Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 01:43

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 18 stycznia 2006, 02:51 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 19:46
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Na NND mam postawiony hub DC.
Pliki konfiguracyjne hub'a są w katalogu /root/.opendchub
Czy da się tak zrobić żeby zwykły użytkownik miał dostęp przez SSH lub FTP do katalogu opendchub?
Zmieniłem chmod katalogu .opendchub i niestety:

NND Router
Could not chdir to home directory /root/.opendchub: Permission denied
-bash: /root/.opendchub/.bash_profile: Brak dostępu


właścicielem pliku .bash_profile jest stworzony przezemnie użytkownik
Przy prubie logowania odpowiada, że nie zgadza się hasło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 stycznia 2006, 19:12 
Zmień w pliku konfiguracyjnym dchub-a (o ile go ma - nie wiem bo nie używam ;) ) katalog domowy na np. /home/dchub i nadaj mu odpowiednie prawa do czytania/zapisywania.

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: środa, 18 stycznia 2006, 21:02 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
Sosenek70 pisze:
Pliki konfiguracyjne hub'a są w katalogu /root/.opendchub
Czy da się tak zrobić żeby zwykły użytkownik miał dostęp przez SSH lub FTP do katalogu opendchub?
Zmieniłem chmod katalogu .opendchub i niestety:

NND Router
Could not chdir to home directory /root/.opendchub: Permission denied
-bash: /root/.opendchub/.bash_profile: Brak dostępu


właścicielem pliku .bash_profile jest stworzony przezemnie użytkownik
Przy prubie logowania odpowiada, że nie zgadza się hasło.


aleś bracie namieszał... cieszę się że nie jesteś adminem w mojej sieci.
Jak myślisz dlaczego katalog /root (katalog domowy administratora systemu) jest zupełnie gdzie indziej niż katalogi domowe innych użytkowników?

Wygrałeś styczniową edycję konkursu na najgłupszą rzecz jaką można zrobić w systemie. Gratuluję.

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 stycznia 2006, 23:45 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 19:46
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
tmh pisze:
Zmień w pliku konfiguracyjnym dchub-a (o ile go ma - nie wiem bo nie używam ;) ) katalog domowy na np. /home/dchub i nadaj mu odpowiednie prawa do czytania/zapisywania.

Pozdrawiam.


niestety opendchub instaluje się w ten sposób, że plik wykonywalny jest w /usr/local/bin
a pliki konfiguracyjne w /root/.opendchub :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 18 stycznia 2006, 23:58 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Domyslnie pliki konfiguracyjne ma w katalogu domowym uzytkownika (co oczywiscie mozna zmienic), ktory go uruchamia. Rozumiem, ze uruchamiasz go z roota... No bardzo sie prosisz o jakas nagrode bezmyslnosci. Wylacz tego huba, przeczytaj sobie to: http://www.szczepanik.org/Zasoby/Linux/opendchub.htm , skonfiguruj go normalnie (bez proszenia o wlamanie) i dopiero wtedy zajmij sie dawaniem komus admina. Jak uruchomisz huba jako uzytkownik np. dchub, to po zalogowaniu sie jako ten uzytkownik przez ssh nie bedzie problemu z dostepem do jego configa.
Tak na marginesie, to hubem mozna zarzadzac przez telnet (i klienta dcc, ale na gokedcek to mi sie nie udalo), nie trzeba do tego recznie edytowac plikow. Na wszelki wypadek powtorze: Nie uruchamiaj opendchub jako root :!: :!: :!:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 19 stycznia 2006, 00:04 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 19:46
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Mis' pisze:

aleś bracie namieszał... cieszę się że nie jesteś adminem w mojej sieci.
Jak myślisz dlaczego katalog /root (katalog domowy administratora systemu) jest zupełnie gdzie indziej niż katalogi domowe innych użytkowników?

Wygrałeś styczniową edycję konkursu na najgłupszą rzecz jaką można zrobić w systemie. Gratuluję.


zielony to jestem, ale poco jest katalog root wiem
Nagodę za najgłupszą rzecz dostanę pocztą czy muszę się po nią zgłosić osobiście ;)

Nie chciałem udostępniać całego katalogu root, tylko jego podkatalog.

