaje dokladnych danych na temat rodzaju uziemienia topologi terenu odleglosci wyladowania ,zastosowanego sprzetu itp bo to nie moja praca magisterska tylko forum .
Co do miotelki z ftp to nie widzialem ale moze dlatego ze uziemienia sa dobre daj zdjecie na forum tej miotelki bo ciekawy jestem jak ktos cos takiego zrobil a moze tylko sadzisz ze cos takiego sie zrobi ???
Jakby co to wezme na laboratorium taki kabel i przepuszcze przez niego wyladowania duze i zobacze co sie stanie .
"Piorun jest zjawiskiem nagłym (nie zdąży zakłucić, jedynie uszkodzić) niespodziewanym i nieprzewidywalnym i z ekraniku na skrętce to się uśmieje i miotełkę zrobi, albo w nim wygeneruje takie prądy, że pojara nawet kartę grafiki tak dla jaj. "
Bledy z zakresu podstaw elektroniki z 1 klasy technikum (powyzej)
Co do pkt 3 to bnc jest znacznie mniej wrazliwy na zaklocenia elektromagnetyczne niz skretka utp a nawet ftp ale w wypadku bezposredniego trafienia w kabel i przedostania sie przez izolacje i nastewpnego zrownania potencjalu z ziemia przez komputer skutki moga byc powazniejsze gdyz komputery sa szeregowo i szkody zostana uczynione do miejsca w ktorym sie rozladuje do 0 (praktycznie wszystkie komputery bez protectora i uziemienia) jednak po zabezpieczeniu kabla nie ma z nim problemow i wg mnie nadaje sie znakomicie do laczenia hubow .Jednak technologia juz jest przestarzala i nie oplaca sie robic nowych sieci z urzyciem bnc .

Pozdrawiam monter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl