Freesco, NND, CDN, EOS
http://forum.freesco.pl/

instalacja linkusa na HDD w innym komputerze
http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?f=34&t=18671
Strona 1 z 1

Autor:  marcin w [ sobota, 11 lutego 2012, 16:43 ]
Tytuł:  instalacja linkusa na HDD w innym komputerze

Witam

Czy jest możliwa instalacja linuksa na HDD, z tym że na innym komputerze ?

Chodzi o to że mam zamiar kupić płytę ITX, która ma tylko SATA, nie ma kontrolera IDE, a ja znów nie mam napędu optycznego z SATA tylko IDE. Więc na czas instalacji wrzucam dysk do komputera stacjonarnego, który ma dysk HDD podpięty do kontrolera SATA i napęd optyczny podpięty pod IDE, instaluję linuksa, przerzucam dysk z zainstalowanym systemem do mojej nowej płyty ITX, a następnie już na niej konfiguruje wszelkie połączenia sieciowe i instaluje wymagane pakiety.

Myślę o zainstalowaniu CDN. Wcześniej miałem NND, potem przesiadłem się na Slackware, teraz jednak myślę o powrocie do dystrybucji z rodziny freesco.

Czy taka metoda, gdzie system instaluję na innym komputerze niż docelowy, powiedzie się sukcesem ?

Autor:  marcin w [ sobota, 11 lutego 2012, 16:51 ]
Tytuł: 

Proszę moderatorów o przeniesienie tematu do działu wyżej.

Autor:  Maciek [ sobota, 11 lutego 2012, 19:22 ]
Tytuł: 

Można. Ale...
No właśnie, zawsze jest jakieś ale.
Kiedyś ważne było, aby dysk widziany jako np. /dev/hda w drugim też był tak samo widziany. I wtedy mieliśmy lilo w MBR i partycję startową np. na /dev/hda1. W przypadku zmiany kontrolera lub innego skopiowania zawartości partycji (np. dodania jakiejś), trzeba było edytować lilo.conf, wykonać lilo i zwykle wszystko działało dalej.
W przypadku nowszych Linuksów niby jest prościej. Mamy gruba - nie lilo - i nie trzeba przeładowywać konfiguracji. Podczas konfiguracji poinstalacyjnej grub ustawia sobie UID dysku i teraz nie jest ważne ile i jakich dysków mamy zamiar i kiedy do komputera. UID jest niepowtarzalny i system zawsze z tego dysku/partycji startuje.
Tylko w innym komputerze może się okazać, że UID jest nierozpoznawany. Dlatego po instalacji i konfiguracji warto sobie dopisać identyczne linie, jak są, ale z jakimś /dev/sdaX zamiast UID. Potem sprawdzić, czy to działa i dopiero potem przenosić do docelowej maszyny.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+2godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/