Może zadam pytanie inaczej:
Chciałbym napisać dwa skrypty:
1/ Kopiowałby pliki z katalogu /root/.opendchub/ do katalogu /home/administartor_hub/
2/ Kopiowałby pliki z katalogu /home/administrator_hub/ do katalogu root /root/.opendchub/

Rozwiązałoby to sprawę: admin hub'a (zalogowany jako user) skopiowałby pliki do swojego katalogu, pozmieniał co trzeba, a następnie spowrotem do katalogu w którym powinny się znaleźć tzn. /root/.opendchub/

czy taka bałwan jestem jest możliwa?
a jeżeli tak to nie nie wiem w jaki sposób umieścić komendę copy w skrypcie tak aby była wykonywana jako root, a skrypt mógł być uruchamiany przez zwykłego bałwan jestem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 19 stycznia 2006, 00:12 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 19:46
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
tasiorek pisze:
Domyslnie pliki konfiguracyjne ma w katalogu domowym uzytkownika (co oczywiscie mozna zmienic), ktory go uruchamia. Rozumiem, ze uruchamiasz go z roota... No bardzo sie prosisz o jakas nagrode bezmyslnosci. Wylacz tego huba, przeczytaj sobie to: http://www.szczepanik.org/Zasoby/Linux/opendchub.htm , skonfiguruj go normalnie (bez proszenia o wlamanie) i dopiero wtedy zajmij sie dawaniem komus admina. Jak uruchomisz huba jako uzytkownik np. dchub, to po zalogowaniu sie jako ten uzytkownik przez ssh nie bedzie problemu z dostepem do jego configa.
Tak na marginesie, to hubem mozna zarzadzac przez telnet (i klienta dcc, ale na gokedcek to mi sie nie udalo), nie trzeba do tego recznie edytowac plikow. Na wszelki wypadek powtorze: Nie uruchamiaj opendchub jako root :!: :!: :!:


Dzięki.Zaraz przestudiuję Szczepanika. Huba instalowałem już dawo i coś mi świtało, że może być uruchamiany tylko jako ROOT.
A co do konfiguracji huba przez telnet, czy DC jak dla mnie jest to mniej wygodne, a przez DC nie udało mi się nic skonfigurować - tylko zlogowałem się na hubie, pozatym zostaje jeszcze sprawa skryptu - nie wszystko można zmienić komendami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 19 stycznia 2006, 00:26 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:31
Posty: 2449
Lokalizacja: Londyn
Sosenek70 pisze:
Mis' pisze:
Wygrałeś styczniową edycję konkursu na najgłupszą rzecz jaką można zrobić w systemie. Gratuluję.


Nagodę za najgłupszą rzecz dostanę pocztą czy muszę się po nią zgłosić osobiście ;)


ponieważ jest to tylko miesięczna edycja to i nagroda nie będzie jakaś super-duper. Ot po prostu wybierasz sobie kogoś z PGF, kto mieszka najbliżej(*) i meldujesz się u niego z butelką dobrego wina. Dobre piwo jest również dopuszczalne po zastosowaniu stosownego przelicznika.

Oczywiście automatycznie zostajesz zakwalifikowany do konkursu rocznego, gdzie wraz z pozostałą jedenastką będziesz walczył o nagrodę główną. Już się cieszę na uroczystość nagradzania zwycięzcy :-)

Sosenek70 pisze:
Nie chciałem udostępniać całego katalogu root, tylko jego podkatalog.


bez znaczenia

Sosenek70 pisze:
Chciałbym napisać dwa skrypty:
1/ Kopiowałby pliki z katalogu /root/.opendchub/ do katalogu /home/administartor_hub/
2/ Kopiowałby pliki z katalogu /home/administrator_hub/ do katalogu root /root/.opendchub/

Rozwiązałoby to sprawę: admin hub'a (zalogowany jako user) skopiowałby pliki do swojego katalogu, pozmieniał co trzeba, a następnie spowrotem do katalogu w którym powinny się znaleźć tzn. /root/.opendchub/

czy taka bałwan jestem jest możliwa?


rzecz!
Oczywiście ze możliwa ale bez sensu. Przeczytaj dokłądnie co pisał ci Tasiorek. I zastosuj w praktyce.

(*)Widzę, że jesteś z Poznania to wal jak w dym do Pinka albo TMarXa, ewentualnie jak masz ochotę na małą wycieczkę to do Cinasa. Przy okazji od każdego z nich możesz się wiele nauczyć.

_________________
Mis'
___________________________________
"Real Men Use Telnet on port 80" (el bid)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 19 stycznia 2006, 01:02 
Offline

Rejestracja: poniedziałek, 12 września 2005, 19:46
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
przeczytałem i zatosowałem !!!!
hub ruszył !!!
tylko następny problem: skopiowałem pliki konfiguracyjne z /root... do /hub..... no i chown - pliki są roota, trochę zabawy ze zmianą właściciela lub chmod'u
Wiem jak zmienić pojedynczo w mc, z każdym pojedynczo troszkę roboty, muszę więc poczytać o zmianie z linii komend, bo wtedy jak się domyślam można zmienić za jednym razem, ale na dziś już dosyć widzy ;)

Wielkie dzięki za pomoc!!! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl