Freesco, NND, CDN, EOS

http://www.freesco.pl
Dzisiaj jest piątek, 9 grudnia 2022, 17:49

Strefa czasowa UTC+2godz.
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 14 sierpnia 2008, 01:35 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Podczas ostatniego zjazdu została w gronie PGF podjęta decyzja o zakończeniu projektu NND w obecnej postaci. Późniejsze dyskusje nad szczegółami tej decyzji potwierdziły zresztą jej słuszność.
Jednak nie oznacza to zakończenia wszelkich prac związanych z projektem, ani zakończenia wsparcia dla użytkowników.

Niemniej jednak znacząco się zmieni wiele spraw. A więc nieco szczegółów, żeby użytkownicy poczuli się mimo wszystko nieco spokojniejsi.
1. Postaramy się w najbliższym czasie wydać nowe iso oparte na obecnych pakietach z current, a jeśli będzie to możliwe do końca roku ukaże się iso z nieupublicznionym na razie jądrem 2.6.
2. Zapewniamy wsparcie przez najbliższe dwa - trzy lata, co oznacza że:
- będzie forum i nadal te same osoby będą się na nim udzielać.
- będą poprawki bezpieczeństwa.
- będą także nowe pakiety lub nowe wersje pakietów.
3. Czego nie będzie?
- na pewno nowych funkcjonalności sugerowanej przez niektórych użytkowników, jak np. NAC (network access control), dlatego, że w dużych sieciach jako stacje bazowe można wykorzystywać rozwiązania istniejące (np. mikrotik) i nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
- nie będzie wsparcia dla ewentualnych kolejnych modemów neostrady na usb, ponieważ jest to rozwiązanie zawodne i amatorskie, a w domowej sieci zamiast peceta z nnd znacznie lepiej i taniej sprawdzi się jakis np. Linksys czy inny routerek sprzętowy.
- niestety oznacza to też, że użytkownicy, którym się "nie instaluje" nnd na jakiejś nowej płycie głównej, będą musieli sami troszkę więcej się nakombinować, ponieważ niestety nie ma takiej możliwości,aby stać nas było na zakupy i doświadczenia w tej mierze. Przykład ze zjazdu wskazuje, że da się zainstalować nnd na każdej chyba maszynie, ale wymaga to trochę więcej wiedzy niż wyobraża sobie to przeciętny użytkownik.

Teraz zaś kilka słów uzasadnienia.
Od początku projektu NND zamierzaliśmy stworzyć dystrybucję, która będzie nowocześniejsza niż Freesco, ale tak samo prosta. Miała być przeznaczona raczej dla małych sieci. Jednak od roku 2004 wiele się zmieniło. Wiele małych sieci stało się dużymi. Tak zwane ASK zaczęły powoli znikać, bądź przejmowane były przez sieci komercyjne, a to dlatego, że dostęp do Internetu znacząco staniał. Dziś naprawdę nie opłaca się dzielenie łącza jednomegowego, które można mieć indywidualnie za 50 zł. W domach co prawda jest więcej komputerów, ale stawianie warczącego peceta tez raczej tu nie ma sensu, chyba, że ktoś chce się po prostu uczyć. Zatem pierwotny nasz "target" - użytkownicy neostrady - stał się z biegiem czasu marginalny. Jeśli nawet neostrada dalej jest wykorzystywana - to raczej w szkołach, gdzie stosuje się modemy sprzętowe. Zatem spory plus NND przestał mieć znaczenie.
Poza tym większe sieci, w których się nadal wykorzystuje NND, są albo powinny być dzielone na segmenty i tu jest spore pole do wykorzystania specjalnie do tego przeznaczonych rozwiązań i softwarowych i sprzętowych. Zapewne NND sprawdzi się nadal jako serwer główny z podziałem łącza, z serwerem proxy i jeszcze jakimiś innymi funkcjami. Jednak to, czego zdaniem niektórych w NND brakuje jest właśnie w tych istniejących rozwiązaniach. Na stacje bazowe np. mikrotik, na ewentualne bramki są takie dystrybucje jak IPCop czy Untangle...

No i last but not least jeszcze jeden istotny powód zakończenia projektu - przyczyna wewnątrz nas będąca: brak ludzi, wiedzy i możliwości (także finansowych). Spośród wielu osób, które przewinęły się przez projekt, jedni wykruszyli się ze względu na pracę, inni dziewczynę (żonę, dzieci), w zasadzie obecnie pozostało sześć osób udzielających się jakoś i też nie mają one zbyt wiele czasu, a w każdym razie zmniejsza się ich dyspozycyjność.

Co dalej?
Z wstępnych dyskusji wynikło kilka możliwości, lecz pozwólcie, że nie o wszystkim będę tu pisał. Być może przy sprzyjającej sytuacji zamienimy NND na jakiś inny projekt, ale nie nastąpi to szybko. Pojawiła się oferta tasiorka, że jest możliwość rozgałęzienia NND, tzn zrobienia wersji przeznaczonej na sprzętową platformę alix, co niewątpliwie - jeśli by spełniło określone warunki - może być interesującą ofertą dla małych sieci zamiast burczących gdzieś pod biurkiem pecetów. Tasiorek przedstawił takie rozwiązanie na zjeździe i mi osobiście się ono bardzo spodobało. Zdaję sobie sprawę z tego, ze to będzie rozwiązanie dla części tylko z Was, ale jeśli otrzymam od tasiorka sprzęt zgodnie z obietnicą, to również w tę gałąź rozwoju się włączę i na pewno będziemy to kontynuować.
Wiem, że w ostatnim fragmencie napisałem zbyt mało, aby zaspokoić ciekawość, ale na razie nic więcej powiedzieć nie jestem w stanie.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 14 sierpnia 2008, 08:50 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2005, 14:57
Posty: 338
Lokalizacja: Nowy Sącz
Szkoda, szkoda Panowie. Używam NND od 2005 roku (na jednym z serwerów mam jeszcze wersję 0.1, która działa po dziś dzień) na DSL-ach i nigdy nie miałem z NND większych problemów. No może tylko czasami z braku dostatecznej wiedzy, ale zawsze forum przychodziło z pomocą. Myślę, że NND to dobra dystrybucja na takie potrzeby jakie je stworzono i jest używana przez duże rzesze użytkowników. Jeśli Panowie chcecie zakończyć jej rozwój to ja to rozumiem, nie mniej jednak dostępność obrazów oraz pakietów, które są pobierane pacmanem powinna być możliwa tak długo, aż będzie zapotrzebowanie. Gdyby NND umarło całkowicie i nie było by możliwe pobieranie pakietów to wiązało by się to ze zmianą OS-ów na serwerach. Zdanie to podzieli duża grupa użytkowników, która do dziś korzysta z NND. Fajnie się to wszystko buja, nie pozbawiajcie nas tej frajdy korzystania z NND :-)

_________________
www.lan14.net


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 14 sierpnia 2008, 12:33 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2005, 09:59
Posty: 287
Lokalizacja: Lublin
Mi sie od razu nasuwa podziękowanie dla Was za wasz trud i zaangażowanie w projekt NND. Warto też wspomnieć o waszej cierpliwości na Forum NND.

Serdeczne dzięki!

Good job!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 14 sierpnia 2008, 14:08 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 9 kwietnia 2006, 10:14
Posty: 316
Szkoda...
Aczkolwiek Panowie odwaliliście kawał dobrej roboty i za to wam chwała.
Dzięki NND napewno niejeden z nas poznał linuksa z tej lepszej strony i dalej bedzie drążył temat.

Pozdrawiam

_________________
PECTOSOL to lek wykrztuśny stosowany w nieżytach gardła, przy suchym, męczącym kaszlu.
>>Jak mądrze zadawać pytania<<


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: czwartek, 14 sierpnia 2008, 14:34 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2005, 14:57
Posty: 338
Lokalizacja: Nowy Sącz
pectosol pisze:
Szkoda...
Aczkolwiek Panowie odwaliliście kawał dobrej roboty i za to wam chwała.
Dzięki NND napewno niejeden z nas poznał linuksa z tej lepszej strony i dalej bedzie drążył temat.

Podpisuję się pod tym obiema rękami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 16 sierpnia 2008, 00:23 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: niedziela, 23 września 2007, 14:35
Posty: 477
Choć szanuję postanowienia autorów, muszę przyznać, że taka decyzja nie jest mi na rękę. Zaskoczyła mnie wiadomość o zakończeniu projektu NND. To na nim postawiłem serwer Domu Dziecka w Kiełczowie, i obecnie jestem w trakcie tworzenia portalu (postawionego na CMS Joomla!) stanowiącego swojego rodzaju pobieżną dokumentację tego serwera ( http://savioportal.pl ) strawną również dla najmłodszych (strona chwilowo nie działa, bo nad Wrocławiem przeszła burza, i po stronie TP SA coś nawaliło, bo nawet sygnału telefonicznego nie ma. Powinno ruszyć ponownie w najbliższych godzinach).

W sumie NND stał się dla mnie głównym pretekstem do poważniejszego zainteresowania się Linuksem. Na dzień dzisiejszy mogę z zadowoleniem powiedzieć, że to właśnie dzięki NND zgłębiłem (przynajmniej) podstawy tego systemu, i teraz w miarę spokojnie potrafię się w nim poruszać, jak również nabyłem podstawowych ale praktycznych umiejętności w zakresie budowy i uruchamiania sieci komputerowych (a Dom Savio stał się prawdziwym poligonem doświadczalnym :-)).

Mam nadzieję, że zaistniały obrót sytuacji nie zmieni aż tak wiele, i jeszcze przez długi czas będą dostępne źródła, pakiety, aktualizacje, i dokumentacja w postaci strony i niniejszego forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 16 sierpnia 2008, 00:36 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Wszystko będzie zgodnie z tym, co już napisałem. Nikt nie będzie likwidował forum, ani strony. Również repozytoria pozostają bez zmian i zapewne długo jeszcze będą istniały, również na pewno można liczyć na poprawki do istniejącego systemu.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota, 16 sierpnia 2008, 11:29 
Offline
PGF

Rejestracja: sobota, 15 marca 2003, 13:54
Posty: 2780
Maciek pisze:
Wszystko będzie zgodnie z tym, co już napisałem. Nikt nie będzie likwidował forum, ani strony. Również repozytoria pozostają bez zmian i zapewne długo jeszcze będą istniały, również na pewno można liczyć na poprawki do istniejącego systemu.


Moim zdaniem można w najbliższym iso dodać w konfiguracji podstawowej repozytorium z CD i zebrać wszystkie dotychczasowe paczki na CD. Zamknięcie projektu pozostawi wyraźny ślad w postaci ISO systemu oraz CD z pakietami i mimo braku rozwoju oraz w przyszłości niedostępnymi repo via internet każdy będzie mógł mieć oficjalne repo na płytach. Wiem, że każdy może zrobić to samemu, wiem także, że repozytoria będą jeszcze działały przez długi czas, ale z założenia NND jest dla początkujących i takie je należałoby pozostawić.

_________________
Internet TV telefon - Nakło nad Notecią
NoNieno.pl - urywa gacie :)
Szybkie kobiety i piękne samochody


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 1 września 2008, 09:32 
Offline

Rejestracja: środa, 30 listopada 2005, 17:40
Posty: 62
Coś się kończy, czy zacznie się coś nowego?

Korzystam z NND od listopada 2005, tak w pracy jak i w domu. Po wielu latach w "okienkach" i kilku nieudanych podejściach do Linuksa ta dystrybucja urzekła mnie swoją prostotą i przejrzystością. Żadnych bajerów, żadnych zbędnych wodotrysków, tylko ja, /etc i /var/log... :)

Dziękuję wszystkim zajmującym się NND za udzielaną pomoc, rady i wskazówki. Wciąż wiem o Linuksie relatywnie niewiele, ale dzięki Wam w razie problemów wiem gdzie "przyłożyć ucho" i jakoś sobie radzę z pojawiającymi się problemami. Moje serwerki z NND mają po 300 dni uptime...i nic :) Jądro 2.6 zainstalowane na dwóch maszynach spisuje się znakomicie, na trzech innych szaleje MySQL i aplikacje intranetowe... Jestem pełen podziwu dla ogromu pracy, jaką wykonaliście.

Świat się zmienia, internet tanieje, to prawda, i dystrybucje routerowe tracą swoją rację bytu wygryzane przez Mikrotika i inne, jednak "klikalne" rozwiązania nie mają takich własności edukacyjnych jak NND. Pomimo tego, że projekt został zamknięty, będę polecał tę dystrybucję każdemu, kto będzie chciał rzeczywiście nauczyć się podstaw Linuksa. Zastosowania routerowe swoją drogą, ale nauka - to jest to, w czym NND naprawdę błyszczy :)

Pozdrawiam wszystkich i życzę wiele szczęścia i sukcesów!
Mordazy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 2 września 2008, 12:10 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: poniedziałek, 17 lipca 2006, 13:32
Posty: 220
Również przyłączam się do podziękowań za bardzo, moim zdaniem, udaną dystrybucję. Swego czasu kilka lat broniłem się przed darmowymi rozwiązaniami ze strachu przed brakiem serwisu. W końcu przełamałem się i tnąc koszty przeszedłem początkowo na dwóch serwerach na NND i..... szeczerze powiem, że nigdy nie żałowałem tej decyzji. Nie miałem większych problemów z uruchomieniem routerów i ich utrzymaniem w większej ilości. Dystrybucja działała zawsze pewnie i stabilnie.... no może poza jedną maszyną, na której po dziś dzień coś zżera 100% wydajności procesora po uaktualnieniu jajka.... mimo to serwer pracuje wybornie :) NND okazywało się odporne także na większość awarii zasilania czy usterek sprzętowych. Forum zawsze stało na dość wysokim poziomie technicznym, a udzielna wskazówki i porady celnie rozwiązywały napotykane problemy. Żal rozstawać się teraz z NND....

Kawał dobrej roboty Panowie!

PS
Czy ewentualnie moglibyście polecić w takim razie jakieś konkurencyjne bądź porównywalne funkcjonalnie z NND dystrybucje dedykowane na routery/serwery? Może znacie (oprócz Mikrotika) rozwiązania dedykowanych kompletnych platform w cenie sensownej dla niewielkiego providera? Wolałbym zacząć uczyć się już kolejnych rozwiązań zanim obudzę się z przysłowiową ręką w nocniku...

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 2 września 2008, 12:26 
Offline
MODERATOR

Rejestracja: sobota, 30 lipca 2005, 14:08
Posty: 3984
Lokalizacja: Rzeszów
Osfald pisze:
Czy ewentualnie moglibyście polecić w takim razie jakieś konkurencyjne bądź porównywalne funkcjonalnie z NND dystrybucje dedykowane na routery/serwery?


Niestety nie znalazlem distro ktore ma wszystkie potrzebne patche OOTB, choc przyznam ze dlugo nie szukalem. Proponuje nauczyc sie jakiegos popularnego distro, np. debiana (zaraz zbiore za to becki ;) ) i nalozyc wszystkie patche samodzielnie. Zainteresuj sie tymi stronami: http://linuxbox.pl/ http://inet.one.pl/

Osfald pisze:
Może znacie (oprócz Mikrotika) rozwiązania dedykowanych kompletnych platform w cenie sensownej dla niewielkiego providera?


Dlaczego oprocz mikrotika? To jest wlasnie rozwiazanie dedykowane dla malych i nie tylko isp. Poza nim spotkalem sie jeszcze z draytekiem, ale na zbyt krotko, zeby wyrazac opinie. Mozesz tez popatrzec w kierunku poleasingowych cisco, juniperow, norteli itp.

_________________
FAQ dla NND: http://nnd-linux.pl/faq.php
Doswiadczenie, to cos, co zdobywasz tuz po chwili w ktorej go potrzebowales.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 22 września 2008, 21:10 
Offline

Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2005, 21:25
Posty: 96
Witam!

Troszkę zaskoczyła mnie ta decyzja, ale również dziękuję za wszystko co działa się w obrębie tej dystrybucji.

Jestem pewien, że miała ona wpływ na przełamanie wielu osób przed strachem do Linuxa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 22 września 2008, 23:55 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: sobota, 14 maja 2005, 15:07
Posty: 3177
Lokalizacja: Busko-Zdrój
i wielu wiele nauczyla.

szkoda byloby zmieniac forum na slackwarwe.

_________________
Pomógł? wypij jego zdrowie.
http://nnd-linux.pl/faq.php
http://wiki.nnd.freesco.pl/index.php/FAQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek, 23 września 2008, 16:40 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: piątek, 18 marca 2005, 10:25
Posty: 274
Lokalizacja: Sandomierz
I ja również dziękuję za projekt NND. Sam mam niewielką sieć, trzy lata wstecz próbowałem postawiś serwer na slackware oraz fedora. Niestety, nad obiema dystrybucjami troszkę trzeba popracować, by spełniały funkcję serwerowe. Zasoby mojej wiedzy o linuksie niestety nie pozwalały mi tego dokonać. I tu rozwiązaniem stało się NND. Prosta i bezproblemowa instalacja, łatwa konfiguracja, zawsze dostępna pomoc na forum. To na NND nauczyłem się wielu rzeczy o linuksie i serwerach.

Jeszecze raz, wielkie dzięki za projekt NND.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 22 października 2008, 13:28 
Offline

Rejestracja: czwartek, 22 czerwca 2006, 21:31
Posty: 47
ja myślę że można by było zrobić zbiórkie pieniężna i nie zamykac projektu nnd.Co Wy na to??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 22 października 2008, 14:37 
Offline
Honorowy Admin

Rejestracja: piątek, 5 lipca 2002, 17:30
Posty: 7800
Lokalizacja: Słupsk
Jak już pisałem, zamknięcie projektu oznacza przede wszystkim brak wsparcia dla instalacji NND na sporej gamie nowego sprzętu. Większość developerów używa nnd i to stanowi pewna gwarancję, że użytkownicy nie zostaną pozostawieni sami sobie. Jednak nie byliśmy w stanie przetestować większości nowego sprzętu. Być może nadal od czasu do czasu będziemy prosić o dobrowolne datki na utrzymanie serwerów, ale koszty testowania nowego sprzętu, to już są tysiące a nie setki i tak mała społeczność raczej nie byłaby w stanie sponsorować projektu.

_________________
Obrazek Belfer.one.PL
Obrazek Audio Cafe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa, 22 października 2008, 23:07 
Offline

Rejestracja: środa, 8 października 2008, 16:52
Posty: 11
Ja osobiście uważam, że NND powinno istnieć ze względu, że wprowadza w serwerowe zastosowania Linuxa bezboleśnie.

Jako, że projekt działa na gotowych sterownikach i na wstecznej zgodności architektury PC myślę, że testowanie każdej konfiguracji sprzętowej nie jest za bardzo konieczne (choć zdarzą się przypadki że nie będzie działać)

Myślałbym bardziej o kontynuowaniu projektu z nowymi sterownikami w osobnych obrazach startowych.
Tak robiąc, wzorując się na HAL w Windowsie (już 3.11 miał coś takiego) można zminimalizować problemy ze sprzętem.
Tak mając stery dla starego kompa mamy to co potrzebujemy, a nowe komputery mają swoją obsługę w nowym obrazie.

Również powinno postać repozytorium z paczkami od użytkowników, co pomoże w rozwijaniu nowych funkcji. (Pre-testing bo wrzucić może każdy i po wstępnej weryfikacji ląduje w testing)

Mówię to jako zwykły użytkownik tej dobrej dystrybucji, lecz zainteresowany też rozwijaniem jej. (Szczególnie w zakresie Wifi + AP).

Użytkownik Neostrady do dzielenia łącza użyje Liveboxa (co zwiększa ilość hotspotów), a pewnie znajdzie się jakiś stary komputer i karta WiFi.
Używając NND dowie się o bezpieczeństwie WiFi i zainteresuje Linuxem, co jest korzystne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 19:05 
Offline

Rejestracja: wtorek, 7 grudnia 2004, 23:07
Posty: 49
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
Podpisuję się pod prośbą o wydanie płyty instalacyjnej z kompletem pakietów.
Ponieważ nie zanosi się, abym zmieniał dostawcę neta dlatego pewnie jeszcze przez parę lat będę miał działające NND do podziału łącza. W razie awarii twrdziela wolałbym mieć możliwość instalacji dodatkowych pakietów.

Szkoda, że NND się kończy. Jak dla większości z nas była to moja pierwsza dystrybucja linuxa i bardzo dużo się od Was nauczyłem.
Wielkie dzięki i mam nadzieję, że jednak nie jest to definitywny koniec.

_________________
Pozdrawiam

Felis

- Nie traktuj życia tak poważnie!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 19:16 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: środa, 23 stycznia 2008, 17:32
Posty: 691
Lokalizacja: Pabianice
A ja tez sie pod tym podpisze. Nie bede sie rozpisywac bo pierwszy kolega
zrobil to za mnie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 22:36 
Offline

Rejestracja: wtorek, 5 września 2006, 08:40
Posty: 4
Panowie dzieki i jeszcze raz dzieki za NND. Ja zaczynałem przygodę od freesco a później przerzuciłem się na nnd dzieki waszemu projektowi. Fakt racja najpierw miałem kilku klientów na sdi dziś mam światłowód i ponad 600 userów (takie czasy). I muszę powiedzieć że w mojej sieci bazuje na serwerach z nnd (no jeden kupny Intrux-testy).
Moim zdaniem Panowie projekt jest świetny a i wsparcie wspaniałe. Dla osoby która chce postawić serwer domowy (i nie tylko :) ) na starym sprzęcie REWELACJA. Myślę że trzeba go kontynułować. Sami w miarę możliwości pomożemy.
Kierunek nowe jądro. Tak trzymać

_________________
Mirtoltol


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting: Compus-Net
RobertKonik.pl